Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης vs ΑΠΘ vs Δυτικής Μακεδονίας

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Συμφωνω με τον *StarFalLeN* αλλα νομιζω ειναι για 3 με 3.5 χρονια η μλκ(τα λεγομενα μαθηματα κορμου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειμαι ΗΜΜΥ ΔΠΘ 1ο Εξαμηνο και με δεκτηκαν για μεταγραφη ΗΜΜΥ ΑΠΘ .... ειμαι σε σοβαρο διλλημα.
Γενικα δεν εχω πολλα παραπονα οπως αλλοι συμφοιτητες μου.Μου αρεσει η πολη οπως μου αρεσει και η θεσσαλονικη....δεν μπορω να πω οτι την βαρεθηκα οπως λενε πολλοι...
Οι περισσοτεροι μου προτεινουν να παω μονο και μονο επειδη ειναι θεσσαλονικη.
Αν μπορει καποιος με εμπειρια να μου πει για τα τμηματα και το ποσο απεχουν μεταξυ τους...απο οτι καταλαβα ειναι σχεδον ιδια.Τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θα πήγαινα Θεσ/νίκη
Ότι και να επιλέξεις, τα περαστικά μου για το επάγγελμα που διάλεξες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Θα σου πω μερικά πράγματα για το ΑΠΘ που ξέρω.
Σαν πανεπιστήμιο τον τελευταίο καιρό έχει σοβαρά προβλήματα στα οικονομικά του. Επομένως αν έρθεις ετοιμάσου και να ξεπαγιάσεις το χειμώνα και να σκάσεις το καλοκαίρι, να μην περιμένεις να συναντήσεις το επίπεδο της έρευνας που ίσως φανταζόσουν να γίνεται σε ένα κεντρικό πολυτεχνικό τμήμα κλπ.
Είναι περίεργοι οι καθηγητές, και για να πεις ότι την παλεύεις πρέπει να έχεις πολύ καλό μαθηματικό υπόβαθρο. Αλλιώς βράστα.
Στους ΗΜΜΥ ΑΠΘ χρειάζεται να έχεις περάσει 17 μαθήματα κορμού για να μπορέσεις να πάρεις τομέα.
Γενικά να περιμένεις ότι σαν σχολή θα είναι πιο δύσκολη από την αντίστοιχη που είσαι, αλλά μην περιμένεις ότι θα μάθεις κάτι παραπάνω γι'αυτό το λόγο.

Κρίνε με βάση τα οικονομικά σου (εάν έχεις σπίτι στην ξάνθη πχ), τα μαθήματα που έχεις περάσει και το αν θα σου αναγνωριστούν, και τις παρέες που έχεις κάνει ήδη. Καλό είναι να δοκιμάζεις καινούρια πράγματα και μέρη, αλλά από άποψη σχολής, συνολικά, μάλλον θα απογοητευθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ προσωπικά θα πήγαινα Θεσ/νίκη
Ότι και να επιλέξεις, τα περαστικά μου για το επάγγελμα που διάλεξες :P

Για πιο λογο ομως δεν ειπες..

Θα σου πω μερικά πράγματα για το ΑΠΘ που ξέρω.
Σαν πανεπιστήμιο τον τελευταίο καιρό έχει σοβαρά προβλήματα στα οικονομικά του. Επομένως αν έρθεις ετοιμάσου και να ξεπαγιάσεις το χειμώνα και να σκάσεις το καλοκαίρι, να μην περιμένεις να συναντήσεις το επίπεδο της έρευνας που ίσως φανταζόσουν να γίνεται σε ένα κεντρικό πολυτεχνικό τμήμα κλπ.
Είναι περίεργοι οι καθηγητές, και για να πεις ότι την παλεύεις πρέπει να έχεις πολύ καλό μαθηματικό υπόβαθρο. Αλλιώς βράστα.
Στους ΗΜΜΥ ΑΠΘ χρειάζεται να έχεις περάσει 17 μαθήματα κορμού για να μπορέσεις να πάρεις τομέα.
Γενικά να περιμένεις ότι σαν σχολή θα είναι πιο δύσκολη από την αντίστοιχη που είσαι, αλλά μην περιμένεις ότι θα μάθεις κάτι παραπάνω γι'αυτό το λόγο.

Κρίνε με βάση τα οικονομικά σου (εάν έχεις σπίτι στην ξάνθη πχ), τα μαθήματα που έχεις περάσει και το αν θα σου αναγνωριστούν, και τις παρέες που έχεις κάνει ήδη. Καλό είναι να δοκιμάζεις καινούρια πράγματα και μέρη, αλλά από άποψη σχολής, συνολικά, μάλλον θα απογοητευθείς.

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Κοίταξε, εγώ θα πήγαινα για τον ίδιο λόγο που σου είπαν και οι φίλοι σου. Επειδή είναι Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω έχω κόλλημα με αυτή την πόλη..είναι τόσο τέλεια!!!! Ωστόσο, εσύ τι πιστεύεις ότι πρέπει να κάνεις; Πρώτα απ'όλα..θα κάνεις αυτό που σου λένε οι άλλοι; Εσύ δεν έχεις άποψη για τον εαυτό σου; Πιστεύεις ότι αξίζει να ξεσηκωθείς και να "μετακομίσεις" στη Θεσσαλονίκη για το υπόλοιπο των σπουδών σου; Αν ναι άιντε. Αν όχι..κάτσε στα αυγά σου. Να ξέρεις όμως ότι τη θέση για μετεγγραφή που πήρες εσύ...τη στερήθηκε κάποιος άλλος..Οπότε, για μένα, θα ήταν τουλάχιστον αχαριστία να μην πας...άμα δεν ήθελες γιατί έκανες την αίτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίταξε, εγώ θα πήγαινα για τον ίδιο λόγο που σου είπαν και οι φίλοι σου. Επειδή είναι Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω έχω κόλλημα με αυτή την πόλη..είναι τόσο τέλεια!!!! Ωστόσο, εσύ τι πιστεύεις ότι πρέπει να κάνεις; Πρώτα απ'όλα..θα κάνεις αυτό που σου λένε οι άλλοι; Εσύ δεν έχεις άποψη για τον εαυτό σου; Πιστεύεις ότι αξίζει να ξεσηκωθείς και να "μετακομίσεις" στη Θεσσαλονίκη για το υπόλοιπο των σπουδών σου; Αν ναι άιντε. Αν όχι..κάτσε στα αυγά σου. Να ξέρεις όμως ότι τη θέση για μετεγγραφή που πήρες εσύ...τη στερήθηκε κάποιος άλλος..Οπότε, για μένα, θα ήταν τουλάχιστον αχαριστία να μην πας...άμα δεν ήθελες γιατί έκανες την αίτηση;

Δεν ημουν σιγουρος οτι θελω-δεν θελω.Προφανως και κοιταξα την παρτη μου .... αν το τμημα δεν μου αρεσε θα εφευγα αμεσως.Αν αυτο εσυ το λες αχαριστια καλως...δεν το εκανα και επιτηδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Aπο ότι βλεπω στα προγραμματα σπουδων και απο οτι εχω ακουσει η θεσσαλονικη υπερεχει στο ενεργειακο κομματι ενω η ξάνθη στο τηλεπικοινωνιακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aπο ότι βλεπω στα προγραμματα σπουδων και απο οτι εχω ακουσει η θεσσαλονικη υπερεχει στο ενεργειακο κομματι ενω η ξάνθη στο τηλεπικοινωνιακο.

Εισαι σε καποιο απο τα δυο τμηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Οχι ειμαι στου Βολου αλλα οταν εκανα το μηχανογραφικο ειχα κανει μια μικρη ερευνα για το ποιο θα βαλω πρωτο.Αμα δεις τους οδηγους σπουδων θα το διαπιστωσεις και εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Στο ΑΠΘ λέγανε ότι βρήκαν χολέρα σε ένα τμήμα, δεν ξέρω εάν ισχύει, φήμες.
Η Ξάνθη είναι ωραία και ήσυχη πόλη, εγώ θα έμενα εκεί.

Τώρα σχετικά με τα τμήματα, δεν ξέρω, λέω μόνο άποψη για τις πόλεις.
Η Θεσσαλονίκη δεν θα πάει πουθενά, έχεις χρόνια να την χαρείς. Μπορείς αργότερα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στο ΑΠΘ και να μείνεις στην Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
@Yelawolf
Για να καταλαβω επειδη δεν διαβασα ολα τα παραπανω μηνυματα εσυ μεταγραφη για απθ εκανες για να εισαι κοντα στην πολη που καταγεσαι ή επειδη σου αρεσει η Θεσσαλονικη;
Τωρα αν εχεις συνηθισει Ξανθη μεινε εκει δεν εχεις να χασεις κατι απο επιπεδο σπουδων.Μην σου πω οτι καλυτερα ειναι τα περιφερειακα τμηματα επειδη εχει λιγοτερους φοιτητες σε καθε ετος και γενικα ειναι καλυτερη η επικοινωνια με τους καθηγητες.Γενικα στις κεντρικες σχολες(Αθηνα,Θεσσαλονικη) ακουγονται διαφορα για δυστροπους καθηγητες(φυσικα υπαρχουν και στην περιφερεια αλλα σε μικροτερο βαθμο),και ισως ειναι προτιμοτερο να μεινεις εκει που εισαι.
Και μενα μου αρεσει η Θεσσαλονικη αρκετα ως πολη και ειχα την δυνατοτητα να την δηλωσω στο μηχανογραφικο μου,αλλα τελικα παρεμεινα στην πολη μου και ισως ειναι καλυτερα ετσι.Τωρα σε μεταπτυχιακο επιπεδο ισως προτιμησω να το κανω σε αλλη πολη ή χωρα κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
@Yelawolf
Για να καταλαβω επειδη δεν διαβασα ολα τα παραπανω μηνυματα εσυ μεταγραφη για απθ εκανες για να εισαι κοντα στην πολη που καταγεσαι ή επειδη σου αρεσει η Θεσσαλονικη;
Τωρα αν εχεις συνηθισει Ξανθη μεινε εκει δεν εχεις να χασεις κατι απο επιπεδο σπουδων.Μην σου πω οτι καλυτερα ειναι τα περιφερειακα τμηματα επειδη εχει λιγοτερους φοιτητες σε καθε ετος και γενικα ειναι καλυτερη η επικοινωνια με τους καθηγητες.Γενικα στις κεντρικες σχολες(Αθηνα,Θεσσαλονικη) ακουγονται διαφορα για δυστροπους καθηγητες(φυσικα υπαρχουν και στην περιφερεια αλλα σε μικροτερο βαθμο),και ισως ειναι προτιμοτερο να μεινεις εκει που εισαι.
Και μενα μου αρεσει η Θεσσαλονικη αρκετα ως πολη και ειχα την δυνατοτητα να την δηλωσω στο μηχανογραφικο μου,αλλα τελικα παρεμεινα στην πολη μου και ισως ειναι καλυτερα ετσι.Τωρα σε μεταπτυχιακο επιπεδο ισως προτιμησω να το κανω σε αλλη πολη ή χωρα κιολας.

Το τι συμπεριφορα εχουν οι καθηγητες ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα. Δεν υπαρχει κανονας οτι στην Αθηνα ειναι δυστροποι και στην επαρχια ανοιχτοι. Αλλωστε πολλοι καθηγητες εχουν περασει απο περιφερειακα πανεπιστημια. Δηλαδη αλλαξε ο χαρακτηρας τους οταν δουλεψαν στον ΕΜΠ ή το ΑΠΘ. Μην αναπαραγουμε μυθους, οτι εχει λιγοτερους φοιτητες στην επαρχια ισχυει αλλα οι περισσοτεροι εχουν γραμμενο κανονικα τον καθηγητη. Απο την εμπειρια μου στο Πολυτεχνειο στην Αθηνα, το 90% των καθηγητων αν πας να τους βρεις, μια χαρα θα σε βοηθησουν και μαλιστα θα εκτιμησουν οτι ενδιαφερθηκες και για το μαθημα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Το τι συμπεριφορα εχουν οι καθηγητες ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα. Δεν υπαρχει κανονας οτι στην Αθηνα ειναι δυστροποι και στην επαρχια ανοιχτοι. Αλλωστε πολλοι καθηγητες εχουν περασει απο περιφερειακα πανεπιστημια. Δηλαδη αλλαξε ο χαρακτηρας τους οταν δουλεψαν στον ΕΜΠ ή το ΑΠΘ. Μην αναπαραγουμε μυθους, οτι εχει λιγοτερους φοιτητες στην επαρχια ισχυει αλλα οι περισσοτεροι εχουν γραμμενο κανονικα τον καθηγητη. Απο την εμπειρια μου στο Πολυτεχνειο στην Αθηνα, το 90% των καθηγητων αν πας να τους βρεις, μια χαρα θα σε βοηθησουν και μαλιστα θα εκτιμησουν οτι ενδιαφερθηκες και για το μαθημα τους.
Ενταξει αλλα γενικα ισχυει αυτο.Φυσικα και ειναι θεμα χαρακτηρα αλλα δεν θελει και πολυ για να καβαλησει ενας καθηγητης το καλαμι.Το τονισα και πριν και στην περιφερεια υπαρχουν περιεργοι αλλα στα κεντρικα πανεπιστημια κατι γινεται και κοιταζουν απο αλλη οπτικη πλευρα(οχι ολοι).
Αυτο που λες οτι οι περισσοτεροι εχουν γραμμενο τον καθηγητη δεν νομιζω οτι ισχυει στην επαρχια μονο,αλλά παντου.Αν ενας φοιτητης εχει σκοπο να ειναι επιμελης και να τελειωσει σε συντομο χρονικο διαστημα τις σπουδες του νομιζω και θα συζητησει με τον καθηγητη και θα αναπτυξει καλυτερη σχεση μαζι του για να προωθηθει.Βεβαια αυτο εξαρταται και απο τον καθηγητη.Υπαρχουν και ορισμενοι που σου λενε "τι ηρθες σε μενα;","Να πας να κοιταξεις αλλου.",αλλα και αλλοι που οπως αναφερες και εσυ οτι το εκτιμουν ιδιαιτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Απο οσο καταλαβα εισαι στην ξανθη και παρακολουθεις τα μαθηματα .Κατα την προσωπικη μου αποψη αν δεν εισαι απο θεσσαλονικη καλητερα να κατσεις στην ξανθη μια που με τον ερχομοσου θα παρεις για δωρο 6-7 μαθηματα τα οποια δυστηχος δεν ειναι και λιγα για δεδομενα πολυτεχνειο και α ετος .(αυτο το λεω λογικα μιας που δεν εχεις παρακολουθησει ισως να μην σου ειναι ευκολο να παρεις μερος στην εξεταστικη).Τωρα οσον αφορα το κομματι της πολης νομιζω οτι εχεις ποιο πολλες πιθανοτητες να εχεις μια καλη φοιτητικη ζωη μιας και σε μικροτερες πολης ειναι ποιο κοντα οι ανθρωποι και ετσι ειναι ποιο ευκολο να μαζευεστε σε σπιτι η να οργανοσεται κατι τελευταια στιγμη μιας που δεν εξαρτασε τοσο πολυ απο τα αστικα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ενταξει αλλα γενικα ισχυει αυτο.Φυσικα και ειναι θεμα χαρακτηρα αλλα δεν θελει και πολυ για να καβαλησει ενας καθηγητης το καλαμι.Το τονισα και πριν και στην περιφερεια υπαρχουν περιεργοι αλλα στα κεντρικα πανεπιστημια κατι γινεται και κοιταζουν απο αλλη οπτικη πλευρα(οχι ολοι).
Αυτο που λες οτι οι περισσοτεροι εχουν γραμμενο τον καθηγητη δεν νομιζω οτι ισχυει στην επαρχια μονο,αλλά παντου.Αν ενας φοιτητης εχει σκοπο να ειναι επιμελης και να τελειωσει σε συντομο χρονικο διαστημα τις σπουδες του νομιζω και θα συζητησει με τον καθηγητη και θα αναπτυξει καλυτερη σχεση μαζι του για να προωθηθει.Βεβαια αυτο εξαρταται και απο τον καθηγητη.Υπαρχουν και ορισμενοι που σου λενε "τι ηρθες σε μενα;","Να πας να κοιταξεις αλλου.",αλλα και αλλοι που οπως αναφερες και εσυ οτι το εκτιμουν ιδιαιτερα.

Εννοειται πως οι φοιτητες και στα κεντρικα πανεπιστημια εχουν γραμμενους τους καθηγητες και δν εχει μονο να κανει με το αν βλεπει σοβαρα τις σπουδες του καποιος, ξερω ατομα που δεν χρωστανε τιποτα και δεν εχουν παει ποτε να βρουν καθηγητη. Καθηγητες πανεπιστημιου καβαλημενους ΠΑΝΤΟΥ βρισκεις. Δεν ισχυει αυτο που λες οτι στα κεντρικα ειναι πιο καβαλημενοι. Πιο πολυασχολοι μπορει, καποιοι οντως ειναι. Δεν ξερω ποιος σου τα εχει πει αυτα για τους καθηγητες σε Αθηνα-Θεσσαλονικη παντως γενικευει παρα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top