Γενικό - Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ)

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
έκανα ήδη search στο google αλλά μου έβγαλε κάτι για σεξουαλικά παιχνίδια:P
ναι μάλλον αυτά θα πω και για τον αντικατοπτρισμό:)

Παρεπιπτώντος, άν κάνεις τώρα search στο Google θα είναι πρώτο το iSchool:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Στα πλαίσια του ΣΕΠ ε; Μήπως εννωεί για "παιχνίδια του μυαλού" κατά τα οποία ενώ κάποιος είναι σίγουρος για το ποιά επαγγελματική πορεία θέλει να ακολουθήσει, ξαφνικά στα μέσα του δρόμου βρίσκεται αντιμέτωπος με το ότι δε θέλει να συνεχίσει και το ότι ανακάλυψε μια πορεία ποιο τεριαστή σε αυτόν; ;) Βέβαια, δέν ξέρω τι πληροφορίες μπορεί να βρει κάποιος πάνω σε αυτό. :xixi:
όχι, δεν έχει καμία σχέση με το μάθημα...Είναι εντελώς άσχετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
όχι, δεν έχει καμία σχέση με το μάθημα...Είναι εντελώς άσχετο

ΟΚ, τι καθηγήτρια είναι αυτή ρε παιδί μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από aekara4ever:
ΟΚ, τι καθηγήτρια είναι αυτή ρε παιδί μου;
τι να σου πώ. Τέλως πάντων...ήταν για σήμερα. Αράδιασα όσα μου είπατε, και πρόσθεσα και κάποια δικά μου. Μου είπε ότι τα είπα τέλεια κλπ,κλπ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
τι να σου πώ. Τέλως πάντων...ήταν για σήμερα. Αράδιασα όσα μου είπατε, και πρόσθεσα και κάποια δικά μου. Μου είπε ότι τα είπα τέλεια κλπ,κλπ:D

Άρα ζητούσε απαντήσεις σαν αυτές που προαναφέρθηκαν!

Αυτή η καθηγήτρια δεν έδωσε και καμιά δική της απάντηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Jenny:
Άρα ζητούσε απαντήσεις σαν αυτές που προαναφέρθηκαν!

Αυτή η καθηγήτρια δεν έδωσε και καμιά δική της απάντηση;
Ναι αυτά ζητούσε!
Βασικά μόνο εγώ το έψαξα το θέμα. Σε εμένα δεν συμπλήρωσε τίποτα. Στους άλλους όμως έδωσε και άλλες απαντήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheEarthWalkeR

Νεοφερμένος

Ο TheEarthWalkeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
:jumpy:πιστευω πως το ΣΕΠ ειναι πολυ σημαντικο μαθημα γιατι αυτο το μαθημα σε προετοιμαζει βασικα σε βοη8αει πανω στο τι θα κανεις μετα το γυμνασιο αμα δν ξερεις ειναι σημαντικο:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Καθόλου σημαντικο δεν ειναι μην ανυσηχεις. Εμείς είχαμε τον τρελό καλλιτέχνη του σχολείου και μονο Σ.Ε.Π δεν καναμε αλλα είχε πει κατι σωστό ¨¨Να βάλουμε ένα παιδί να αποφασίζει τι επάγγελμα θέλει να ακολουθήσει σε τέτοια ηλικία ειναι τουλάχιστον φασιστικό¨¨:lol::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο σημαντικό το θεωρείτε,αλλά εμείς πέρσι κάναμε 4 φορές(μετρημένες) μέσα στη χρονιά!Βλέπετε,είχαμε για καθηγητή το γυμναστή.Το θεωρούσαν τόοοοοσοοοο σημαντικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
οχι δεν πιστευω οτι ειναι τοσο συμαντικο μαθημα.στην ουσια ξερεις πανω-κατω τι θες...μην νομιζετε οτι στο τελος του βιβλιου θα εχετε αποφασισει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εντάξει, βασικά στο ΣΕΠ είναι ανάλογα τον καθηγητή. Κάποιοι που παίρνουν το μάθημα δεν ξέρουν την τύφλα τους και είναι η ώρα του παιδιού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
εγώ πιστεύω ότι το ΣΕΠ είναι σημαντικό....εντάξει δε θα βρεις και τσακ μπαμ τι επάγγελμα θα κάνεις, αλλά θα έχεις καταλάβει τι περίπου θέλεις και ποια κατεύθυνση να ακολουθήσεις στο Λύκειο ή αν θα πας σε ΕΠΑΛ....επίσης, μπορείς να μάθεις τι σχολές υπάρχουν και πού, με πόσα μόρια περνάς, αν θα έχεις εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση και πολλά άλλα.....κανονικά είναι μια φορά την εβδομάδα...αλλά προφανώς το χουν παραγκωνίσει σαν μάθημα επειδή δεν βαθμολογείται και δεν εξετάζεται...βέβαια το κάθε μάθημα είναι και ανάλογα με τον καθηγητή....η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το αντιμετωπίζουν όπως και τα υπόλοιπα μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Το ΣΕΠ είναι σημαντικό για άλλους και για άλλους ασήμαντο
.
Για τους περισσότερους μαθητές Γ' Γυμνασίου, υπάρχει το γενικό χαρακτηριστικό ότι έρχονται στο σχολείο μόνο για να μην πάρουν απουσίες και να κάνουν χαβαλέ. Για αυτούς είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να ξεσκάσουν και συνεπώς ασήμαντο.

Για άλλους, είναι πολύ σημαντικό, γιατι συνήθως σε αυτήν την ηλικία αυτοί που ενδιαφέρονται για τα σχολικά μαθήματα δεν έχουν αποφασίσει την επαγγελματική τους πορεία, αυτοί λοιπόν θα βρουν τον εαυτό τους.

Τέλως, υπάρχει και μια ομάδα ατόμων σε κάθε τάξη(όπως εγώ:P) που έχουν ήδη αποφασίσει τί επαγγελματική πορεία θα διαγράψουν και κάνουν σχέδια από τώρα για το μεταλυκειακό τους μέλλον.

Βέβαια, όπως και να το κάνουμε, έχει σημασία και ποιός είναι ο καθηγητής. Ο καθηγητής μπορεί να είναι βέβαια για την ώρα όποιας ειδικότητας να'ναι, αλλά αν είναι σοβαρός, ανοιχτόμυαλος και προσγειωμένος άνθρωπος, θα κάνει σίγουρα μία καλή παράδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Είναι σημαντικό όταν υπάρχει κάποιος να σε κάνεις να καταλάβεις πού έγκειται η σημασία του. Με λίγα λόγια αν έχεις καλό καθηγητή ,είναι αρκετά βοηθητικό! Προσωπικά ,δεν αποφάσισα απο το Σ.Ε.Π. το μελλοντικό μου επάγγελμα,κάτι τέτοιο δεν το επιδίωξε και η καθηγήτρια (φιλόλογος ήταν ,εντελώς παρεμπιπτόντως). Αυτό που ήθελε ήταν να ακούσει ο ένας τις απόψεις του άλλου,να μιλήσουμε για τα ενδιαφέροντά μας ,για τα στερεότυπα σχετικά με το κατά πόσο υπάρχουν "ανδρικά" και "γυναικεία" επαγγέλματα κλπ. Κατέληξα να πιστεύω ότι είναι ενα από τα πιο ενδιαφέροντα ,ελεύθερα (με την έννοια της ανταλλαγής απόψεων και ενίοτε του "περιορισμένου χαβαλέ") και από τα πιο χρήσιμα μαθήματα της Γ' Γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
αν γινοταν σωστα και υπηρχε ορεξη για σοβαροτητα απο μαθητες και καθηγητες,κατι θα καναμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ το ΣΕΠ αρκετά σημαντικό μάθημα....Εμείς δεν χωριζόμαστε σε ομάδες όπως στη τεχνολογία....κάνουμε όλοι μαζί όπως και στα άλλα μαθήματα.....Επιπλέον ο καθηγητής μας είναι σοβαρός.......και δεν γίνεται χαβαλέ.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
εγώ θεωρώ το σεπ πολύ ''βοηθητικό'' έχουμε καθηγήτρια που ξέρει τι κάνει και thanks god μας ρωτάει διαφορετικά πράγματα κάθε φορά που σε κάνουν να γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
ω, ναι το Σ.Ε.Π. νομίζω είναι ένα από τα πιο σημαντικά μαθήματα στο σχολείο! Βέβαια μόνο αν υπάρχει σωστός καθηγητής και ενημερωμένος! Μόνο τότε το μάθημα αυτό μπορεί να γίνει σωστά!
Προσανατολίζει αρκετά γύρω από τα επαγγελματικά σχέδια που έχει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kass0la

Νεοφερμένος

Η Kassy Christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οντως για μενα ΗΤΑΝ σημαντικο διοτι σε βοηθαει για να αποφασεις στην πορεια σου... αν θες μην διαβαζεις... αλλα καλο ειναι να ασχοληθειτε με το ΣΕΠ..! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgina18

Νεοφερμένος

Η jojo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Για αρχη βρες ενα επαλ που θα εχει την ειδικοτητα "βοηθος βρεφονηπιοκομου"
και οταν με το καλο πας τριτη θα δωσεις πανελληνιες για το τει που θες...
δινοντας 4 μαθηματα (εκθεση,μαθηματικα κ 2 μαθηματα ειδικοτητας)...
τελειωνωντας το επαλ εχεις 2 "χαρτια" στα χερια σου, πτυχιο β'κυκλου της ειδικοτητας σου και απολυτηριο λυκειο ισοβαθμο με αυτο του ενιαιου λυκειου...
ελπιζω να βοηθησα:D....!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top