Ταινίες τρόμου/Thrillers

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Πριν από κάποιους μήνες ένας συμμαθητής μου με παρότρυνε να το δω, έτσι ώστε να μην ξαναβγώ από το σπίτι μου για δύο μήνες. Η δήλωσή του αυτή με τρομοκράτησε. :p Εξάλλου έχω διαβάσει και την περιγραφή της ταινίας και ξέρω πως δε θα το αντέξω. :zilia::scared:

Αλήθεια λες; Αντε ρε τελικά η ταινία δεν είναι τόσο στην αφάνεια όσο πίστευα.............. Νόμιζα ότι εδώ στην Ελλάδα μόνο εγώ το είχα δει και ελεγα κοιτα να δεις τέτοια ταινία καλή σε 11.000.000 ανθρώπους μόνο εγώ την είδα........:P:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
:!: Μιλάμε για το Saw;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
:!: Μιλάμε για το Saw;

Για το "Κολοβός" νόμιζα ότι μιλούσες...............:hmm::hmm:

Το "Saw" είναι μια αρκετά χαβαλετζίδικη ταινία. Εγώ την θεωρώ αστυνομική ταινία τρόμου.... Δεν είναι και τόσο τρομακτική ωστε να μη βγεις από το σπίτι, μη τρελαθούμε. Ετοιμάζω και review για τα "Saw" Οι συνέχειες όμως δεν είναι όπως το πρώτο. Είναι αίμα για το αίμα, παρατραβηγμένες, το δεύτερο Saw είναι αρκετά καλό για συνέχεια με πολύ αίμα, το τρίτο είναι τόσο παρατραβηγμένο που το αφθονο αίμα που ρεει σαν ποταμι το θεώρησα ανέκδοτο. Το τεταρτο ήταν στα ίδια επίπεδα με το δεύτερο και λίγο χειρότερο γιατί το δεύτερο ήταν πιο φρέσκο και παρέμενε στο ίδιο μοτίβο αίματος με το τρίτο. Το πέμπτο ήταν το χειρότερο. Κρίμα στις δεκάδες ντομάτες που σπατάλισαν για να φτιάξουν τόσο αίμα γιατί προσωπικά με πήρε ο ύπνος στη μέση περιπου, μετα ξυπνησα και ήμουν σα μαστουρωμένος ενω το τελευταίο τεταρτο εριξα κατι ροχαλητά αλλα κατα περίεργο τρόπο ηξερα τι έγινε :lol::lol::lol::lol::lol: Καλά εγώ την εγραψα????:lol::lol::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο το αίμα. Είναι η σιχαμάρα με τις αηδιαστικές σκηνές. :p Εξάλλου τα καλύτερα θρίλερ δεν είναι τα splatter αλλά τα ψυχολογικά στα οποία σπανίως υπάρχουν σκηνές αίματος και αν υπάρχουν, αυτές είναι περιορισμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Καλά που να δεις τα Παράξενα παιχνίδια του Μίκαελ Χανεκε. Παρά το γεγονός ότι δεν υπαρχει σταγονα αιματος εσυ θες να κλεισεις τα ματια σου η να φυγεις. Και μενα τα ψυχολογικα μου αρεσουν όπως και το "Σε βλέπω" το πρώτο είναι λίγο ψυχολογικό, αλλά και το "Kolobos". Τώρα ταινίες τύπου "The ring" "The grudge" ειναι λιγο μαπα............:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Βρήκα μια κριτική από το https://www.cinemad.gr/content/view/1851/7/ σχετικά με το remake της ταινίας (που απʼ ότι κατάλαβα δε διαφοροποιείται σε σημαντικό βαθμό από την πρωτότυπη) και αποφάσισα να μην τη δω. :p Δεν είμαι σαδίστρια. :p

Παράθεση κριτικής:
Ως τώρα ξέραμε ότι ο Χίτσκοκ είναι ο μόνος σκηνοθέτης που έκανε ριμέικ σε δική του ταινία με τον "Άνθρωπο που Ήξερε Πολλά". Τώρα, και ίσως να μην είναι εντελώς τυχαίο, έρχεται να προστεθεί και ο Μίκαελ Χάνεκε. Δέκα χρόνια μετά το μοναδικό και αλησμόνητο "Funny Games", μια ταινία για την οποία κανείς δεν μπορεί να έχει ουδέτερη άποψη, ο Αυστριακός σκηνοθέτης διασχίζει τον Ατλαντικό και ξαναφτιάχνει το φιλμ του πλάνο-πλάνο και σκηνή-σκηνή (ακόμα και το σπίτι με τον κήπο μοιάζει υπερβολικά μ' αυτό της πρώτης ταινίας), αλλά αυτή τη φορά, στα αγγλικά, με πρωταγωνιστές τους Ναόμι Γουότς, Τιμ Ροθ, Μάικλ Πιτ και τον Ντάριας Κόντζι στη διεύθυνση φωτογραφίας.
Δύο κολλεγιόπαιδα εισβάλλουν στο εξοχικό μιας πλούσιας οικογένειας και παίζουν παράξενα σαδιστικά παιχνίδια μαζί της...
Η αμερικάνικη έκδοση της ταινίας, πρωτίστως, αφορά το αμερικάνικο κοινό που πιθανότατα δεν έχει δει την πρωτότυπη η οποία είναι σχεδόν όμοια. Δε με εντυπωσίασε, όμως, τόσο η δεύτερη όσο η αυστριακή για δύο λόγους. Πρώτον, η ηχητική των Γερμανικών είναι πιο θριλερική από των Αγγλικών και δεύτερον, χωρίς καμία αλλαγή στο ντεκουπάζ και στους διαλόγους δε μπόρεσε να με κρατήσει έχοντας δει πριν χρόνια την πρωτότυπη. Ίσως θα έπρεπε να την φρεσκάρει λίγο.
Οι ταινίες του Χάνεκε κινούνται (αν όχι ξεπερνούν) στα όρια. Στα όρια της σκληρότητας, της ψυχρής εγκεφαλικότητας, της αντοχής σου ως θεατή, του ουσιαστικού και του απλώς προκλητικού. Αυτό που πράττει πάντα, από το "Benny's Video" ως τον "Κρυμμένο", είναι ότι πλάθει ταινίες απόλυτου τρόμου χωρίς σχεδόν καθόλου αίμα! Όχι σαν τα "Saw"... Για διανοούμενους σαδιστές κρίνεται απαραίτητη η θέασή της, για τους υπόλοιπους είναι ρίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Εμένα μου αρεσε περισσοτερο απο το Saw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν έχω μέτρο σύγκρισης.
Για να φανταστείς από θρίλερ έχω δει το Dejavu, the Unborn, Μία άλλη με ένα αεροπλάνο και μια κοπελίτσα που δούλευε σε ένα ξενοδοχείο το οποίο θα επισκεπτόταν ένας Πρόεδρος ο οποίος ήταν στόχος του συνεπιβάτη της κοπέλας (:p) και πρόσφατα το Silent Hill και άλλα που ξεχνάω. Ήρεμα πράγματα πάντως… :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Βλακειες παραγματα εγω απόψε θα ξαναματαδω το Saw το πρωτο.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ναι... Καλή διασκέδαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Ναι... Καλή διασκέδαση...

Ευχαριστ΄ψ Βασιλική! Αν ποτέ θελήσεις να δεις κανά σκληρό θριλεράκ εδώ θα μαι.... Μη ντραπείς......:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Θα σε ενημερώσω. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Το "The Texas chain saw massacre" ("Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι") είναι μια ταινία τρόμου παραγωγής 1974. Κάποιοι νεοι ταξιδεύοθν στο Τεξας για να ζήσουν εκείνο το καλοκαιρινό απόγευμα το μεγαλύτερο εφιάλτη της ζωής τους.
"Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι" είναι μια καταπληκτική ταινία. Λογοκρίθηκε και απαγορεύτηκε για πολλά χρόνια σε αρκετες χωρες για τις ωμές σκηνές βίας που σόκαραν τους πάντες. Ο Tobe Hooper έκανε ένα ντοκυμαντέρ φρίκης για το ταξίδι κάποιων 20χρονων που τους βγήκε... "ξινό". Στην αρχή βλέπεις μια νεανική ταινία αλά "American pie" ΄βέβαια του 70, και χωρίς να λείπει το σκοτεινό χρώμα από την οθόνη που σε προμηνύει για τη συνέχεια. Ενώ από το μισάωρο και μετά βλέπεις ένα μανιακό δολοφόνο που επιθυμεί να σκοτώσει ανθρώπους. Εχει μανία για το ανθρώπινο είδος. Όμως δε μένει εκεί μόνογιατί πίσω από τη μάσκα αυτού του τρελού κρύβεται και η σχιζοφρενής οικογένεια που τον βοηθά. όταν μπαίνεις μέσα σαυτό το σπ[ίτι βλέπεις την απόλυτη παράνοια το τι μπορεί να κάνει ο ανθρωπος που είναι χειρότερος και από ζώο. Και όταν τελειώνει φεύγεις στην κυριολεξία σα χαμένος γιατί τελικά η ταινία ατυτή κατάφερε όχι μόνο να σε τρομάξει αλλά να μη θέλεις να βγεις από το σπίτι ακόμα ακόμα. Και σήμερα να τη δεις μετά από 40 χρόνια π[αραμένει ακόμα διαχρονική, τρομακτική, απόλυτα αληθινή, καλοσκηνοθετημένη, με σκηνές που σου κόβουν την ανάσα. Και πίσω από αυτή τη φρίκη συμφωνα με κάποιους κρύβονται και όλες οι πληγές που δημιούργησε ο πόλεμος στο Βιετνάμ η φτώχεια της εποχής, που οδήγησε αυτούς τους ανθρώπους να σκοτώνουν τους συνανθρώπους τους για να τους φάνε.....
Μετά απο αυτή ακολουθησαν και τρεις ακόμη συνέχειες (εμπορικές περισσότερο) με χειρότερη αυτή του 1994 με τους Ρενέ Ζελβέγκερ, Μάθιου ΜακΚόναχι.
Το 2003 βγαίνει και το ριμέικ που πραγματικά σοκάρει και ανανεώνει με τον καλύτερο τρόπο την πρωτότυπη. Και αυτή είανι ένμα διαμαντι καί τη συνηστω ανεπιφύλακτα.:no1:
Το 2006 βγαίνει και η τελευταία μέχρι στιγμής ταινία TCM ΠΟΥ ΓΙΑ Μένα ειναι και η χειροτερη. Αφηγειται -ας πουμε- πως ο Leatherface εγινε δολοφόνος αλλά δεν είναι τίποτα πρά μια κόπια όλων των προηγούμενων. Αρκετα προβλέψιμη και σιχαμερή. Μακριά από αυτή. Καντε πως δεν υπάρχει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kastrato

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Να φτιαξω και εγω ξεχωριστο θεμα για τις 1205845172154540872 που μου αρεσουν ??

Νο, οφφενς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Το είχα δει όταν ήμουν 12 κι είχα φρικάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Απαπα κ εγώ το έχω δει!το μόνο που μπορώ να πω ότι μου έμεινε από αυτή την ταινία είναι μια τραυματική εμπειρία...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Το 2013 κυκλοφόρησε κι αυτή, και μόνο που πρωταγωνιστεί η Αλεξάνδρα Νταντάριο, σαν Χέδερ, αξίζει να τη δεί κανείς :D

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top