Ταινίες τρόμου/Thrillers

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Έχετε δει την ταινία "Kolobos"? Στα ελληνικά έχει τίτλο "Λίμνη αίματος". Είναι ταινία τρόμου αμερικανικής παραγωγής 1999. Με πρωταγωνίστρια την Amy Weber.
ΥΠΟΘΕΣΗ: Μια γυναίκα τραυματίζεται από ένα αυτοκίνητο μια νύχτα που βρέχει. Στο νοσοκομείο αρχίζει να θυμάται την οδυνηρή ιστορία που έζησε. Η νοσοκόμα, όμως, που την κουράρει πιστεύει ότι όλα αυτά που αφηγείται είναι δημιουργήματα της φαντασίας της.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ: Αρκετά περίεργη ταινία ψυχολογικού τρόμου όχι μόνο στην πλοκή αλλά και στη σκηνοθεσία. Δυσνόητη σε κάποια σημεία, αλλά πιστεύω ότι για να κατλάβεις το νόημά της θα πρέπει να τη δεις και δεύτερη φορά. Ποιος όμως θα κάτσει να δει το "Kolobos" ξανά? Δυστυχώς λίγοι. Γιατί κρύβει ένα μεγάλο νόημα¨Αυτό της σχιζφρένειας. Εχει και μερικές σκηνές έυρηματικές, όπως αυτές με τους φόνους (Πραγματικά είχα φρικάρει πως ο δολοφόνος έβγαλε το μάτι σε μια από τις πρωταγωνίστριες. Αλλά και το φινάλε της είναι τρομακτικό και απεικονίζει την παράνοια του είδους μας. Εκεί που πάσχει είναι ότι έχασε το παιχνίδι ο σεναριογράφος για το πως θα απεικονίσει την πραγματικότητα και τη φαντασία της πρωταγωνίστριας Amy Weber. Αν το είχε κάνει αυτό θα έκανε μια από τις καλύτερες ταινίες της δεκαετίας του 90. Να το δείτε όταν μπορέστε είναι μια καλή εμπειρία. Με αγνωστους συντελεστές..
Της βάζω 3.5/5.
-----------------------------------------
Και μερικές φωτογραφίες:




























https://www.ischool.gr/rg/action-box-title/primary-photo/media/rm2121244416/tt0151239
-----------------------------------------
Βρήκα και όλη την ταινία:
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=dmQX0AlhkaM[/ame]

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=xWY7Q8MaIWE[/ame]

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=b8G3gtYjUxk[/ame]

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=mH94VbNjOtQ[/ame]

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=15NnsdLPcEQ[/ame]

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=YxZKOgnqXc8[/ame]

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=g7KohHCEImA[/ame]

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=HV3jmqW8ERM[/ame]

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=RjkVPl9c464[/ame]

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=FBBYTyVwVwk[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
θα πω τον αδερφο να την παρει να την δω και θα πω εντυπωσεισ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ας ανοίξουμε όλοι θρεντ για την αγαπημένη μας ταινία να γίνει χαμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Μπορείτε και εδώ να της ρίξεται ένα βλέφαρο. Την κατέβασα από το youtube.

Ας ανοίξουμε όλοι θρεντ για την αγαπημένη μας ταινία να γίνει χαμός

Εχω πολλές αγαπημένες ταινίες Kotatsuneko. Μη μου βάζεις ιδέες. χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
μόνο που ακούω τν τίτλο........
φοβούμαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ίσως γίνει ένα θέμα που θα γράφουμε την υποθεση, θα βάζουμε τρέιλερ και θα βαθμολογούμε. Ας μην ακυρώνουμε όλα τα θέματα και να μην γινόμαστε πολύ αυστηροί.

Η ταινία είναι παλιά? Μου φαίνεται τρομακτική. Αλλά θα το δω με την κολλητή μου που λατρεύει τα θρίλερ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
QUOTE]Η ταινία είναι παλιά? Μου φαίνεται τρομακτική. Αλλά θα το δω με την κολλητή μου που λατρεύει τα θρίλερ.:)[/QUOTE]

Όπως γράφω είναι του 1999 πριν μια δεκαετία περίπου. Ναι είναι τρομακτική ειδικά σε τρία σημεία θες να κλείσες και τα μάτια!!! Αλλά εμένα με τρόμαξε και το τέλος,,,,,;) Δεν πείμενα να δω κάτι τέτοιο............:'(
Ίσως γίνει ένα θέμα που θα γράφουμε την υποθεση, θα βάζουμε τρέιλερ και θα βαθμολογούμε. Ας μην ακυρώνουμε όλα τα θέματα και να μην γινόμαστε πολύ αυστηροί.

Ναι πολύ καλό θα ήταν αυτό!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Την είδε κανείς τη ταινία??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Είναι splatter με αίματα, σκηνές άγριας βίας και τα σχετικά. Διάβασα αντίστοιχες κριτικές και θα συμβούλευα όσους τα απεχθάνονται τα παραπάνω να την αποφύγουν. Εγώ αυτό θα κάνω. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Είναι splatter με αίματα, σκηνές άγριας βίας και τα σχετικά. Διάβασα αντίστοιχες κριτικές και θα συμβούλευα όσους τα απεχθάνονται τα παραπάνω να την αποφύγουν. Εγώ αυτό θα κάνω. :P
Καλά άμα δεν έχεις γερά νεύρα ή είσαι λίγο ευαίσθητος μην κάτσει να τη δει κανείς από αυτους. Ούτως ή άλλως η ταινία έχει σήμα αυστηρώς ακατάλληλο. Και η υπόθεση είναι γραμμένη αρα εσυ επιλέγεις. Αν θες την αποψή μου ακόμα όλες οι ταινίες πρέπει να είναι ακατάλληλες όποιου είδους, γιατί πολλές φορές κάποιοι δεν ξεχωρίζουν την πραγματικότητα απ΄π το ψέμα με οδυνηρές συνέπειες μετ΄σα... Απλώς τέτοιου είδους ταινίες απεικονίζουν μια αλλη πλευρά του ανθρώπου. Τη ζωωδη. Και το "Kolobos" δυστυχώς λογοκρίθηκε όπως και άλλες ταινίες σπλάττερ από κάποιους ψευτοηθικολόγους.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
αντε ρε σκιαχτηκα:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Καλά άμα δεν έχεις γερά νεύρα ή είσαι λίγο ευαίσθητος μην κάτσει να τη δει κανείς από αυτους. Ούτως ή άλλως η ταινία έχει σήμα αυστηρώς ακατάλληλο. Και η υπόθεση είναι γραμμένη αρα εσυ επιλέγεις. Αν θες την αποψή μου ακόμα όλες οι ταινίες πρέπει να είναι ακατάλληλες όποιου είδους, γιατί πολλές φορές κάποιοι δεν ξεχωρίζουν την πραγματικότητα απ΄π το ψέμα με οδυνηρές συνέπειες μετ΄σα... Απλώς τέτοιου είδους ταινίες απεικονίζουν μια αλλη πλευρά του ανθρώπου. Τη ζωωδη. Και το "Kolobos" δυστυχώς λογοκρίθηκε όπως και άλλες ταινίες σπλάττερ από κάποιους ψευτοηθικολόγους....
Την ταινία δεν την έχω δει (και ούτε σκοπεύω :p) οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω, ούτε καν να υποψιαστώ το αντικείμενο κατάκρισής της. Όσον αφορά τη λογοκρισία δεν καταλαβαίνω ποια η βάση της αφού οι ταινίες splatter είναι πλέον ευρέως διαδεδομένες. Θα μου πεις πως η συγκεκριμένη, έκανε την πρώτη της εμφάνιση 10 χρόνια πριν. Πάντως για τους λάτρεις του είδους μάλλον είναι καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Την ταινία δεν την έχω δει (και ούτε σκοπεύω :p) οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω, ούτε καν να υποψιαστώ το αντικείμενο κατάκρισής της. Όσον αφορά τη λογοκρισία δεν καταλαβαίνω ποια η βάση της αφού οι ταινίες splatter είναι πλέον ευρέως διαδεδομένες. Θα μου πεις πως η συγκεκριμένη, έκανε την πρώτη της εμφάνιση 10 χρόνια πριν. Πάντως για τους λάτρεις του είδους μάλλον είναι καλή επιλογή.

Μη το λες. Στις ταινίες σπλάττερ πάντα υπήρχε λογοκρισία (και υπάρχει) και όχι για την ωμότητα και τη βία, αλλά λόγω χαμηλού προυπολογισμού, άγνωστων συντελεστών κτλ. Πολλές ταινίες σπλάττερ γι αυτό το λόγο παραμένουν στην αφάνεια. Και η συγκεκριμένη δεν παίχτηκε στο σινεμά λόγω χαμηλού προυπολογισμού. Πάντως στη τηλεόραση έχει προβληθεί πολλές φορές 4 και 5 τα ξημερώματα με αυστηρώς ακατάλληλο σήμα και με τον ανορθόδοξο τίτλο "Λίμνη αίματος".
Υ.Γ. Μάλιστα δε διευκρινίζετε και πουθενά αν απαγορεύτηκε μιας και την εποχή που βγήκε είχαν πέρασει τα ριάλιτι σοου και γι αυτό πρέπει να είχε δημιουργηθεί και ένα μικρό σκανδαλάκι.....:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Μη το λες. Στις ταινίες σπλάττερ πάντα υπήρχε λογοκρισία (και υπάρχει) και όχι για την ωμότητα και τη βία, αλλά λόγω χαμηλού προυπολογισμού, άγνωστων συντελεστών κτλ. Πολλές ταινίες σπλάττερ γι αυτό το λόγο παραμένουν στην αφάνεια. Και η συγκεκριμένη δεν παίχτηκε στο σινεμά λόγω χαμηλού προυπολογισμού. Πάντως στη τηλεόραση έχει προβληθεί πολλές φορές 4 και 5 τα ξημερώματα με αυστηρώς ακατάλληλο σήμα και με τον ανορθόδοξο τίτλο "Λίμνη αίματος".
Υ.Γ. Μάλιστα δε διευκρινίζετε και πουθενά αν απαγορεύτηκε μιας και την εποχή που βγήκε είχαν πέρασει τα ριάλιτι σοου και γι αυτό πρέπει να είχε δημιουργηθεί και ένα μικρό σκανδαλάκι.....:):):)

Σίγουρα γνωστοί συντελεστές, υπέρογκα ποσά χρηματοδότησης προσδίδουν μια αίγλη σε μία ταινία αλλά δεν παίζουν δα και καθοριστικό ρόλο. Το Saw για παράδειγμα, παρουσιάζει μία τεράστια απήχηση και αποδοχή από το κοινό και γνωρίζει σημαντική εμπορική επιτυχία. Σε αυτό οφείλονται και οι πέντε (έξι; ) ταινίες της σειράς. Τα splatter τα αποφεύγω λόγω του περιεχομένου τους και μόνο. Εμπεριστατωμένη γνώμη δεν μπορώ να εκφέρω μιας και δεν έχω δει ποτέ (φοβούμαι :zilia:) αλλά αυτοί που το αντέχουν γιατί να μην το κάνουν; Πάντως, σχετικά με το σήμα καταλληλότητας της σειράς, συνήθως σε ταινίες ανάλογου περιεχομένου βάζουν το "Κατάλληλο άνω των 15". Αυστηρώς ακατάλληλο; Μάλλον παραείναι splatter. :p
Σκανδαλάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Σίγουρα γνωστοί συντελεστές, υπέρογκα ποσά χρηματοδότησης προσδίδουν μια αίγλη σε μία ταινία αλλά δεν παίζουν δα και καθοριστικό ρόλο. Το Saw για παράδειγμα, παρουσιάζει μία τεράστια απήχηση και αποδοχή από το κοινό και γνωρίζει σημαντική εμπορική επιτυχία. Σε αυτό οφείλονται και οι πέντε (έξι; ) ταινίες της σειράς. Τα splatter τα αποφεύγω λόγω του περιεχομένου τους και μόνο. Εμπεριστατωμένη γνώμη δεν μπορώ να εκφέρω μιας και δεν έχω δει ποτέ (φοβούμαι :zilia:) αλλά αυτοί που το αντέχουν γιατί να μην το κάνουν; Πάντως, σχετικά με το σήμα καταλληλότητας της σειράς, συνήθως σε ταινίες ανάλογου περιεχομένου βάζουν το "Κατάλληλο άνω των 15". Αυστηρώς ακατάλληλο; Μάλλον παραείναι splatter. :p
Σκανδαλάκι;

Ναι είχε σήμα κατάλληλο μόνο για ενήλικους.... Και τα Saw (που βγαίνει τον Οκτώβριο και το 6ο) το ίδιο έχουν. Δες μερικές σκηνές και θα κατλάβεις...Είναι σκληρό τουτο το φιλμ, αλλά πολύ καλό/.!!!!!!!!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Μπα… Δεν πειράζει. Ας μην το δω. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
:lol:Μπα… Δεν πειράζει. Ας μην το δω. :P
:lol::lol::lol:
Δες το ρε τι θα πάθειςς;;;;;;;;;;;;;;;;:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Πριν από κάποιους μήνες ένας συμμαθητής μου με παρότρυνε να το δω, έτσι ώστε να μην ξαναβγώ από το σπίτι μου για δύο μήνες. Η δήλωσή του αυτή με τρομοκράτησε. :p Εξάλλου έχω διαβάσει και την περιγραφή της ταινίας και ξέρω πως δε θα το αντέξω. :zilia::scared:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top