Ταμπόν

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
λοιπον το καναμε το θεμα ασε...

να πω κι εγω...

εγω το χειμωνα φοραω σερβιετες και το καλοκαιρι στιν θαλασσα ταμπον...

ειπαρχουν διαφορα μεγεθη και διαφοροι τυποι...

υπαρχουν εκεινα π εχουν βοηθητικο για να μπανουν και εκεινα π ειναι τα γνωστα μικρουλια....

αυτα με το βοηθητικο δν τα εχω χρησιμοποιησει αλλα εχουν αναλυτικες οδηγιες με εικονες π μπορουν να σε βοηθησουν...

τα γνωστα μικρουλια λοιπον εχουν κι αυτα οδηγιες αλλα να σ αναφερω τα βασικα.....βαζεις το ενα ποδι πανω στν λεκανι λιγισμενο και ουσιαστικα ανοιγεις τα ποδια αλλα το ενα παραμενει πανω...το μικρουλι το ταμπον εχει ενα κορδονακι π συνιθως ειναι μαζεμενο...το τραωασ ελαφρα ισα ισαι να μν ειναι κολλιμενο πανω στο ταμπον και υστερα πιεζεις με το χερι σ το ταμπον απο πισω να ανοι3ει (λιγο χωρισ πολυ δυναμη)....υστερα το εισχορεις με προσοχη αν ειναι πρωτη φορα μεσα στν κολπο σ ...αυτο θελει αλλαγη καθε 3 ωρες το πολυ........τις πρωτες φορες θα σε ψιλοεννοχλει και ειναι λογικοτατο...σε περιπτωση π εχεις καποιο προβλημα...ερεθυσμους ασυνηθιστους πονους και αλλα διαφορα ασυνηθηστα καλο θα ηταν να επισκευτεισ καποιο ιατρο....αυτα απο εμενα....
Έχεις βάλει ταμπον κι είσαι μόνο 13? Πώς δεν φοβάσαι?
Εγώ δεν σκοπεύω να το δοκιμάσω πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
βασικα ειμαι 14 αλλα ειναι λιγο ασχετο...το ενα με το αλλο...δν εχω να φοβιθω κατι βεβαια μν ξεχνας οτι σε αυτην τιν ηλικεια μπορει εσυ να εισαι 14-15 και εγω 13-14 και εγω σωματικα να ειμαι γυναικα ενω εσυ να εισαι παιδακι....λπ δν εχω να φοβη8ω κατι...ουτε πονους εχω ουτε τπτ...και βασικα ουτε π το καταλαβαινω..τις πρωτεσ 2 φορες π εβαλα ειχα μονο κατι ενοχλησεις και φοβομουν αλλα μετα ολα οκ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
βασικα ειμαι 14 αλλα ειναι λιγο ασχετο...το ενα με το αλλο...δν εχω να φοβιθω κατι βεβαια μν ξεχνας οτι σε αυτην τιν ηλικεια μπορει εσυ να εισαι 14-15 και εγω 13-14 και εγω σωματικα να ειμαι γυναικα ενω εσυ να εισαι παιδακι....λπ δν εχω να φοβη8ω κατι...ουτε πονους εχω ουτε τπτ...και βασικα ουτε π το καταλαβαινω..τις πρωτεσ 2 φορες π εβαλα ειχα μονο κατι ενοχλησεις και φοβομουν αλλα μετα ολα οκ....

+:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
βασικα ειμαι 14 αλλα ειναι λιγο ασχετο...το ενα με το αλλο...δν εχω να φοβιθω κατι βεβαια μν ξεχνας οτι σε αυτην τιν ηλικεια μπορει εσυ να εισαι 14-15 και εγω 13-14 και εγω σωματικα να ειμαι γυναικα ενω εσυ να εισαι παιδακι....λπ δν εχω να φοβη8ω κατι...ουτε πονους εχω ουτε τπτ...και βασικα ουτε π το καταλαβαινω..τις πρωτεσ 2 φορες π εβαλα ειχα μονο κατι ενοχλησεις και φοβομουν αλλα μετα ολα οκ....

Έχεις απόλυτο δίκιο! :no1:Και εγώ το πρώτο μου το έβαλα στα 12. Και τι έγινε?? Δεν είχα να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα. Όταν βέβαια δεν έχεις ξαναβάλει, φοβάσαι να αντιμετωπίσεις κάτι το καινούριο. Όχι το γεγονός αυτό καθεαυτό. Όυτε η πρώτη, ούτε η τελευταία είσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
καποια κοριτσια λενε οτι δ βαζουν επειδη .. με το ταμπον ... θα ξεπαρθενιαστουν :P :lol:
υπαρχει τετοια περιπτωση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
καποια κοριτσια λενε οτι δ βαζουν επειδη .. με το ταμπον ... θα ξεπαρθενιαστουν :P :lol:
υπαρχει τετοια περιπτωση ?

Αν εννοείς το γεγονός ότι μπορεί να σπάσει ο παρθενικός υμένας, τότε αυτό γίνεται. Αλλά όχι μόνο με αυτό τον τρόπο. Ακόμη και μια έντονη άσκηση ή απότομη κίνηση είναι ικανή να τον σπάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
βασικα ειμαι 14 αλλα ειναι λιγο ασχετο...το ενα με το αλλο...δν εχω να φοβιθω κατι βεβαια μν ξεχνας οτι σε αυτην τιν ηλικεια μπορει εσυ να εισαι 14-15 και εγω 13-14 και εγω σωματικα να ειμαι γυναικα ενω εσυ να εισαι παιδακι....λπ δν εχω να φοβη8ω κατι...ουτε πονους εχω ουτε τπτ...και βασικα ουτε π το καταλαβαινω..τις πρωτεσ 2 φορες π εβαλα ειχα μονο κατι ενοχλησεις και φοβομουν αλλα μετα ολα οκ....
Εγώ είμαι 13-14 κι έχω αδιαθετήσει εδώ και 1.5 χρόνο... Δεν εννοώ ακριβώς αυτό, απλώς εγω δεν ξέρω, φοβάμαι λιγάκι μην δεν το κάνω σωστά κτλ.. Ήθελα να φορέσω το καλοκαίρι που δεν μπορούσα να κάνω μπάνιο αλλά δεν ήξερα τι έπρεπε να κάνω...
-----------------------------------------
Αν εννοείς το γεγονός ότι μπορεί να σπάσει ο παρθενικός υμένας, τότε αυτό γίνεται. Αλλά όχι μόνο με αυτό τον τρόπο. Ακόμη και μια έντονη άσκηση ή απότομη κίνηση είναι ικανή να τον σπάσει...
Αυτό φοβάμαι πιο πολύ απ' όλα!
Για αυτο προτιμώ να βάλω αφού έχω ολοκληρομένες σεξουαλικές επαφές...
Έχει τύχει κάτι τέτοιο σε καμία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
αφου λεμε οτι ο παρθενικος υμενας μπορει να σπασει και απο μια αποτομη κινηση ,το ταμπον μας μαρανε?:Pαλλωστε το ξε-παρθενιασμα -οπως το εννοειτε εσεις τουλαχιστον-θα γινει απο αλλου..ο υμενας αργα ή γρηγορα θα σπασει και οχι απαραιτητα απο σεξουαλικη επαφη,οποτε δεν τιθεται ζητημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
αφου λεμε οτι ο παρθενικος υμενας μπορει να σπασει και απο μια αποτομη κινηση ,το ταμπον μας μαρανε?:Pαλλωστε το ξε-παρθενιασμα -οπως το εννοειτε εσεις τουλαχιστον-θα γινει απο αλλου..ο υμενας αργα ή γρηγορα θα σπασει και οχι απαραιτητα απο σεξουαλικη επαφη,οποτε δεν τιθεται ζητημα.
Ναι αλλά αν βάλεις ταμπον απο τα 13 κινδυνεύεις περισσότερο και πολλαπλασιάζεις τις πιθανότητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Ναι αλλά αν βάλεις ταμπον απο τα 13 κινδυνεύεις περισσότερο και πολλαπλασιάζεις τις πιθανότητες...

Να σπάσει ο παρθενικός υμένας;
Και;
Αφού έτσι κι αλλιώς θα σπάσει και με την έννοια που το εννοείς εσύ,στην ώρα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι αλλά αν βάλεις ταμπον απο τα 13 κινδυνεύεις περισσότερο και πολλαπλασιάζεις τις πιθανότητες...

Τουλάχιστον στην κοινωνία που ζούμε δε θα συμβεί τίποτε κακό αν σπάσει, και ούτε θα πειράξει σε κάτι. Μπορεί να έχει σπάσει και να μην το ξέρεις καν δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Τουλάχιστον στην κοινωνία που ζούμε δε θα συμβεί τίποτε κακό αν σπάσει, και ούτε θα πειράξει σε κάτι. Μπορεί να έχει σπάσει και να μην το ξέρεις καν δηλαδή.

Aυτό μπορεί να συμβαίνει??
Πώς γίνεται να μην το καταλαβαίνεις??

Και βέβαια είναι αλλιώς αν ο σπάσει από λάθος χρήση του ταμπόν και αλλιώς αν γίνει με τρόπο πιο σωστό...που όλοι γνωρίζουμε..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Να σπάσει ο παρθενικός υμένας;
Και;
Αφού έτσι κι αλλιώς θα σπάσει και με την έννοια που το εννοείς εσύ,στην ώρα του.
Στην ώρα του...
-----------------------------------------
Τουλάχιστον στην κοινωνία που ζούμε δε θα συμβεί τίποτε κακό αν σπάσει, και ούτε θα πειράξει σε κάτι. Μπορεί να έχει σπάσει και να μην το ξέρεις καν δηλαδή.
Λες?:P
Σοβαρά τώρα, πως γίνεται να μην το καταλάβεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στην ώρα του...
-----------------------------------------

Λες?:P
Σοβαρά τώρα, πως γίνεται να μην το καταλάβεις?




A common misconception about the hymen is that it is inside the vagina. It is actually a mucous membrane that is part of the vulva, the external genital organs. It is formed from a layer of tissue that develops in the early stages of fetal development when there is no opening in the vagina at all. This thin layer of tissue conceals the vagina but usually divides incompletely prior to birth, forming the hymen.

Sometimes this formation of an opening does not occur and results in a hymen that lacks the more common opening. Some females have no hymen at birth at all, since the tissue divided completely while they were still in the womb. The size and shape of this opening (or openings) varies greatly from person to person.

The hymen is also not an indicator of virginity. The tissues of the vulva are generally very thin and delicate prior to puberty, so many girls and teens tear or dilate their hymen while participating in sports like bicycling, horseback riding, gymnastics or while inserting tampons. A girl may not even know this has occurred, since there may be little or no blood or pain involved when this happens. Remnants of the hymen are usually still present until a woman delivers a baby vaginally.

https://www.livestrong.com/article/12449-female-hymen/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Aυτό μπορεί να συμβαίνει??
Πώς γίνεται να μην το καταλαβαίνεις??

Και βέβαια είναι αλλιώς αν ο σπάσει από λάθος χρήση του ταμπόν και αλλιώς αν γίνει με τρόπο πιο σωστό...που όλοι γνωρίζουμε..:)

Όταν σπάσει τρέχει αίμα. Αν όμως την περίοδο που σπάει είσαι αδιάθετη, το πιθανότερο είναι να μην το πάρεις είδηση.
Και τώρα, αυτό με το σωστό και λάθος τρόπο δεν το έπιασα... Τι σόι συντηρητικές ιδέες είναι αυτές??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Όταν σπάσει τρέχει αίμα. Αν όμως την περίοδο που σπάει είσαι αδιάθετη, το πιθανότερο είναι να μην το πάρεις είδηση.
Και τώρα, αυτό με το σωστό και λάθος τρόπο δεν το έπιασα... Τι σόι συντηρητικές ιδέες είναι αυτές??

Δεν νομίζω σε αυτό που είπα να υπάρχει κάτι συντηρητικό...Όταν μια κοπέλα είναι παρθένα, είναι αλλιώς πιστεύω να σπάσει ο παρθενικός υμένας από ένα ταμπόν,και αλλιώς όταν βρεθεί ερωτικά με τον συντροφό της..Υπάρχει και μια τεραααστια διαφορά! Ίσως να μην το έκφρασα σωστά στην προηγούμενη απάντηση μου, αλλά πιστεύω είναι κατανοητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μαλλον κανεις δε διαβασε το κειμενακι που παρεθεσα...

A girl may not even know this has occurred, since there may be little or no blood or pain involved when this happens.


ο παρθενικος υμενας, οπως λεει στο κειμενο ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ.


δειτε κι εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γιατί υπάρχει; Τι εξυπηρετεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε ξερω, μαλλον δεν εξυπηρετει σε κατι. Σιγουρα δεν εξυπηρετει στο να δουμε αν μια κοπελα ειναι παρθενα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεσποινα μηπως δεν εχει σημασια πως θα σπασει ο υμενας?
η μηπως ειμαστε 100 χρονια πισω τοτε που θεωρουσαν οτι μια γυναικα πρεπει να ειναι παρθενα μεχρι τον γάμο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top