Σχολικά βιβλία Αγγλικών

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μα αυτό είναι το θέμα, δεν έχεις δίκιο, προφανώς. Απαγορεύεται ή όχι η όποιας μορφή αναπαραγωγή τμήματος του βιβλίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Μα αυτό είναι το θέμα, δεν έχεις δίκιο, προφανώς. Απαγορεύεται ή όχι η όποιας μορφή αναπαραγωγή τμήματος του βιβλίου;
φυσικα και απαγορευεται.εφοσον ομως δεν θα βλαψω κανεναν γιατι να μην το κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eμας παντως μας προετρεψε να βγαλουμε φωτοτυπιες τα βιβλια οσοι δεν το ειχανε!
Τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
φυσικα και απαγορευεται.εφοσον ομως δεν θα βλαψω κανεναν γιατι να μην το κανω?

Μιλάς σοβαρά τώρα; Η πνευματική ιδιοκτησία είναι δικαίωμα, κατοχυρώνεται μάλιστα συνταγματικά, τι πάει να πει ''δεν βλάπτω κανένα''; Σύνελθε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Βλακείες, όντως. Ξέρεις όμως πως, τυπικά, η όποια διαδικασία ή απόπειρα αναπαραγωγής του βιβλίου αποτελεί παραβίαση των πνευματικών δικαιωμάτων; Βέβαια, θα μου πεις, ποιος βλάκας θα ασχοληθεί με την πνευματική ιδιοκτησία, σωστά;

1 Ξέρω το σχετικό νόμο



Eμας παντως μας προετρεψε να βγαλουμε φωτοτυπιες τα βιβλια οσοι δεν το ειχανε!
Τι να πω...

2 Καλά κάνατε.Εξ άλλου είναι προσωρινή λύση.

Μιλάς σοβαρά τώρα; Η πνευματική ιδιοκτησία είναι δικαίωμα, κατοχυρώνεται μάλιστα συνταγματικά, τι πάει να πει ''δεν βλάπτω κανένα''; Σύνελθε.

Ναι κατοχυρώνεται αλλά όταν πέσεις σε στραβόξυλο που θέλει το βιβλίο να το χεις(και εσύ δεν το βρίσκεις, μιλάω για δικές μας περιπτώσεις σχολείων να το ξεκαθαρίσω) ειδάλλως θα φύγεις με απουσία στο λυκειάρχη έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο;

ΥΓ το βιβλίο της αντιγόνης έφτασε σήμερα ή χθες αν γνωρίζω σωστά.Εγώ όμως αν δεν το έχω τη δευτέρα που δεν θα το έχω(γιατί δεν πήγε στα βιβλιοπωλεία) τι θα κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τώρα πας σε άλλη περίπτωση. Μιλώντας πάντα για τα Δημόσια, όταν τα βιβλία δεν έχουν, για τους x-y λόγους, καταφθάσει στα σχολεία στα μέσα Οκτωβρίου είναι μονόδρομος η φωτοτύπησή τους. Ωστόσο το πρόβλημά μας δεν είναι αυτό.

Πάρε ένα σχολικό βιβλίο και πήγαινε στην τελευταία του σελίδα.

Με απόφαση της Ελληνικής Κυβέρνησης τα διδακτικά βιβλία του Δημοτικού, του Γυμνασίου και του Λυκείου τυπώνονται από τον Οργανισμό Εκδόσεως Διδακτικών Βιβλίων και διανέμονται δωρεάν στα Δημόσια Σχολεία.

Μιλάμε λοιπόν για τον ΟΕΔΒ και όχι για την Express Publishing, τη New Editions ή τον Kauffmann, εκδοτικούς οίκους δηλαδή που καμία υποχρέωση δεν έχουν παροχής δωρεάν υλικού. Οτιδήποτε εκτός ΟΕΔΒ χρησιμοποιούμε, εν ολίγοις, και εφόσον το κράτος αποτυγχάνει να μας το παρέχει δωρεάν, το πληρώνουμε. Φυσικά οι νόμοι περί πνευματικής ιδιοκτησίας καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις και δεν θα 'πρεπε να συζητάμε τώρα αλλά δεν πειράζει, προς γνώση και συμμόρφωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Μιλάς σοβαρά τώρα; Η πνευματική ιδιοκτησία είναι δικαίωμα, κατοχυρώνεται μάλιστα συνταγματικά, τι πάει να πει ''δεν βλάπτω κανένα''; Σύνελθε.
φυσικα και μιλαω σοβαρα.εφοσον καποιος εκδιδει ενα βιβλιο,τοτε θα ξερει οτι καποιοι μπορει να ''κλεψουν'' τα πνευματικα δικαιωματα.δεν μπορει να κανει τιποτα για αυτο,απλα θα εχει μειωμενο κερδος.(οχι οτι θα εχει ζημια,απλα θα βγαλει λιγοτερα χρηματα).εφοσον ο πολιτης ξερει οτι μπορει να κλεψει χωρις να τιμωρηθει,τοτε θα το κανει.(το ιδιο συμβαινει και με τη μουσικη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μάλιστα. Δεδομένης της ατιμωρησίας γιατί να μην το κάνουμε, έτσι; Στο κάτω κάτω δεν βλάπτεται κανείς (!!).

Πραγματικά λυπάμαι το χρόνο που έχασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μπα, εσύ δεν τον έχασες. Ίσως σου έμειναν μερικές από τις έννοιες που αναφέρθηκαν, έννοιες τις οποίες προφανώς αγνοούσες ως τώρα (βλ. σύνταγμα, δικαίωμα, πνευματική ιδιοκτησία κ.λπ.) Για εμένα όμως ήταν χαμένος χρόνος όλος ο διάλογος, εκτός ίσως από την απάντηση που έδωσα στον Ηλία (τουλάχιστον αυτός προσπάθησε να ερμηνεύσει κάπως το φαινόμενο επιδεικνύοντας απλή λογική και πολιτική σκέψη). Αλλά εντάξει, πολλά ζητώ, φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Μπα, εσύ δεν τον έχασες. Ίσως σου έμειναν μερικές από τις έννοιες που αναφέρθηκαν, έννοιες τις οποίες προφανώς αγνοούσες ως τώρα (βλ. σύνταγμα, δικαίωμα, πνευματική ιδιοκτησία κ.λπ.) Για εμένα όμως ήταν χαμένος χρόνος όλος ο διάλογος, εκτός ίσως από την απάντηση που έδωσα στον Ηλία (τουλάχιστον αυτός προσπάθησε να ερμηνεύσει κάπως το φαινόμενο επιδεικνύοντας απλή λογική και πολιτική σκέψη). Αλλά εντάξει, πολλά ζητώ, φαίνεται.
σιγα μην σε πληρωνουμε και για να μας μιλας.φυσικα και ηξερα ολες τις εννοιες που αναφερεις,ξερουμε και εμεις καποια πραγματα,δεν εισαι παντογνωστης.
επισης,μην το παιζεις υπερανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Πφφφ,αγγλικά στο Λύκειο.Δεν αγόρασα καν βιβλίο :P
Δεν χρειάστηκε άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
σιγα μην σε πληρωνουμε και για να μας μιλας.φυσικα και ηξερα ολες τις εννοιες που αναφερεις,ξερουμε και εμεις καποια πραγματα,δεν εισαι παντογνωστης.
επισης,μην το παιζεις υπερανω.

Λυπάμαι φίλε μου, αλλά διαβάζοντας κάτι τέτοια:

φυσικα και απαγορευεται.εφοσον ομως δεν θα βλαψω κανεναν γιατι να μην το κανω?

μόνο υπεράνω μπορώ να αισθανθώ. Υπεράνω επειδή δεν κάνω ό,τι κάνουν οι άλλοι, δεν κάνω ό,τι συνηθίζεται να γίνεται αλλά αυτό που θεωρώ εγώ ηθικά και πολιτικά σωστό. Και φυσικά ας μη σχολιάσω το ''ηξερα ολες τις εννοιες που αναφερεις''. Αμφιβάλλω αν γνωρίζεις τι είναι σύνταγμα.

Τέλος πάντων, βλέπω τη συζήτηση να ξεφεύγει. Αν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις ευχαρίστως να το ακούσω. Αν όχι, καλύτερα να μη συνεχίσεις με νεύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Shadow έκανες ποτέ download μουσική; Είναι ακριβώς το ίδιο, κατεβάζεις χωρίς να αγοράσεις cd, βγάζεις φωτοτυπίες χωρίς να αγοράσεις βιβλίο, και στις δύο περιπτώσεις καταπατάς πνευματικά δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Αμφιβάλλω αν γνωρίζεις τι είναι σύνταγμα.
ενω εσυ στα 16 σου,γνωριζεις τι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Είναι ακριβώς το ίδιο [...]

Λες να μην το ξέρω αυτό; Δεν περιγράφω το τι γίνεται, το κατακρίνω. Υπάρχει διαφορά. Μίλησα για το δικαίωμα της πνευματικής ιδιοκτησίας και για την καταπάτησή του με τις διαδικασίες που ανέφερες. Μιλάμε για καταπάτηση συνταγματικού δικαιώματος η οποία διώκεται ποινικά. Το ότι στην Ελλάδα, ή σε άλλες χώρες, οι ποινές είναι φανταστικές δεν έχει καμία σχέση με ό,τι περιγράφω.

Δεν αναλύω, εν ολίγοις, τη νοοτροπία των πολιτών. Δε μ' ενδιαφέρει καθόλου πώς σκέφτεται ο διπλανός μου ακριβώς επειδή, όπως μόνη σου είπες, σκέφτεται λανθασμένα. Αποδοκιμάζω τη συμπεριφορά του λοιπόν και καθορίζω τη δική μου όχι σύμφωνα με ''τις ενέργειες των άλλων''. Αυτή είναι η διαφορά.
-----------------------------------------
ενω εσυ στα 16 σου,γνωριζεις τι ειναι?

Καλύτερα από εσένα, προφανώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν απάντησες, "κατεβάζεις" μουσική; Αν ναι, από την στιγμή που απαγορεύεται και εσύ το κάνεις πώς μπορείς και κατακρίνεις κάποιον που επίσης το κάνει εν γνώσι του; Δεν είναι οξύμωρο; (Αν πεις οχι, πάσο, συνέχισε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Καλύτερα από εσένα, προφανώς.
δεν συνεχιζω αλλο την κουβεντα μαζι σου.μια συζητηση ειναι σχεδον παντα εποικοδομητικη αλλα εσυ δεν θες να συζητησεις,θες να δειξεις οτι υπερεχεις σε γνωσεις απο ολους.δεν θες να κανεις διαλογο αλλα επιδειξη των γνωσεων σου,με επακολουθο την προσβολη του συνομιλητη σου.
μπραβο για τις γνωσεις που εχεις αλλα δεν χρειαζεται να της επιδεικνυεις σε καθε σου προταση,ειναι κουραστικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefosman

Νεοφερμένος

Ο stefosman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εμένα στη τάξη του αδερφού μου πέρσι που ήταν βιβλία αρωιύνταν να πληρώσουν και δεν πλήρωσε κανείς ούτο μισο cent ...Ο καθηγητής αναγκάστηκε να τους βγάζει φωτοτυπίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν απάντησες, "κατεβάζεις" μουσική; Αν ναι, από την στιγμή που απαγορεύεται και εσύ το κάνεις πώς μπορείς και κατακρίνεις κάποιον που επίσης το κάνει εν γνώσι του; Δεν είναι οξύμωρο; (Αν πεις οχι, πάσο, συνέχισε)

Δεν απάντησα αλλά κι εσύ, πάλι, μου μιλάς για πράγματα που γνωρίζω ήδη. :P

Νομίζεις θα έμπαινα στη διαδικασία να κρίνω τη συμπεριφορά του napstor, και του κάθε napstor, αν ήμουν ίδιος μ' αυτόν; Μάλλον όχι. Προς απάντησή σου λοιπόν, όχι, δεν κατεβάζω μουσική. Το έκανα κάποτε, η αλήθεια είναι. Όμως θέλεις λόγω αλλαγής μουσικών προτιμήσεων, θέλεις λόγω περιορισμένου χρόνου, θέλεις λόγω αλλαγής νοοτροπίας γενικότερα, τώρα δεν το κάνω. Για τη μουσική χρησιμοποιώ το YouTube συγκεκριμένα και εφόσον δεν έχω mp3, δεν υπάρχει λόγος να κατεβάσω κομμάτια.

Δε μιλάω δίχως να σκεφτώ ή δίχως να έχω κάνει πρώτα την αυτοκριτική μου. Τουλάχιστον είμαι τόσο χαζός ή αφελής για να το κάνω. Ό,τι βλέπεις εδώ είναι ό,τι είμαι στην πραγματικότητα. Και, μια και μιλάμε για την πραγματικότητα, συμπεριφορές τύπου: ''Νο (harm), no punishment, no problem'' ή ''Κοίτα τι κάνει αυτός...'' τις κατακρίνω, ναι.

δεν συνεχιζω αλλο την κουβεντα μαζι σου.μια συζητηση ειναι σχεδον παντα εποικοδομητικη αλλα εσυ δεν θες να συζητησεις,θες να δειξεις οτι υπερεχεις σε γνωσεις απο ολους.δεν θες να κανεις διαλογο αλλα επιδειξη των γνωσεων σου,με επακολουθο την προσβολη του συνομιλητη σου.
μπραβο για τις γνωσεις που εχεις αλλα δεν χρειαζεται να της επιδεικνυεις σε καθε σου προταση,ειναι κουραστικο.

Εντάξει, εντάξει. Είμαι παντογνώστης και υπερέχω σε όλα, ευχαριστώ. Τίποτα πιο συγκεκριμένο, και σχετικό με το θέμα μας;

Το ότι δε συνεχίζεις μάλλον αδυναμία παρά ενόχληση δηλώνει. Κάτσε και δείξε μου πως δεν είμαι παντογνώστης, πως έχεις δίκιο. Μπορείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top