Σχόλια Λογοτεχνίας Προσανατολισμού

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ράινερ Μαρία Ρίλκε.
Αυτό το κάναμε συγκρινόμενο με το ''Μόνο γιατί με αγάπησες'' στο σχολείο και το λάτρεψα!
Σβήσε τα μάτια μου· μπορώ να σε κοιτάζω,
τ’ αυτιά μου σφράγισέ τα, να σ’ ακούω μπορώ.
Χωρίς τα πόδια μου μπορώ να ‘ρθω σ’ εσένα,
και δίχως στόμα, θα μπορώ να σε παρακαλώ.
Κόψε τα χέρια μου, θα σε σφιχταγκαλιάζω,
σαν να ήταν χέρια, όμοια καλά, με την καρδιά.
Σταμάτησέ μου την καρδιά, και θα καρδιοχτυπώ με το κεφάλι.
Κι αν κάμεις το κεφάλι μου σύντριμμα, στάχτη, εγώ
μέσα στο αίμα μου θα σ’ έχω πάλι.
Καρυωτάκης. Αγαπημένος.
Θέλω να φύγω πια.
Θέλω να φύγω πια από δω, θέλω να φύγω πέρα,
σε κάποιο τόπο αγνώριστο και νέο,
θέλω να γίνω μια χρυσή σκόνη μες στον αιθέρα,
απλό στοιχείο, ελεύθερο, γενναίο.

Σαν όνειρο να φαίνονται απαλό και να μιλούνε
έως την ψυχή τα πράγματα του κόσμου,
ωραία να 'ναι τα πρόσωπα και να χαμογελούνε,
ωραίος ακόμη ο ίδιος ο εαυτός μου.

Σκοτάδι τόσο εκεί μπορεί να μην υπάρχει, θεέ μου,
στη νύχτα, στην απόγνωση των τόπων,
στο φοβερό στερέωμα, στην ωρυγή του ανέμου,
στα βλέμματα, στα λόγια των ανθρώπων.

Να μην υπάρχει τίποτε, τίποτε πια, μα λίγη
χαρά και ικανοποίησις να μένει,
κι όλοι να λένε τάχα πως έχουν για πάντα φύγει,
όλοι πως είναι τάχα πεθαμένοι.
Είμαστε κάτι...

Είμαστε κάτι ξεχαρβαλωμένες
κιθάρες. Ο άνεμος, όταν περνάει,
στίχους, ήχους παράφωνους ξυπνάει
στις χορδές που κρέμονται σαν καδένες.

Είμαστε κάτι απίστευτες αντένες.
Υψώνονται σα δάχτυλα στα χάη,
στην κορυφή τους τ’ άπειρο αντηχάει,
μα γρήγορα θα πέσουνε σπασμένες.

Είμαστε κάτι διάχυτες αισθήσεις,
χωρίς ελπίδα να συγκεντρωθούμε.
Στα νεύρα μας μπερδεύεται όλη η φύσις.

Στο σώμα, στην ενθύμηση πονούμε.
Μας διώχνουνε τα πράγματα, κι η ποίησις
είναι το καταφύγιο που φθονούμε.
Καββαδίας.
Ιδανικός κι ανάξιος εραστής
θα μείνω πάντα ιδανικός κι ανάξιος εραστής
των μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων,
και θα πεθάνω μια βραδιά σαν όλες τις βραδιές,
χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων.

Για το Μαδράς τη Σιγκαπούρ τ' Αλγέρι και το Σφαξ
θ' αναχωρούν σαν πάντοτε περήφανα τα πλοία,
κι εγώ σκυφτός σ' ένα γραφείο με χάρτες ναυτικούς,
θα κάνω αθροίσεις σε χοντρά λογιστικά βιβλία.

Θα πάψω πια για μακρινά ταξίδια να μιλώ,
οι φίλοι θα νομίζουνε πως τα 'χω πια ξεχάσει,
κι η μάνα μου χαρούμενη θα λέει σ' όποιον ρωτά:
"Ήταν μια λόξα νεανική, μα τώρα έχει περάσει"

Μα ο εαυτός μου μια βραδιά εμπρός μου θα υψωθεί
και λόγο ως ένας δικαστής στυγνός θα μου ζητήσει,
κι αυτό το ανάξιο χέρι μου που τρέμει θα οπλιστεί,
θα σημαδέψει κι άφοβα το φταίχτη θα χτυπήσει.

Κι εγώ που τόσο επόθησα μια μέρα να ταφώ
σε κάποια θάλασσα βαθειά στις μακρινές Ινδίες,
θα 'χω ένα θάνατο κοινό και θλιβερό πολύ
και μια κηδεία σαν των πολλών ανθρώπων τις κηδείες.
Πούσι
Έπεσε το πούσι αποβραδίς
το καραβοφάναρο χαμένο
κι έφτασες χωρίς να σε προσμένω
μες στην τιμονιέρα να με δεις

Κάτασπρα φοράς κι έχεις βραχεί
πλέκω σαλαμάστρα τα μαλλιά σου
Κάτου στα νερά του Port Pegassu
βρέχει πάντα τέτοιαν εποχή

Μας παραμονεύει ο θερμαστής
με τα δυό του πόδια στις καδένες.
μην κοιτάς ποτέ σου τις αντένες
με την τρικυμία, θα ζαλιστείς.

Βλαστημά ο λοστρόμος τον καιρό
είν' αλάργα τόσο η Τοκοπίλλα
Από να φοβάμαι και να καρτερώ
κάλλιο περισκόπιο και τορπίλλα.

Φύγε! Εσέ σου πρέπει στέρεα γη
Ήρθες να με δεις κι όμως δε μ' είδες
έχω απ' τα μεσάνυχτα πνιγεί
χίλια μίλια πέρ' απ' τις Εβρίδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Ασχετο αλλα εμένα μ άρεσε Η Σονάτα του Ρίτσου :) Τι υπέροχο ποίημα! <3
Εμενα απο Ριτσο μου αρεσε η Ρωμιοσυνη.Υπεροχοι στιχοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
+«Στα όρη της Μυουπόλεως».
Εεε εντάξει, αυτό είναι το αγαπημένο μου! :P

Eγώ στο πανεπιστήμιο τον "γνώρισα" καλύτερα. Επίσης πολύ καλός είναι και ο Σαχτούρης. Έπρεπε να είχε και κανένα δικό του στην ύλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
E oxι και δυσκολος ο Ιωαννου, ο,τι πιο απλο υπαρχει στο βιβλιο ειναι!

Μαλακια ειναι ο Ιωαννου.Ειδικα εκει που λεει τις παπαριες για τις φυλες,το Αιμα και τα ερυθρα αιμοσφαιρια,μου ηρθε να σκισω την σελιδα.

Σημείωση Συντονιστή
Τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα : Πανελλήνιες 2013
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Μαλακια ειναι ο Ιωαννου.Ειδικα εκει που λεει τις παπαριες για τις φυλες,το Αιμα και τα ερυθρα αιμοσφαιρια,μου ηρθε να σκισω την σελιδα.

Μακάρι να μην πέσει φέτος Ιωάννου!!!
Θα ήθελα να πέσουν τα 2 ποιήματα (Εγγονόπουλος-Αναγνωστάκης) :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μακάρι να μην πέσει φέτος Ιωάννου!!!
Θα ήθελα να πέσουν τα 2 ποιήματα (Εγγονόπουλος-Αναγνωστάκης) :clapup::clapup:

Και ο υπερρεαλιστης Παυλοπουλος μου αρεσει υπερβολικα.Εξαιρετικα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Μακάρι να μην πέσει φέτος Ιωάννου!!!
Θα ήθελα να πέσουν τα 2 ποιήματα (Εγγονόπουλος-Αναγνωστάκης) :clapup::clapup:
Μακαρι αγαπημενα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Και ο υπερρεαλιστης Παυλοπουλος μου αρεσει υπερβολικα.Εξαιρετικα.


νομιζω πως το ποιημα εντοπιζεται περισσοτερο ο συμβολισμος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
νομιζω πως το ποιημα εντοπιζεται περισσοτερο ο συμβολισμος....

Νομιζε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ε ναι μονο εγω το νομιζω...μην λεμε κια ο,τι θελουμε:D:P:P:P

Τωρα δηλαδη για να καταλαβω που διαφωνεις?Στο οτι τα ''αντικλειδια'' του Παυλοπουλου ειναι ενα υπερρεαλιστικο ποιημα?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Τωρα δηλαδη για να καταλαβω που διαφωνεις?Στο οτι τα ''αντικλειδια'' του Παυλοπουλου ειναι ενα υπερρεαλιστικο ποιημα?:worry:
προφανως:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Ξέρουμε ξέρουμε. Υπαινίσσεται φοβερές συνωμοσίες ε; Δεν μιλάω για τα κριτήρια με τα οποία διορθώνουν οι βαθμολογητές, αλλά φαντάσου να έπρεπε να περάσεις πχ από μια επιτροπή για να κρίνουν αν είσαι ικανός για να σπουδάσεις :hmm:
Για τα ελληνικά δεδομένα, από τους πιο αξιοκρατικούς είναι. Μην βγουμε και οφφ τόπικ.




Επειδή θα διαβάσει κανείς αυτά που γράφεις και μπορεί να τα πάρει για σοβαρά, απλά πες ΓΙΑΤΙ δεν είναι υπερρεαλιστικά τα αντικλείδια .
θα σου απαντησω αναλογως πες μας γιατι ειναι υπερρεαλστικο ποιημα:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
θα σου απαντησω αναλογως πες μας γιατι ειναι υπερρεαλστικο ποιημα:P:P:P:P

Ελα ελα,πολυ το κουρασες.Πηγαινε να διαβασεις μπας και γραψεις κανενα βαθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Με αυτη την εννοια ναι.Και επισης για τα ελληνικα δεδομενα ναι ειναι :P



Μετα εγω ειμαι ο κακος που ειρωνευομαι τον καθε ασχετο :whistle:
ασχετος εισαι εσυ .βασικα δεν ξερω αν πρεπει να ασχοληθω με ενα ατομο που μου φαινεται οτι ειναι εκτος πραγματικοτητας.το οτι ισχυριζεσαι οτι ξαναδινεις για να περασεις ιατρικη απο θεωρητικη τα λεει ολα........:P:P:P:P:P:Pκαι στο θεμα μας ειναι καθαρα ενα ποιημα που εχει στοιχεια του συμβολισμου.....πορτα,αυτοι που κοιτουν ειναι οι πολλοι αδαεις σαν και εσενα καλη ωρα που δεν εχουν ιδεα απο ποιηση οι λιγοι=οι ποιητες,το κλειδι....,εχουμε στους τελευταιους στιχους το επιμυθιο με τον αποσυμβολισμο.προκειται γενικα για μια αλληγορια,για μια πλατια μεταφορα,για ενα παραμυθιτο οτι μπορει να κανουμε συνειρμους δεν σημαινει οτι προκειται για υπερρεαλισμο......επισης εχουμε στοιχεια πεζολογικα με το απλο εως αντιποιητικο λεξιλογιο και με την κυριαρχια της παρατακτικης συνδεσης που δινει νοηματικη αυτοτελεια στο λογο και τον καθιστα πιο κοφτο.για να δω τι αποψεις θα παραθεσετε tsoufou kai dr house.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Προβλεπω πολυ ξυλο...μισο να φερω το ποπ-κορν.

Αν και γνωριζω οτι στα κειμενα γενικα η καθε αποψη ειναι δεκτη αν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Ελα ελα,πολυ το κουρασες.Πηγαινε να διαβασεις μπας και γραψεις κανενα βαθμο.
φιλε εεγω περασα νομικη με την πρωτη αποφοιτος ειμαι.απλα ειδα το θεμα και την αναφορα σου οτι ειναι υπερρεαλιστικο ποιημα και μου φανηκε τοσο αστειο και γι αυτο εγραψα το ποστ.καλυτερα εσυ να αφησεις το pc και να πιασεις κανενα βιβλιο.εγω οταν χρειαστηκε το εκανα και με επιτυχια.δεν καθομουνα ολη τη μερα στο αισκουλ.αντε διαβασε λογοτεχνια πως θα περασεις αλλιως ιατρικη?εε?:P:P

και τωρα θα πω γιατι δεν ειναι υπερρεαλιστικο το ποιημα αφου ειπα πριν γιατι εχει στοιχεια του συμβολισμου.λοιπονπρωτον εχει βασικο θεμα αυτο ειναιη ποιηση και η προσπαθεια προσεγγισης της ετσι δεν υπαρχει η αυτοματη γραφη σωστα?σωστα....δευτερον σας φαινεται πολυ συντομο το ποιημα 4-5 στιχοι?οχι απο οτι θυμαμαι χωρις να εχω το βιβλιο μπροστα μου ειναι περιπου 20 στιχοι.σωστα?σωστα.....τριτον δεν υπαρχει απουσια σημειων στιξης αν θυμαμαι καλα γιατι δεν εχω και το βιλιο μπροστα μου.σωστα?σωστα....τεταρτον δεν εντοπιζονται υπερρεαλιστικες τολμηρες εικονες...δες στον εγγονοπουλο τα αγγελτηρα θανατου.εδω εχουμε να κανουμε καθαρα με συμβολα οπως ειναιτα κλειδια ,τα αντικλειδια.....αντε tsoufou kαι dr house αιτιολογηστε την αποψη σας.εγω το εκανα παραπονο δεν εχετε.για να φανει ποιος ειναι πραγματικα ασχετος και με ποιου τα σχολια θα μπερδευτουν η οχι τα παιδια που διαβαζουν το φορουμ:P:P:P

δεν το αφηνω ετσι προσθετω και αλλα δυο στοιχεια που δειχνουν οτι δεν ειναι υπερρεαλιστικο ποιημα.ετσι για να μην λεμε τον καθενα ασχετο dr house:P:P:P:Pσυνεχιζω λοιπον...πεμπτον εχουμε στιοχους μονολεκτικους?οχι...σωστα?σωστα...εκτον αντε βαρεθηκα τι αλλο να σας παραθεσω για να σας δειξω οτι εχω απολυτο δικαιο.......εχουμε μικρογραμματη γραφη?εννοω οτι καθε προταση αρχιζει με μικρο και οχι με κεφαλαιο?μπιγκο...μα και βεβαια οχι...σωστα?σωστα.γιατι δεν απαντουν ομως ρε παιδια η γλυκυτατη tsoufou και ο γιατρός?ανησυχώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ασχετος εισαι εσυ .βασικα δεν ξερω αν πρεπει να ασχοληθω με ενα ατομο που μου φαινεται οτι ειναι εκτος πραγματικοτητας.το οτι ισχυριζεσαι οτι ξαναδινεις για να περασεις ιατρικη απο θεωρητικη τα λεει ολα........:P:P:P:P:P:Pκαι στο θεμα μας ειναι καθαρα ενα ποιημα που εχει στοιχεια του συμβολισμου.....πορτα,αυτοι που κοιτουν ειναι οι πολλοι αδαεις σαν και εσενα καλη ωρα που δεν εχουν ιδεα απο ποιηση οι λιγοι=οι ποιητες,το κλειδι....,εχουμε στους τελευταιους στιχους το επιμυθιο με τον αποσυμβολισμο.προκειται γενικα για μια αλληγορια,για μια πλατια μεταφορα,για ενα παραμυθιτο οτι μπορει να κανουμε συνειρμους δεν σημαινει οτι προκειται για υπερρεαλισμο......επισης εχουμε στοιχεια πεζολογικα με το απλο εως αντιποιητικο λεξιλογιο και με την κυριαρχια της παρατακτικης συνδεσης που δινει νοηματικη αυτοτελεια στο λογο και τον καθιστα πιο κοφτο.για να δω τι αποψεις θα παραθεσετε tsoufou kai dr house.....[/QUOTE]

Αμα ηξερες εστω στοιχειωδη γλωσσα και λογοτεχνια,θα γνωριζες οτι τα αποσιωπητικα εινα σημειο στιξης(οπως πχ η τελεια) αλλα αποτελειται απο 3 και μονο τελειες,και οχι 700.Και δεν τα βαζουμε σε καθε σειρα,εκτος και αμα γραφεις στοχαστικο δοκιμιο,αλλα δεν το εχεις οπως βλεπω.

Τελος παντων,για την αποκατασταση της αληθειας,ας ορισουμε πρωτα τι εστι σουρρεαλισμος η αλλιως Υπερρεαλισμος. Ειναι λοιπον κατευθυνση στην τεχνη και ιδιαιτερα στην λογοτεχνια(στην Γ λυκειου υπερρεαλιστες εχουμε τον Παυλοπολο με τα αντικλειδια και τον Εγγονοπουλο).Ιδρυτης ειναι ο Μπρετον.Ο υπερρεαλισμος,ειναι επηρεασμενος απο την ψυχαναλυση του Φρουντ,και ακρoγωνιαιος λιθος του δεν ειναι η συνειδηση αλλα το ασυνειδητο που εκφραζεται μεσα απο το ονειρο η την διηγηση των πρωιμων αναμνησεων,που γινεται με τον ''ελευθερο συνειρμο'' δηλαδη χωρις σειρα και ταξη.
Ο Υπερρεαλισμος λοιπον στην λογοτεχνια δεν εχει καμια λογικη μορφη.Δεν χρειαζεται να ειναι κατανοητο και μαλιστα απο την πρωτη στιγμη.Αν ειναι ποιημα(οπως στην περιπτωση μας(,δεν εχει ουτε ρυθμο ουτε αλλα στοιχεια της παραδοσιακης ποησης.Μπορει να ειναι παραλογο,σκοτεινο,συμβολικο.Θεμα ερμηνειας ολων αυτων των συμβολων δεν τιθεται,καθως και των ασαφων καταστασεων,οπως τιθεται στην Ψυχαναλυση.Ο υπερρεαλισμος αγαπα τον γριφο.

Ετσι και στο ποιημα του παυλοπουλο,''τα αντικλειδια'' βλεπουμε να εχουμε Ατμοσφαιρα μυθου,συμβολικη γραφη,καθως και λογικες αντιφασεις.(ειναι 3 απο τα 10 συνολικα γνωρισματα της ποιησης του),τα οποια σχετιζονται με γνωρισματα του υπερρεαλισμου.
Να σημειωσουμε,οτι ο συμβολισμος,ειναι το κυριοτερο γνωρισμα του υπερρεαλισμου.

Το Ποιημα τα αντικλειδια,ειναι ενας ποιητικος μυθος,μια αλληγορικη αφγηση με θεμα την Ποιηση,τους ποιητες και τα ποιηματα.Εμφανιζει την ποιηση σαν μια πορτα ανοιχτη.Καποιοι ,και αυτοι ειναι οι περισσοτεροι,προσπερνουν την πορτα διοτι με μια ματια που ριχνουν δεν βλεπουν κατι(εδω μετα υπαρχει εννοιολογικη αναλυση του ''κοιταζω'' και ''βλεπω'',λεξεις συνωνυμες αλλα οχι ταυτοσημες) ενδιαφερον για αυτους.Καποιοι αλλοι ομως,και αυτοι ειναι οι ποιητες,βλεπουν κατι μαγικο μεσα,ως αποτελεσμα να θελουν να μπουν ωστε να το ερευνησουν,αλλα η πορτα κλεινει.Και αυτοι αρχιζουν τις προσπαθειες να την ανοιξουν,φτιαχοντας αντικλειδια,δηλαδη ποιηματα.Αλλα κανενα ποιημα δεν μπορει να την ανοιξει,και συνεχιζονται να γραφονται ποιηματα κτλπ.

Εν κατακλειδι,για να μην αναλυσω ολο το ποιημα,ΝΑΙ,ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Νομίζω με κάλυψε ο μεσιέ από πάνω. Και για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, σε ποιο λογοτεχνικό ρεύμα θα το τοποθετούσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Αμα ηξερες εστω στοιχειωδη γλωσσα και λογοτεχνια,θα γνωριζες οτι τα αποσιωπητικα εινα σημειο στιξης(οπως πχ η τελεια) αλλα αποτελειται απο 3 και μονο τελειες,και οχι 700.Και δεν τα βαζουμε σε καθε σειρα,εκτος και αμα γραφεις στοχαστικο δοκιμιο,αλλα δεν το εχεις οπως βλεπω.

Τελος παντων,για την αποκατασταση της αληθειας,ας ορισουμε πρωτα τι εστι σουρρεαλισμος η αλλιως Υπερρεαλισμος. Ειναι λοιπον κατευθυνση στην τεχνη και ιδιαιτερα στην λογοτεχνια(στην Γ λυκειου υπερρεαλιστες εχουμε τον Παυλοπολο με τα αντικλειδια και τον Εγγονοπουλο).Ιδρυτης ειναι ο Μπρετον.Ο υπερρεαλισμος,ειναι επηρεασμενος απο την ψυχαναλυση του Φρουντ,και ακρωγωνιαιος λιθος του δεν ειναι η συνειδηση αλλα το ασυνειδητο που εκφραζεται μεσα απο το ονειρο η την διηγηση των πρωιμων αναμνησεων,που γινεται με τον ''ελευθερο συνειρμο'' δηλαδη χωρις σειρα και ταξη.
Ο Υπερρεαλισμος λοιπον στην λογοτεχνια δεν εχει καμια λογικη μορφη.Δεν χρειαζεται να ειναι κατανοητο και μαλιστα απο την πρωτη στιγμη.Αν ειναι ποιημα(οπως στην περιπτωση μας(,δεν εχει ουτε ρυθμο ουτε αλλα στοιχεια της παραδοσιακης ποησης.Μπορει να ειναι παραλογο,σκοτεινο,συμβολικο.Θεμα ερμηνειας ολων αυτων των συμβολων δεν τιθεται,καθως και των ασαφων καταστασεων,οπως τιθεται στην Ψυχαναλυση.Ο υπερρεαλισμος αγαπα τον γριφο.

Ετσι και στο ποιημα του παυλοπουλο,''τα αντικλειδια'' βλεπουμε να εχουμε Ατμοσφαιρα μυθου,συμβολικη γραφη,καθως και λογικες αντιφασεις.(ειναι 3 απο τα 10 συνολικα γνωρισματα της ποιησης του),τα οποια σχετιζονται με γνωρισματα του υπερρεαλισμου.
Να σημειωσουμε,οτι ο συμβολισμος,ειναι το κυριοτερο γνωρισμα του υπερρεαλισμου.

Το Ποιημα τα αντικλειδια,ειναι ενας ποιητικος μυθος,μια αλληγορικη αφγηση με θεμα την Ποιηση,τους ποιητες και τα ποιηματα.Εμφανιζει την ποιηση σαν μια πορτα ανοιχτη.Καποιοι ,και αυτοι ειναι οι περισσοτεροι,προσπερνουν την πορτα διοτι με μια ματια που ριχνουν δεν βλεπουν κατι(εδω μετα υπαρχει εννοιολογικη αναλυση του ''κοιταζω'' και ''βλεπω'',λεξεις συνωνυμες αλλα οχι ταυτοσημες) ενδιαφερον για αυτους.Καποιοι αλλοι ομως,και αυτοι ειναι οι ποιητες,βλεπουν κατι μαγικο μεσα,ως αποτελεσμα να θελουν να μπουν ωστε να το ερευνησουν,αλλα η πορτα κλεινει.Και αυτοι αρχιζουν τις προσπαθειες να την ανοιξουν,φτιαχοντας αντικλειδια,δηλαδη ποιηματα.Αλλα κανενα ποιημα δεν μπορει να την ανοιξει,και συνεχιζονται να γραφονται ποιηματα κτλπ.

Εν κατακλειδι,για να μην αναλυσω ολο το ποιημα,ΝΑΙ,ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ.
δεν το εχω το δοκιμιο ε?για υτο εγραψα 18 εκθεση.λοιπον σχετικα με τα αποσοιωπητικα οι πολλες τελιτσες δειχνουν την αγανακτηση μου και την απορια μου γι αυτα που γραφεις.........................................................πραγματικα πρωτη φορα ακουω οτι ο συμβολισμος ειναι χαρακτηριστικο του υπερρεαλισμου ελεος ειναι ξεχωριστο ρευμα ειτε το θες ειτε οχι

Νομίζω με κάλυψε ο μεσιέ από πάνω. Και για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, σε ποιο λογοτεχνικό ρεύμα θα το τοποθετούσες;
εχω γραψει 3 μηνυματα απο 15 σειρες και δεν καταλαβες ακομη που το εντασσω?στον συμβολισμο φυσικα:mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top