Τέταρτη φορά Πανελλαδικές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Λοιπόν λογικά θες κάποια φαρμακευτική ή οδοντιατρική ...έδωσα φέτος πρώτη φορά για φαρμακευτική δεν πέρασα (είχα κάπου 300+ μόρια κάτω)... σκέφτομαι να ξανά δώσω παρότι μου λένε όλοι να παρακολουθήσω το βιολογικό... σκέφτομαι όμως και την πλήρη υλη που έχουμε και δεν ξέρω πραγματικά ..μπράβο σου για την προσπάθεια αν και 4η φορά μου ακούγεται υπερβολικη ..αν έχεις οικονομική δυνατότητα πήγαινε εξωτερικό
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Λοιπόν λογικά θες κάποια φαρμακευτική ή οδοντιατρική ...έδωσα φέτος πρώτη φορά για φαρμακευτική δεν πέρασα (είχα κάπου 300+ μόρια κάτω)... σκέφτομαι να ξανά δώσω παρότι μου λένε όλοι να παρακολουθήσω το βιολογικό... σκέφτομαι όμως και την πλήρη υλη που έχουμε και δεν ξέρω πραγματικά ..μπράβο σου για την προσπάθεια αν και 4η φορά μου ακούγεται υπερβολικη ..αν έχεις οικονομική δυνατότητα πήγαινε εξωτερικό
Εχω την οικονομικη δυνατοτητα αλλα τωρα εχουν κλεισει για εξωτερικο έπρεπε να δρασω νωριτερα. Αλλα δεν πίστευα οτι δεν θα περάσω.
Ναι η υλη ειναι θεμα, βασικα εγω κουραστικά καθε φορα να αλλαζει αυτη η αβεβαιότητα μου πρόσθετη επιπλέον άγχος
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Εχω την οικονομικη δυνατοτητα αλλα τωρα εχουν κλεισει για εξωτερικο έπρεπε να δρασω νωριτερα. Αλλα δεν πίστευα οτι δεν θα περάσω.
Ναι η υλη ειναι θεμα, βασικα εγω κουραστικά καθε φορα να αλλαζει αυτη η αβεβαιότητα μου πρόσθετη επιπλέον άγχος
Σε καταλαβαίνω ως προς αυτό το κομμάτι αλλά έχεις δώσει όλη την ύλη μια φορά (σε αντίθεση με εμένα)...αν το θες πάρα πολύ ξανά δώσε αλλά ταυτόχρονα παρακολουθα τα μαθήματα της σχολής που έχεις περάσει έτσι ώστε αν αποτύχεις πάλι να μην έχεις χάσει πολύ χρόνο...Πάντως μπράβο για τα όνειρα σου και που τα κυνηγάς
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω ως προς αυτό το κομμάτι αλλά έχεις δώσει όλη την ύλη μια φορά (σε αντίθεση με εμένα)...αν το θες πάρα πολύ ξανά δώσε αλλά ταυτόχρονα παρακολουθα τα μαθήματα της σχολής που έχεις περάσει έτσι ώστε αν αποτύχεις πάλι να μην έχεις χάσει πολύ χρόνο...Πάντως μπράβο για τα όνειρα σου και που τα κυνηγάς
Σε ευχαριστώ πολυ και καλη τύχη 💕
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ομγ πραγματικά ,ούτε εσύ διάβασες τι εγραψα;;
Απλα διαβάζετε τιτλο και γράφετε μερικοί

αγαπη μου θα κανω αυτο που ειπες μη σου χαλάσω και τον υπνο σου το βραδυ, αντε ονειρα γλυκα (αν και δεν νομιζω οτι εισαι ξύπνιος τωρα) 🙃
Διάβασα πολύ καλά τι έγραψες.... Και μια χαρά ξύπνιος ήμουν αλλά δούλευα...
Δεν το είπα για να σε υποτιμήσω η για οτιδήποτε άλλο. Οκ έδωσες 3 φορές δεν πέτυχε... Δες τι σ αρέσει να κάνεις και δες πως μπορείς να φτάσεις σε αυτό όχι να χάνεις χρόνο δίνοντας και ξανά δίνοντας... Οπότε στο λέω ως καθαρά φιλική συμβουλή move on...
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Μην ακούς κανέναν, δώσε ξανά και ξανά μέχρι να περάσεις ακριβώς εκεί που θες. Μη συμβιβάζεσαι και μην υποχωρείς, για ότι αφορά το μέλλον και τα όνειρα σου. Απ τη στιγμή που μπόρεσες και έφτασες τόσο κοντά στην πηγη, χάνοντας τη σχολή για τόσο λίγα μόρια, πιστεύω ότι απλά στάθηκες άτυχη, γι αυτό δεν πέτυχες ακόμα το σκοπό σου.
Συνέχισε δυναμικά και κάποια στιγμή θα πιεις νερό, θες του χρόνου, θες σε δύο χρόνια, δεν έχει και τόση σημασία, σημασία έχει να πετύχεις το στόχο σου.

Και να θυμάσαι: Ο επιμένων νικά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υγ: Έχεις ποτέ ψάξει τις βάσεις του 10% των τριών τελευταίων ετών, ώστε να δεις αν όντως θα περνούσες με τα μορια που έχεις, αν είχες δηλώσει συμμετοχή;
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Απλά αποδεξου πως δεν το χεις και πήγαινε παρακάτω στη ζωή σου....
Χωρίς επιχειρήματα, χωρίς αιτιολόγηση... Φαντάζομαι η αιτιολόγηση με επιχειρήματα δεν ήταν το δυνατό σου κομμάτι στο σχολείο λολ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διάβασα πολύ καλά τι έγραψες.... Και μια χαρά ξύπνιος ήμουν αλλά δούλευα...
Δεν το είπα για να σε υποτιμήσω η για οτιδήποτε άλλο. Οκ έδωσες 3 φορές δεν πέτυχε... Δες τι σ αρέσει να κάνεις και δες πως μπορείς να φτάσεις σε αυτό όχι να χάνεις χρόνο δίνοντας και ξανά δίνοντας... Οπότε στο λέω ως καθαρά φιλική συμβουλή move on...
Τώρα που το αιτιολόγησες. Μία ερώτηση να σου κάνω... Ξέρεις τον Richard Feynman; Τη Μαρία Κιουρί; Ξέρεις άλλοι πόσοι απέτυχαν στην αρχή πόσες φορές και μετά κατέληξαν να πάρουν βραβείο Νόμπελ. Ο δισεκατομμυριούχος Elon Musk που κάποτε του έλεγα να τα παρατησει τώρα αυτοί οι ίδιοι του ζητάνε να φτιάξει διαστημόπλοιο.. φαντάσου
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Μην ακούς κανέναν, δώσε ξανά και ξανά μέχρι να περάσεις ακριβώς εκεί που θες. Μη συμβιβάζεσαι και μην υποχωρείς, για ότι αφορά το μέλλον και τα όνειρα σου. Απ τη στιγμή που μπόρεσες και έφτασες τόσο κοντά στην πηγη, χάνοντας τη σχολή για τόσο λίγα μόρια, πιστεύω ότι απλά στάθηκες άτυχη, γι αυτό δεν πέτυχες ακόμα το σκοπό σου.
Συνέχισε δυναμικά και κάποια στιγμή θα πιεις νερό, θες του χρόνου, θες σε δύο χρόνια, δεν έχει και τόση σημασία, σημασία έχει να πετύχεις το στόχο σου.

Και να θυμάσαι: Ο επιμένων νικά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υγ: Έχεις ποτέ ψάξει τις βάσεις του 10% των τριών τελευταίων ετών, ώστε να δεις αν όντως θα περνούσες με τα μορια που έχεις, αν είχες δηλώσει συμμετοχή;
Εγω κοιταξει και ειναι δυσκολο.
Και παράλληλα το 10% μου πρπσθετει πιο μεγάλο βαρος απο το να ξαναδωσω γιατι δεν περνα κατι απο το χερι κυ κσι πρεπει να περιμενω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διάβασα πολύ καλά τι έγραψες.... Και μια χαρά ξύπνιος ήμουν αλλά δούλευα...
Δεν το είπα για να σε υποτιμήσω η για οτιδήποτε άλλο. Οκ έδωσες 3 φορές δεν πέτυχε... Δες τι σ αρέσει να κάνεις και δες πως μπορείς να φτάσεις σε αυτό όχι να χάνεις χρόνο δίνοντας και ξανά δίνοντας... Οπότε στο λέω ως καθαρά φιλική συμβουλή move on...
Αν μου το ειχες γραψει ετσι απο την αρχή δεν θα σου μιλούσα ειρωνικα, απλα νομιζα οτι απαντας σαν μια αλλη. (Ηταν φουλ επιθετική και ησουν το κερασάκι στην τούρτα)
Η αποψη σου ειναι δεκτή και σορρυ για την ειρωνεία που είχα
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Εσείς?? Δεν είμαστε πολλοί, ένας είμαι! :cool:
Καλά θυμάσαι, πέρασα πέρυσι στο ΜΠΕΣ της Σάμου και έχω πάρει αναστολη για την ώρα, γιατί κυνηγούσα κάτι σχολές Ημμυ φέτος αλλά αστόχησα, οπότε πρέπει να περιμένω να βγω για κυνήγι ξανά του χρόνου πάλι. Αν δεν πάει καλά το πράγμα και του χρονου, θα το πάρω απόφαση και θα γίνω ψαράς στη Σάμο τελικά. :adventure:

σορρυ για το εσείς αλλα γράφεις οτι είσαι σαράντα και ίσως προτιμούσες τον πληθυντικό.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ναι τους ξέρω...απλά δεν γίνεται να μην υπάρχει άλλος τρόπος να κάνεις αυτό που θες! Διδάσκω χρόνια στα φριντ. Οι πανελλήνιες δεν εξετάσουν τη νοημοσύνησου. Έχω δει άτομα να δίνουν και 2η και 3η φορά δεν είναι όλα για όλους. Δε σου μιλάω με κακία ούτε σε προσβάλλω. Εντωμεταξύ να ξέρεις ότι μιλάς σε 1 άτομο που από τα 18 δουλεύει χωρίς να έχω σταματήσει λεπτό να διαβάζω (μαστερς διδακτορικόδημοσιεύσεις έρευνες κλπ.) και πέρυσι έδωσα και πάλι πανελλήνιες για β πτυχίο.Αν τελεϊωνες κάτι θα μπορούσες να δώσεις πχ καταταξτήριες εκεί που θες. Δεν είναι κακό να μη σου ταιριάζουν οι πανελλήνιες...
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Ναι τους ξέρω...απλά δεν γίνεται να μην υπάρχει άλλος τρόπος να κάνεις αυτό που θες! Διδάσκω χρόνια στα φριντ. Οι πανελλήνιες δεν εξετάσουν τη νοημοσύνησου. Έχω δει άτομα να δίνουν και 2η και 3η φορά δεν είναι όλα για όλους. Δε σου μιλάω με κακία ούτε σε προσβάλλω. Εντωμεταξύ να ξέρεις ότι μιλάς σε 1 άτομο που από τα 18 δουλεύει χωρίς να έχω σταματήσει λεπτό να διαβάζω (μαστερς διδακτορικόδημοσιεύσεις έρευνες κλπ.) και πέρυσι έδωσα και πάλι πανελλήνιες για β πτυχίο.Αν τελεϊωνες κάτι θα μπορούσες να δώσεις πχ καταταξτήριες εκεί που θες. Δεν είναι κακό να μη σου ταιριάζουν οι πανελλήνιες...
Η αληθεια ειναι το μετανιωνω που δεν πηγα την πρωτη χρονια εξω ή έστω να παω στη σχολη που περασα, γιατι σε ενα χρονο απο τωρα θα μπορουσα να κανω κατατακτήριες. Πλέον τις κατατακτήριες τις εξω ξεγράψει γιατί θελω τουλάχιστον 3 χρονια (η σχολη ειναι τετραετηε αλλα επειδη εχω κρατησει την περσινή αν πιεστω μπορει να την βγαλω σε τρια).

Προσπαθω να μην σκεφτομαι τι θα μπορουσα να εχω κάνει αλλα μου είναι δυσκολο γιατι ειμαι 20 και βρίσκομαι στο 0.

Στη κατασταση που ειμαι τωρα η πανελλαδικές φαντάζουν μονόδρομος, μιας και εχασα τις προθεσμίες για το εξωτερικο. Η αληθεια ειναι δεν εχω ορεξη για διαβασμα γενικότερα αλλα και ειδικότερα να δω παλι τα ιδια βιβλία, βαρέθηκα.
Νιωθω αδικημένη γιατι ξερω οτι μπορω και μου αξίζει να περασω αλλα ολο κάτι παθαίνω.
Και απο την αλλη σκεφτομαι αν ειναι σημάδι να μην παω στη σχολη που θελω, αν σε 10 χρονια δεν ειμαι ευτυχισμένη με αυτο που τόσο ηθελα και θυσίασα απο το ομορφότερα χρονια μου για να το πετύχω.
Πλεον εχω χασει την ζωντάνια και τη χαρα μου, δεν θέλω να πω οτι είμαι δυστυχισμένη γιατι είναι μεγαλη κουβεντα. Χαίρομαι που ειμαι καλα και εγω και η οικογενεια μου, αλλα ως εκει ειμαι. Εχω οτι υλικο αγαθό θελω (σε λογικα πλαίσια φυσικα) εχω την υγεια μου (με μικροπροβληματα λογω τις σκενοχωριας απο τις αποτυχίες) αλλα δεν ζω απλα επιβιώνω. Περιμενω καθε μερα απλα να τελειωσει. Και καπως ετσι έφτασα στο σημερα να μην εχω χαρεί τα 18 τα 19 τα 20 μου. Και ξερεις τι φοβαμαι οτι μπορει να με πληγώνει για πάντα αυτη η ιστορια ακομη και αν καταφέρω το χρονου να μπω στη σχολη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Θα σου πω τι έκανε η αδερφή μου
Ήθελε ιατρική, κάπου στον Δεκέμβρη της τρίτης λυκείου, είδε ότι δεν της βγαίνει τό διάβασμα, είπε θέλω φαρμακευτική ή χημικό
Τό 2019 έπεσαν παλούκια, κλάμα και κακό
Τελικά πέρασε διαιτολογία στα Τρίκαλα, πήγε στη σχολή ενθουσιάστηκε, φυσικά δεν ξαναεδωσε, αγαπάει αυτό που σπουδάζει, ψάχνεται για μεταπτυχιακά κλπ
Να φανταστείς δεν την ήξερε καν την σχολή αυτή, νόμιζε ότι ήταν από ΙΕΚ
Να είναι καλά η μητέρα μας που της έδωσε διέξοδο με ένα επάγγελμα υγείας που δεν έχει κυκλικό ωράριο Κ μπορείς να είσαι το αφεντικό του εαυτού σου
Στην αρχή την ξεκίνησε με τό σκεπτικό, όπως την συμβούλεψε η μητέρα μας, να την τελειώσει και να δώσει κατατακτήριες φαρμακευτική
Ούτε που το σκέφτεται τώρα
Ή ζωή δεν είναι μονόδρομος και όταν πέφτεις πρέπει να σηκώνεσαι και νά συνεχίζεις
Σου εύχομαι να βρεις την εσωτερική γαλήνη σου και να αποφασίσεις το καλύτερο
Open your mind!!!
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Pak καλησπέρα! Καταρχάς θα ήθελα να σε συγχαρώ γιατί τέτοιο κουράγιο να δώσεις 3 φορές το έχουν πραγματικά λίγοι! Λοιπόν, η προσωπική μου άποψη είναι (επειδή από όσα διάβασα πρέπει να είσαι πλέον πολύ άσχημα ψυχολογικά -και ποιος δεν θα ήταν, όταν έχεις περάσει το ίδιο ψυχοφθόρο σύστημα 3 φορές- και η ψυχολογία μας είναι το παν) να δώσεις προτεραιότητα σε αυτήν. Εγώ στην θέση σου, και με πιο ήρεμο μυαλό σαν τρίτος, θα σε συμβούλευα να καθήσεις μια χρονιά να βρεις τον χαμένο σου εαυτό που σου στέρησαν το άγχος, τα ξενύχτια πάνω από ένα βιβλίο κλπ. να αρχίσεις να βγαίνεις, να νιώθεις ωραία και του χρόνου να κάνεις μια ωραία αίτηση σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού για να κυνηγήσεις το όνειρο σου. Μπορείς να δουλέψεις για να βοηθήσεις τους γονείς σου να σε στηρίξουν και για να αλλάξεις παράσταση από αυτά που πέρασες 3 χρόνια. Αν πάλι έχεις την οικονομική δυνατότητα απλά κάτσε χαλάρωσε. Μπορείς να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο που θα σου δώσει και κάποια κοινωνική συναναστροφή, μπορείς να αρχίσεις να μαθαίνεις μια ξένη γλώσσα που θα σε βοηθήσει έξω και θα σου δώσει την αίσθηση πως δεν κάνεις ακριβώς τίποτα σε αυτό τον χρόνο. Δεν είμαστε ρομπότ, οι άνθρωποι αν δεν είμαστε καλά δεν μπορούμε να προχωρήσουμε. Άλλαξε παραστάσεις, κάνε δημιουργικά πράγματα. Μόνο που διάβασα 3 χρονιές πανελλήνιες με έπιασε κατάθλιψη και εμένα 😢 Επίσης, επειδή φαντάζομαι για να δώσεις 3 φορές πρέπει να έχεις πολύ καλό απολυτήριο λυκείου μπορείς να κυνηγήσεις μια υποτροφία στο εξωτερικό. Το να δώσεις 4η φορά εκτός από πολύ πολύ ψυχοφθόρο δεν σου εγγυάται πάλι πως δεν θα γίνει καμία βλακεία και δεν θα περάσεις εκεί που θέλεις, και φαντάσου πως θα νιώθεις σε αυτή την περίπτωση. Είσαι πραγματικά πολύ καλή και αξία για να καταφέρεις να δώσεις 3 φορές και δεν αξίζεις άλλη ταλαιπωρία. Τα χρόνια δεν σε έφαγαν, πρέπει απλά να καθαρίσεις από σκέψεις απαισιοδοξίας. Αν σε βοηθήσει να μιλήσεις με έναν ψυχολόγο κάν το, δεν είναι ταμπού, θα το έκανα και εγώ. Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά αυτό που περνάς και εσύ και άλλα παιδιά με γεμίζει θλίψη. Το να κατηγορήσω το σύστημα εισαγωγής είναι μεγάλη συζήτηση οπότε αυτό που έχω μόνο να πω είναι να ζυγίσεις τα συναισθήματα σου και να δώσεις προτεραιότητα στο να είσαι απλά χαρούμενη. Γιατί πρέπει ένα σύστημα παπαγαλίας που μας κρίνει για το αν είμαστε άξιοι να μπούμε στο οποιοδήποτε πανεπιστήμιο να μας κάνει δυστυχισμένους; Να είσαι καλά και ό,τι άλλο θες το συζητάμε 😊
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Θα σου πω τι έκανε η αδερφή μου
Ήθελε ιατρική, κάπου στον Δεκέμβρη της τρίτης λυκείου, είδε ότι δεν της βγαίνει τό διάβασμα, είπε θέλω φαρμακευτική ή χημικό
Τό 2019 έπεσαν παλούκια, κλάμα και κακό
Τελικά πέρασε διαιτολογία στα Τρίκαλα, πήγε στη σχολή ενθουσιάστηκε, φυσικά δεν ξαναεδωσε, αγαπάει αυτό που σπουδάζει, ψάχνεται για μεταπτυχιακά κλπ
Να φανταστείς δεν την ήξερε καν την σχολή αυτή, νόμιζε ότι ήταν από ΙΕΚ
Να είναι καλά η μητέρα μας που της έδωσε διέξοδο με ένα επάγγελμα υγείας που δεν έχει κυκλικό ωράριο Κ μπορείς να είσαι το αφεντικό του εαυτού σου
Στην αρχή την ξεκίνησε με τό σκεπτικό, όπως την συμβούλεψε η μητέρα μας, να την τελειώσει και να δώσει κατατακτήριες φαρμακευτική
Ούτε που το σκέφτεται τώρα
Ή ζωή δεν είναι μονόδρομος και όταν πέφτεις πρέπει να σηκώνεσαι και νά συνεχίζεις
Σου εύχομαι να βρεις την εσωτερική γαλήνη σου και να αποφασίσεις το καλύτερο
Open your mind!!!

Το εχω σκεφτει να παω γιατι μπορει βα μου αρεσει. Αλλα θεωρω πλεον ειναι αργα. Αμα γύριζα το χρονο πισω σίγουρα θα πήγαινα. Αλλα ευχαριστώ για τη συμβουλή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Pak καλησπέρα! Καταρχάς θα ήθελα να σε συγχαρώ γιατί τέτοιο κουράγιο να δώσεις 3 φορές το έχουν πραγματικά λίγοι! Λοιπόν, η προσωπική μου άποψη είναι (επειδή από όσα διάβασα πρέπει να είσαι πλέον πολύ άσχημα ψυχολογικά -και ποιος δεν θα ήταν, όταν έχεις περάσει το ίδιο ψυχοφθόρο σύστημα 3 φορές- και η ψυχολογία μας είναι το παν) να δώσεις προτεραιότητα σε αυτήν. Εγώ στην θέση σου, και με πιο ήρεμο μυαλό σαν τρίτος, θα σε συμβούλευα να καθήσεις μια χρονιά να βρεις τον χαμένο σου εαυτό που σου στέρησαν το άγχος, τα ξενύχτια πάνω από ένα βιβλίο κλπ. να αρχίσεις να βγαίνεις, να νιώθεις ωραία και του χρόνου να κάνεις μια ωραία αίτηση σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού για να κυνηγήσεις το όνειρο σου. Μπορείς να δουλέψεις για να βοηθήσεις τους γονείς σου να σε στηρίξουν και για να αλλάξεις παράσταση από αυτά που πέρασες 3 χρόνια. Αν πάλι έχεις την οικονομική δυνατότητα απλά κάτσε χαλάρωσε. Μπορείς να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο που θα σου δώσει και κάποια κοινωνική συναναστροφή, μπορείς να αρχίσεις να μαθαίνεις μια ξένη γλώσσα που θα σε βοηθήσει έξω και θα σου δώσει την αίσθηση πως δεν κάνεις ακριβώς τίποτα σε αυτό τον χρόνο. Δεν είμαστε ρομπότ, οι άνθρωποι αν δεν είμαστε καλά δεν μπορούμε να προχωρήσουμε. Άλλαξε παραστάσεις, κάνε δημιουργικά πράγματα. Μόνο που διάβασα 3 χρονιές πανελλήνιες με έπιασε κατάθλιψη και εμένα 😢 Επίσης, επειδή φαντάζομαι για να δώσεις 3 φορές πρέπει να έχεις πολύ καλό απολυτήριο λυκείου μπορείς να κυνηγήσεις μια υποτροφία στο εξωτερικό. Το να δώσεις 4η φορά εκτός από πολύ πολύ ψυχοφθόρο δεν σου εγγυάται πάλι πως δεν θα γίνει καμία βλακεία και δεν θα περάσεις εκεί που θέλεις, και φαντάσου πως θα νιώθεις σε αυτή την περίπτωση. Είσαι πραγματικά πολύ καλή και αξία για να καταφέρεις να δώσεις 3 φορές και δεν αξίζεις άλλη ταλαιπωρία. Τα χρόνια δεν σε έφαγαν, πρέπει απλά να καθαρίσεις από σκέψεις απαισιοδοξίας. Αν σε βοηθήσει να μιλήσεις με έναν ψυχολόγο κάν το, δεν είναι ταμπού, θα το έκανα και εγώ. Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά αυτό που περνάς και εσύ και άλλα παιδιά με γεμίζει θλίψη. Το να κατηγορήσω το σύστημα εισαγωγής είναι μεγάλη συζήτηση οπότε αυτό που έχω μόνο να πω είναι να ζυγίσεις τα συναισθήματα σου και να δώσεις προτεραιότητα στο να είσαι απλά χαρούμενη. Γιατί πρέπει ένα σύστημα παπαγαλίας που μας κρίνει για το αν είμαστε άξιοι να μπούμε στο οποιοδήποτε πανεπιστήμιο να μας κάνει δυστυχισμένους; Να είσαι καλά και ό,τι άλλο θες το συζητάμε 😊
Σε
Pak καλησπέρα! Καταρχάς θα ήθελα να σε συγχαρώ γιατί τέτοιο κουράγιο να δώσεις 3 φορές το έχουν πραγματικά λίγοι! Λοιπόν, η προσωπική μου άποψη είναι (επειδή από όσα διάβασα πρέπει να είσαι πλέον πολύ άσχημα ψυχολογικά -και ποιος δεν θα ήταν, όταν έχεις περάσει το ίδιο ψυχοφθόρο σύστημα 3 φορές- και η ψυχολογία μας είναι το παν) να δώσεις προτεραιότητα σε αυτήν. Εγώ στην θέση σου, και με πιο ήρεμο μυαλό σαν τρίτος, θα σε συμβούλευα να καθήσεις μια χρονιά να βρεις τον χαμένο σου εαυτό που σου στέρησαν το άγχος, τα ξενύχτια πάνω από ένα βιβλίο κλπ. να αρχίσεις να βγαίνεις, να νιώθεις ωραία και του χρόνου να κάνεις μια ωραία αίτηση σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού για να κυνηγήσεις το όνειρο σου. Μπορείς να δουλέψεις για να βοηθήσεις τους γονείς σου να σε στηρίξουν και για να αλλάξεις παράσταση από αυτά που πέρασες 3 χρόνια. Αν πάλι έχεις την οικονομική δυνατότητα απλά κάτσε χαλάρωσε. Μπορείς να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο που θα σου δώσει και κάποια κοινωνική συναναστροφή, μπορείς να αρχίσεις να μαθαίνεις μια ξένη γλώσσα που θα σε βοηθήσει έξω και θα σου δώσει την αίσθηση πως δεν κάνεις ακριβώς τίποτα σε αυτό τον χρόνο. Δεν είμαστε ρομπότ, οι άνθρωποι αν δεν είμαστε καλά δεν μπορούμε να προχωρήσουμε. Άλλαξε παραστάσεις, κάνε δημιουργικά πράγματα. Μόνο που διάβασα 3 χρονιές πανελλήνιες με έπιασε κατάθλιψη και εμένα 😢 Επίσης, επειδή φαντάζομαι για να δώσεις 3 φορές πρέπει να έχεις πολύ καλό απολυτήριο λυκείου μπορείς να κυνηγήσεις μια υποτροφία στο εξωτερικό. Το να δώσεις 4η φορά εκτός από πολύ πολύ ψυχοφθόρο δεν σου εγγυάται πάλι πως δεν θα γίνει καμία βλακεία και δεν θα περάσεις εκεί που θέλεις, και φαντάσου πως θα νιώθεις σε αυτή την περίπτωση. Είσαι πραγματικά πολύ καλή και αξία για να καταφέρεις να δώσεις 3 φορές και δεν αξίζεις άλλη ταλαιπωρία. Τα χρόνια δεν σε έφαγαν, πρέπει απλά να καθαρίσεις από σκέψεις απαισιοδοξίας. Αν σε βοηθήσει να μιλήσεις με έναν ψυχολόγο κάν το, δεν είναι ταμπού, θα το έκανα και εγώ. Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά αυτό που περνάς και εσύ και άλλα παιδιά με γεμίζει θλίψη. Το να κατηγορήσω το σύστημα εισαγωγής είναι μεγάλη συζήτηση οπότε αυτό που έχω μόνο να πω είναι να ζυγίσεις τα συναισθήματα σου και να δώσεις προτεραιότητα στο να είσαι απλά χαρούμενη. Γιατί πρέπει ένα σύστημα παπαγαλίας που μας κρίνει για το αν είμαστε άξιοι να μπούμε στο οποιοδήποτε πανεπιστήμιο να μας κάνει δυστυχισμένους; Να είσαι καλά και ό,τι άλλο θες το συζητάμε 😊
Σε ευχαριστώ πολυ, δάκρυσα με αυτά που διαβασα. Φυσικα και θα ηθελα να μιλήσουμε 💗
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τίποτα κορίτσι μου, στα λέω γιατί και εγώ είχα πιεστεί και με το θέμα των πανελληνίων και με την σχολή μου. Πρέπει απλά να καθαρίζουμε από αρνητικές σκέψεις και να καταλαβαίνουμε πως πρέπει να δίνουμε αγάπη και χρόνο στον εαυτό μας αλλιώς κάποια στιγμή θα σκάσουμε. Είσαι πολύ νέα, δεν έχεις χάσει καθόλου χρόνο. Η ζωή δεν είναι αγώνας δρόμου είναι τι μας κάνει ευτυχισμένους. Αν σε κάνει ευτυχισμένη αυτό που θες να κάνεις, κάντο έξω από το ελληνικό (άδικο πολλές φορές) σύστημα. Παρόλα αυτά και το να πας στην σχολή που πέρασες αρχικά δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Από πείρα, στις σχολές ανακαλύπτουμε πραγματικά αν μας αρέσει κάτι, στο πανεπιστήμιο τα πράγματα διδάσκονται πολύ διαφορετικά από ότι στο σχολείο και θα δεις πως σου αρέσουν πράγματα που στο σχολείο με την εξαντλητική παπαγαλία δεν σου άρεσαν. Η ηλικία σου είναι νεότατη και δεν σε κυνηγάει κανένας. Απλά έχεις πολύ άγχος και προγραμματίζεις την ζωή σου σε υπερβολικό βαθμό για να σου προκαλεί τόσο άγχος το θέμα της ηλικίας. Εγώ προσωπικά είμαι της λογικής μου έτυχε; Γιατί όχι; Δεν υπάρχει μονόδρομος όπως σου είπε και η κοπέλα από πάνω, πρέπει να σκέφτεσαι εναλλακτικές και να μην εγκλωβίζεσαι σε άσκοπες σκέψεις❤️
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Γενικά ειμαι ευπροσαρμοστη. Αλλα αυτη προκειται για μια μεγάλη αλλαγη. Αλλαζει οτι ειχα σκεφτει για το μελλον μου. Τα σχεδια μου επεσαν εξω.
Προσπαθω να ηρεμήσω, ειμαι λιγο καλύτερα αλλα πολυ λιγο. Νιωθω οτι ειμαι σε αδιέξοδο, η λογικη μου λεει οτι υπάρχει λυση .
Δεν ξερω ποια ειναι η σωστη επιλογη και αν υπάρχει.
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τα σχέδια ακυρώνονται, έρχονται άλλα και ξαναγεννιούνται ανάλογα με τις συνθήκες. Είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει άψογος προγραμματισμός για τα χρόνια που θα ακολουθήσουν. Η επιτυχία έχει πολλούς δρόμους και αν νιώθεις πως έχεις τρέλα και είσαι έτοιμη να κάνεις ότι χρειάζεται για να σπουδάσεις αυτό το Χ πράγμα που στοχεύεις κάντο. Αλλά να ξέρεις πάντα μπορεί να υπάρχει κάποιος ή κάτι που να σου χαλάσει τα σχέδια για αυτό πρέπει να βρίσκουμε καινούργιες λύσεις. Στην σχολή σου μπορεί να μην φταις αλλά να σε κόβει συνεχώς σε ένα μάθημα ένας καθηγητής. Έχει συμβεί σε πάρα πολλούς. Να χάσεις 1-2 χρόνια χωρίς λόγο για ένα μάθημα. Τι θα κάνεις; Θα σκεφτείς μια νέα λύση και θα περιμένεις αναγκαστικά.
Αισιοδοξία και χαμόγελο. Δεν έτυχε; Θα βρω άλλον/άλλους δρόμους. Κάνεις δεν χάνεται. Λογικό είναι να είσαι ακόμα σε αδιέξοδο παρά ό,τι σου είπα, γιατί δεν μπορείς να ηρεμήσεις από την μια στιγμή στην άλλη, το πλήγμα είναι μεγάλο. Όσο για την λύση κάνε αλλά πράγματα που σε εκφράζουν και θα την βρεις. Εσύ ξέρεις καλύτερα 😊
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Τα σχέδια ακυρώνονται, έρχονται άλλα και ξαναγεννιούνται ανάλογα με τις συνθήκες. Είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει άψογος προγραμματισμός για τα χρόνια που θα ακολουθήσουν. Η επιτυχία έχει πολλούς δρόμους και αν νιώθεις πως έχεις τρέλα και είσαι έτοιμη να κάνεις ότι χρειάζεται για να σπουδάσεις αυτό το Χ πράγμα που στοχεύεις κάντο. Αλλά να ξέρεις πάντα μπορεί να υπάρχει κάποιος ή κάτι που να σου χαλάσει τα σχέδια για αυτό πρέπει να βρίσκουμε καινούργιες λύσεις. Στην σχολή σου μπορεί να μην φταις αλλά να σε κόβει συνεχώς σε ένα μάθημα ένας καθηγητής. Έχει συμβεί σε πάρα πολλούς. Να χάσεις 1-2 χρόνια χωρίς λόγο για ένα μάθημα. Τι θα κάνεις; Θα σκεφτείς μια νέα λύση και θα περιμένεις αναγκαστικά.
Αισιοδοξία και χαμόγελο. Δεν έτυχε; Θα βρω άλλον/άλλους δρόμους. Κάνεις δεν χάνεται. Λογικό είναι να είσαι ακόμα σε αδιέξοδο παρά ό,τι σου είπα, γιατί δεν μπορείς να ηρεμήσεις από την μια στιγμή στην άλλη, το πλήγμα είναι μεγάλο. Όσο για την λύση κάνε αλλά πράγματα που σε εκφράζουν και θα την βρεις. Εσύ ξέρεις καλύτερα 😊
Και παλι ευχαριστώ για τη στηριξη και το ενδιαφερον που δείχνεις 💞
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Εγω κοιταξει και ειναι δυσκολο.
Και παράλληλα το 10% μου πρπσθετει πιο μεγάλο βαρος απο το να ξαναδωσω γιατι δεν περνα κατι απο το χερι κυ κσι πρεπει να περιμενω.

Θα επιμεινω λιγο σε αυτο. Οταν λες εχεις κοιταξει και ειναι δυσκολο, εννοεις πως ειδες τις βασεις του 10% των τριων τελευταιων ετων και δεν ετυχε να περνας σε καμμια χρονια ή δεν το εψαξες και πολυ τελικα?

Αν ηξερα τα μορια σου και τι σχολη θες να περασεις, θα μπορουσαμε να δουμε αν οντως σε συμφερει τελικα να κανεις 10%, ωστε να αποφυγεις τον μπελα των πανελληνιων ξανα. Τι σημαινει περνα απ το χερι σου αν δωσεις πανελληνιες ενω αν κανεις 10% δεν περνα? Σου εγγυαται κανεις οτι αν δωσεις ξανα, θα γραψεις οσο εγραψες περυσι ή καλυτερα?

Μπορεις να κανεις κατι για τις βαθμολογιες που θα πιασουν οι αλλοι που ανταγωνιζεσαι? Οχι φυσικα, οποτε ειτε κανεις το 10%, ειτε δωσεις ξανα, τιποτα δεν ειναι σιγουρο, μιας και στις δυο περιπτωσεις παιζει ρολο και ο παραγοντας τυχη. Απλα στη μια εχεις την ψευδαισθηση πως προσπαθεις για καλυτερα και πως εχεις τον ελεγχο, ενω στην αλλη οτι ισως δεν προσπαθησες οσο θα πρεπε, που δεν ισχυει κατι τετοιο, μιας και φετος προσπαθησες ηδη αρκετα και απλα διατηρεις αυτη σου την προσπαθεια.

Αφου τα μορια σου ειναι πολυ κοντα στη σχολη που θες, εγω πιστευω πως με το 10% μπορει να εχεις παραπανω ελπιδες τελικα απ οτι νομιζεις και θα περασεις και μια χρονια χωρις να διαβαζεις ξανα και ξανα τα ιδια πραγματα, κανοντας πιο δημιουργικα πραγματα, οπως σου ειπε κ η φιλη πιο πανω, χαλαρωνοντας και περιμενοντας απλα να περασει μια χρονια ακομα. Αν τωρα δεν πετυχει, ετσι κ αλλιως σκεφτεσαι για εξωτερικο του χρονου, οποτε δεν εχεις να χασεις κατι αν το καλοσκεφτεις. Αν κατσει εκατσε, αν οχι φυγε εξω.
Ας ειναι ο επομενος Σεπτεμβρης, ο στοχος των τελικων αποφασεων σου τοτε.:read:



σορρυ για το εσείς αλλα γράφεις οτι είσαι σαράντα και ίσως προτιμούσες τον πληθυντικό.
Η γιαγια μου ελεγε καποτε, "εκει που εισαι ημουνα κ εδω που ειμαι θα ρθεις"! :rolleyes:
Οταν φτασεις κ εσυ 40 λοιπον, ελα να μου πεις μετα αν θα προτιμας οι 20ες/ηδες να σου μιλουν στον πληθυντικο! :hehe::swoon2::whistle:
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Συμφωνώ με Arvacon. Με τα μόρια που έχεις δεν είναι κακό να δοκιμάσεις το 10%.
Δεν κατάλαβα το ''δεν το κάνω γιατί δεν περνάει από το χέρι μου''. Αντιθέτως, από το χέρι σου περνάει, με τα μόρια που έγραψες και με την δήλωση που θα κάνεις για μηχανογραφικό τον Αύγουστο. Αν τα μόρια σου έχουν μια απόκλιση 300-500 μόρια από την σχολή που θες, έχεις αρκετές πιθανότητες να περάσεις. Ακόμη περισσότερες εάν έμεινες απ'έξω για πολύ λιγότερα.

Για ποιο λόγο να ταλαιπωρήσεις τον εαυτό σου για άλλη μια χρονιά; Τις δυνατότητες σου τις ξέρεις, είσαι έξυπνο κορίτσι. Μόνο από την αφοσίωση που έχεις να περάσεις στην σχολή που θες φαίνεται ότι γουστάρεις το αντικείμενο. Μην αφήσεις τις πανελλήνιες να σε φάνε. Τα χρόνια δεν φύγανε, εκεί είναι, δεν θα πάθεις τίποτα εάν πάρεις πτυχίο στα 25 σου. Λες και οι άλλοι με το που βγαίνουν έξω τους παίρνουν κατευθείαν για δουλειά...

Στα λέω αυτά γιατί με στεναχώρησε πολύ το σχόλιό σου ''Δεν ζω απλά επιβιώνω και περιμένω να τελειώσει όλο αυτό''.
Δεν θέλω να σε αποτρέψω από το να ξαναδώσεις γιατί είναι δική σου απόφαση. Αλλά κανένας άνθρωπος δεν πρέπει να νιώθει έτσι για το μέλλον του.
Βγες έξω, ζήσε την ζωή σου σαν φοιτήτρια. Είτε στην σχολή που πέρασες τώρα, είτε στο εξωτερικό, είτε εκεί που θες με 10%.
Εάν ο κλάδος την τωρινής σχολής είναι παρεμφερής με αυτό που θες, προσπάθησε το.
Η ζωή δεν είναι πέρασα σε μια σχολή και τέλος. Μπορείς να δώσεις κατατακτήριες. Μπορείς να πας για δεύτερο πτυχίο. Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό. Μπορείς να ξαναδώσεις πανελλήνιες μετά από κάποιο καιρό εάν επιθυμείς.
Με στεναχωρεί αφάνταστα όταν βλέπω παιδιά στην ηλικία μου να βρίσκονται σε απόγνωση ενώ έχουν όλη την ζωή μπροστά τους και βλέπουν τις πανελλήνιες σαν μονόδρομο.

Η απόφαση είναι δική σου, αλλά θέλω να γνωρίζεις ότι η ζωή δεν είναι μόνο η πανελλήνιες.
Άμα δεν ξαναδώσεις δεν σημαίνει ότι τα παράτησες. Σημαίνει ότι απλά διαλέγεις άλλο μονοπάτι που θα σε οδηγήσει στον προορισμό σου. Ένα μονοπάτι που θα σου δώσει γνώσεις και εμπειρίες. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται σε αυτή την ζωή.

Σου εύχομαι καλό κουράγιο και καλή πορεία σε ό,τι και αν καταλήξεις να κάνεις. <3
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top