Γενικό - Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ)

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαι φυσικα ήταν η ωρα του παιδιου.
Απο τις ελαχιστες φορες που καναμε γιατι χαθηκαν πολλες ώρες,άλλοτε μιλουσαμε περι ανέμων και υδάτων,άλλοτε βλέπαμε DVD και πολλες φορες καναμε Χημεια αντι για ΣΕΠ,γιατο ο καθηγητης που μας εκανε ΣΕΠ διδασκε Χημεια.Το βιβλιο απο τη στιγμη που το πηραμε δεν το ξαναφέραμε στο σχολείο,σκονιζοταν στο σπιτι και φυσικα ελαχιστες φορες-μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου-κάναμε κατι σπουδαίο εκει.

Μια ωρα την βδομαδα χαμενη κατ εμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petunia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Αν σκεφτειτε οτι ενα μεγαλο ποσοστο των μαθητων φτανουν 3 λυκειου και δεν γνωριζουν τι θελουν να περασουν και δεν ξερουν τι διεξοδους και τι ειναι γενικοτερα το καθε επαγγελμα,τοτε θα διαπιστωσετε ποσο σημαντικο ειναι...Αλλα τι να κανουμε που το ****συστημα δεν δινει δεκαρα για αυτα τα μαθηματα.Τουλαχιστον απο μονοι σας βρειτε πληροφοριες για το ενδεχομενο μελλοντικο επαγγελμα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Αναλόγως τον καθηγητή.Για παράδειγμα, η καθηγήτρια που έκανε ΣΕΠ στο Γ2 έκανε το μάθημα πιο σημαντικό και ενδιαφέρον γιατί τους πήγαινε από'δω και από'κει (από παιδικούς σταθμούς μέχρι τράπεζες),ενώ ο δικό μας καθόταν στην έδρα και μας έβλεπε που μαλώναμε,πετάγαμε κασετίνες κ.α.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αναλόγως τον καθηγητή.Για παράδειγμα, η καθηγήτρια που έκανε ΣΕΠ στο Γ2 έκανε το μάθημα πιο σημαντικό και ενδιαφέρον γιατί τους πήγαινε από'δω και από'κει (από παιδικούς σταθμούς μέχρι τράπεζες),ενώ ο δικό μας καθόταν στην έδρα και μας έβλεπε που μαλώναμε,πετάγαμε κασετίνες κ.α.:P
έχεις δίκιο ότι όλα εξαρτώνται από τον καθηγητή!εμάς ο δικός μας μπορώ να πω πως ήταν πολύ καλός κ είχε μεγάλο μεράκι να κάνει μάθημα..του άρεσε αυτό που έκανε κ το έδειχνε!μας πήγαινε συνέχεια από το ένα μέρος στο άλλο κ μαθαίναμε καινούρια πράγματα..βέβαια ήταν κ μικρός σε ηλικία κ είχε όρεξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιορδάνης16190

Νεοφερμένος

Ο Ιορδάνης16190 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
για σας θα ηθελα να ρωτισω κατι για Εγκληματολογος μηπως ξερει κανεις τι κατευθηνση πρεπει να ακολουθησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
χμμμμ.....και γω θεωρητικη νομιζω....αλλα μεσω ποιας σχολης πας για να ασχοληθεις με αυτο???αστυνομια?νομικη?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
χμμμμ.....και γω θεωρητικη νομιζω....αλλα μεσω ποιας σχολης πας για να ασχοληθεις με αυτο???αστυνομια?νομικη?...
ξερω ενα γνωστο ελληνα εγκληματολογο,ο οποιος εχει τελειωσει πολιτικες επιστημες ως προπτυχιακα.

αλλα μπορει να μπαινεις και απο νομικη,δεν το γνωριζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιορδάνης16190

Νεοφερμένος

Ο Ιορδάνης16190 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
φτου και δεν την παω καθολου την θεωριτικη κατευθηνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
αν ειναι να πας αστυνομια μπορεις να πας και απο τεχνολογικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
αν ειναι να πας αστυνομια μπορεις να πας και απο τεχνολογικη...

Εγώ συνιστώ την τεχνολογική κατεύθυνση μόνο σε αυτούς που ξέρουν καλά μαθηματικά.Τα μαθηματικά της Γ' Λυκείου είναι παλούκι και είναι ό,τι χειρότερο για το τέλος..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Εγώ συνιστώ την τεχνολογική κατεύθυνση μόνο σε αυτούς που ξέρουν καλά μαθηματικά.Τα μαθηματικά της Γ' Λυκείου είναι παλούκι και είναι ό,τι χειρότερο για το τέλος..:)
τα μαθηματικα του σχολειου ειναι ευκολα.τα αληθινα μαθηματικα ειναι πολυ πιο δυσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μια γνωστή μου που θέλει να γίνει και αυτή εγκληματολόγος λέει ότι θα πάει πρώτα ψυχολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
εγώ έχω ακούσει απο γνωστό μου ότι πας πρώτα αστυφυλάκων , και μετά χημικό (:!:)...

δεν ξέρω λεπτομέρειες though...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Ρε παιδιά, εξαρτάται από το με ποια οπτική θες να δεις την εγκληματολογία.Αν θες να τη δεις από ψυχολογική σκοπιά πας στη ψυχολογία,από νομική σκοπιά,πας στη νομική,από κοινωνιολογική στην κοινωνιολογία και αν θες να υπαχθείς στο εγληματολογικό σώμα της αστυνομίας,πας στην αστυφυλάκων.Αυτό με το χημικό πάντως λίγο κουφό μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
εγώ έχω ακούσει απο γνωστό μου ότι πας πρώτα αστυφυλάκων , και μετά χημικό (:!:)...

δεν ξέρω λεπτομέρειες though...
λογικο ακουγεται αυτο...για να συλλεξεις στοιχεια απο τον χωρο του εγκληματος...ουσιες κλπ. χρειαζεται το χημικο....
αλλα ουτε κ γω ξερω παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christy in N.Y.

Νεοφερμένος

Η christy in N.Y. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μερικοι εδω λενε οτι θα πρεπει να να πασ και απο χημικο αρα δεν μπορει κανεις να παει και απο θετικη κατευθηνση? (ρωταω γιατι και εγω θελω να παω εγκληματολογια..... απο την αστυνομια ομως και μισω την θεωριτικη κατευθηνση)!!!......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
τα μαθηματικα του σχολειου ειναι ευκολα.τα αληθινα μαθηματικα ειναι πολυ πιο δυσκολα.

Όταν λες "Αληθινά μαθηματικά" τι εννοείς ;; Εγώ λέω ότι είναι παλούκι τα μαθηματικά κατεύθυνσης της τεχνολογικής στη Γ' λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Κάτσε, για να καταλάβω. Στο ΣΕΠ σου είπανε ότι θα ταιριάξεις με εγκληματολογία και εσύ τους ακολούθησες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas95

Νεοφερμένος

Ο Νικολας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λυγουριό (Αργολίδα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Λοιπον πρεπει να πας θεωρητικη κατεθυνση να πας ψυχολογια στο παντειο και μετα μεταπτυχιακο στην εγκληματολογια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top