Ταμπόν

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τι ακριβώς είναι αυτό;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Ιουτς :mpliaks::sick:
Είναι ελεινόοοοοοο :confused:
Απορώ αν υπάρχουν γυναίκες που το χρησιμοποιούν ή αν έχει βαρέσει πτώχευση η εταιρεία που το παράγει :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Οχι αντιθετως!Μην σου πω οτι(ιδιαιτερα ,απ'οτι εχω καταλαβει, στο εξωτερικο)το χρησιμοποιουν πιο πολυ και απο σερβιετες!Εγω προσωπικα δεν χρησιμοποιω ταμπον ,η αδερφη μου ομως που τα χρησιμοποιει εδω και πολλα χρονια λεει πως ειναι πολυ ενταξει.Τωρα αν θελει καποιος να μαθει πας παιρνεις και βλεπεις τιςοδηγιες στο κουτι που ειναι πολυ κατατοπιστικες ή στο ιντερνετ γιατι τωρα και να τι μπορω να πω εγω;Αφηστε που αμφιβαλλω αν οι περισσοτερες μαμαδες ξερουν πώς μπαινει .Εδω βλεπω οτι πολλοι απο εσας δεν ξερετε καν τι ειναι ποσο μαλλον οι μαμαδες σας.Ακομη κι αν ηξεραν επειδη ειναι σχετικα καινουρια και αυτες χρησιμοποιουν εδω και χρονια σερβιετες δεν θα ξεραν πώς μπαινει.

Μπραβο παντως παρα πολυ πρωτοτυπο θεμα(αληθεια, δεν το λεω ειρωνικα)!Απο τη μια ,θα το θεωρουσε κανεις ολιγον τι awkward σε ενα φορουμ,αλλα πιστευω πως πρεπει να 'χουμε και τετοια θεματα και να ανοιγομαστε πιο πολυ ,γιατι υπαρχουν πραγματα που ισως καποιοι να ντρεπονται να μαθουν απο τους γονεις τους ή να μην θελουν να τους τα πουν.Ευκαιρια κιολας να παψουμε να αηδιαζουμε στην ιδεα μιας τετοιας(ή παρομοιου ειδους)συζητηση που ,πιστευω,ειναι απολυτως φυσιολογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
κριμα που αποτελει το θεμα taboo για τις περισσοτερες ελληνιδες και κυριως για τα κοριτσακια στην εφηβεια. Ειναι κριμα να μην ειστε εξικοιωμενες με το σωμα σας. Εγω παντως ακομα βαραω το κεφαλι μου στον τοιχο που φορουσα σερβιετες και οχι ταμπον στο σχολειο. Η αισθηση και μονο της ροης της περιοδου μου προκαλει εμετο. Ειναι εντελως αηδια να καθεσαι και να νιωθεις ενα πλιτς την μερα που εχεις εντονη ροη.

Αυτη τη στιγμη υπαρχουν μονο 3 προιοντα φιλικα προς το σωμα μας και το περιβαλλον, και αλλο 1 φιλικο μονο προς το σωμα μας. Τα 3 πρωτα ειναι το menstrual cup απο σιλικονη, το ταμπον απο βιολογικο βαμβακι χωρις χημικες ουσιες και bleach και οι σερβιετες απο βαμβακερο υφασμα (eg lunapads). Το αλλο προιον ειναι οι σερβιετες απο βιολογικα υλικα, αλλα δυστυχως συνεχιζουν να επιβαρυνουν το περιβαλλον.

Το menstrual cup, παρολο που το κρινετε και το θεωρειτε αηδιαστικο χωρις να το εχετε δοκιμασει, ειναι η καλυτερη επιλογη. Μπορειτε να το φορατε μεχρι και 12 ωρες, δεν το νιωθετε στο σωμα σας, μπορειτε να κανετε μπανιο χωρις να εχετε κορδονακι, το υλικο ειναι απο σιλικονη που χρησιμοποιειται στην ιατρικη και δεν προκαλει αλλεργιες, μπορειτε να το χρησιμοποιειτε για παρα πολλα χρονια οποτε εξοικονομειτε αρκετα χρηματα, δεν μολυνετε το περιβαλλον, δεν υπαρχει κινδυνος για συνδρομο τοξικου σοκ, μπορειτε να πατε διακοπες χωρις να ανησυχειτε για σερβιετες ή ταμπον, ακομα και οταν ειστε στη μεση του πουθενα, πιανει ελαχιστο χωρο, δεν απορροφα τα υγρα του κολπου και συνεπως δεν διαταρασσει την χλωριδα του, μπορειτε να το φορεσετε πριν την περιοδο (αν εχετε σταθερο κυκλο), δεν περιεχει τοξικες ουσιες, η εφαρμογη του ειναι ευκολη, οπως και η απομακρυνση του και τελος μπορειτε να γυμναστειτε χωρις να σκεφτεστε αν θα λερωθειτε. Θελετε και αλλα; Εγω αγορασα ενα πριν 4-5 μηνες και δεν το αλλαζω με τιποτα! Πλεον δεν νιωθω καν οτι εχω περιοδο! Δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να κοιμασαι για 10 ωρες το βραδυ χωρις να αγχωνεσαι μηπως λερωθεις! Οσο για το αν ειναι αηδια, καμια σχεση. Το αιμα στις σερβιετες ειναι περισσοτερο αηδιαστικο (εχει και μια οσμη μπλιαχ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
sakura παίζει στην Ελλάδα να μην κυκλοφορεί καν; Δεν το έχω ακούσει ποτέ, θα δοκίμαζα έστω και για μια φορά αν ήξερα πως υπάρχει γιατί έχω μεγάλη ροή και τα παραπάνω που είπες με πιάνουν. Απλά μου φαίνεται κουφό σαν ιδέα, πώς καταλαβαίνεις πως πρέπει να αλλάξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βασικά δεν κατάλαβα ακόμα πώς λειτουργεί... Πώς γίνεται να το κρατάς 12 ώρες;Ο.Ο
Αυτό είναι στη ουσία κάτι σαν "μπολάκι" που κρατάει το αίμα;; Δεν είναι πολύ μικρό ή πολύ μεγάλο; Και όταν το αφαιρείς δεν είναι πάλι "κάπως";;;
Ναι έχω πολλές απορίες. Πάντως ναι... Παίζει να μην υπάρχει στην Έλλαδα, ή και να υπάρχει δεν είναι τόσο γνωστό.:confused:


Αφηστε που αμφιβαλλω αν οι περισσοτερες μαμαδες ξερουν πώς μπαινει .Εδω βλεπω οτι πολλοι απο εσας δεν ξερετε καν τι ειναι ποσο μαλλον οι μαμαδες σας.Ακομη κι αν ηξεραν επειδη ειναι σχετικα καινουρια και αυτες χρησιμοποιουν εδω και χρονια σερβιετες δεν θα ξεραν πώς μπαινει.

Ααα μη το λες! Εμένα η μητέρα μου χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια ταμπόν, μου' χει μιλήσει σχετικά μ' αυτά, αλλά μου'χε πει πριν 2 χρόνια να μην επιχειρήσω να το κάνω γιατί είμαι μικρή ακόμα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
sakura παίζει στην Ελλάδα να μην κυκλοφορεί καν; Δεν το έχω ακούσει ποτέ, θα δοκίμαζα έστω και για μια φορά αν ήξερα πως υπάρχει γιατί έχω μεγάλη ροή και τα παραπάνω που είπες με πιάνουν. Απλά μου φαίνεται κουφό σαν ιδέα, πώς καταλαβαίνεις πως πρέπει να αλλάξεις;

κυκλοφορει στην ευρωπη σιγουρα και μαλιστα εχει μεγαλυτερη ποικιλια απο εδω, αλλα συνηθως το βρισκεις online. Ρωτα σε κανενα φαρμακειο μηπως το εχουν ή μπορουν να το φερουν. Εγω το βρηκα εδω μονο σε 2 μαγαζια και ειχαν μονο μια μαρκα (την τοπικη - divacup). Εχει σε διαφορα μεγεθη στην ευρωπη και στην περιπτωση σου μαλλον ενα μεγαλο θα ηταν το ιδανικοτερο.
Συνηθως το αδειαζω καθε 6 ωρες προληπτικα την μερα που εχω μεγαλη ροη, αλλα μπορω να το κρατησω και παραπανω αφου στις 6 ωρες γεμιζει μεχρι την μεση (εχει χωρητικοτητα 30ml). Οταν φορουσα ταμπον το αλλαζα καθε 4 ωρες (σουπερ μεγεθος) οποτε πανω κατω μπορεις να υπολογισεις καθε ποτε θα το αδειαζεις. Ποτε δεν εχει γεμισει μεχρι πανω, ακομα και οταν το φοραω ολο το βραδυ για 8-10 ωρες γεμιζει λιγο παραπανω απο την μεση. Τις υπολοιπες μερες το αδειαζω καθε 10-12 ωρες. Ο μονος τροπος για να μαθεις καθε ποτε πρεπει να το αδειαζεις ειναι με το να κανεις δοκιμες. Πιστευω πως αν γεμισει μεχρι πανω σιγουρα θα υπαρξει διαρροη, δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο ομως οποτε δεν ξερω :/: Το σιγουρο ειναι οτι θα το αλλαζεις πολυ πιο αραια απο οτι τα ταμπον. Παντως την διαρροη την νιωθεις. Οταν δεν το εβαλα σωστα 2 φορες στις αρχες, ειχα διαρροη και την καταλαβα αμεσως.

Παντως η ανεση να κοιμασαι 10ωρο χωρις να φοβασαι να αλλαζεις θεση και χωρις να νοιαζεσαι μηπως λερωθεις δεν περιγραφεται.

Βασικά δεν κατάλαβα ακόμα πώς λειτουργεί... Πώς γίνεται να το κρατάς 12 ώρες;Ο.Ο
Αυτό είναι στη ουσία κάτι σαν "μπολάκι" που κρατάει το αίμα;; Δεν είναι πολύ μικρό ή πολύ μεγάλο; Και όταν το αφαιρείς δεν είναι πάλι "κάπως";;;
Ναι έχω πολλές απορίες. Πάντως ναι... Παίζει να μην υπάρχει στην Έλλαδα, ή και να υπάρχει δεν είναι τόσο γνωστό.:confused:

ναι, ειναι σαν μπολακι που το κραταει. Εχει σε διαφορα μεγεθη (το meluna κυριως). Εχει μικρο μεγεθος για τα κοριτσια που δεν εχουν σεξουαλικες επαφες/ μετριο, μεγαλο μεγεθος για αυτες που δεν εχουν γεννησει και μεγαλο μεγεθος για αυτες που εχουν γεννησει. Μπαινει ευκολα σαν ταμπον - το διπλωνεις και το βαζεις πολυ ευκολα. Οταν θελεις να το βγαλεις εχει ενα κομματι απο σιλικονη να το τραβηξεις (το οποιο μπορεις να το κοψεις αν σε ενοχλει) και οταν βγει λιγο το πιεζεις στον πατο για να φυγει η πιεση. Δεν ειναι καθολου "καπως" οταν το βγαζεις. Πριν το δοκιμασω νομιζα πως θα ετρεχε το αιμα ανεξελεγκτο και θα γινομουν χαλια, αλλα δεν συμβαινει κατι τετοιο. Περισσοτερο λερωνομουν οταν αναγκαζομουν να φορεσω ταμπον ob. Αλλωστε το τοποθετεις στην εισοδο του κολπου, οποτε δεν χρειαζεται να το σπρωξεις μεσα οπως κανεις με τα ταμπον.

Μπορεις να το κρατησεις μεχρι 12 ωρες αναλογα φυσικα με την ροη σου. Εγω εχω ελαφρια ροη οποτε δεν γεμιζει ουτε καν μεχρι το 1/3. Μονο μια μερα εχω μεγαλη ροη και τοτε το αδειαζω καθε 6 ωρες, αλλα ουτε τοτε γεμιζει μεχρι πανω. Επειδη αποτελειται απο σιλικονη, δεν στεγνωνει ο κολπος οπως γινεται με τα ταμπον και συνεπως ο κινδυνος για ΣΤΣ μειωνεται.


Οσο για τις μανες... τα λογια ειναι περιττα lol. Τα ταμπον κυκλοφορουν εδω και παρα πολλες δεκαετιες στην αγορα, δεν ειναι κατι το καινουριο. Η μανα μου μια φορα μονο μου τα ειχε αναφερει και μαλιστα μου ειπε οτι δεν ειναι καλα. Φυσικα οταν τα δοκιμασα ειχα την αντιθετη αποψη και μετανιωσα που δεν χρησιμοποιησα ταμπον απο την 1η κιολας μερα. Το cup παντως η μανα μου δεν το ηξερε και οταν της ειπα περι τινος προκειται με κοιταξε στραβα χαχα. Μακαρι να το ειχα ανακαλυψει νωριτερα παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Θα πω στη μάνα μου να το ψάξει, τα κυνηγά κάτι τέτοια (ακού εκεί να σου λένε τα ταμπόν δεν είναι καλά). Απλά πώς να το ζητήσει είναι το θέμα, δε νομίζω πως υπάρχει όρος στα ελληνικά. Φαντάζομαι πως προληπτικά θα χρειάζεται να φοράς τουλάχιστον κάποιο σερβιετάκι μαζί, δεν είναι ότι το γλιτώνεις τελείως, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
πρέπει να έχουν ξενερώσει πολύ τα αγόρια που το διαβάζουν(γιατί σίγουρα κάποιοι θα το διαβάζουν :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ε και; Καλό είναι να ξέρουν πως λειτουργούν κάποια πράγματα, αυτή είναι η γυναικεία φύση, ακόμα και οι μοντέλες που τους φτιάχνουν αδιαθετούν.
Κακώς τέτοια θέματα αποτελούν ταμπού (ταμπόν->ταμπού edit distance: 1 :knife: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
ντάξει μωρέ απλά πιστεύω ότι κάποια πράγματα πρέπει να τα κρατάμε λίγο πιο μυστικά, όχι ως ταμπού
αλλά μη χάνεται και η μαγεία

το τι έχω ακούσει από φίλους για το ταμπόν δεν παίζεται
μου λέει ένας¨: το βάζεις για να σε "φτιάξει"?????


οπότε καλό είναι να μαθαίνουν αλλά όχι και όλα
ας κρατήσουμε κάποια γυναικεία μυστικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Θα πω στη μάνα μου να το ψάξει, τα κυνηγά κάτι τέτοια (ακού εκεί να σου λένε τα ταμπόν δεν είναι καλά). Απλά πώς να το ζητήσει είναι το θέμα, δε νομίζω πως υπάρχει όρος στα ελληνικά. Φαντάζομαι πως προληπτικά θα χρειάζεται να φοράς τουλάχιστον κάποιο σερβιετάκι μαζί, δεν είναι ότι το γλιτώνεις τελείως, σωστά;

Τωρα εσυ λες για τα ταμπον ή για τα αλλα;Παντως με τα ταμπον ειχα κι εγω αυτην την απορια και προς μεγαλη εκπληξη μου δεν χρειαζεται να φορας ουτε σερβιετακι ουτε τιποτα.Καλο αυτο!


πρέπει να έχουν ξενερώσει πολύ τα αγόρια που το διαβάζουν(γιατί σίγουρα κάποιοι θα το διαβάζουν :P)

Ε σιγα επειδη υπαρχουν κι αυτοι σημανει οτι δεν πρεπει να μιλαμε καν γι'αυτα;Αν θελουν ας ανοιξουν κι αυτοι παρομοιο θεμα αμα θελουν.Και ,οπως λεει και απο πανω η woochoogirl(aka sakura) πρεπει να παψουν τα θεματα αυτα να ναι ταμπου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ντάξει μωρέ απλά πιστεύω ότι κάποια πράγματα πρέπει να τα κρατάμε λίγο πιο μυστικά, όχι ως ταμπού
αλλά μη χάνεται και η μαγεία

το τι έχω ακούσει από φίλους για το ταμπόν δεν παίζεται
μου λέει ένας¨: το βάζεις για να σε "φτιάξει"?????


οπότε καλό είναι να μαθαίνουν αλλά όχι και όλα
ας κρατήσουμε κάποια γυναικεία μυστικά :)

Lol.
Αν είναι να τα κρατούσαμε μυστικά δε θα ξέραμε πού πάνε τα 4. :hehe:
Εξάλλου και τα αγόρια πρέπει να έχουν μια ιδέα γι' αυτά. Όποιος θέλει τα διαβάζει, όποιος δε θέλει και έχει κόμπλεξ, απλά δε μπαίνει καν στο τόπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
ντάξει μωρέ απλά πιστεύω ότι κάποια πράγματα πρέπει να τα κρατάμε λίγο πιο μυστικά, όχι ως ταμπού
αλλά μη χάνεται και η μαγεία

το τι έχω ακούσει από φίλους για το ταμπόν δεν παίζεται
μου λέει ένας¨: το βάζεις για να σε "φτιάξει"?????


οπότε καλό είναι να μαθαίνουν αλλά όχι και όλα
ας κρατήσουμε κάποια γυναικεία μυστικά :)

Ξερεις τι απο τη μια εχεις δικιο απο την αλλη σκεψου τι τραβανε και τα αγορια/αντρες οταν οι γυναικες ειναι αδιαθετες.Γι'αυτο καλο ειναι να ξερουν μερικα πραγματακια ωστε να παιρνουν τα μετρα τους.Σαν ενημερωση ενα πραμα.
Εντωμεταξυ πανω στο αν το βαζεις για να σε φτιαξει ειναι να πεις ''ξερεις εγω εχω τον πονο μου και οτιδηποτε αλλο παει μαζι εμ τον περιοδο και θα σκεφτομαι πώς να φτιαχτω;Αποριες που εχουν κι αυτοι...

Πριγκηπεσα I like the way you are thinking
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Για τα cups έλεγα Χαρά. Προσωπικά ακόμα και με ταμπόν φοράω σερβιετάκι, νιώθω πιο ασφαλής.
το τι έχω ακούσει από φίλους για το ταμπόν δεν παίζεται
μου λέει ένας¨: το βάζεις για να σε "φτιάξει"?????
Να ξεχάσεις τον πόνο βρε αδερφέ :hehe:


Καλά λέει η Λάουρα, φαντάσου πως μερικά χρόνια πριν οι γυναικες δεν πλένονταν οταν ηταν αδιαθετες, γιατί "δεν κανει". :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Για τα cups έλεγα Χαρά. Προσωπικά ακόμα και με ταμπόν φοράω σερβιετάκι, νιώθω πιο ασφαλής.
Να ξεχάσεις τον πόνο βρε αδερφέ :hehe:


Καλά λέει η Λάουρα, φαντάσου πως μερικά χρόνια πριν οι γυναικες δεν πλένονταν οταν ηταν αδιαθετες, γιατί "δεν κανει". :eek:

Αληθεια λες τωρα;:eek:Μα καλα γιατι ''δεν κανει'' .Παλι τιποτα θεματα θρησκειας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
πρέπει να έχουν ξενερώσει πολύ τα αγόρια που το διαβάζουν(γιατί σίγουρα κάποιοι θα το διαβάζουν :P)

Στα ... μας.Που δεν έχω κιόλας. :P

Δεν καταλαβαίνω γιατί δηλαδή να μην ξέρουν κάποια πράγματα?
Είναι απλά ανεπίτρεπτο να υπάρχουν αγόρια ηλικίας 15-16 και να μην ξέρουν τι στο καλό είναι αυτό το πράγμα που έχουν οι γυναίκες 5 μέρες το μήνα. Γιατί υπάρχουν και πολλές τέτοιες περιπτώσεις.
Και όσο για τα ταμπόν ναι μάλιστα να μαθαίνουν και γι'αυτά και για τα πάντα.
Ας δωθεί ένα τέλος στην "τελειότητα" που τους παρουσιάζουν.Αυτό απλά δεν υφίσταται.

Ε και; Καλό είναι να ξέρουν πως λειτουργούν κάποια πράγματα, αυτή είναι η γυναικεία φύση, ακόμα και οι μοντέλες που τους φτιάχνουν αδιαθετούν.
++++
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αληθεια λες τωρα;:eek:Μα καλα γιατι ''δεν κανει'' .Παλι τιποτα θεματα θρησκειας;
Δεν ξέρω γιατί, συνεχίζω όμως και το ακούω σαν δικαιολογία γιατί λέει πονάει περισσότερο αν πλυθείς, ενώ στην πραγματικότητα παίζει να γίνεται εστία μόλυνσης :eek: Να το καταλάβω αν πεις ότι στη θάλασσα το κρύο νερό μπορεί να σου προκαλέσει πόνο, αλλά στην μπανιέρα σου γιατί!;
Θυμάμαι πάντως είχαμε έναν αρχαίο "Οικογενειακό Ιατρό" (βιβλίο) το οποίο έδινε οδηγίες στις γυναίκες να αποφεύγουν τις φυσικές δραστηριότητες, την άθληση και την σεξουαλική επαφή όταν είναι αδιάθετες (καλά το τελευταίο το συμμερίζομαι κι εγώ). Έλεγε συγκεκριμένα να αποφεύγουν το ποδήλατο :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Καλά λέει η Λάουρα, φαντάσου πως μερικά χρόνια πριν οι γυναικες δεν πλένονταν οταν ηταν αδιαθετες, γιατί "δεν κανει". :eek:

Μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ. Αυτό το κάνουν και μερικές σήμερα, άσε που το'χα διαβάσει και σε περιοδικά ότι δε κάνει. ίου ίου ίου ίου :tongue::tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ. Αυτό το κάνουν και μερικές σήμερα, άσε που το'χα διαβάσει και σε περιοδικά ότι δε κάνει. ίου ίου ίου ίου :tongue::tongue:

πώς γίνεται να μην πλένεσαι??????
κατ' αρχής βρωμάς,γιατί δεν είναι μόνο αίμα αυτό που αποβάλλεται για αυτό έχει αυτήν την οσμή
κατά δεύτερον ιοουυυυυ
κατά τρίτον από πού λέγονται αυτές οι απόψεις????? σήμερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top