Σύγκριση Τμημάτων Μαθηματικών στην Ελλάδα

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
οκ τοτε ναι εχεις δικιο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.

Δε ξέρω αν βάζεις τη Σάμο τελευταία λόγω απόστασης, αλλά το μαθηματικό της Σάμου είναι δυνατή σχολή. Μου το έχουν πει και καθηγητές που τελείωσαν Αθήνα και Θεσσαλονίκη, οι οποίοι κάλλιστα θα μπορούσαν να την υποτιμήσουν, αλλά δε το κάνουν γιατί ξέρουν τι παίζει εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
αλλαξε εικονα και τα λεμε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zouzoula

Νεοφερμένος

Η zouzoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
οκ απλα δεν ηξερα πως να το διαχωρισω...στην σεμφε ο φοιτητης εχει το ιδιο επιπεδο μαθηματικων με αυτον ας πουμε απο την θεσσαλονικη η την σαμο..?δηλαδη κανετε πανω κατω τα ιδια μαθηματα..?γιατι απο οτι ξερω ασχολειστε και με την φυσικη και διαφορα συναφη που προειπες...

Προφανως και οχι. οι δευτεροι εχουν καλυτερο επιπεδο διοτι αυτο σπουδαζουν. Η Σεμφε δεν εχει λογο υπαρξης πραγματικα τα αντικειμενα που ασχολειται τα υπερκαλυπτουν τα τμηματα μαθηματικων και φυσικης αντιστοιχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ο bemanos ειναι πλ ψαγμενος . Ισχυρίζεται οτι μια σχολη με 36 μαθήματα για πτυχίο (30 μαθηματικών) υπέρ καλύπτει μια σχολη με 59 μαθήματα για πτυχίο ( 37 μαθηματικα ) και μαλιστα σε όλους τους τομείς . Η γη να γυρίζει ; Θα πεφταμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ο bemanos ειναι πλ ψαγμενος . Ισχυρίζεται οτι μια σχολη με 36 μαθήματα για πτυχίο (30 μαθηματικών) υπέρ καλύπτει μια σχολη με 59 μαθήματα για πτυχίο ( 37 μαθηματικα ) και μαλιστα σε όλους τους τομείς . Η γη να γυρίζει ; Θα πεφταμε!

Εχει να κανει με την αφοσιωση .Στο ΕΜΠ κανεις λιγο απολα ειναι πολυ δυσκολοτερο να γινεις καλος σε κατι αν πρεπει να ασχολησε με 1002 πραγματα ταυτοχρονος.Ο αριθμος των μαθηματων δεν μου λεει κατι. Μπορει ενα μαθημα στο μαθηματικο να εχει πολυ περισσοτερη υλη απο οτι το αντιστοιχο μαθημα στο μετσοβιο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Μπορει αλλα επειδη έχεις απο οτι φαίνεται δεν το έχεις ψάξει καθολου ασε να κρίνουν αυτοί που ξέρουν . Τα 1002 πράγματα ποια ειναι ; Οι 9 φυσικές που έχει στα δυο πρώτα έτη ; Που μαλιστα οι φυσικη σε βοηθάει να βελτιώσεις τον τροπο σκέψης σου και σου δείχνει πως τα μαθηματικα βοηθούν στην εξέλιξη της φύσης αλλα λέμε τώρα . Αλλα οκ σου λέω βγάλε τις φυσικές . Τα υπόλοιπα 1001 ποια ειναι ; Τα μαθηματικα στην πληροφορικη η τα μαθηματικα στην οικονομία ; Γιατι εγω με τις ροές που έχω επιλέξει μονο αυτα κάνω και θα κάνω . Δηλαδή εσυ θεωρείς λογικο να ξέρεις μαθηματικα αλλα να μην ξέρεις καλα μια εφαρμογή τους ε ; Εγω μπήκα στ Σεμφε για τον συνδυασμό άριστης γνώσης μαθηματικών ( τουλάχιστον ίσης με τα καθαρά μαθηματικα οπως φαίνεται και απο το προγράμμα σπουδών μιας και απο το μαθηματικο εκπα έχουμε περισσότερα μαθηματικα ) και θεωρητικής πληροφορικής και απο απόφοιτους που μου εχουν συστήσει την σχολη βλέπω τα καλύτερα ! Αλλα νομίζω οτι τα οικονομικά μαθηματικα και τα μαθηματικα στην πληροφορικη ειναι πράγματα που πρεπει να ξρει ένας μαθηματικός . Αλλα μάλλον εσυ δεν το θεωρείς λογικο . :-/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gian7giant

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
και θεωρητικής πληροφορικής ...

Τώρα που είπες θεωρητική πληροφορική, επειδή μ'ενδιαφέρει, θεωρείς καλύτερη σχολή για αυτήν, την Πληροφορική και Τηλεπικοινωνίες του ΕΚΠΑ, την ΣΕΜΦΕ ή το Μαθηματικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Τώρα που είπες θεωρητική πληροφορική, επειδή μ'ενδιαφέρει, θεωρείς καλύτερη σχολή για αυτήν, την Πληροφορική και Τηλεπικοινωνίες του ΕΚΠΑ, την ΣΕΜΦΕ ή το Μαθηματικό;
στο πληροφορικης Εκπα ειναι ενας φιλος μου,ειναι εξαιρετικο τμημα,και απο τα πιο οργανωμενα στην Ελλαδα,για θεωρητικη πληροφορικη,Στο μαθηματικα τμηματα δεν κανεις πληροφορικη,περαν κανα 2 μαθηματων,κατι Γλωσσες προγραμματισμου κτλ....
Και δεν υπαρχει κατευθυνση αντιστοιχη ,τουλαχιστον στο δικο μου τμημα,μονο εξειδικευση με μεταπτυχιακο...,Το Σεμφε πραγματικα ειναι λιγο απολα,λιγο απολες τις θετικες επιστημες και προσανατολιζεται στην ερευνα,δεν ξερω σαυτο αν τπαρχει κατευθυνση πληροφορικης που δεν νομιζω!Για αυτο που ζητας φιλε, ΕΚΠΑ και οτι θες μπορω να ρωτησω πληροφοριες τον φιλο μου παει για 3ο ετος,Απο τα μαθηματικα τμηματα καλα ειναι του Εκπα,,της Πατρας,της Σαμου,για τα αλλα δεν ξερω τι παιζει αλλα τ παραπανω ειναι τα τοπ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
το τμημα του εκπα ειναι οντως τρομερο . βεβαια ο φιλος καλα τα λεει για τα μαθηματικα τμηματα αλλα δεν ισχυει για μας . εμεις εχουμε ολοκληρη ροη μαθηματικων στην πληροφορικη με 19 μαθηματα μαθηματικων στην πληροφορικη ( δες προγραμμα σπουδων ) χωρις αυτα που κανουμε στα 2 πρωτα ετη ! εγω μπηκα σεμφε γιατι θελω να προσεγγισω την πληροφορικη απο μαθηματικης πλευρας . εξαρταται τι θες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Νομιζω ΘΜΤ(Μα καλα ονομα και εσυ)
πρεπει να μπεις σε καθε σχολη και να δεις τις κατευθυνσεις που προσφερει το καθε τμημα..Επισης να δεις και τις σχολες των εφαρμοσμενων μαθηματκων και φυσικων επιστημων και να επιλεξεις ηρεμα και αντικειμενικα...Χρονο ακομα εχεις!Καλη επιτυχια σε ο,τι αποφασισεις και θα χαρω να γινουμε συναδελφοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
παιδια ενας μετριος μαθητης μπορει να τελειωσει το μαθηματικο?
εστω και σε 5 χρονια
διαβαζοντας βεβαια λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Δεν παιζει (αν διαβαζει λιγο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
παιδια ενας μετριος μαθητης μπορει να τελειωσει το μαθηματικο?
εστω και σε 5 χρονια
διαβαζοντας βεβαια λιγο

Μ' αρέσει που λες σε 5, λες και είναι πολλά. Για να πας σε αυτό το τμήμα, πρέπει να σου αρέσουν πολύ τα μαθηματικά. Αν σου αρέσουν τόσο, λίγο δύσκολο να είσαι "μέτριος" σε αυτά. Βέβαια με το διάβασμα πολλά γίνονται, αλλά σίγουρα όχι με "λίγο"...

Αλλά με τι κίνητρο μπαίνει κάποιος μέτριος στα μαθηματικά στο εν λόγω τμήμα; Αποκατάσταση ιδιαίτερη δεν υπάρχει. Ο μόνος λόγος να μπεις τη σήμερον ημέρα είναι να σου αρέσουν πραγματικά ΠΟΛΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
ετσι κι αλλιως ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο
δεν το εχω στην πρωτη τετραδα των επιλογων μου
αλλ δεν ξερω
θα δουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ετσι κι αλλιως ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο
δεν το εχω στην πρωτη τετραδα των επιλογων μου
αλλ δεν ξερω
θα δουμε

Καμια σχολη δεν ειναι πολυ δυσκολη αμα σου αρεσει και ασχολεισαι μεσα στο εξαμηνο . Αν εχεις σκοπο να διαβασεις λιγο και ταυτοχρονα εχεις μετριες επιδωσεις στο μαθημα το μαθηματικο ειναι οτι χειροτερο μπορεις να επιλεξεις , Αν ομως εχεις σκοπο να διαβασεις και να ασχοληθεις σοβαρα τοτε ναι μπορεις να καταφερεις πολλα ακομα και κακος να εισαι . αλλωστε απο οσο ξερω στο μαθηματικο ο απειροστικος 1 ειναι μια επαναληψη του λυκειου συν καποια στοιχεια στις ακολουθιες και φυσικα μια πιο επιστημονικη προσεγγιση των θεωρηματων . εν κατακλειδι αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις και ενδιαφερεσαι για τα μαθηματικα πραγραμτικα ειναι μια καλη λυση μην σε απασχολουν οι τωρινες σου γνωσεις . επειδη ομως δεν σε εκοψα και πλ ψημενο προτεινω να πας μια πληροφορικη για να εχεις και ενα πιο 'σιγουρο' επαγγελματικο μελλον !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
οντως
πρωτες μου επιλογες ειναι οικονομικα λογιστικη κτλ
απλα σκεφτομουνα μηπως και καταφερει το μαθηματικο να κερδισει μια καλυτερη θεση στο μηχανογραφικο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top