Σχολικά Ερωτηματολόγια

Σοφακι29785

Νεοφερμένος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εγω εχω θεμα: πως επηρεαζει η μουσικη την συμπεριφορα και την διαθεση των νεων.
Αλλα μεχρι να την ξεκινησωω..!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomi

Νεοφερμένος

Η θωμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
δηλαδη τι μπορω εγω περιπου να γραψω γ αυτο το θεμα τι σκοπο μπορει να εχει η πτωση...μου φαινεται πολυ δυσκολο δν ξερω τι να γραψω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
First things first. Δεν υπάρχει ελεύθερη πτώση με αντίσταση του αέρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgegabgab

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
First things first. Δεν υπάρχει ελεύθερη πτώση με αντίσταση του αέρα. :)

Σωστός... Αυτό που ενοούσα είναι οτι στον σκοπό πρέπει να γράψεις τους λόγους οι οποίοι σε οδήγησαν ώστε να διαλέξεις αυτό το θέμα και το τι σκοπεύεις να πετύχεις με αυτήν και τα συμπεράσματα-αποτελέσματα που θα βγάλλεις Νομίζω οτι πρέπει να αναφέρεις οτι την εργασία την κάνεις ώστε να κατανοήσεις πρωταρχικά εσύ, και μετέπειτα να εξηγήσεις και στους συμμαθητές σου (και στο κοινωνικό σύνολο με την ευρύτερη ένοια) πως επιρεάζει η επιφάνεια ενός σώματος την ελεύθερη πτώση του. Δηλαδή τον χρόνο στον οποίο απαιτήται ώστε το σώμα να φτάσει στο έδαφος απο σιγκεκριμένο ύψος.:) Ελπίζω να σε βοήθησα...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io@nn@ki

Νεοφερμένος

Η io@nn@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γειά σας!!!:bye:
είμαι καινούρια εδω!!!κ θέλω οπωσδήποτε βοηθεια για τν εργασία τς τεχνολογίας!:'(
εχω πάρει τ θέμα: '' πώς η διαφήμιση επηρεάζει την ανάπτυξη οικολογικής συνείδησης στσ νέους''
μπορείται ν μου προτείνετε ερωτήσεις για τ ερωτηματολόγιο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io@nn@ki

Νεοφερμένος

Η io@nn@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γειά σας!!!
είμαι καινούρια εδω!!!κ θέλω οπωσδήποτε βοηθεια για τν εργασία τς τεχνολογίας!
εχω πάρει τ θέμα: '' πώς η διαφήμιση επηρεάζει την ανάπτυξη οικολογικής συνείδησης στσ νέους''
μπορείται ν μου προτείνετε ερωτήσεις για τ ερωτηματολόγιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Misavv

Νεοφερμένος

Ο Misavv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θέλω βοήθεια στην τεχνολογία σε μια έρευνα <<Η επίδραση του Η/Υ στους νέους:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γεωργία27227

Νεοφερμένος

Η Γεωργία27227 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ιωάννα εχω να προτείνω κάποιες δεν ξερω αν σου κάνουν:
παρακολουθείτε τηλεόραση;( ή πιο συγκεκριμενα παρακολουθείτε διαφημίσεις;)
οι διαφημίσεις που βλέπετε έχουν οικολογικό περιεχόμενο;
οι διαφημισεις σας επηρεάζουν θετικά ή αρνητικα;
εχετε ποτέ επηρεαστεί απο οικολογική διαφήμιση έτσι ώστε να κάνετε και εσείς κάτι οικολογικό;
αυτές προς το παρόν...ελπίζω να σε κάλυψα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgegabgab

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Γεία σας, θα ήθελα την βοήθεια σας για ακόμη μια φορά! Έτσι όποιος μπορεί θα παρακαλούσα να διαθέσει λίγο χρόνο για την συμπλήρωση του ερωτηματολογίου μου για την έρευνα που κάνω στην τεχνολογία. Το θέμα είναι "Η λεξιπενεία και οι λεκτικοί κώδικες στη ζωή των νέων"

Θέμα εργασίας : Νεανικοί γλωσσικοί κώδικες
Ερωτηματολόγιο για νέους
Γενικά : Το ερωτηματολόγιο αυτό απευθύνεται σε έφηβους ηλικίας δώδεκα έως δέκα οκτώ ετών και αποσκοπεί να διερευνήσει τους γλωσσικούς κώδικες και τις ιδιαιτερότητες της νεανικής ιδιολέκτου.




Ηλικία : Φύλο : Σχολική τάξη:

Α. Ερωτήσεις σχετικές με την εκπαίδευση

1. Ποιο είναι το αγαπημένο σου σχολικό μάθημα;
2. Σου φαίνεται χρήσιμη η διδασκαλία του μαθήματος της
Γλώσσας; ( Να επιλέξεις απάντηση από τις παρακάτω: )
· Καθόλου
· Λίγο
· Πολύ
· Άλλη απάντηση

3. Ποιες ξένες γλώσσες μαθαίνεις;
4. Σε ποια ηλικία άρχισες να τις μαθαίνεις και πού;
5. Σε ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιείς τις ξένες γλώσσες , που μαθαίνεις;
· Σε παρέες με φίλους
· Σε τουρισμό ή σε συναντήσεις με τουρίστες
· Στο internet
· Σε χώρους ψυχαγωγίας (Μουσική , κινηματογράφος)
· Σε αλληλογραφία
· Σε άλλες περιπτώσεις


Β. Ερωτήσεις σχετικές με την καθημερινή ζωή

1. Πώς προσφωνείς τους φίλους σου;
· Ρε μαλάκα
· Φίλε
· Με το όνομά τους
· Διαφορετικά
2. Πόσες φορές την ημέρα χρησιμοποιείς μια τουλάχιστον υβριστική έκφραση (Γ..ώ το , μ….α ….) ;

3. Όταν μιλάς με φίλους έχεις παρατηρήσει πόσο αναλυτικά εκφράζεσαι;

· Με λίγες λέξεις, χωρίς επεξηγήσεις
· Με ρήματα κυρίως
· Με ασύνδετες λέξεις
· Δεν έχω παρατηρήσει

4.Ποιες ξένες λέξεις χρησιμοποιείς συχνά;
· O.k.
· Thanks
· Sorry
· Άλλες

4. Με ποιο κώδικα γράφεις στο κινητό;
· Με ελληνικούς χαρακτήρες
· Με λατινικό αλφάβητο και ελληνικές λέξεις
· Με συγκεκομμένες ελληνικές λέξεις , χωρίς φωνήεντα
· Προτιμώ τα εικονομηνύματα
· Με άλλο τρόπο

5. Χρησιμοποιείς msn ; Πώς γράφεις τα μηνύματά σου; Πόσο συχνά στέλνεις τέοια μηνύματα;


6. Πόσες ώρες την ημέρα είσαι μπροστά σε υπολογιστή και ποιες δραστηριότητες προτιμάς σε αυτόν;

7. Πόσο συχνά πηγαίνεις σε internet café;

8. Πόσες ώρες βλέπεις τηλεόραση και ποια είναι η αγαπημένη σου σειρά;

9. Διαβάζεις έντυπα;

· Περιοδικά
· Εφημερίδες
· Βιβλία
· Άλλα

10. Επικοινωνείς με παιδιά άλλων εθνικοτήτων; Με ποιους τρόπους και με ποιες εθνικότητες; Σε ποια γλώσσα;

Γ. Άλλες ερωτήσεις

1) Θυμάσαι περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν μπορούσες να εκφραστείς με λόγια; Πόσο συχνά σου συμβαίνει αυτό;



2) Έχεις σκεφτεί τρόπους να πλουτίσεις το λεξιλόγιό σου;



3) Πόσο συχνά συμμετέχεις σε συζητήσεις ,όπου δεν μιλάς αυθόρμητα ,αλλά επιλέγεις τον τρόπο ομιλίας ;



4) Τι δουλειά θέλεις να κάνεις στο μέλλον;

5) Έχεις σκεφτεί ότι έχει σημασία η γλώσσα που χρησιμοποιείς και ο τρόπος που εκφράζεσαι στις περισσότερες δουλειές και πιθανόν και στη δική σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoletta9

Νεοφερμένος

Η Νικολεττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
16 χρονων, κοριτσι, Α' λυκειου
:D:iagree:;):no1:
Λοιπον παρε μια ιδεα=
Α) 1. τα αρχαια
2. πολυ
3. αγγλικα, γερμανικα
4. απο τριτη δημοτικου στο φροντιστηριο της περιοχης
5. στον τουρισμο
Β) 1. με το ονομα τους
2. πεντε φορες
3. με ασυνδετες λεξεις
4. Ο.k
5. ελληνικους χαρακτηρες
6. οχι
7. περιπου 3 ωρες, οπου ειμαι στο internet
8. περιοδικα
Γ) 1. ναι, αρκετες φορες δεν ξερεις πως να εκφρασεις
οτι θες να πεις
2. διαβαζοντας εξωσχολικα
3. πολυ σπανια σε δημοσιες συζητησεις
4. παιδαγωγος
5. φυσικα και εχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgegabgab

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

errika

Νεοφερμένος

Η errika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
15,5, κοριτσι, Α λυκειου
Α:
1. Φυσικη
2. πολυ
3. εχω τελιωσει αγγλικα(proficiency), και κανω γαλλικα
4. τα αγγλικα απο 7 χρονων, ενω τα γαλλικα 10 χρονων, σε ενα φροντιστηριο της περιοχης μου
5. στο internet κυριως
Β:
1. με το ονομα τους
2. 20+ :lol:
3. με ρηματα κυριως
4. sorry
5. με λατινικο αλφαβητο και ελληνικες λεξεις
6. φυσικα! γραφω σε greeklish, και στελνω παρα πολυ συχνα τετοια μηνυματα
7. λιωνω κανα 3ωρο καθημερινα. Συνηθως ασχολουμε με μουσικη η με videos, και μπαινω msn αρκετα συχνα.
8. βλεπω 3-4 ωρες καθημερινα. Friends! (i'll be there for you xD)
9. περιοδικα
10. Ναι, συνηθως μεσω internet και με διαφορες εθνικοτητες. Στα αγγλικα.
Γ:
1. ναι μου εχει τυχει, ειτε δεν με καταλαβαιναν και δεν μπορουσα να εξηγησω καλυτερα αυτο που ηθελα να πω, ειτε λογω αμηχανιας.
2. διαβαζοντας! (συνηθως εξωσχολικα)
3. σε καποιες ιδιαιτερες σπανιες περιπτωσεις
4. αρχιτεκτονας
5. φυσικα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
16 παρά 2 μήνες.
Γυναίκα
Α' λυκείου

Α:Λογοτεχνία
Πολύ
Ξέρω αγγλικά και γαλλικά
Στην ε' δημοτικού γαλλικά και στην στ' αγγλικά σε φροντ.
Σε τουρισμό ή σε συναντήσεις με τουρίστες και σε άλλες περιπτώσεις (Διαβάζω ξενόγλωσσες εφημερίδες, βιβλία, ποιήματα, καθώς και για να συνενοηθώ στα ταξίδια)

Β:Με το όνομά τους
Κάμποσες, 5-6
Δεν έχω παρατηρήσει
Ok
Με ελληνικούς χαρακτήρες
Και στο msn με ελληνικούς χαρακτήρες, πολύ συχνά.
Περίπου 3, ακούω μουσική, μιλάω με φίλους/ γνωστούς.
Δεν πάω ποτέ
Δεν βλέπω τηλεόραση.
Εφημερίδες (free press)
Όχι, δεν επικοινωνώ. Το 10 το κατάλαβα λάθος, νόμιζα στο pc :P Στην καθημερινότητα φυσικά και ναι.

Γ:Δεν θυμάμαι, ποτέ.
Ναι, διαβάζοντας πολλά κείμενα.
Σπάνια
Μεταφράστρια
Εννοείται, βλ. δουλειά που επέλεξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
16 χρονων, κοριτσι, Α' λυκειου
:D:iagree:;):no1:
νομιζω πως η ταση των κοριτσιων να βαζουν χρονια παραπανω μεχρι τα 23 και μετα να βγαζουν εγκειται στα ψυχολογικα αρα και στην λεξιπενια (η οποια κολαει με ολα)
θα σ προτεινα να το εβαζες σε Poll ωστε να σ βγαλει και ποσοστα μονο του :D
anyway θα βοηθησω (επειδη ειμαι καλος δηλαδη)

1. Ποιο είναι το αγαπημένο σου σχολικό μάθημα;
χημεια
2. Σου φαίνεται χρήσιμη η διδασκαλία του μαθήματος της
Γλώσσας; ( Να επιλέξεις απάντηση από τις παρακάτω: )
· Καθόλου
διοτι τιθασευει την διαφορετικοτητα και το ιδιωμα του χαρακτηρος
δεν γραφεις οτι θελεις να εκφρασεις αλλα οτι θελει ο καθηγητης να ακουσει...ετσι ερχεσε αντιμετωπος με τα πιστευω σου

3. Ποιες ξένες γλώσσες μαθαίνεις;
αγγλικα
4. Σε ποια ηλικία άρχισες να τις μαθαίνεις και πού;
απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου...αλλα τη θα χρησιμευσει ο τοπος
5. Σε ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιείς τις ξένες γλώσσες , που μαθαίνεις;
· Στο internet
· Σε χώρους ψυχαγωγίας (Μουσική , κινηματογράφος)


Β. Ερωτήσεις σχετικές με την καθημερινή ζωή

1. Πώς προσφωνείς τους φίλους σου;δεν νομιζω οτι πρεπει να συμπεριλαβεις την ερωτηση αυτη
η απαντηση δεν εχει σχεση με την δικη σου παιδεια αλλα με το επιπεδο του συνομιλητη σου
· Ρε μαλάκα
· Φίλε


2. Πόσες φορές την ημέρα χρησιμοποιείς μια τουλάχιστον υβριστική έκφραση (Γ..ώ το , μ….α ….) ;
θα ξαναπω το προηγουμενο...προσωπικα αν περιβαλλομαι απο φιλοθς επιπεδου ειμαι οκ, αλλα οταν μιλας με πεζοδρομιο πρεπει καπως να γινεις αντιληπτος
3. Όταν μιλάς με φίλους έχεις παρατηρήσει πόσο αναλυτικά εκφράζεσαι;
τι ερωτηση και αυτη!
οταν μιλαω ψευδιζω ενιοτε:P
γενικα ειμαι παντα σαφης και δεν χοραει παιδαριωδεις αντιρρησεις στο λογο μου

4.Ποιες ξένες λέξεις χρησιμοποιείς συχνά;
· O.k.
· Thanks
· Sorry
· Άλλες
ημαρτον αν επρεπε να κριθει το γλωσσικο επιπεδο μας απο το ποσο αμερικανακια ειμαστε

4. Με ποιο κώδικα γράφεις στο κινητό;
· Με ελληνικούς χαρακτήρες
· Με λατινικό αλφάβητο και ελληνικές λέξεις(πες greeklish)
· Με συγκεκομμένες ελληνικές λέξεις , χωρίς φωνήεντα

· Με άλλο τρόπο βασικα μονο με pc στελνω

5. Χρησιμοποιείς msn ; Πώς γράφεις τα μηνύματά σου; Πόσο συχνά στέλνεις τέοια μηνύματα;
msn = τροπος ζωης

6. Πόσες ώρες την ημέρα είσαι μπροστά σε υπολογιστή και ποιες δραστηριότητες προτιμάς σε αυτόν;
αναλογα με το σχολεια...ή επικοινωνω με φιλαρακια ή θα παιξω καποιο παιχνιδι (που να θελει μυαλο)
7. Πόσο συχνά πηγαίνεις σε internetcafé;
σπανια γιατι με κλεβουν

8. Πόσες ώρες βλέπεις τηλεόραση και ποια είναι η αγαπημένη σου σειρά;
....χασιμο χρονου (βλεπω 3 ωρες την εβδομαδα το πολυ)
9. Διαβάζεις έντυπα;

οχι βεβαια...κατι υπερβολες των φιλολογων ειναι για συνταξιουχους και εισοδηματιες που ξυνονται ολη μερα

10. Επικοινωνείς με παιδιά άλλων εθνικοτήτων; Με ποιους τρόπους και με ποιες εθνικότητες; Σε ποια γλώσσα;
ενοες με πακιστανους, αλβανους, βουλγαρους???δυστυχως δεν παιρνουν απο λογια
Γ. Άλλες ερωτήσεις

1) Θυμάσαι περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν μπορούσες να εκφραστείς με λόγια; Πόσο συχνά σου συμβαίνει αυτό;

οταν βρισκομαι μονος μου με μια κοπελα που μ αρεσει (ολη την ωρα:P)

2) Έχεις σκεφτεί τρόπους να πλουτίσεις το λεξιλόγιό σου;

θυμαμαι στην 1η ενοτητα της εκθεσης καναμε για την χρησιμοθηρικη λειτουργεια της γλωσσας Ε ΕΙΝΑΙ ΕΙΡΩΝΙΑ. αν ο καθενας πεταει κατι κουφες λεξεις για να πει <<ποιος ειμαι εγω>>γινεται πομπωδης δηθεν και στην ουσια προκαλει ασυνενοησια

3) Πόσο συχνά συμμετέχεις σε συζητήσεις ,όπου δεν μιλάς αυθόρμητα ,αλλά επιλέγεις τον τρόπο ομιλίας ;
συνηθως λογω του δυναμικου μου χαρακτηρα μπορω να επιρεασσω την τροπη του θεματος


4) Τι δουλειά θέλεις να κάνεις στο μέλλον;
Χημικος Μηανικος ΕΜΠ
5) Έχεις σκεφτεί ότι έχει σημασία η γλώσσα που χρησιμοποιείς και ο τρόπος που εκφράζεσαι στις περισσότερες δουλειές και πιθανόν και στη δική σου;
3 πραγματα
1 ακριβολογια
2 ΟΧΙ κενολογια
3 ΟΧΙ υποκρισια

φιλτατε ελπιζω να βοηθησα (αλλα και να μην βοηθησα δεν με νοιαζει)

βασιλης 15
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
15 χρονών
Γυναίκα
Α' Λυκείου

Α.
1. Χημεία
2. Πολύ
3.Αγγλικά, είμαι ECPE. Μέχρι πέρυσι έκανα και Γαλλικά, Β1.
4. Αγγλικά στα 7 και Γαλλικά στα 9, σε φροντιστήριο.
5.
Σε παρέες με φίλους , στο internet, σε χώρους ψυχαγωγίας (Μουσική , κινηματογράφος)

Β.
1. Με το όνομά τους
2. Πρίπου 5
3. Κανένα από αυτά. Εκφράζομαι με πολλά λόγια.

4.
O.k., Sorry
4.
Με λατινικό αλφάβητο και ελληνικές λέξεις
5. Ναι, χρησιμοποιώ. Γράφω greeklish. Μπαίνω περίπου 4 φορές τη βδομάδα.
6. Πόσες ώρες την ημέρα είσαι μπροστά σε υπολογιστή και ποιες δραστηριότητες προτιμάς σε αυτόν; 3-4 ώρες κατά μέσο όρο. Internet γενικά.
7. Ποτέ.
8. 2 περίπου ώρες τη μέρα. Prison Break.
9. Περιοδικά, Εφημερίδες, Βιβλία
10. Πολύ λίγο, μέσω ίντερνετ, στα Αγγλικά

Γ.
1) Ναι, μου συμβαίνει συχνά, κυρίως όταν αισθάνομαι άβολα, αλλά και αλλού.
2) Στα Ελληνικά όχι...
3) Όχι πολύ συχνά, κυρίως όταν μιλώ με μεγαλυτερους που δεν γνωρίζω πολύ καλά...
4) Δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Ίσως εκπαιδευτικός.
5) Ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Ηλικία : 15 Φύλο :κοριτσι Σχολική τάξη:Α1

Α. Ερωτήσεις σχετικές με την εκπαίδευση

1. Ποιο είναι το αγαπημένο σου σχολικό μάθημα;
πληροφορικη
2. Σου φαίνεται χρήσιμη η διδασκαλία του μαθήματος της
Γλώσσας; ( Να επιλέξεις απάντηση από τις παρακάτω: )
· Καθόλου
· Λίγο
· Πολύ
· αρκετα

3. Ποιες ξένες γλώσσες μαθαίνεις;
αγγλικα γερμανικα
4. Σε ποια ηλικία άρχισες να τις μαθαίνεις και πού;
αγγλικα στα 8,γερμανικα στα 11,σε φροντιστηριο
5. Σε ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιείς τις ξένες γλώσσες , που μαθαίνεις;
· Σε παρέες με φίλους
· Σε τουρισμό ή σε συναντήσεις με τουρίστες
· Στο internet
· Σε χώρους ψυχαγωγίας (Μουσική , κινηματογράφος)
· Σε αλληλογραφία
· Σε άλλες περιπτώσεις


Β. Ερωτήσεις σχετικές με την καθημερινή ζωή

1. Πώς προσφωνείς τους φίλους σου;
· Ρε μαλάκα
· Φίλε
· Με το όνομά τους (δε λεω τον καθενα μαλακα:P)
· Διαφορετικά
2. Πόσες φορές την ημέρα χρησιμοποιείς μια τουλάχιστον υβριστική έκφραση (Γ..ώ το , μ….α ….) ;
πανω απο 10,αλλα οχι τις βαριες βρισιες,αντε μεχρι το μας γ*μησε :P:D

3. Όταν μιλάς με φίλους έχεις παρατηρήσει πόσο αναλυτικά εκφράζεσαι;

· Με λίγες λέξεις, χωρίς επεξηγήσεις
· Με ρήματα κυρίως
· Με ασύνδετες λέξεις
· Δεν έχω παρατηρήσει

4.Ποιες ξένες λέξεις χρησιμοποιείς συχνά;
· O.k.
· Thanks
· Sorry
· Άλλες

4. Με ποιο κώδικα γράφεις στο κινητό;
· Με ελληνικούς χαρακτήρες
· Με λατινικό αλφάβητο και ελληνικές λέξεις
· Με συγκεκομμένες ελληνικές λέξεις , χωρίς φωνήεντα
· Προτιμώ τα εικονομηνύματα
· Με άλλο τρόπο

5. Χρησιμοποιείς msn ; Πώς γράφεις τα μηνύματά σου; Πόσο συχνά στέλνεις τέοια μηνύματα;
ναι,γραφω με greeklish με πρασινα γραμματα :D.εξαρταται...μιλαω κανονικα με 2-3 ατομα που γνωριζω προσωπικα,με αλλους ελαχιστα.μπορει πχ το σαβ/κο να μιλησω και 3-5 ωρες(συνολο:P)

6. Πόσες ώρες την ημέρα είσαι μπροστά σε υπολογιστή και ποιες δραστηριότητες προτιμάς σε αυτόν;
καθημερινες 1 το πολυ,σαβ/κο +-3.σερφαρισμα και msn

7. Πόσο συχνά πηγαίνεις σε internetcafé;
πολυ σπανια.εχω παει μονο 1 φορα για χαρη καποιων φιλων μου
8. Πόσες ώρες βλέπεις τηλεόραση και ποια είναι η αγαπημένη σου σειρά;
καθημερινες κανα μισαωρο η 1,σαβ/κο 2-3(συνηθως οταν εχει καμια ταινια).προτιμω τις ξενες,γι αυτο ειναι house md,nip tuck και το best of all SUPERNATURAL:inlove:(αυτο σε dvd απο το ιντερνετ)
9. Διαβάζεις έντυπα;

· Περιοδικά
· Εφημερίδες
· Βιβλία
· Άλλα

10. Επικοινωνείς με παιδιά άλλων εθνικοτήτων; Με ποιους τρόπους και με ποιες εθνικότητες; Σε ποια γλώσσα;
στα αγγλικα με 2 κοπελες απο αμερικη,με αλληλογραφια(γραμματα)

Γ. Άλλες ερωτήσεις

1) Θυμάσαι περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν μπορούσες να εκφραστείς με λόγια; Πόσο συχνά σου συμβαίνει αυτό;
συχνα,αλλα οχι συνεχεια.ναι,μου εχει τυχει,οταν θελω να περιγραψω εκφραση προσωπου η να κανω αναλυση για τους λογους μιας πραξης καποιου


2) Έχεις σκεφτεί τρόπους να πλουτίσεις το λεξιλόγιό σου;

ξερω οτι μπορω αν διαβαζω κλασικη λογοτεχνια(μπλιαχ :P:sleep:)αλλα δεν ειναι στα αμεα σχεδια μου

3) Πόσο συχνά συμμετέχεις σε συζητήσεις ,όπου δεν μιλάς αυθόρμητα ,αλλά επιλέγεις τον τρόπο ομιλίας ;
οταν μιλαω σε καθηγητες του σχολειου.στο φροντηστηριο ειναι αλανια :D.η οταν μιλαω με παιδια που δνε κανουμε πολυ παρεα και προσεχω τις μαλακιες που λεω



4) Τι δουλειά θέλεις να κάνεις στο μέλλον;
καθηγητρια αγγλικων προς το παρον
5) Έχεις σκεφτεί ότι έχει σημασία η γλώσσα που χρησιμοποιείς και ο τρόπος που εκφράζεσαι στις περισσότερες δουλειές και πιθανόν και στη δική σου;
παντου παιζει ρολο ο τροπος εκφρασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Α.
1.Bιολογία
2. Πολύ
3.Ξέρω Αγγλικά και Ισπανικά
4.Αγγλικά τρίτη δημοτικού σε ιδιαίτερα και ισπανικά γ'γυμνασίου σε φροντιστήριο.
5.Στο internet


Β.
1.Με το όνομά τους
2.ε, 4-5
3.Δεν έχω παρατηρήσει
4.· O.k,Sorry
4.Με ελληνικούς χαρακτήρες
5. Χρησιμοποιώ μσν. Γράφω με greeklish κυρίως και άλλωτε με ελληνικούς χαρακτήρες.
6. Είμαι περίπου 3-4 ώρες τιςκαθημερινές.Τα σαββατοκύριακα περισσότερο.Προτιμώ να ακούω μουσική και να συμμετέχω σε φόρουμς.
7.Ποτέ δεν πάω
8.Δεν βλέπω tv και αν δω θα ειναι το πολύ 20-35 λεπτά. Αγαπημένη σειρά δεν έχω.
9.Βιβλία, περιοδικά(επιστημονικά.)
10.Όχι.

Γ.

1)Ναι,όταν είμαι μαζί με άγνωστους χάνω τα λόγια μου.
2)Ναι, διαβάζοντας περισσότερα βιβλία,εφημερίδες..
3)Σπάνια.
4)Κάτι οτιδήποτε με Βιολογία.
5)Φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana13

Νεοφερμένος

Η Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.





Ερωτηματολόγιο για νέους



Γενικά : Το ερωτηματολόγιο αυτό απευθύνεται σε έφηβους ηλικίας δώδεκα έως δέκα οκτώ ετών και αποσκοπεί να διερευνήσει τους γλωσσικούς κώδικες και τις ιδιαιτερότητες της νεανικής ιδιολέκτου.




Ηλικία :16,5 Φύλο : Γυναικα Σχολική τάξη:β' λυκειου

Α. Ερωτήσεις σχετικές με την εκπαίδευση

1. Ποιο είναι το αγαπημένο σου σχολικό μάθημα; Αρχαία
2. Σου φαίνεται χρήσιμη η διδασκαλία του μαθήματος της
Γλώσσας; Πολύ


3. Ποιες ξένες γλώσσες μαθαίνεις; Αγγλικα και γαλλικα και 2 χρονια γερμανικα εκανα.
4. Σε ποια ηλικία άρχισες να τις μαθαίνεις και πού; Αγγλικα:β΄δημοτικου(φροντιστηριο),γαλλικα:ε' δημοτικου(φροντιστηριο) και γερμανικα;α' και β' γυμνασιου(σχολειο)
5. Σε ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιείς τις ξένες γλώσσες , που μαθαίνεις;
· Σε παρέες με φίλους
· Σε τουρισμό ή σε συναντήσεις με τουρίστες
· Στο internet
· Σε χώρους ψυχαγωγίας (Μουσική , κινηματογράφος)
· Σε αλληλογραφία



Β. Ερωτήσεις σχετικές με την καθημερινή ζωή

1. Πώς προσφωνείς τους φίλους σου;
· Με το όνομά τους

2. Πόσες φορές την ημέρα χρησιμοποιείς μια τουλάχιστον υβριστική έκφραση (Γ..ώ το , μ….α ….) ; αρκετες.

3. Όταν μιλάς με φίλους έχεις παρατηρήσει πόσο αναλυτικά εκφράζεσαι;
Αναλυτικα.

4.Ποιες ξένες λέξεις χρησιμοποιείς συχνά;
· O.k.
· Sorry


4. Με ποιο κώδικα γράφεις στο κινητό;
· Με λατινικό αλφάβητο και ελληνικές λέξεις


5. Χρησιμοποιείς msn ; Πώς γράφεις τα μηνύματά σου; Πόσο συχνά στέλνεις τέοια μηνύματα; Ναι.Στα ελληνικα.Σχεδον καθε μερα.


6. Πόσες ώρες την ημέρα είσαι μπροστά σε υπολογιστή και ποιες δραστηριότητες προτιμάς σε αυτόν; 2 ή 3 ωρες.msn.ischool,ενημερωση.

7. Πόσο συχνά πηγαίνεις σε internetcafé Καθολου.

8. Πόσες ώρες βλέπεις τηλεόραση και ποια είναι η αγαπημένη σου σειρά; Μια ή δυο ωρες.τωρα καμια.

9. Διαβάζεις έντυπα;
· Εφημερίδες


10. Επικοινωνείς με παιδιά άλλων εθνικοτήτων; Με ποιους τρόπους και με ποιες εθνικότητες; Σε ποια γλώσσα; Οχι.

Γ. Άλλες ερωτήσεις

1) Θυμάσαι περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν μπορούσες να εκφραστείς με λόγια; Πόσο συχνά σου συμβαίνει αυτό; Οχι.



2) Έχεις σκεφτεί τρόπους να πλουτίσεις το λεξιλόγιό σου; Ναι .



3) Πόσο συχνά συμμετέχεις σε συζητήσεις ,όπου δεν μιλάς αυθόρμητα ,αλλά επιλέγεις τον τρόπο ομιλίας ; Αρκετα συχνα.



4) Τι δουλειά θέλεις να κάνεις στο μέλλον; Αξιωματικων Αστυνομιας

5) Έχεις σκεφτεί ότι έχει σημασία η γλώσσα που χρησιμοποιείς και ο τρόπος που εκφράζεσαι στις περισσότερες δουλειές και πιθανόν και στη δική σου; Ναι φυσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukidis

Νεοφερμένος

Ο moukidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
η καθηγητρια μου στν τεχνολογια μου εδωσε σαν θεμα να μαθω πως γινετε το μαθημα της τεχνολογιας σε αλλη χωρα...πως θα μπορουσα να εποικηνωνησω με μαθητες απο αλλη χωρα για να μαθω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να μου κανετε μια τεραστια χαρη!!!(για μενα τεραστια τουλαχιστον...)
εχω μια εργασια τεχνολογιας α λυκειου και το θεμα της ειναι η ηλιακη ενεργεια!!σας παρακαλω μπορει ο καθενας σας να μου γραψετε απο μια ερωτηση για ερωτηματολογια που θα πρεπει να μοιρασω στα παιδια για να κανω και καποια συμπερασματα!θα δωσω ενα παραδειγμα και εσεις μετααν εχετε ελευθερο χρονο σκεφτειτε το!
1) Πόσοι απο σας χρησιμοποιητε ηλιακο θερμοσιφωνα; αυτο ειναι ενα παραδειγμα που θα βαλω!σκεφτειτε παρακαλω και αλλες γυρω στις 9-10 ερωτησεις ακομα!!ευχαριστω παααααααααααρα πολυ παιδια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top