Γενικό - Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ)

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ολοι το υποβαθμιζουμε και αυτο ειναι που το κανει ασημαντο μαθημα...
Απο το υπουργειο (η οπιον γραφει-εκδηδει-αποφασιζει για αυτα τα βιβλια), τους καθηγιτες και φυσικα τους μαθητες....

Με ενα καλητερο βιβλιο, εναν καθηγιτη που να ενδιαφερετε και μαθητες που να μην το βλεπουν σαν την ωρα του παιδιου, αλλα σαν μια ωρα οπου δεν θα κανεις μαθημα, αλλα δεν χρειαζετε και να κανεις @@ την ταξη, θα μπορουσαμε ολοι να αποκομισουμε καπια πραγματα απο αυτο το μαθημα...

Και εγω οταν ειμουν στο γυμνασιο(και μετα στην πρωτη λυκειου) ελεγα "τι να το κανω, αφου ξερω τι θελω να σπουδασω, και σιγα μην ξερει ενα βιβλιο καλητερα εμενα, απο εμενα τον ιδιο". Και οντως με αυτα τα βιβλια δεν μαθενεις και τπτ για τον ευατο σου. Ομως με λιγη καλη θελιση απο ολες τις πλευρες, πιθανων να συνιδιτοποιησεις καπιες ιδιετεροτιτες που εχεις, η οτι σου αρεσει κατι που δεν το ειχες σκευτει κλπ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Αποψη μου ειναι οτι το μαθημα οταν γινεται σωστα θετει και σωστες βασεις ωστε να προσανατολιστεις σε καποιο επιπεδο και να επιλεξεις κατι που σου αρεσει ενω ταυτοχρονα αξιζει και να το κανεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αποψη μου ειναι οτι το μαθημα οταν γινεται σωστα θετει και σωστες βασεις ωστε να προσανατολιστεις σε καποιο επιπεδο και να επιλεξεις κατι που σου αρεσει ενω ταυτοχρονα αξιζει και να το κανεις!

:iagree::iagree::no1:

Το ΣΕΠ κ εγώ το θεωρώ πολύ σημαντικό μάθημα!μπορείς να μάθεις πολλές πληροφορίες σχετικά με τις σχολές που σε ενδιαφέρουν,να καταλάβεις τι θέλεις κ τι σου αρέσει ώστε έτσι να καταλήξεις σε αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα!!είναι ωραίο μάθημα κ άμα ο καθηγητής είναι σωστός κ έχει τη διάθεση είναι πολύ ευχάριστο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Το ΣΕΠ γίνεται από καθηγητές άσχετους, που στην πλειοψηφία τους όμως έχουν μια συνείδηση και ενημερώνονται σωστά και πρόθυμα για να σε βοηθήσουν.

Δεν είναι μόνο τι σπουδές θες να κάνεις, είναι και ποιά κατεύθυνση θα πάρεις στο λύκειο και τα σχετικά.

Δώστε λίγο προσοχή, για να μη φτάνετε 3 μήνες πριν τις πανελλήνιες να ρωτάτε τα πιο βασικά, απλά και ουσιώδη πραγματάκια.
Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Conceicao

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να παρεις το βιβλιο και να το διαβασεις μονος/η σ γιατι στην ταξη δεν προκειται να γινει μαθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ειναι αρκετα σημαντικο μαθημα αλλα μονο αν υπαρχει σωστος καθηγητης και "ψαγμενος"
σε βοηθαει πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Το Σεπ είναι πολύ σημαντικό μάθημα, γτ σε βοηθάει να αποφασίσεις το τι θα κάνεις μετά το γυμνάσιο, Σε τι έχεις κλίση και ενημερώνει σε πολλά πράγματα που αφορούν το Λύκειο και τις πανελλήνιες.

Βέβαια οι καθηγητές που το *εχμ* διδάσκουν είναι άσχετοι συνήθως.
(Στο Γυμνάσιο μας το έκανε αυτός που μας έκανε Τεχνολογία και στο Λύκειο η Γυμνάστρια:!:)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Σημαντικό αλλα το μαθημα το εχουν ξεφτυλισει...Εμας να φανταστειτε το ΣΕΠ μας το εκανε η μουσικου μας...Η ωρα του παιδιου ηταν...Κριμα ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ελπίζω να έχουμε καθηγητή που να ενδιαφέρεται να μας βοηθήσει να βρούμε κάποια επαγγέλματα που να μας ταιριάζουν. Αν δεν γίνει έτσι, και το μάθημα καταντήσει "ώρα του παιδιού" θα πάρω το βιβλίο και θα το διαβάσω μόνη μου. Όλο και σε κάτι θα βοηθήσει ακόμα κι έτσι, πιστεύω. Η επιλογή του επαγγέλματος είναι μια σημαντική απόφαση και δε θέλω να την πάρω τελευταία στιγμή.

Το βιβλίο πώς το βλέπετε? Είναι καλό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Το ΣΕΠ είναι ΠΑΡΑ πολύ σημαντικό, μόνο όμως όταν γίνεται σωστά και όχι όταν γίνεται από ανενημέρωτους για το θέμα καθηγητές για να καλύψουν κενά. Μακάρι να υπήρχε σωστός επαγγ προσανατολισμός θα γλιτώναμε από τις χαζές επιλογές επαγγέλματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Το ΣΕΠ είναι η απόλυτη ανοησία. Συμφωνώ ότι αν διδασκόταν σωστά θα είχε μια άλφα χρησιμότητα, ωστόσο ο τρόπος με τον οποίο τελικά διδάσκεται απλά αποτελεί μια ευκαιρία για τους μαθητές για ένα επιπρόσθετο διάλειμμα... Δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Είναι πολύ σημαντικό μάθημα,αλλά πρέπει να τύχεις σε κάποιον καθηγητή που πραγματικά ξέρει να βοηθήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemesisRose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ@τερίν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Σχεδόν πάντα :

Οι καθηγητές που το διδάσκουν είναι γυμναστές, μουσικοί ή πληροφορικάνοι(χαχ έτσι τους λέω) οι οποίοι προσπαθούν να συμπληρώσουν ώρες και είναι άσχετοι
Το βιβλίο κατά τη γνώμη μου είναι μέτριο αφού δεν περιλαμβάνει μέσα τη ζήτηση και την προσφορά, τις οικονομικές απολαβές, ακριβείς περιγραφές για κάθε επάγγελμα, και κατά τη γνώμη μου ούτε τις κλίσεις μου με βοήθησε να βρω ούτε τίποτα
Οι μαθητές δεν δίνουν βάση και το περνάνε για το χαβαλέ

Αυτά τα πράγματα για να γίνουν θέλουν υποδομές, προσωπικό, αλλαγή νοοτροπίας

Άποψή μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ballerina.gr

Νεοφερμένος

Η Ballerina.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, πιστεύω πως είναι χρήσιμο γιατί μας βοηθά να γνωρίσουμε καλύτερα αυτό που μας ενδιαφέρει μελλοντικά να ασχοληθούμε ή ακόμη και να επιλέξουμε πιο εύκολα που άραγε έχουμε κλίση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ναι σαν θεωρία καλό ακούγεται, στην πράξη όμως για μας είναι η ώρα του παιδιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Ρε ξαροπ εχεις κανει και ΣΕΠ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Όχι. (έχω κάνει κοπάνα από μάθημα και πήγα στο Γ2 όπου είναι οι περισσότεροι φίλοι μου, κι εκείνη την ώρα είχαν ΣΕΠ :who:)

Δεν μπορώ να σου πω λεπτομέρειες γιατί ήμουν κρυμμένος πίσω-πίσω με μπουφάν και τσάντες. :P

Αλλά πέρα από αυτό, τα τριτογυμνασιάκια μου έλεγαν πως το ΣΕΠ είναι η ώρα χαλάρωσης γιατί frankly, no one gave a crap. Θα δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Και εγω απο οτι εχω ακουσει σαν διαλειμμα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ποκαχοντας

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
εγω παντως το ΣΕΠ δεν το βρισκω σημαντικο!!και καλα σου λενε οτι με αυτο το μαθημα θα βρεις πιο επαγγελμα σου ταιριαζει....ειμεις καναμε ολο βλακειες....:xalara::xalara::xalara:χαλαραααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Με βάση το σχολείο είναι η ώρα του παιδιού.Πρωσοπικά δεν το είχαμε ανοίξει το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top