Τέταρτη φορά Πανελλαδικές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Θα επιμεινω λιγο σε αυτο. Οταν λες εχεις κοιταξει και ειναι δυσκολο, εννοεις πως ειδες τις βασεις του 10% των τριων τελευταιων ετων και δεν ετυχε να περνας σε καμμια χρονια ή δεν το εψαξες και πολυ τελικα?

Αν ηξερα τα μορια σου και τι σχολη θες να περασεις, θα μπορουσαμε να δουμε αν οντως σε συμφερει τελικα να κανεις 10%, ωστε να αποφυγεις τον μπελα των πανελληνιων ξανα. Τι σημαινει περνα απ το χερι σου αν δωσεις πανελληνιες ενω αν κανεις 10% δεν περνα? Σου εγγυαται κανεις οτι αν δωσεις ξανα, θα γραψεις οσο εγραψες περυσι ή καλυτερα?

Μπορεις να κανεις κατι για τις βαθμολογιες που θα πιασουν οι αλλοι που ανταγωνιζεσαι? Οχι φυσικα, οποτε ειτε κανεις το 10%, ειτε δωσεις ξανα, τιποτα δεν ειναι σιγουρο, μιας και στις δυο περιπτωσεις παιζει ρολο και ο παραγοντας τυχη. Απλα στη μια εχεις την ψευδαισθηση πως προσπαθεις για καλυτερα και πως εχεις τον ελεγχο, ενω στην αλλη οτι ισως δεν προσπαθησες οσο θα πρεπε, που δεν ισχυει κατι τετοιο, μιας και φετος προσπαθησες ηδη αρκετα και απλα διατηρεις αυτη σου την προσπαθεια.

Αφου τα μορια σου ειναι πολυ κοντα στη σχολη που θες, εγω πιστευω πως με το 10% μπορει να εχεις παραπανω ελπιδες τελικα απ οτι νομιζεις και θα περασεις και μια χρονια χωρις να διαβαζεις ξανα και ξανα τα ιδια πραγματα, κανοντας πιο δημιουργικα πραγματα, οπως σου ειπε κ η φιλη πιο πανω, χαλαρωνοντας και περιμενοντας απλα να περασει μια χρονια ακομα. Αν τωρα δεν πετυχει, ετσι κ αλλιως σκεφτεσαι για εξωτερικο του χρονου, οποτε δεν εχεις να χασεις κατι αν το καλοσκεφτεις. Αν κατσει εκατσε, αν οχι φυγε εξω.
Ας ειναι ο επομενος Σεπτεμβρης, ο στοχος των τελικων αποφασεων σου τοτε.:read:




Η γιαγια μου ελεγε καποτε, "εκει που εισαι ημουνα κ εδω που ειμαι θα ρθεις"! :rolleyes:
Οταν φτασεις κ εσυ 40 λοιπον, ελα να μου πεις μετα αν θα προτιμας οι 20ες/ηδες να σου μιλουν στον πληθυντικο! :hehe::swoon2::whistle:
Το εχω κοιτάξει το 10% και μονό μου και εχω ρωτήσει και αλλους.
Απλα συγκρίνοντας τις βάσεις παρατηρείται οτι παρουσιάζει κυριως ανοδική πορεία, αν και μολις το διαπίστωσα εμεινα έκπληκτη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συμφωνώ με Arvacon. Με τα μόρια που έχεις δεν είναι κακό να δοκιμάσεις το 10%.
Δεν κατάλαβα το ''δεν το κάνω γιατί δεν περνάει από το χέρι μου''. Αντιθέτως, από το χέρι σου περνάει, με τα μόρια που έγραψες και με την δήλωση που θα κάνεις για μηχανογραφικό τον Αύγουστο. Αν τα μόρια σου έχουν μια απόκλιση 300-500 μόρια από την σχολή που θες, έχεις αρκετές πιθανότητες να περάσεις. Ακόμη περισσότερες εάν έμεινες απ'έξω για πολύ λιγότερα.

Για ποιο λόγο να ταλαιπωρήσεις τον εαυτό σου για άλλη μια χρονιά; Τις δυνατότητες σου τις ξέρεις, είσαι έξυπνο κορίτσι. Μόνο από την αφοσίωση που έχεις να περάσεις στην σχολή που θες φαίνεται ότι γουστάρεις το αντικείμενο. Μην αφήσεις τις πανελλήνιες να σε φάνε. Τα χρόνια δεν φύγανε, εκεί είναι, δεν θα πάθεις τίποτα εάν πάρεις πτυχίο στα 25 σου. Λες και οι άλλοι με το που βγαίνουν έξω τους παίρνουν κατευθείαν για δουλειά...

Στα λέω αυτά γιατί με στεναχώρησε πολύ το σχόλιό σου ''Δεν ζω απλά επιβιώνω και περιμένω να τελειώσει όλο αυτό''.
Δεν θέλω να σε αποτρέψω από το να ξαναδώσεις γιατί είναι δική σου απόφαση. Αλλά κανένας άνθρωπος δεν πρέπει να νιώθει έτσι για το μέλλον του.
Βγες έξω, ζήσε την ζωή σου σαν φοιτήτρια. Είτε στην σχολή που πέρασες τώρα, είτε στο εξωτερικό, είτε εκεί που θες με 10%.
Εάν ο κλάδος την τωρινής σχολής είναι παρεμφερής με αυτό που θες, προσπάθησε το.
Η ζωή δεν είναι πέρασα σε μια σχολή και τέλος. Μπορείς να δώσεις κατατακτήριες. Μπορείς να πας για δεύτερο πτυχίο. Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό. Μπορείς να ξαναδώσεις πανελλήνιες μετά από κάποιο καιρό εάν επιθυμείς.
Με στεναχωρεί αφάνταστα όταν βλέπω παιδιά στην ηλικία μου να βρίσκονται σε απόγνωση ενώ έχουν όλη την ζωή μπροστά τους και βλέπουν τις πανελλήνιες σαν μονόδρομο.

Η απόφαση είναι δική σου, αλλά θέλω να γνωρίζεις ότι η ζωή δεν είναι μόνο η πανελλήνιες.
Άμα δεν ξαναδώσεις δεν σημαίνει ότι τα παράτησες. Σημαίνει ότι απλά διαλέγεις άλλο μονοπάτι που θα σε οδηγήσει στον προορισμό σου. Ένα μονοπάτι που θα σου δώσει γνώσεις και εμπειρίες. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται σε αυτή την ζωή.

Σου εύχομαι καλό κουράγιο και καλή πορεία σε ό,τι και αν καταλήξεις να κάνεις. <3
Εισαι πολυ γλυκιά, απλα στη φαση που βρίσκομαι δεν ξερω πλεον τι ειναι καλο για μενα. Φοβαμαι μηπως το οτι δεν περνάω ειναι σημάδι να μην παω. Προσπαθω να καθαρίσω το μυαλο μου αλλα μου ειναι δυσκολο.
Η σχολη που εχω διαλέξει (απο τις τρεις που εχω περασει) δεν εχει σχεση με το αντικείμενο που θελω απλα απ'όλες τις σχολές του πεδίου μου ειναι αυτη που θα πήγαινα περα απο αυτη που θελω. Δεν εχει καμια σχεση απλα ειναι ενα επάγγελμα που μπορω να με φανταστώ απλα σημερα δεν το θελω. Καποτε ισως...
💗
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι το 10%, επειδή το παρακολουθώ και εγώ, είναι κάπως σχετικό και όχι τόσο σίγουρο. Είναι πιο πολύ τυχερό. Ας πούμε οι σχολές που είναι κορυφή (Νομικές, Ιατρικές, ΗΜΜΥ ΕΜΠ κλπ.) παρουσιάζουν σχεδόν πάντα άνοδο γιατί τις επιλέγουν άνθρωποι που γράψανε πολύ καλά και μεταπηδούν από την μια στην άλλη, γιατί λόγω μορίων έχουν ευκολία κινήσεων. Βέβαια, υπάρχει και ο παράγοντας τύχη στο να έχει μείνει μια θέση κενή και να την πιάσει ένας που έχει γράψει κοντά στο 17 αλλά όχι 18 ας πούμε. Στις σχολές που δεν αποτελούν τόσο "αφρόκρεμα" ειδικά με το 10% της δεύτερης χρονιάς υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες. Γι'αυτό λέω είναι σχετικό το 10%, ας πούμε φέτος με 10% της δεύτερης χρονιάς ένας που έγραψε 4.634 έπιασε ΗΜΜΥ Ξάνθης (!!!) γιατί προφανώς όλοι ήθελαν Μετσόβιο και Θεσσαλονίκη και άφησαν κενή θέση.
Με όλα αυτά θέλω να πω, πως το 10% είναι κάτι στο οποίο μπορείς να ποντάρεις, αλλά όχι να στηρίζεσαι αποκλειστικά και έχει να κάνει με το που στοχεύεις. Αν μιλάμε για μια πολύ υψηλόβαθμη σχολή έχεις λιγότερες πιθανότητες, αλλά παρόλα αυτά δεν χάνεις τίποτα με το να ακολουθήσεις έναν διαφορετικό δρόμο και παράλληλα να το ρίχνεις συνέχεια γιατί μπορεί να σου κάτσει τυχερό (και μακάρι).
Τέλος πάντων, πάρε τον χρόνο σου. Αν δεν έχεις κάνει πάγωμα σπουδών στην σχολή που έχεις ήδη περάσει, θα σου έλεγα να το κάνεις γιατί πλέον μετράει και το ν+2 για να μην γίνει καμία βλακεία. Πιστεύω θα βάλεις τάξη στις σκέψεις σου, το ξέρω είναι δύσκολο αλλά θα το βρεις. 😊
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι το 10%, επειδή το παρακολουθώ και εγώ, είναι κάπως σχετικό και όχι τόσο σίγουρο. Είναι πιο πολύ τυχερό. Ας πούμε οι σχολές που είναι κορυφή (Νομικές, Ιατρικές, ΗΜΜΥ ΕΜΠ κλπ.) παρουσιάζουν σχεδόν πάντα άνοδο γιατί τις επιλέγουν άνθρωποι που γράψανε πολύ καλά και μεταπηδούν από την μια στην άλλη, γιατί λόγω μορίων έχουν ευκολία κινήσεων. Βέβαια, υπάρχει και ο παράγοντας τύχη στο να έχει μείνει μια θέση κενή και να την πιάσει ένας που έχει γράψει κοντά στο 17 αλλά όχι 18
ας πούμε. Στις σχολές που δεν αποτελούν τόσο "αφρόκρεμα" ειδικά με το 10% της δεύτερης χρονιάς υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες. Γι'αυτό λέω είναι σχετικό το 10%, ας πούμε φέτος με 10% της δεύτερης χρονιάς ένας που έγραψε 4.634 έπιασε ΗΜΜΥ Ξάνθης (!!!) γιατί προφανώς όλοι ήθελαν Μετσόβιο και Θεσσαλονίκη και άφησαν κενή θέση.
Με όλα αυτά θέλω να πω, πως το 10% είναι κάτι στο οποίο μπορείς να ποντάρεις, αλλά όχι να στηρίζεσαι αποκλειστικά και έχει να κάνει με το που στοχεύεις. Αν μιλάμε για μια πολύ υψηλόβαθμη σχολή έχεις λιγότερες πιθανότητες, αλλά παρόλα αυτά δεν χάνεις τίποτα με το να ακολουθήσεις έναν διαφορετικό δρόμο και παράλληλα να το ρίχνεις συνέχεια γιατί μπορεί να σου κάτσει τυχερό (και μακάρι).
Τέλος πάντων, πάρε τον χρόνο σου. Αν δεν έχεις κάνει πάγωμα σπουδών στην σχολή που έχεις ήδη περάσει, θα σου έλεγα να το κάνεις γιατί πλέον μετράει και το ν+2 για να μην γίνει καμία βλακεία. Πιστεύω θα βάλεις τάξη στις σκέψεις σου, το ξέρω είναι δύσκολο αλλά θα το βρεις. 😊

Με το ν+2 τι εννοεις;

Στη σχολη εχω κρατησει αυτη που περασα περσι οχι πρόπερσι. Οποτε εχει φυγει ενας χρόνος
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

"Για τους φοιτητές που είναι ήδη εγγεγραμμένοι και δεν έχουν υπερβεί την ελάχιστη χρονική διάρκεια φοίτησης, ο υπολογισμός της ανώτατης διάρκειας φοίτησης εκκινεί από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2021-22 και εκτείνεται μέχρι τη συμπλήρωση της ελάχιστης διάρκειας φοίτησης, προσαυξημένης κατά τέσσερα εξάμηνα για τους τετραετούς φοίτησης και κατά έξι εξάμηνα για πενταετή ή εξαετή τμήματα.

Παράδειγμα εάν ένας φοιτητής που θα είναι στο 3ο έτος το επόμενο ακαδημαϊκό έτος 2021-22, σε τετραετές τμήμα, έχει υπόλοιπο έξι (4+2) χρόνια. Μετά διαγράφεται.

Αντίστοιχα εάν το τμήμα είναι πενταετούς φοίτησης έχει υπόλοιπο οκτώ (5+3) χρόνια, αρχίζοντας τον υπολογισμό αυτό από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος 2021-2022."


Άρα, αυτό σημαίνει πως δεν έχασες αυτόν τον 1 χρόνο από το ν+2, αλλά αν δεν το ψάξεις και δεν κάνεις ένα πάγωμα σπουδών από τώρα μπορεί να σου μειωθούν χρόνια από το να τελειώσεις το συγκεκριμένο τμήμα (αν επιλέξεις τελικά αυτό).
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.

"Για τους φοιτητές που είναι ήδη εγγεγραμμένοι και δεν έχουν υπερβεί την ελάχιστη χρονική διάρκεια φοίτησης, ο υπολογισμός της ανώτατης διάρκειας φοίτησης εκκινεί από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2021-22 και εκτείνεται μέχρι τη συμπλήρωση της ελάχιστης διάρκειας φοίτησης, προσαυξημένης κατά τέσσερα εξάμηνα για τους τετραετούς φοίτησης και κατά έξι εξάμηνα για πενταετή ή εξαετή τμήματα.

Παράδειγμα εάν ένας φοιτητής που θα είναι στο 3ο έτος το επόμενο ακαδημαϊκό έτος 2021-22, σε τετραετές τμήμα, έχει υπόλοιπο έξι (4+2) χρόνια. Μετά διαγράφεται.

Αντίστοιχα εάν το τμήμα είναι πενταετούς φοίτησης έχει υπόλοιπο οκτώ (5+3) χρόνια, αρχίζοντας τον υπολογισμό αυτό από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος 2021-2022."


Άρα, αυτό σημαίνει πως δεν έχασες αυτόν τον 1 χρόνο από το ν+2, αλλά αν δεν το ψάξεις και δεν κάνεις ένα πάγωμα σπουδών από τώρα μπορεί να σου μειωθούν χρόνια από το να τελειώσεις το συγκεκριμένο τμήμα (αν επιλέξεις τελικά αυτό).
Αα κατάλαβα, δεν το ειχα ψάξει δεν με είχε απασχολήσει. Γενικα μου λενε οτι η σχολη μου (αυτη που εχω γραφτεί) ειναι ευκολη(εκτος εισαγωγικών) και επειδη γενικα καταλαβαινω πολυ ευκολα οτι διαβάζω οτι αν πιεστω λιγο ανετα την βγάζω σε τρια αντι για τεσσάρα χρονια. Και αν παω η αλήθεια αυτή ειναι θα ηθελα να την βγαλω σε τρια χρονια.
Παντως σε ευχαριστώ για την ενημέρωση
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Αα κατάλαβα, δεν το ειχα ψάξει δεν με είχε απασχολήσει. Γενικα μου λενε οτι η σχολη μου (αυτη που εχω γραφτεί) ειναι ευκολη(εκτος εισαγωγικών) και επειδη γενικα καταλαβαινω πολυ ευκολα οτι διαβάζω οτι αν πιεστω λιγο ανετα την βγάζω σε τρια αντι για τεσσάρα χρονια. Και αν παω η αλήθεια αυτή ειναι θα ηθελα να την βγαλω σε τρια χρονια.
Παντως σε ευχαριστώ για την ενημέρωση
Γιατί δεν αναφέρεις που πέρασες και τί ήθελες,η ανωνυμία σου διαφυλάσσεται, μόνο εσύ έχεις αυτό τόν συνδυασμό, τέτοια μυστικοπάθεια
Μπορεί να σου δώσουν συμβουλές που ούτε τις έχεις σκεφτεί
Πολλά πράγματα δεν γνωρίζεις και όλοι μας δηλαδή, όπως τώρα ας πούμε αυτό το ν+2 δεν το γνώριζες
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Γιατί δεν αναφέρεις που πέρασες και τί ήθελες,η ανωνυμία σου διαφυλάσσεται, μόνο εσύ έχεις αυτό τόν συνδυασμό, τέτοια μυστικοπάθεια
Μπορεί να σου δώσουν συμβουλές που ούτε τις έχεις σκεφτεί
Πολλά πράγματα δεν γνωρίζεις και όλοι μας δηλαδή, όπως τώρα ας πούμε αυτό το ν+2 δεν το γνώριζες
Απλα φοβαμαι μην ειναι καποιος γνωστός μου και μαθει όσα νιωθω. Γιατι δεν ειμαι σιγουρη ποσα πραγματα για μενα εχω πει. (Μπορει καπου να εχω πει τις τρεις σχολές που εχω περασει και καπου αλλου αλλα στοιχεια)
Επειδη απαντάω και γραφω οντας ψυχολογικά αδύναμη δεν πολυ σκέφτομαι τι γραφω και εχετε ολοι δει τις πραγματικές σκέψεις μου το τι νιωθω. Δεν θα ηθελα αυτα να τα μαθει καποιος που ξερω ιν ριαλ λιφε.

Και αυτο για το ν+2 δεν με ειχε απασχολήσει πιστευω οτι αμα με ενδιέφερε και ειχα μπει στο γοογκλε θα το έβρισκα.

Προσπαθω να διατηρήσω την ανωνυμία μου για να μιλαω αφιλτραριστα, πραγματικά εχετε διαβασει την ωμη αλήθεια για το πως νιωθω, ειναι λες και με εχετε δει γυμνή, εχετε δει το μυαλο μου γυμνό .
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Κοίτα, πιστεύω πως το ν+2 είναι ένα πολύ κρίσιμο κομμάτι, γιατί αν δεν πας φέτος στην σχολή που πέρασες πέρυσι και σου την δώσει του χρόνου να πας να δεις τι είναι αυτό που ειχες περάσει, το υπουργείο σου δίνει διορία 5 χρόνια να την βγάλεις (δηλαδή μείον ένα που θα έχεις ήδη χάσει). Δεν ξέρεις αν στα 5 χρόνια αυτά σου τύχει ένα πρόβλημα υγείας (χτύπα ξύλο), ένας όχι και τόσο καλός καθηγητής κλπ. Πρέπει πάντα να έχουμε μια πισινή. Το να παγώσεις την φοίτηση σου είναι απλά κάποια δικαιολογητικά (φαντάζομαι) που θα δώσεις στην γραμματεία. Και έτσι θα έχεις ολόκληρο το ν+2 δηλαδή 6 χρόνια. Προσωπικά δεν αξίζει να το ρισκάρεις.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Τι να σου πω.. δεν ειναι ξεκάθαρο στις μέρες μας πότε πρέπει να χρησιμοποιούμε πληθυντικό, αν δεν το κάνεις μπορεί να θεωρηθεί αγένεια αν το κάνεις μπορεί να θεωρηθεί υπερβολή η διατήρηση απόστασης.

εγω ως τωρα συνηθιζα οποιος ειναι πάνω απο μια ηλικία να του μιλάω στο πληθυντικό.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Τι να σου πω.. δεν ειναι ξεκάθαρο στις μέρες μας πότε πρέπει να χρησιμοποιούμε πληθυντικό, αν δεν το κάνεις μπορεί να θεωρηθεί αγένεια αν το κάνεις μπορεί να θεωρηθεί υπερβολή η διατήρηση απόστασης.

εγω ως τωρα συνηθιζα οποιος ειναι πάνω απο μια ηλικία να του μιλάω στο πληθυντικό.
;;
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Θα επιμεινω λιγο σε αυτο. Οταν λες εχεις κοιταξει και ειναι δυσκολο, εννοεις πως ειδες τις βασεις του 10% των τριων τελευταιων ετων και δεν ετυχε να περνας σε καμμια χρονια ή δεν το εψαξες και πολυ τελικα?

Αν ηξερα τα μορια σου και τι σχολη θες να περασεις, θα μπορουσαμε να δουμε αν οντως σε συμφερει τελικα να κανεις 10%, ωστε να αποφυγεις τον μπελα των πανελληνιων ξανα. Τι σημαινει περνα απ το χερι σου αν δωσεις πανελληνιες ενω αν κανεις 10% δεν περνα? Σου εγγυαται κανεις
Η γιαγια μου ελεγε καποτε, "εκει που εισαι ημουνα κ εδω που ειμαι θα ρθεις"! :rolleyes:
Οταν φτασεις κ εσυ 40 λοιπον, ελα να μου πεις μετα αν θα προτιμας οι 20ες/ηδες να σου μιλουν στον πληθυντικο! :hehe::swoon2::whistle:
 

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Pak διαβάζω όλες αυτές τις ημέρες όσα λες και θέλω πρώτα πρώτα να σου πω ένα μεγάλο μπράβο. Μπράβο γιατί είναι σπουδαίο πράγμα να δίνεις 3 φορές πανελλαδικές χωρίς να πτοείσαι και μπράβο που εξωτερικεύεις τα συναισθήματά σου και τις σκέψεις σου, έστω και σε ένα forum. Ακόμη κι αν δεν ακούσεις εδώ από κάποιον κάτι που θα σε βοηθήσει, και μόνο που έχεις ανοιχτεί τόσο, σε τελική ανάλυση πιστεύω θα σου κάνει καλό γιατί σε βοηθάει, ακόμη κι αν δεν το καταλαβαίνεις αυτή τη στιγμή, να συγκροτήσεις τις σκέψεις σου.
Επειδή όπως ανέφερα και σε ένα άλλο topic είναι πολύ σπάνιο να ξέρεις τι ακριβώς σου αρέσει και τι δεν σου αρέσει αν δεν μπεις πρώτα σε μια σχολή, η γνώμη μου είναι να πας να δεις την σχολή που έχεις περάσει και να κάνεις 10% αν τελικά όντως δεν σε ικανοποιεί. Είναι εξαιρετικά πιθανό να έχεις στο μυαλό σου ότι η χ σχολή που ποθείς είναι αυτό που θες αλλά στην πραγματικότητα να μην ισχύει. Στο πανεπιστήμιο είναι αλλιώς τα πράγματα. Μην εστιάζεις μόνο στον τίτλο μιας σχολής . Μπορεί να σε ελκύει ο τίτλος πχ. "Γιατρός" όμως να μην σε τραβάνε οι σπουδές και το διάβασμα ώστε να φτάσεις εκεί.<3 <3
Θέλω επίσης να πω ότι ας αφήσουμε και κάποιες φορές την ζωή να μας οδηγήσει εκεί που θέλει.
Αυτό που χρειάζεσαι κατά την γνώμη μου τώρα είναι να φιλτράρεις ότι έχεις ακούσει έως τώρα από το forum, οικογένεια, καθηγητές κλπ, να τα βάλεις κάτω, να τα ζυγίσεις με καθαρό μυαλό και να λάβεις την τελική σου απόφαση. Αλλά πρώτα κοίταξε να ηρεμήσεις και να μην ακούσεις κανέναν άλλον, αρκετά. Την απάντηση την έχεις εσύ και μόνο. Δεν πρόκειται να ακούσεις κάτι διαφορετικό/επιπλέον.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Κοίτα, πιστεύω πως το ν+2 είναι ένα πολύ κρίσιμο κομμάτι, γιατί αν δεν πας φέτος στην σχολή που πέρασες πέρυσι και σου την δώσει του χρόνου να πας να δεις τι είναι αυτό που ειχες περάσει, το υπουργείο σου δίνει διορία 5 χρόνια να την βγάλεις (δηλαδή μείον ένα που θα έχεις ήδη χάσει). Δεν ξέρεις αν στα 5 χρόνια αυτά σου τύχει ένα πρόβλημα υγείας (χτύπα ξύλο), ένας όχι και τόσο καλός καθηγητής κλπ. Πρέπει πάντα να έχουμε μια πισινή. Το να παγώσεις την φοίτηση σου είναι απλά κάποια δικαιολογητικά (φαντάζομαι) που θα δώσεις στην γραμματεία. Και έτσι θα έχεις ολόκληρο το ν+2 δηλαδή 6 χρόνια. Προσωπικά δεν αξίζει να το ρισκάρεις.
Αυτη τη στιγμη είναι το λιγοτερο που με απασχολεί θα το σκεφτω. Απλα πρωτα θα παρω αποφασίσει τι θα κανω και αυτο βρίσκεται. Δεν με αγχώνει προς το παρων, αλλα θενξ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίτα, πιστεύω πως το ν+2 είναι ένα πολύ κρίσιμο κομμάτι, γιατί αν δεν πας φέτος στην σχολή που πέρασες πέρυσι και σου την δώσει του χρόνου να πας να δεις τι είναι αυτό που ειχες περάσει, το υπουργείο σου δίνει διορία 5 χρόνια να την βγάλεις (δηλαδή μείον ένα που θα έχεις ήδη χάσει). Δεν ξέρεις αν στα 5 χρόνια αυτά σου τύχει ένα πρόβλημα υγείας (χτύπα ξύλο), ένας όχι και τόσο καλός καθηγητής κλπ. Πρέπει πάντα να έχουμε μια πισινή. Το να παγώσεις την φοίτηση σου είναι απλά κάποια δικαιολογητικά (φαντάζομαι) που θα δώσεις στην γραμματεία. Και έτσι θα έχεις ολόκληρο το ν+2 δηλαδή 6 χρόνια. Προσωπικά δεν αξίζει να το ρισκάρεις.
Αυτη τη στιγμη είναι το λιγοτερο που με απασχολεί θα το σκεφτω. Απλα πρωτα θα παρω αποφασίσει τι θα κανω και αυτο βρίσκεται. Δεν με αγχώνει προς το παρων, αλλα θενξ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αα οκ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Pak διαβάζω όλες αυτές τις ημέρες όσα λες και θέλω πρώτα πρώτα να σου πω ένα μεγάλο μπράβο. Μπράβο γιατί είναι σπουδαίο πράγμα να δίνεις 3 φορές πανελλαδικές χωρίς να πτοείσαι και μπράβο που εξωτερικεύεις τα συναισθήματά σου και τις σκέψεις σου, έστω και σε ένα forum. Ακόμη κι αν δεν ακούσεις εδώ από κάποιον κάτι που θα σε βοηθήσει, και μόνο που έχεις ανοιχτεί τόσο, σε τελική ανάλυση πιστεύω θα σου κάνει καλό γιατί σε βοηθάει, ακόμη κι αν δεν το καταλαβαίνεις αυτή τη στιγμή, να συγκροτήσεις τις σκέψεις σου.
Επειδή όπως ανέφερα και σε ένα άλλο topic είναι πολύ σπάνιο να ξέρεις τι ακριβώς σου αρέσει και τι δεν σου αρέσει αν δεν μπεις πρώτα σε μια σχολή, η γνώμη μου είναι να πας να δεις την σχολή που έχεις περάσει και να κάνεις 10% αν τελικά όντως δεν σε ικανοποιεί. Είναι εξαιρετικά πιθανό να έχεις στο μυαλό σου ότι η χ σχολή που ποθείς είναι αυτό που θες αλλά στην πραγματικότητα να μην ισχύει. Στο πανεπιστήμιο είναι αλλιώς τα πράγματα. Μην εστιάζεις μόνο στον τίτλο μιας σχολής . Μπορεί να σε ελκύει ο τίτλος πχ. "Γιατρός" όμως να μην σε τραβάνε οι σπουδές και το διάβασμα ώστε να φτάσεις εκεί.<3 <3
Θέλω επίσης να πω ότι ας αφήσουμε και κάποιες φορές την ζωή να μας οδηγήσει εκεί που θέλει.
Αυτό που χρειάζεσαι κατά την γνώμη μου τώρα είναι να φιλτράρεις ότι έχεις ακούσει έως τώρα από το forum, οικογένεια, καθηγητές κλπ, να τα βάλεις κάτω, να τα ζυγίσεις με καθαρό μυαλό και να λάβεις την τελική σου απόφαση. Αλλά πρώτα κοίταξε να ηρεμήσεις και να μην ακούσεις κανέναν άλλον, αρκετά. Την απάντηση την έχεις εσύ και μόνο. Δεν πρόκειται να ακούσεις κάτι διαφορετικό/επιπλέον.
Απλα προσπαθω μεσα απο τη συζήτηση και εδω να βρω τι πραγματικά πρέπει να κανω . Δεν περιμένω να μου πει καποιος απο εσας τι να κάνω και να το ακολουθήσω τύφλα απλα πιστεύω πως μεσα απο τη συζήτηση ισως μπουν τα πραγματα σε μια ταξη 💖



Οσον αφορα το το τι θελω σημερα (αυτα τα χρονια εννοώ ) ξερω τι θελω ξερω σε ποια σχολη θελω να παω. Απλα δεν ξερω μηπως ειναι σημάδι και να μην παω ισως δλδ το μετανοιώνω. Και αυτο που ειπες να με παει η ζωη το εχω σκεφτει απλα αμα ήταν επρεπε καθε χρονο να περνάω στην ιδια σχολη ή να παω στη σχολη που περασα την πρωτη φορα ξερω γω. Ομως οι σχολες που εχω περάσει δεν είναι σχολες που περασα επειδη ειχα τα μορια και τις τρειε φορες περναγα σε πιο υψηλοβαθμες σχολες απλα δεν νου ταιριαζαν. Οποτε δεν με οδηγησε η ζωη σε καποια σχολη αλλα εμμεσα εγω διαλεξα αναμεσα σε αρκετες. Μπορει να μην πέρναγα σε αυτη που ηθελα αλλα αμα αφαιρέσεις απο το τριτο πεδίο 2 σχολές ολες τις αλλες τις έπιανα.


Βασικα δεν εχω τα κότσια να παρω μια αποφαση οπως αρμόζει στην ηλικια μου. Φοβαμαι τις επιπτώσεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Απλα προσπαθω μεσα απο τη συζήτηση και εδω να βρω τι πραγματικά πρέπει να κανω . Δεν περιμένω να μου πει καποιος απο εσας τι να κάνω και να το ακολουθήσω τύφλα απλα πιστεύω πως μεσα απο τη συζήτηση ισως μπουν τα πραγματα σε μια ταξη 💖
Το καταλαβαίνω και καλά κάνεις, αλλά νομίζω αρκετά η συζήτηση, πρέπει τώρα να κάνεις πράξεις γιατί αν το αφήσεις θα κάτσεις να το σκέφτεσαι για καιρό ακόμη και ίσως καθυστερήσεις και μετά θα σου κοστίσει χειρότερα, όπως η επιλογή για το εξωτερικό που είχες αλλά πλέον δεν την έχεις.

Οσον αφορα το το τι θελω σημερα (αυτα τα χρονια εννοώ ) ξερω τι θελω ξερω σε ποια σχολη θελω να παω.
Τί είναι αυτό που σε τραβάει σε αυτή τη σχολή (χωρίς να μου αναφέρεις συγκεκριμένες λεπτομέρειες που θα αποκαλύψουν την σχολή) και πώς προέκυψε αυτή η επιθυμία σου? έχει σχέση κάποιος γονιός ή συγγενής με αυτό το αντικείμενο σπουδών και είσαι τόσο σίγουρη ότι σου αρέσει?

Βασικα δεν εχω τα κότσια να παρω μια αποφαση οπως αρμόζει στην ηλικια μου. Φοβαμαι τις επιπτώσεις
Εδώ είχες τα κότσια να δώσεις 3 ολόκληρες φορές εξετάσεις, φυσικά και έχεις τα κότσια να πάρεις μια απόφαση όπως αρμόζει στην ηλικία σου. Απλά όπως είναι λογικό έχεις αποθαρρυνθεί και σου έχουν δημιουργηθεί αμφιβολίες γιατί δεν πέτυχες αυτό που είχες στο μυαλό σου. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να φοβάσαι τις επιπτώσεις. Απλά δεν είναι ωφέλιμο για εσένα και την απόφασή σου να επαναπαυθείς σε αυτές τις σκέψεις και να οδηγηθείς στην αδράνεια.
 

stefan

Νεοφερμένος

Ο stefan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αρχικά συγχαρητήρια για όλες τις προσπάθειες που έχεις κάνει για να περάσεις στη σχολή που θες.Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να σου πω αν θα ήταν καλύτερο να ξαναδώσεις η όχι, απλώς θα σου πω κάτι. Ακόμα και να περάσεις τελικά στη σχολή που θες αυτό δεν σημαίνει πως θα επιλυθούν όλα σου τα προβλήματα ή πως δεν θα σε απασχολούν αλλά πράγματα σχετικά με τις σπουδές. Αισθάνομαι πως ταυτίζεις την ευτυχία την δική σου με την είσοδο σου στο πανεπιστήμιο αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Επίσης υπάρχει και η πιθανότητα να μην σου αρέσει τελικά η σχολή που τόσο θες να μπεις γιατί μερικές φορές αλλιώς φανταζόμαστε τα πράγματα και αλλιώς είναι. Σε συμβουλεύω να μην αγχώνεσαι τόσο πολύ για τις πανελλήνιες γιατί κάποια στιγμή θα συνειδητοποιήσεις ότι δεν άξιζε τελικά το τόσο μεγάλο άγχος. Ηρέμησε και δες τα πράγματα αντικειμενικά, λύσεις υπάρχουν και η στεναχώρια δεν βοηθά πουθενά.

Καλή τύχη❤
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Το καταλαβαίνω και καλά κάνεις, αλλά νομίζω αρκετά η συζήτηση, πρέπει τώρα να κάνεις πράξεις γιατί αν το αφήσεις θα κάτσεις να το σκέφτεσαι για καιρό ακόμη και ίσως καθυστερήσεις και μετά θα σου κοστίσει χειρότερα, όπως η επιλογή για το εξωτερικό που είχες αλλά πλέον δεν την έχεις.


Τί είναι αυτό που σε τραβάει σε αυτή τη σχολή (χωρίς να μου αναφέρεις συγκεκριμένες λεπτομέρειες που θα αποκαλύψουν την σχολή) και πώς προέκυψε αυτή η επιθυμία σου? έχει σχέση κάποιος γονιός ή συγγενής με αυτό το αντικείμενο σπουδών και είσαι τόσο σίγουρη ότι σου αρέσει?


Εδώ είχες τα κότσια να δώσεις 3 ολόκληρες φορές εξετάσεις, φυσικά και έχεις τα κότσια να πάρεις μια απόφαση όπως αρμόζει στην ηλικία σου. Απλά όπως είναι λογικό έχεις αποθαρρυνθεί και σου έχουν δημιουργηθεί αμφιβολίες γιατί δεν πέτυχες αυτό που είχες στο μυαλό σου. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να φοβάσαι τις επιπτώσεις. Απλά δεν είναι ωφέλιμο για εσένα και την απόφασή σου να επαναπαυθείς σε αυτές τις σκέψεις και να οδηγηθείς στην αδράνεια.
Κανενας συγγενης μου δεν ειναι σε αυτο το επαγγελμα. Γενικα ως ανθρωπος θελω να προσφέρω και με το επαγγελμα που εχω επιλέξει μπορω να βοηθήσω. Παραλληλα το εχω δει πως ειναι ως πελάτης αρκετες φορές. Δηλαδη δεν το εχω στο μυαλο μου οπως παρουσιάζεται στα εργα. Για παραδειγμα αλλιως παρουσιάζεται ο γιατρός στην τηλεοραση αλλιως ειναι στην πραγματικότητα. (Δεν θελω ιατρική)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αρχικά συγχαρητήρια για όλες τις προσπάθειες που έχεις κάνει για να περάσεις στη σχολή που θες.Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να σου πω αν θα ήταν καλύτερο να ξαναδώσεις η όχι, απλώς θα σου πω κάτι. Ακόμα και να περάσεις τελικά στη σχολή που θες αυτό δεν σημαίνει πως θα επιλυθούν όλα σου τα προβλήματα ή πως δεν θα σε απασχολούν αλλά πράγματα σχετικά με τις σπουδές. Αισθάνομαι πως ταυτίζεις την ευτυχία την δική σου με την είσοδο σου στο πανεπιστήμιο αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Επίσης υπάρχει και η πιθανότητα να μην σου αρέσει τελικά η σχολή που τόσο θες να μπεις γιατί μερικές φορές αλλιώς φανταζόμαστε τα πράγματα και αλλιώς είναι. Σε συμβουλεύω να μην αγχώνεσαι τόσο πολύ για τις πανελλήνιες γιατί κάποια στιγμή θα συνειδητοποιήσεις ότι δεν άξιζε τελικά το τόσο μεγάλο άγχος. Ηρέμησε και δες τα πράγματα αντικειμενικά, λύσεις υπάρχουν και η στεναχώρια δεν βοηθά πουθενά.

Καλή τύχη❤
Σε ευχαριστώ 💕
Οπως εχω αναφέρει, ή τουλάχιστον νομιζω οτι εχω αναφέρει, η είσοδος μου στη σχολη ξερω οτι θα με κανει να χαρω πολύ αλλα θα εχω να αντιμετωπίσω αλλα προβληματα που ισως δεν ειχα αν έμπαινα την πρωτη χρονια. Γενικα σκεφτομαι πολυ ως ανθρωπος και δεν σκεφτομαι μονο το τώρα (αυτο βεβαια μου λενε οτι ειναι κακο) και ετσι αυτη τη στιγμή με απασχολούν χίλιες δυο σκέψεις.
 

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Είσαι αρκετά μπερδεμένη δεν θέλω να πω κάτι παραπάνω και να σε μπλέξω. Νιώθω ότι θες να καθυστερήσεις όσο πιο πολύ μπορείς την απόφασή σου γιατί απορρίπτεις διάφορα που σου λέμε και λες ξανά τα ίδια, ίσως γιατί έχεις κουραστεί τόσα χρόνια. Προσπάθησε να αδειάσεις το μυαλό σου <3
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολυ ολους που εχετε αφιερώσει χρόνο να μου μλησετε.
Δεν θελω να φαίνεται οτι κλαίγομαι, γνωρίσω οτι υπάρχουν άνθρωποι που βρισκονται σε πολυ χειρότερες καταστάσεις απο μενα, απλα αυτο ειναι το δικο μου προβλημα το οποιο μου φαντάζει τεράστιο μιας και ολα τα υπολοιπα τα εχω λυμένα.

Πραγματικά σας ευχαριστώ πολυ, ειδα οτι παρα πολλα ατομα εχουν διαβασει αυτο το θεμα μιας και ο τίτλος είναι πιασάρικος. Η αληθεια ειναι οτι στο παρελθον(εποχεε γυμνασίου και πριν) έμπαινα και διάβαζα αντίστοιχα θεματα και απορούσα πως δεν καταφέρνουν να περνάνε απλα πρεπει να διαβασεις ελεγα (δεν το έγραφα ποτε απλα το σκεφτόμουν). Αλλα τωρα που το βιωσα νιωθω ασχημα για τις σκέψεις που εκανα για τα αλλα παιδια και ισως είναι ένα ειδος τιμωρίας μου. Ηθελα να το πω και αυτο για βα νιώσω καλυτερα.

Και θελω επίσης να πω οτι με κανατε να μην ντρέπομαι που εδωσα τρεις φορες και απέτυχα. Την πρωτη χρονια που δεν περασα (η σχολη ποθ περασα θεωρείτο καλη , αλλα δεν μου αρεσε) ολο το καλοκαιρι δεν βγήκα απο το σπιτι μου. Αν και με πίεζαν οι γονεις μου ντρεπόμουν, τωρα το σκεφτομαι και γελαω.
Και σήμερα η αληθεια ειναι δεν θα βγω και θα καμαρώσω αλλα τουλάχιστον θα βγω.


💕💕💕💕
 

stefan

Νεοφερμένος

Ο stefan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ 💕
Οπως εχω αναφέρει, ή τουλάχιστον νομιζω οτι εχω αναφέρει, η είσοδος μου στη σχολη ξερω οτι θα με κανει να χαρω πολύ αλλα θα εχω να αντιμετωπίσω αλλα προβληματα που ισως δεν ειχα αν έμπαινα την πρωτη χρονια. Γενικα σκεφτομαι πολυ ως ανθρωπος και δεν σκεφτομαι μονο το τώρα (αυτο βεβαια μου λενε οτι ειναι κακο) και ετσι αυτη τη στιγμή με απασχολούν χίλιες δυο σκέψεις.

Το πρόβλημα είναι ότι το μεγαλοποιείς το θέμα στο μυαλό σου (και λογικό είναι μετά από τόση προσπάθεια). Αλλά σκέψου τα άτομα που σπουδάζουν κάτι που δεν τους ενδιαφέρει καθόλου. Επίσης, σκέψου το αντίστροφο από αυτό που έχεις στο μυαλό σου αυτή τη στιγμή π.χ. να μην λες <<έχω χάσει 3 χρονια από την ζωή μου>>, αλλά να λες <<ευτυχώς που δεν έχω χάσει 4,5,10 χρόνια>>
Σου προτείνω να χαλαρώσεις, να σκεφτείς βαθιά μέσα σου όλες τις επιλογές που έχεις και να αποφασίσεις το τι είναι για εσένα το καλύτερο. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, υπάρχει μόνο αυτό που θες εσύ. Ειλικρινά δεν αξίζει (σε τόσο μεγάλο βαθμό) να νιώθεις έτσι. Δεν είναι αργά για τίποτα προφανώς. Σε 10-15 χρόνια πιθανότατα να γελάς με αυτά που σε απασχολούν τώρα. Πάρε μια βαθιά ανάσα και πάρε τη ζωή στα χέρια σου.
 

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Χαίρομαι πολύ για αυτά που λες, μπράβο κοπέλα μου. Είδες που έλεγες ότι έχασες 2 χρόνια? όμως εγώ βλέπω ότι πήρες αρκετά μαθήματα και σίγουρα δεν χαράμισες 2 χρόνια. Καλά να περάσεις απόψε, να το απολαύσεις. Και την άλλη μέρα με το καλό να σκεφτείς τι θα αποφασίσεις. <3
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top