Σύγκριση Σχολών Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μπορείς και από ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, τι κατεύθυνση πρέπει να ακολουθήσω για να βγώ και εγώ Τεχνικός Υπολογιστών? Και δεύτερον σε ποιά πανεπιστήμια μπορείς να μπείς για να βγείς Τεχνικός Υπολογιστών?

Τεχνολογική.
Από όλες τις πληροφορικές έχεις γνώσεις για επισκευές υπολογιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θεωρητικά δε νοείται ένας computer scientist να μην ξέρει να δουλέψει με μια κεντρική μονάδα PC, ν'αλλάξει ανταλλακτικά κλπ. κι αυτο θα σας το πουν στις περισσότερες σχολές πληροφορικής, αλλά στις σχολές πληροφορικής δεν θ'αναγκαστείς ποτέ να ξέρεις να βάζεις μια RAM, τουλάχιστον οχι μέσα στο πανεπιστήμιο, άρα δεν θα το λεγα οτι έχεις τις γνωσεις. Περισσότερο ειναι κάτι που αφορά εσένα, εγώ πχ. γνωρίζω πως να συναρμολογώ μια κεντρική μονάδα αλλά αυτό το ήξερα και πριν τη σχολή και δεν πρόκειται να μου το ξαναμάθουν εκεί μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Πρώτον ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Δεύτερον καλά και εγώ ξέρω να συναρμολογώ την κεντρική μονάδα, και πολλά άλλα (λόγω του θείου που ξέρει πολύ καλά αυτά τα πράγματα αν και δεν είναι του επαγγέλματος.
Οπότε οκ!:no1: Μπορείτε να μου πείτε διάφορα πανεπιστήμια που μπορώ να μπώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πανεπιστήμια για ποιο πράγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν έχει ιδιαίτερα λαμπρό μέλλον το να επισκευάζεις υπολογιστές πάντως.
Συνήθως σαν προσωρινή δουλειά το κάνουν όσοι βλέπεις να δουλεύουν σε Πλαίσια κτλ, όχι σαν καριέρα. Είναι και αρκετά χαμηλοί οι μισθοί που παίρνουν συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Πανεπιστήμια για ποιο πράγμα;

Για τεχνικούς υπολογιστών, εαν υπάρχουν δεν ξέρω..:xixi:
-----------------------------------------
Δεν έχει ιδιαίτερα λαμπρό μέλλον το να επισκευάζεις υπολογιστές πάντως.
Συνήθως σαν προσωρινή δουλειά το κάνουν όσοι βλέπεις να δουλεύουν σε Πλαίσια κτλ, όχι σαν καριέρα. Είναι και αρκετά χαμηλοί οι μισθοί που παίρνουν συνήθως.

Α ναι? Δεν το ήξερα αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
--->Θα σου απαντήσω με μία παρομοίωση στην πρώτη σου ερώτηση! Έστω ότι ήθελες να γίνεις συγγραφέας! Υπάρχει κάποια σχολή που να σε βγάζει συγγραφέα; όχι!
Μέσα στις σχολές πληροφορικής, είτε είναι ΤΕΙ, είτε ΑΕΙ πάνω κάτω όλοι κάνουν γλώσσες προγραμματσιμού, μαθηματικά κλπ κλπ και η ποιότητα της γνώσης εξαρτάται κάθε φορά από την κάθε σχολή. Διάβασε και τα παραπάνω μηνύματα των παιδιών, συμφωνώ απόλυτα!

Πάντως μιας και σ' ενδιαφέρει το Πρακτικό κομμάτι και να ασχολείσαι με κυκλώματα και ιστορίες, εκτός από τμήματα Ηλεκτρονικής, να σου προτείνω τα τμήματα Αυτοματισμού που έχουν παρεμφερές αντικείμενο!!

---> Όσον αφορά τις επισκευές υπολογιστών, είτε θα δουλέψεις σε κάποια αλυσίδα που κανείς δεν κάθεται για πολύ καιρό, είτε θα δουλέψεις σε κάποιο συνοικιακό μαγαζί που είναι δύσκολο να το βρεις και να είναι βιώσιμο έτσι ώστε να φτάσεις μέχρι την σύνταξη, είτε θα προσπαθείς να πιάνεις κόσμο στον ύπνο και να παίρνεις 50 Ευρώ για να κάνεις φορμάτ και τέτοια! Πίστεψέ με στην τελευταία περίπτωση πλέον είναι ελάχιστοι που τα δίνουν σε τεχνικούς για να ρθουν στο σπίτι σου!

Εν τέλει μέσα από αυτές τις σχολές που σου λέω, μην ξεχνάς ότι σου ανοίγονται και κάποιοι άλλοι δρόμοι!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Μπορεις και απο ΕΠΑΛ νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν γίνεται από ΕΠΑΛ μου φαίνεται ιδανική επιλογή, για να μη χάνεις χρόνο άσκοπα.
Πάντως ξαναλέω (δες και το ποστ του tasos_ap παραπάνω) ότι δεν έχει και πολύ μέλλον η συγκεκριμένη δουλειά κατά την άποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top