Ταινίες anime

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχουμε εδώ κανέναν που βλέπει anime? Να προτείνουμε ταινίες anime?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Έχουμε εδώ κανέναν που βλέπει anime? Να προτείνουμε ταινίες anime?
Ναι, ναι:P

Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα το jigoku hen, την τέταρτη ταινία του bleach.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trick

Νεοφερμένος

Η trick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Έχουμε εδώ κανέναν που βλέπει anime? Να προτείνουμε ταινίες anime?
Από Studio Ghibli: Spirited Away, Kiki's delivery service, castle in the sky, nausicaa's valley of the wind, grave of the fireflies και my neighbor totoro...
Αν θες κάτι πιο σκληρό σου προτείνω ανεπιφύλακτα το Akira του Katsuhiro Otomo. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αν θες κάτι πιο σκληρό σου προτείνω ανεπιφύλακτα το Akira του Katsuhiro Otomo. :)
Πραγματικά ωραίο:)

Επίσης, "Ταρό, ο γιος της Δράκαινας-Taro, the dragon boy", σε πολλούς αρέσει. Εγώ πιστεύω ότι είναι μέτρια (για εμένα, πάντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trick

Νεοφερμένος

Η trick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Πραγματικά ωραίο:)

Επίσης, "Ταρό, ο γιος της Δράκαινας-Taro, the dragon boy", σε πολλούς αρέσει. Εγώ πιστεύω ότι είναι μέτρια (για εμένα, πάντα).

Χμμμ, θα το τσεκάρω! Άντε, μπας και ξεκολλήσω απ'το St.Ghibli... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι, ναι:P

Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα το jigoku hen, την τέταρτη ταινία του bleach.
Δεν βλέπω bleach οπότε μάλλον θα το προσπεράσω.
Από Studio Ghibli: Spirited Away, Kiki's delivery service, castle in the sky, nausicaa's valley of the wind, grave of the fireflies και my neighbor totoro...
Αν θες κάτι πιο σκληρό σου προτείνω ανεπιφύλακτα το Akira του Katsuhiro Otomo. :)

Έχω δει το Spirited Away, και έχω κατεβάσει τα άλλα εκτός από το δεύτερο. Το castle in the sky το κατεβάζω τώρα, τα άλλα τα έχω ήδη (απλά δεν τα έχω δει ακόμα, θα τα δω όμως). Επίσης κατεβάζω και το Akira.

Εγώ προτείνω:
  • Sword of the Stranger. Έχει λίγο αίμα να ξέρετε αλλά είναι πολύ καλή ταινία.
  • The Girl Who Leapt Through Time. Πολύ καλή ταινία, ψιλορομάντζο αλλά προσωπικά μου άρεσαν τα πισωγυρίσματα στον χρόνο. Σε κάτι να καταλάβεις πως ακόμα και αν είχες την δυνατότητα να γυρίσεις πίσω στον χρόνο για να διορθώσεις κάτι, μπορεί να σου βγει σε χειρότερο.
  • 5 Centimeters Per Second. Καθαρό ρομάντζο και δράμα. Αποτελείτε απο 3 acts, προσωπικά μου άρεσαν το πρώτο που αποτελεί το μισό κομμάτι, και το 3ο που είναι η κατακλείδα. Το 2ο είναι λίγο άκυρο. Το συνιστώ ανεπιφύλαχτα, όχι μόνο για το σενάριό του, αλλά και για τον τεχνικό τομέα. Οι εικόνες είναι πανέμορφες.
  • Brave Story. Αυτό μπορεί να μην αρέσει στον θηλυκό πληθυσμό, κοιτάξτε το link για λεπτομέρειες. Εμένα μου άρεσε πάντως. Και το προτείνω φυσικά.
  • Howl's Moving Castle. Καλή ταινία επίσης, είναι του Hayao Miyazaki. Δεν με ενθουσίασε όσο άλλους, γιατί άκουγα πάρα πολύ καλά λόγια. Στα κορίτσια λογικά αρέσει πιο πολύ απο τα αγόρια. Αλλά και πάλι ήταν καλή. Μου άρεσε απλά όχι σε τρελό βαθμό. Αν δεν μου άρεσε δεν θα την πρότεινα. Μάλιστα σκέφτομαι να το ξαναδώ. Και φυσικά έχει ένα καταπληκτικό theme song.
Αυτά για τώρα, κοιτάξτε τις ταινίες, αξίζουν, και πείτε μου μετά την γνώμη σας με pm :D

Τις έχω με ελληνικούς υπότιτλους αυτές που προτείνω (όλες), αν δεν ξέρετε που να τις βρείτε pm me. Ακόμη και αυτές που προτείνατε εσείς (τις περισσότερες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Και ότι έψαχνα για ταινίες-anime. xD
Έχω δει το Spirited Away, και έχω κατεβάσει τα άλλα εκτός από το δεύτερο. Το castle in the sky το κατεβάζω τώρα, τα άλλα τα έχω ήδη (απλά δεν τα έχω δει ακόμα, θα τα δω όμως). Επίσης κατεβάζω και το Akira.
To Spirited Away το έχω δεί και εγώ (2-3-4-5 φορές :redface:) όταν ήμουν πιο μικρό.
Θέλω να το ξαναδώ όμως. Όπως και το Castle in the Sky.
Ξεχάσατε να αναφέρετε την Princess Mononoke που είναι επίσης πολύ καλό. :redface:


Εγώ προτείνω:
  • Sword of the Stranger. Έχει λίγο αίμα να ξέρετε αλλά είναι πολύ καλή ταινία.
  • The Girl Who Leapt Through Time. Πολύ καλή ταινία, ψιλορομάντζο αλλά προσωπικά μου άρεσαν τα πισωγυρίσματα στον χρόνο. Σε κάτι να καταλάβεις πως ακόμα και αν είχες την δυνατότητα να γυρίσεις πίσω στον χρόνο για να διορθώσεις κάτι, μπορεί να σου βγει σε χειρότερο.
  • 5 Centimeters Per Second. Καθαρό ρομάντζο και δράμα. Αποτελείτε απο 3 acts, προσωπικά μου άρεσαν το πρώτο που αποτελεί το μισό κομμάτι, και το 3ο που είναι η κατακλείδα. Το 2ο είναι λίγο άκυρο. Το συνιστώ ανεπιφύλαχτα, όχι μόνο για το σενάριό του, αλλά και για τον τεχνικό τομέα. Οι εικόνες είναι πανέμορφες.
Από όσα προτείνεις έχω δεί το 5 Centimeters Per Second και μου άρεσε.
Καθαρά ρομάντζο,βέβαια,όπως το είπες.
Οι εικόνες υπεργαμάτες,σκέτη μαγεία πραγματικά.
Όμορφο για να περάσει ευχάριστα η ώρα.

Στην παράθεση κράτησα αυτά που μου έκαναν πιο πολύ "click" από όσα πρότεινες,
Κατέβασα το "The Girl Who Leapt Through Time" χθές,θα το δώ κάποια στιγμή,ελπίζω να είναι καλό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ε ναι. :P Πες μετά εδώ εντυπώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ε ναι. :P Πες μετά εδώ εντυπώσεις!
Μόλις τέλειωσε. =)

Πάρα πολύ καλό. xD
-περιττό να πώ ότι έλιωνα στα γέλια και κάθε φορά που έπεφτε η Makoto. :P

Μου άρεσε το όλο story,είχε πολλές ανατροπές,χιούμορ,ρομάντζο. Τα πάντα!

P.S.:
Ξεχώρισα την τελευταία σκηνή που είχε η Μakoto με τον Chiaki,
παρ'όλο που περίμενα να της έδινε κανά φιλάκι έστω! :redface:
Σίγουρα θα δώ και το "Sword of the Stranger" μέσα στις επόμενες μέρες.

Για ότι άλλο έχεις να προτείνεις...εδώ είμαστε,μην μας ξεχνάς! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ponyo - Hayao Miyazaki.

Είδα που λέτε για άνιμε ταινίες, κι είπα να συνδράμω. :P
Η αλήθεια είναι πως είναι κάαααπως παιδική ταινία, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ στη Ponyo, είναι απίστευτο πλασματάκι. :redface:



Έβαλα το αγγλικό μόνο και μόνο επειδή μου φαίνεται πιο δελεαστικό ως τρέιλερ. Στα ιαπωνικά να το δείτε ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ponyo - Hayao Miyazaki.

Είδα που λέτε για άνιμε ταινίες, κι είπα να συνδράμω. :P
Η αλήθεια είναι πως είναι κάαααπως παιδική ταινία, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ στη Ponyo, είναι απίστευτο πλασματάκι. :redface:



Έβαλα το αγγλικό μόνο και μόνο επειδή μου φαίνεται πιο δελεαστικό ως τρέιλερ. Στα ιαπωνικά να το δείτε ε.
Καλέ τιι γλυκούλιιιιι. :redface:

Ο Miyazaki γενικά είναι εγγύηση σε όποια ταινία και αν κάνει.
Θα μαζέψω τις μικρές της οικογένειας και την σίς μου και θα το δούμε.
Θα φτιάξω και κεκάκια. :redface: 'Η να παραγγείλω σούσι?
Ξεμωράθηκα,πάει. Θένξ,Χριστιάννα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μόλις τέλειωσε. =)

Πάρα πολύ καλό. xD
-περιττό να πώ ότι έλιωνα στα γέλια και κάθε φορά που έπεφτε η Makoto. :P

Μου άρεσε το όλο story,είχε πολλές ανατροπές,χιούμορ,ρομάντζο. Τα πάντα!

P.S.:
Ξεχώρισα την τελευταία σκηνή που είχε η Μakoto με τον Chiaki,
παρ'όλο που περίμενα να της έδινε κανά φιλάκι έστω! :redface:
Τελικά σου άρεσε! Καλό αυτό:P Όντως είναι πολύ ωραία ταινία.
Σίγουρα θα δώ και το "Sword of the Stranger" μέσα στις επόμενες μέρες.

Για ότι άλλο έχεις να προτείνεις...εδώ είμαστε,μην μας ξεχνάς! :P
Το Sword of the Stranger δεν έχει καμία σχέση με το παραπάνω, είναι άλλο είδος (περιπέτεια) αλλά μου άρεσε γιατί στην πλοκή φαίνεται ένας μεγάλος δεσμός μεταξύ ενός παιδιού και ενός πολεμιστή. Δείχνει ότι δεν σκέφτονται όλοι μόνο τον εαυτό τους. Είναι πιο "αγορίστικη" ταινία αλλά πιστεύω πως αν κάτσεις να το δεις όλο θα σου αρέσει.
Μην ανησυχείς δεν σας ξεχνώ, αλλά τώρα με το διάβασμα που έχω δεν προλαβαίνω να βλέπω και πολλά! Προτείνετε εσείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Μην ανησυχείς δεν σας ξεχνώ, αλλά τώρα με το διάβασμα που έχω δεν προλαβαίνω να βλέπω και πολλά! Προτείνετε εσείς!
Και εμένα μάλλον θα είναι το τελευταίο update με προτάσεις για πολύυ καιρό. :redface:

Λοιπόν αρχίζω με κάτι "hardcore". :P

Perfect blue. Ψυχολογικό θρίλερ του Satoshi Kon.


Ωραίο.
Aν και αρχίζει κάπως συνηθισμένα,μετά σε κρατάει.
[Ειδικά από ένα σημείο και μετά δεν καταλάβαινες αν αυτό που βλέπεις είναι πραγματικότητα ή απλά ένα όνειρο ή μια ψευδαίσθηση.]
Είναι madness το εργάκι. Όποιος το δεί ή το έχει δεί,ξέρει.
Επίσης να πώ ότι έχει σκηνές με γυμνό. Όχι κάτι τρομερό,αλλά δεν το λές και "αθώο anime". ;P
Το τέλος είναι κάπως "περίεργο" επίσης. Θα χαρώ να το αναλύσω με κάποιον που το έχει δεί.
Ο δημιουργός του μου κίνησε επίσης το ενδιαφέρον και έψαξα για αυτόν.
Έχουν κάνει ένα πολύ καλό αφιέρωμα,εδώ.


1 anime OVA τώρα:
Voices of a Distant Star. Aπό τον δημιουργό του 5 Centimeters Per Second,Makoto Shinkai. <3


Όμορφο anime. Ρομαντικό. Σου αφήνει μια γλυκιά μελαγχολία.


Eπίσης.
Grave Of The Fireflies. του Isao Takahata. [Νομίζω ότι έχει αναφερθεί πάλι.]
Τι να πώ. Εpic.-
Πραγματικά τρομερό. Τα λόγια είναι περιττά. Μust see.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ponyo - Hayao Miyazaki.

Είδα που λέτε για άνιμε ταινίες, κι είπα να συνδράμω. :P
Η αλήθεια είναι πως είναι κάαααπως παιδική ταινία, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ στη Ponyo, είναι απίστευτο πλασματάκι. :redface:



Έβαλα το αγγλικό μόνο και μόνο επειδή μου φαίνεται πιο δελεαστικό ως τρέιλερ. Στα ιαπωνικά να το δείτε ε.

Το καταευχαριστήθηκα! Τι καλή ψυχούλα ο μικρούλης! :redface: Και η Ponyo so cute!

Δεν έχω δει ποτέ ταινία anime, αλλά μετά από αυτή ίσως να το ξανασκεφτώ. Τι καλή που ήταν! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Septagram

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Final Fantasy : The Spirits Within
Dead Space : Downfall
Halo Legends
Dead Space: Aftermath
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

Πολύ ωραία και γλυκιά ταινία,δείτε την! ^^

Eπίσης θέλω να δώ το Millenium Actress του Satoshi Kon...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Πολύ ωραία και γλυκιά ταινία,δείτε την! ^^

Eπίσης θέλω να δώ το Millenium Actress του Satoshi Kon...
Πραγματικά την έχω στα ύποψιν μου γιατι λατρεύω Στούντιο Τζίμπλι :D
Επίσης, λένε ότι είναι καλή η Summer Wars. Θα την δω μετά από την εξεταστική μιας και λένε ότι έχει καλοκαιρινή διάθεση.
edit: Είδα το τρέιλερ και ανατρίχιασα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Summer wars του Hosoda που έχει κάνει και το The Girl who Leapt Through Time..
το είχα δεί σε τρέιλερ και το έχω στα υπόψην!

Τι γνώμη έχεις για τον Satoshi Kon;
Έχεις δεί τίποτα; Έχει κάνει το Perfect Blue,Paprika,και αυτό που ανέφερα και πιο πάνω.
Είναι πιο "dark"..σχεδόν ψυχεδελικός...

Studio Ghibli,ναι! Όπως Miyazaki λατρεία,δεν υπάρχει ταινία που να μην έχω λατρέψει.
Είναι ο νο1 animator στον κόσμο,απίστευτος παραμυθάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Summer wars του Hosoda που έχει κάνει και το The Girl who Leapt Through Time..
το είχα δεί σε τρέιλερ και το έχω στα υπόψην!

Τι γνώμη έχεις για τον Satoshi Kon;
Έχεις δεί τίποτα; Έχει κάνει το Perfect Blue,Paprika,και αυτό που ανέφερα και πιο πάνω.
Είναι πιο "dark"..σχεδόν ψυχεδελικός...

Studio Ghibli,ναι! Όπως Miyazaki λατρεία,δεν υπάρχει ταινία που να μην έχω λατρέψει.
Είναι ο νο1 animator στον κόσμο,απίστευτος παραμυθάς.
Τον Μιγιαζάκι δεν θα τον έλεγα ακριβώς παραμυθά γιατί τις ταινίες τις βασίζει, απ' ότι ξέρω, σε παραμύθια άλλων. Δεν είναι κακό. Θα έλεγα ότι δίνει φοβερή ζωντάνια στα παραμύθια αυτά και τα αναδικνύει με τον καλύτερο τρόπο.
Ο Satoshi Kon ποιος είναι; Δεν συγγρατώ ονόματα από σκηνοθέτες/σενεριογράφους/animators γενικά. Σπάνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.


Δεν έχω να πω πολλά.
Οι ναζί προσπαθούν να φέρουν στο πόλεμο αναστημένους τους τεύτονες.
Ωραια ταινία , οι ιστοριόφιλοι θα την απολαύσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top