Τέλος τα δωρεάν συγγράμματα για τους φοιτητές

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Οκ συμφωνώ εν μέρει.Αλλά και πάλι κάνεις δε σε υποχρεώνει να επιλέξεις το συγγραμα του καθηγητή!Παρά τους "έμμεσους εκβιασμούς" είσαι ελεύθερος να διαλέξεις όποιο σύγγραμα επιθυμείς κ να το πάρεις δωρεάν!
στο τμημα μου μπορω να επιλεξω απο το ηλεκτρονικο συστημα ευδοξουσ μονο 1 συγγραμμα τισ περισσοτερεσ φορεσ , ή το πολυ 2 που το 1 απο τα 2 ειναι σιγουρα του καθηγητη....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
στο τμημα μου μπορω να επιλεξω απο το ηλεκτρονικο συστημα ευδοξουσ μονο 1 συγγραμμα τισ περισσοτερεσ φορεσ , ή το πολυ 2 που το 1 απο τα 2 ειναι σιγουρα του καθηγητη....:confused:
Και στο δικο μου που εχω κοιταξει το ενα μπορει να ειναι του καθηγητη(που δεν αποκλειεται a priori να ειναι αξιολογο)κ το αλλο συνηθως ξενων συγγραφεων....Και παλι επιλεγω Ο,ΤΙ θελω ΔΩΡΕΑΝ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whiteman

Νεοφερμένος

Ο Whiteman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΑΤΕ .
Μην γίνεστε έρμαια των κομματόσκυλων και της κλίκας των καθηγητών . Παίζονται πολλά λεφτά με τα δικαιώματα από τα βιβλία .
Οταν είπαν να μην υπάρχει ένα σύγραμμα , τότε άρχισαν να λένε ότι τα θέματα θα τα βάλουμε από το δικό μας .
Πριν δεκαετίες , αν δεν πέρναγες από τον εκδοτικό οίκο να πάρεις το βιβλίο του καθηγητή και να γράψουν το ονομά σου στον κατάλογο , δεν πέρναγες ποτέ το μάθημα .
Τώρα οι σημειώσεις δίνονται μέσα από τις παρατάξεις , αν δεν είσαι σε κάποια , απλά πρέπει να ξοδευτείς .
Ο νόμος λέει , όλα τα βιβλία των καθηγητών και οι σημειώσεις , αναρτώνται στο διαδίκτυο .
Ετσι η γνώση είναι κτήμα των φοιτητών .

Μην τσιμπάτε λοιπόν στα κομματόσκυλα . Απαιτείστε να εφαρμοστούν οι νόμοι .
Βιβλία και σημειώσεις στο διαδίκτυο . Εχουν πληρωθεί γιά όλα αυτά οι καθηγητάδες .

Οσο γιά την δωρεάν παιδεία , να μην υπάρχουν δίδακτρα στο προπτυχιακό .
Στα άλλα πρέπει το πανεπιστήμιο να φέρνει λεφτά μέσω των μεταπτυχιακών και διδακτορικών φοιτητών και έτσι αυτοί να βγάζουν τα δίδακτρα .
Αλλά πως θα γίνει αυτό , όταν όλα είναι κολλητηλίκια και κομματισμός .
Οι φοιτητές των μικρών ετών πρέπει να σπάσουν αυτό το απόστημα της καμαρίλας , αλλιώς θα είστε έρμαια των κολλητών και των άλλων λαμόγιων , όπως έγινε και με το κράτος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
αφου δεν εχει γινει καμια ανακοινωση απο το υπουργειο δεν ισχυει κατι για καταργηση για την ωρα.Ναταν και καμια σοβαρη εφημεριδα να λεγαμε, αλλα το ολο σκηνικο κουτρουμπελη μου θυμιζει ,και με την σιγουρια του οτι θα βγουν 24/8 οι βασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Απο οτι διαβασα με αυτην την κινηση το κράτος "κερδίζει" 34 εκατομμυρια ευρω.Αυτά θα μπορουσε να τα κονομισει απο περιορισμους των πολεμικών εξοπλισμων ή απο άλλη πηγη.Γιατί να θέλουν να καταργήσουν έναν απο τους σημαντικότερους για την εκπαιδεύση θεσμούς;Τοσοι φοιτητες(και αναμεσα τους και εγω) έχουν ανάγκη τα δωρεάν συγγράματα...γιατί για να τα αγόρασει θες ενα 300+-.Ποσο μαλάκες μπορεί να είναι πλέον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Αν ειναι σε ηλεκτρονικη μορφη γιατι να υπαρχει προβλημα??
Θα σου πω αμεσως μετα την απαντηση μου στην vangeline
Γιατί θα πλουτίσουμε όλους τους οπτικούς και τους οφθαλμίατρους. :P
Θα πάθουν τα μάτια μας.
τα ματια σου δεν επηρεαζονται απο την οθονη οταν ειναι ρυθμισμενη στην καταλληλη φωτεινοτητα. Τα ματια σου αποκτουν μυωπια οταν εστιαζεις επι μεγαλο χρονικο διαστημα σε κοντινες αποστασεις. Χανει ουσιαστικα την ικανοτητα του να εστιαζει μακρια. Βεβαια μετα απο καποια ηλικια και μετα (συνηθως 19-20) η μυωπια δεν αυξανεται πλεον. Για αυτο ακριβως τον λογο μετα τα 22 περιπου μπορεις να κανεις λειζερ. Οποτε οι απαντησεις μας ας προσεχουμε να μην ειναι αστοχες και μη τεκμηριωμενες ορθα.

Τωρα Νικολακη, προφανως και το βιβλιο

1ον ) Ειναι πιο ευχαριστο στο διαβασμα
2ον ) Μπορεις να το διαβασεις οπουδηποτε γουσταρεις
3ον ) Μπορεις να σημειωσεις οτι θες πανω.

Ο μονος λογος για τον οποιο θα ανεχομουν κατι τετοιο θα ηταν εαν μας εδιναν εναν e-reader.
Αλλιως θα τους παρουμε τα κεφαλια :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Η παιδεια υποβαθμιζεται,εχει γινει σκατα πλεον.Αυτο ειναι το κερασακι στην τουρτα,βεβαια δεν ξερω αν θα ισχυσει.

Μα το εχω καημο,ρε πουστη μου.Ενας πρυτανης/ενας καθηγητης/ενας κατι δεν θα βρεθει ποτε που να πει:τον αγαπω ρε πουστη μου αυτο ν τον τοπο,θελω να τον δω να γινεται καλυτερος.Δεν βαζω σε 1η μοιρα την κοιλαρα μου.ΑΑΑΑχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αυτοι δεν εχουν στερηθει μεχρι τωρα ουτε ενα σεντς απο το μισθο τους και προσπαθουν να κοψουν απο τους φοιτητες.
Γαματο, τελειο, απορω που δε το σκεφτηκαν τοσο καιρο και ταλαιπωρουνται με διαφορα μετρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Ντροπή και αίσχος. Δεν έχουν από που να κόψουν και κόβουν από την Παιδεία;
Κι όσοι από εμάς απλά δε μπορούμε να διαβάσουμε κάτι σε ηλεκτρονική μορφή για 1002 λόγους τι θα κάνουμε; Μετάνοιες μπας και μας περάσει ο καθηγητής;

Απ'όσο ξέρω τα πανεπιστημιακά συγγράμματα είναι αρκετά ακριβά, εδώ με το ζόρι μπορεί μια μέση οικογένεια να συντηρήσει 1 φοιτητικό σπίτι πώς υποτίθεται οτι θα τα αγοράσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Επειδη δεν γνωριζω , για ποσα ευρω ανα εξαμηνο π.χ. μιλαμε ρε παιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.

Ακόμα δεν έχει βγει καμία επίσημη ανακοίνωση από κυβερνητικό εκπρόσωπο,what's the rush?Σε καθημερινή βάση αναπαράγονται ανυπόστατες ειδήσεις από ανεύθυνους δημοσιογράφους,αν τσιμπάγαμε σε κάθετί,τώρα θα τρέχαμε και δεν θα φτάναμε.

ΥΓ:Στην περίπτωση που η είδηση επαληθευτεί,sorry to spoil your illusion,αλλά δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτε μαζεύοντας υπογραφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Απαραδεκτη κινηση εαν εφαρμοστει..
Απ την αλλη μπορει να εφαρμοστει? ποιος εκδοτικος οικος θα διαθεσει τα συγγραματα του σε ηλεκτρονικη μορφη γνωριζοντας οτι το επομενο πρωι θα κυκλοφορουν δωρεαν σε ολα τα torrent-sites??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να μπερδεύονται εκδοτικοί οίκοι στα συγράμματα .
Αλλωστε οι γνώσεις είναι γιά να διαδίδονται και οι καθηγητές εξελίσσονται με δημοσιεύσεις .
Δεν είναι ταινίες η μουσική τα συγγράματα , ώστε να ενδιαφέρον κάποιον που δεν αασχολείται με το αντικείμενο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να μπερδεύονται εκδοτικοί οίκοι στα συγράμματα .
Αλλωστε οι γνώσεις είναι γιά να διαδίδονται και οι καθηγητές εξελίσσονται με δημοσιεύσεις .
Δεν είναι ταινίες η μουσική τα συγγράματα , ώστε να ενδιαφέρον κάποιον που δεν αασχολείται με το αντικείμενο .
Ναι συμφωνω αλλα οπως και να το κανουμε οι εκδοτικες καθε χρονο εχουν εξασφαλισμενο ενα στανταρ ποσο απο το δημοσιο για τα συγγραματα το οποιο τωρα θα χασουν και οχι μονο αυτο αλλα και αν καποιος θελησει να παρει το βιβλιο ,εαν υπαρχει δωρεαν στο διαδικτυο θα προτιμησει το δωρεαν και ετσι η εκδοτικη παλι χανει πελατεια αρα χρημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Τωρα που το σκεφτομαι... δε θα μπορουσε να υπαρχει ενας ΟΕΔΒ για την τριτοβαθμια εκπαιδευση? Οποιος και να χει γραψει ενα συγγραμα*, θα διαθετει σε τιμη συμφερουσα για το κρατος τα πνευματικα δικαιωματα και το συγγραμα θα τυπωνεται απο τον Οργανισμο. Πολυ φθηνοτερο για το κρατος, μειωνονται κατα πολυ τα κερδη των καθηγητων απο αυτο (καλως κατα τη γνωμη μου) και οι εκδοτικοι οικοι παιρνουν ποδι απο αυτη τη διαδικασία. Λεω κατι το παραλογο??

*το οποιο θα επιλεγεται με την ιδια διαδικασια οπως τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
https://www.aueb.gr/pages/news/attachments/1174_a.pdf

Άρθρο 80, παράγραφος 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Θέλω και ελπίζω να εννοούνε αυτό που έχει περάσει πέρυσι και απλά τα ΜΜΕ να δραματοποιούν την κατάσταση όπως πάντα.
Θα μου πεις οι φοιτητές που πάνε για 2ο πτυχίο τι φταίνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
είναι τρελά αντισυνταγματικά αυτά που θέλει να επιβάλλει η τρόικα. τρελά και εξοργιστικά!
επίσης δεν ξέρω αν όντως κερδίσει το κράτος, αλλά θα υπάρξει σίγουρα σημαντική ζημία στην αγορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top