Τέννις

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Φίλε μου συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλά όπως το σκέφτηκες ξαφνικά, έτσι ξέχασε το. Αν θες για την πλάκα σου, οκ. Αν θες πάλι αγωνιστικό, κάτι γίνεται. Επαγγελματικό ΔΕΝ. Τι είναι το tennis και θα το μάθεις τέλια σε 2 χρόνια ας πούμε? Εκτός κι αν θες να κάνεις πρωταθλητισμό στα 35.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Newlife

Νεοφερμένος

Ο Newlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 84 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πολύ απαισιόδοξοι είστε!Ο Cedric Pioline ξεκίνησε να παίζει τέννις στα 16 του και έπαιξε σε επαγγελματικό τουρνουά στα 20 του.Επίσης η γιαπωνέζα Kimiko , ξαναξεκίνησε επαγγελματική καριέρα στα 37!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα (δεν γνωρίζω αν ισχύουν αυτά που λες btw).
Αν το θες τόσο πολύ, προσπάθησε. Μην απογοητευτείς όμως αν δεν τα καταφέρεις.
Γιατί θες να ασχοληθείς επαγγελματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Λοιπόν,παίρνω την αφορμή να απαντήσω,επειδή ασχολήθηκα με το τέννις για 4 χρόνια,σε εφηβικά πρωταθλήματα κλπ κλπ.
Sorry που θα το πω έτσι χύμα,αλλά για να ασχοληθείς επαγγελματικά (μου αναφέρεις και παράδειγμα την Δανιηλίδου) δεν φτάνει απλά να το θες πολύ,αλλά και να το 'χεις.
Πώς διαπίστωσες στα 18 σου ότι έχεις τόσο μεγάλο ταλέντο στο τέννις;
Όση προπόνηση και να κάνεις,όση εμπειρία και να αποκτήσεις,υπάρχει αυτό το κλικ ανάμεσα στον επαγγελματία και τον ερασιτέχνη.

Όσο αυτό για τα 35 που λες,πιστεύεις ότι στα 35 σου το σώμα σου θα αντέχει τέτοια ταλαιπωρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Επίσης, βρισκόμαστε στην Ελλάδα αν σου λέει κάτι... Δύσκολα θα σε δεχθούν σε τέτοια ηλικία για αγωνιστικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
O τελικός του Αustralian Open, Νadal vs Federer από εδώ live.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Έίμαι και εγώ μεγάλος fun του τέννις. Για την ηλικία μου καλά παίζω!!

Όταν έκανα το μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία, δεν παρέλειψα να επισκεφθώ το Wimbledon και να δω τουρνουά. Ήταν το 1996. Παρακολούθησα hingis-kournikova, Fereira (νοτιοαφρικάνος, πολύ καλός στην εποχή του) και Anche Huber γερμανίδα πολύ καλή η οποία είχε παίξει και τελικό στο Australian Open το 1999 νομίζω.

Απλα θα καταθέσω την εμπειρία μου από τότε:
Για να δεις ματς στο Wimbledon πρέπει να πας να στηθείς στην ουρά από τις 7 το πρωι και να περιμένεις 7 ώρες. Τα εισητήρια δεν προπωλούνται παρά μόνο σε VIP και μέλη. Στο τέλος αγοράζεις αν θες T-Shirt (το έχω ακόμα) το οποίο αναγράφει I have queued at Wimbledon (έχω περιμένει στην ουρά στο wimbledon).

Έχω κρατήσει το απόκομμα του εισητηρίου (το οποίο αρχίζει και κιτρινίζει από τα χρόνια) και αγόρασα πολλά αναμνηστικά. Στον ίδιο χώρο στεγάζεται και μουσείο για το τέννις όπου μπορείς να δεις τη στολή του Borg, την ρακέτα του Boris Becker, τη μινι φουστίτσα της Graf και πολλά άλλα!!!

Ωραία εμπειρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πωπώ τα θυμάμαι αυτά τα όνοματα, παρακολουθούσα πολύ τένις στην τηλεόραση όταν έπαιζα. Εγώ ήμουν φαν του Yevgeni Kafelnikov (πέρα απο Boris Becker και Stefi Graf δηλαδή λόγω γερμανίδας μητέρας :P).
Το μπλουζάκι τα σπάει χαχ, γέλασα πολύ όταν το διάβασα :P
Πρέπει να ξαναρχίσω να παίζω κάπως γαμώτο, μου έλειψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
θα το πω ακριβως οπως νιωθω!!>>> ΨΟΦΑΩ ΓΙΑ ΤΕΝΝΙΣ!!!

και του χρονου θα παω να κανω και μαθηματα..(!!!!) αλλα δυστυχως μονο για του χρονου 'η μετα το λυκειο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
αχ πόσο θέλω να παω για τεννις..μαλλον θα παω σήμερα!!:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacta13

Νεοφερμένος

Ο lacta13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

garcias

Νεοφερμένος

Ο garcias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σε όλους!!

Είμαι νέο μέλος και αυτό είναι κ το πρώτο μου ποστ!

Λοιπόν μιας και τελειωσαν οι πανελληνιες και ολα πηγαν κατ ευχην και περασαμε εδω ( θεσσαλονικη ), σκεφτηκα να αρχισω να ασχοληθω με το τεννις.:)

Θα ηθελα ομως μια καθοδηγηση ή μια ενημερωση βρε παιδι μου σχετικα με το τι παιζει για να ξεκινησει καποιος να παιζει τεννις απο παλιοτερους παικτες η καποιους που γνωριζουν, γιατι αυτα που ακουω ( δεν υπαρχουν ελευθερα γηπεδα, ειναι πανακριβο σπορ ) ομολογω πως ειναι καπως αποθαρυντικα :(
Υπενθυμιζω οτι μενω θεσσαλονικη!

Ευχαριστω εκ των προτερων !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδιά κι εμένα τελευταία με έχει πιάσει ένα κόλλημα(εσάς σας έχει πιάσει απο παλιότερα βλέπω:p).. Θέλω να ξεκινήσω μαθήματα! Εκανα πριν 10 περίπου χρόνια για λιγότερο απο χρόνο,αλλά μόνο τα βασικά είχα μάθει..δεν είχα παίξει ούτε ένα παιχνίδι :-(

To πρόβλημα με αυτό το άθλημα είναι οτι δεν βρήσκεις εύκολα παρέα..πόσες φορές έχω παρακαλέσει..αλλά μία δεν υπάρχουν ρακέτες,μία δεν ξέρουμε και θα γίνουμε ρεζίλι μία...μπλά μπλά μπλά..

Λέω να ξεκινήσω σε σύλλογο.Σαρωνίδα που είχα ρωτήσει σε ένα club ήθελαν 21 ευρώ την ώρα και 31 ευρώ το μάθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Έπαιζα κι εγώ τέννις για 4 χρόνια,το σταμάτησα λόγω μετακόμισης σε άλλη πόλη και ανυπομονώ να ξαναρχίσω απ'του χρόνου που θα χω περισσότερο ελεύθερο χρόνο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρκελλα^^

Νεοφερμένος

Η Μαρκελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
το τεννις ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου αθληματα!!! :)τρελενομαι!! παιζω απο 7 χρονων και μεχρι και τν πρωτη γυμνασιου επαιζα αγωνιστικο...μετα ομως επαθα ολικη ρηξη προσθιου χιαστου και σταματησα για ενα χρονο...ξαναξεκινησα φετος αλλα σε πολυ πιο χαλαρους ρυθμους.....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Λέω να ξεκινήσω σε σύλλογο.Σαρωνίδα που είχα ρωτήσει σε ένα club ήθελαν 21 ευρώ την ώρα και 31 ευρώ το μάθημα..
να υποθεσω οτι ειχες ρωτησει στο tennis club???? ενταξη ειναι λιγο καπως ακριβουτσικα σε σχεση με αλλα...αλλα οι δασκαλοι τους ειναι πολλοι καλοι ολοι..... και το μερος ειναι εξαιρετικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
να υποθεσω οτι ειχες ρωτησει στο tennis club???? ενταξη ειναι λιγο καπως ακριβουτσικα σε σχεση με αλλα...αλλα οι δασκαλοι τους ειναι πολλοι καλοι ολοι..... και το μερος ειναι εξαιρετικο...

Ναι εκεί ρώτησα.Δεν έχω πάει σε άλλα για να συγκρίνω,αλλά γενικά το τενις είναι ακριβό άθλημα..Αν λέμε το ίδιο καλό ήταν(είχε και πισίνα ακόμα..!)

Κάνεις μαθήματα εκεί;



edit:Θα γραφτώ απο Σεπτέμβρη σε έναν σύλλογο τελικά!Για να δούμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LOU

Νεοφερμένος

Η LOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ειμαι λατρης του τεννις εδω και 4 χρονια!!! Φαν του Ροτζερ Φεντερερ και καθε καλοκαιρι περνω 4-6 ωρες ημερισιως στα γηπεδα! Κανεις που παιζει???
και εγω επαιζα 6 χρονια αλλα εχω σταματησει εδω και τρια λογω του σχολειου:mad:...λατρευω τον φεντερερ!!!δεν ειναι τελειοσ???και οι αδερφεσ σερενα ομωσ φοβερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Απο το βημαγκαζίνο που είχα διαβάσει μια συνεντευξή του,μπορώ να πω οτι δεν με ενθουσίασε..:P

(για τον Φέντερερ μιλάω)
-----------------------------------------
Αχ και εγώ έπαιζα για 4 χρόνια αλλά λόγω διαβασμάτος το σταμάτησα..το λατρεύω το εν λόγω άθλημα!!!:DΠαρηγορούμαι με τους αγώνες τέννις στην τηλέοραση...:D

Λόγου διαβάσματος τώρα που είσαι φοιτήτρια;Ελπίζω εγώ να μην έχω πρόβλημα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top