Σχολή Αστυφυλάκων

spiroskrokidis5@gmai

Νεοφερμένος

Ο spiroskrokidis5@gmai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μπορεί να αναφέρει κάποιος τη διαφορά του Α.Π και του Χ/Φ? Βλέπω οτι είναι κάτι στο μισθολόγιο όμως δεν έχω καταλάβει.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μπορεί να αναφέρει κάποιος τη διαφορά του Α.Π και του Χ/Φ? Βλέπω οτι είναι κάτι στο μισθολόγιο όμως δεν έχω καταλάβει.
Ασφαλιστικό κατάλοιπο της εποχής χωροφυλακής και αστυνομίας πόλεων που δημιουργεί μια μικρή διαφορά στον μισθό και το εφάπαξ.
Επίσης ,τα τροχαία και οι απεγκλωβισμοι είναι μια δυσκολη κατάσταση όσο και να το κάνεις .
.Γενικά ,προτιμώ κάποιο υπηρεσία με όσο το δυνατόν λιγότερη επικινδυνότητα ,γιατι τόσα γίνονται καθημερινά και η συμπεριφορά του καθενός απέναντι σε έναν αστυνομικό ,δυστυχώς διαφέρει .
Καλύτερα να διαλέξεις κάτι άλλο γιατί στο μέλλον αργά η γρήγορα θα σε πάρει από κάτω και θα είναι αργά.
 

Konstantinos11

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καλύτερα να διαλέξεις κάτι άλλο γιατί στο μέλλον αργά η γρήγορα θα σε πάρει από κάτω και θα είναι αργά.
Προσωπικά θεωρώ ότι όλοι οι αστυνομικοί,ασχέτως αν τους αρέσει το λειτούργημα τους ,επιδιώκουν την εργασία σε υπηρεσίες με λιγότερη επικινδυνότητα. Προφανώς υπάρχει ακόμη ,αλλά κανείς δεν θέλει να παίζει καθημερινά την ζωή του κορόνα γράμματα.Εμενα δεν με ενοχλεί η συμπεριφορά που θα έχει ο καθένας απέναντι μου ,απλά επιδιώκω να επιτελώ τον ρόλο μου, με οσο το δυνατόν λιγότερη επικινδυνότητα και το θεωρώ κάτι απόλυτα φυσιολογικό .Όταν λες να διαλέξω κάτι άλλο ,εννοείς γενικά κάτι άλλο εκτός από σώματα ασφαλείας ,διότι οι αξιωματικοί της αστυνομίας ,ως επί το πλείστον ,αναλαμβάνουν δουλειές γραφείου ,όμως παραμένουν αστυνομικοί ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σαν αστυνομικός βλέπεις πολύ χειρότερα, πίστεψε με. Ανθρωποκτονίες, αυτοκτονίες, αιφνίδιους, συν τροχαία ατυχήματα. Ειδικά αν είσαι στην τροχαία δεν γλυτώνεις από αυτά ούτε για πλάκα. Άσε που πηγαίνεις και σε πάσης φύσεως τροχαία. Όχι μόνο σε αυτά που χρειάζεται απλά απεγκλωβισμός.
Αυτό για την βαθμολογική εξέλιξη ίσχυε ως τώρα όπου η πυροσβεστών δεν ήταν αει. Τώρα θέλουν να την κάνουν σαν τη σμυ. Και να ξες άμα ρωτήσεις αστυνομικούς και πυροσβέστες όλοι θα σου πουν να προτιμήσεις με τα 1000 την πυροσβεστική. Βέβαια είναι και τι σου αρέσει. Μη πας μόνο επειδή στο είπαν τρίτα πρόσωπα.
Ναι ,συμφωνώ .Εντάξει ,ίσως το έθεσα λίγο λάθος .Δεν με ενοχλεί να έρχομαι σε επαφή με τροχαία ,απεγκλωβισμός κ.λ.π.,απλά τόσο για την αστυνομία ,όσο και για την πυροσβεστική ,δεν γνωρίζω πολλά πράγματα και μόνο μέσα από φόρουμ προσπαθώ να αντλήσω πληροφορίες ,για να δω τι ταιριάζει περισσότερο σε εμένα .Δεν με ενδιαφέρει τόσο η επαγγελματική αποκατάσταση ώστε να με επηρεάσει στις επιλογές μου ,διότι έδωσα ξανά πανελλαδικές και άφησα μια πολυτεχνική σχολή στην οποία φοιτούσα,με αρκετά καλή μελλοντική επαγγελματική αποκατάσταση.Τελος πάντων.Απλα σαν πρώτη επιλογή έχω την αστυνομία ,διότι έχει αρκετές υπηρεσίες και σίγουρα θα βρω κάτι που με αντιπροσωπεύει ,απλά δεν επιθυμώ την άμεση δράση πχ Δίας,Υατ κ.λ.π. λόγω αρκετά υψηλής επικινδυνότητας .Από την άλλη ,σχετικά με την πυροσβεστική δεν γνωρίζω τι υπηρεσίες υπάρχουν και γενικά τον ρόλο τους τι κάνουν πχ σε ένα 24ωρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JasonPap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JasonPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Πυροσβεστική κάνεις 24ωρο και μετά δυο μέρες έχεις ρεπό. Το 24ωρο χωρίζεται σε 3 βάρδιες (8ωρα) όπου σε καθένα από αυτά ορίζεσαι σε κάποιο όχημα ή είσαι στο τηλεφωνείο. Ανάλογα με το συμβάν που θα τύχει επιβιβάζεσαι στο όχημα μαζί με τους συναδέλφους που έχεις οριστεί και πηγαίνεις. Άλλο όχημα πάει για φωτιά, άλλο για απεγκλωβισμό, άλλο για διάσωση (τροχαίο κλπ). Άμα δεν χτυπάει το κουδούνι για συμβάν μένεις μέσα στο σταθμό όπου μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Κοιμάσαι, γυμνάζεσαι, βλέπεις τηλεόραση, τρως κλπ κλπ. Κάνεις βέβαια και κάποιες δουλειές πχ επιθεωρείς τα οχήματα, ελέγχεις τα εργαλεία άμα είναι σε καλή κατάσταση, καθαρίζεις σωλήνες και κάποιες φορές κάνεις και καμιά εκπαίδευση. Γενικά όμως δεν έχει καμία σχέση σαν υπηρεσία συγκριτικά με την αστυνομία. Είναι πολύ πιο χαλαρά, γιατί ούτε σε επαφή με τον κόσμο έρχεσαι, ούτε άσκοπες περιπολίες στο δρόμο κάνεις, ούτε κάθεσαι σκοπιά με το φόβο μη φας καμιά μολότοφ ή σφαίρα από κει που δεν το περιμένεις. Και όπως σου είπα και πριν ο κόσμος σε βλέπει με εντελώς διαφορετικό μάτι. Ούτε πρόστιμα θα γράψεις, ούτε σύλληψη θα κάνεις, μόνο θα συνδράμεις. Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι γονείς αστυνομικοί στέλνουν τα παιδιά τους στην πυροσβεστική και όχι στην αστυνομία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσωπικά θεωρώ ότι όλοι οι αστυνομικοί,ασχέτως αν τους αρέσει το λειτούργημα τους ,επιδιώκουν την εργασία σε υπηρεσίες με λιγότερη επικινδυνότητα. Προφανώς υπάρχει ακόμη ,αλλά κανείς δεν θέλει να παίζει καθημερινά την ζωή του κορόνα γράμματα.Εμενα δεν με ενοχλεί η συμπεριφορά που θα έχει ο καθένας απέναντι μου ,απλά επιδιώκω να επιτελώ τον ρόλο μου, με οσο το δυνατόν λιγότερη επικινδυνότητα και το θεωρώ κάτι απόλυτα φυσιολογικό .Όταν λες να διαλέξω κάτι άλλο ,εννοείς γενικά κάτι άλλο εκτός από σώματα ασφαλείας ,διότι οι αξιωματικοί της αστυνομίας ,ως επί το πλείστον ,αναλαμβάνουν δουλειές γραφείου ,όμως παραμένουν αστυνομικοί ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι ,συμφωνώ .Εντάξει ,ίσως το έθεσα λίγο λάθος .Δεν με ενοχλεί να έρχομαι σε επαφή με τροχαία ,απεγκλωβισμός κ.λ.π.,απλά τόσο για την αστυνομία ,όσο και για την πυροσβεστική ,δεν γνωρίζω πολλά πράγματα και μόνο μέσα από φόρουμ προσπαθώ να αντλήσω πληροφορίες ,για να δω τι ταιριάζει περισσότερο σε εμένα .Δεν με ενδιαφέρει τόσο η επαγγελματική αποκατάσταση ώστε να με επηρεάσει στις επιλογές μου ,διότι έδωσα ξανά πανελλαδικές και άφησα μια πολυτεχνική σχολή στην οποία φοιτούσα,με αρκετά καλή μελλοντική επαγγελματική αποκατάσταση.Τελος πάντων.Απλα σαν πρώτη επιλογή έχω την αστυνομία ,διότι έχει αρκετές υπηρεσίες και σίγουρα θα βρω κάτι που με αντιπροσωπεύει ,απλά δεν επιθυμώ την άμεση δράση πχ Δίας,Υατ κ.λ.π. λόγω αρκετά υψηλής επικινδυνότητας .Από την άλλη ,σχετικά με την πυροσβεστική δεν γνωρίζω τι υπηρεσίες υπάρχουν και γενικά τον ρόλο τους τι κάνουν πχ σε ένα 24ωρο.
Αστυνομία άμα δεν καταφέρεις να μπεις σε κάποια διεύθυνση πχ διαβατηρίων, ταυτοτήτων κλπ κινδυνεύεις άμεσα όπου και να είσαι. Ακόμη και στο τμήμα να είσαι πάλι θα κινδυνεύεις γιατί και σκοπιές θα κάνεις και περίπολα θα σε βάζουν και μέτρα τάξης στα γήπεδα, στα δικαστήρια, σε πορείες θα σε βάζουν όπου συχνά γίνονται επεισόδια, και μεταγωγές και εγκλεισμούς θα διενεργείς όπου πάλι έχει κινδύνους, γιατί όπως σου είπα και πριν δεν είναι όλος ο κόσμος καλός. Δε λέω ότι και στην πυροσβεστική δεν υπάρχουν κίνδυνοι. Σαφώς είναι και τα δυο σώματα ασφαλείας και η στραβή μπορεί να σου κάτσει από κει που δεν το περιμένεις, απλώς διαφέρει η συχνότητα έκθεσης σε κινδύνους μεταξύ των δύο αυτών υπηρεσιών. Το κακό με την αστυνομία είναι ότι είσαι συνέχεια εκτεθειμένος. Εδώ φοβάσαι να πας και να γυρίσεις από τη δουλειά με τη στολή μη τυχόν και στην πέσουν τίποτα αναρχικοί ή άτομα που έχεις συλλάβει στο παρελθόν και θέλουν να σε εκδικηθούν. Είναι η δουλειά τέτοια που δυστυχώς σκέφτεσαι και αυτά. Έπειτα σαν αστυνομικός θεωρείσαι ότι όλο το 24ωρο φέρεις αυτή την ιδιότητα, είσαι γενικός ανακριτικός υπάλληλος που σημαίνει ότι επιλαμβάνεσαι σχεδόν σε όλα τα ποινικά αδικήματα (πλην εμπρησμών και ορισμένων άλλων που είναι αρμοδιότητες του λιμενικού) και οτιδήποτε υποπέσει στην αντίληψη σου, ακόμη και εκτός υπηρεσίας, πρέπει να το αναφέρεις, διαφορετικά άμα γίνει κάτι μπροστά σου και είσαι αυτόπτης μάρτυρας και δεν ενεργήσεις βρίσκεις το μπελά σου (σε περίπτωση που έχει γίνει γνωστό ότι ήσουν παρών στο συμβάν και δεν έκανες τίποτα). Γενικά είναι δύσκολος ο ρόλος σου, γιατί ακόμα και το ίδιο το κράτος δε σε αφήνει πολλές φορές να κάνεις σωστά τη δουλειά σου. Οι νόμοι ναι μεν φαίνονται καλοί στον ποινικό κώδικα, αλλά στην πράξη δεν εφαρμόζονται σωστά και αυτό δυσχεραίνει ακόμη περισσότερο το έργο σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JasonPap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JasonPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Οι αξιωματικοί δεν αναλαμβάνουν μόνο δουλειές γραφείου. Αυτό ίσως να ισχύει από το βαθμό του διευθυντή και άνω που και πάλι δεν είναι και απόλυτο. Ορίζεσαι επικεφαλής σε πορείες, γήπεδα, μεταγωγές, φέρεις ευθύνη μη πάθουν κάτι οι υφιστάμενοί σου. Δεν είναι κάτι τόσο απλό όσο ακούγεται. Έπειτα τα πρώτα χρόνια σε βάζουν να κάνεις αξιωματικός υπηρεσίας με μηδέν εμπειρία και θα πρέπει να έχεις το νου σου για πόσα πράματα. Μη σου δραπετεύσει κρατούμενος, μη χαθεί κάποιο υλικό πχ ασύρματος, όπλο, αλεξίσφαιρο κλπ κλπ. Και αυτό που λένε ότι δεν μπορεί να σου την πει κανένας δεν ισχύει γιατί πάντα θα υπάρχουν ανώτεροι από σένα είτε διοικητής με μεγαλύτερο βαθμό είτε κάποιος από τη διεύθυνση στην οποία υπάγεσαι που θα σου λέει συνεχώς τι να κάνεις ασχέτως άμα εσύ διαφωνείς ή όχι. Καλώς ή κακώς είναι η ιεραρχία έτσι στην αστυνομία. Αλλά και διοικητής να είσαι πάλι έχεις δύσκολο ρόλο και οι ευθύνες, όπως είναι φυσικό, είναι πολλαπλάσιες μιας και έχεις να διαχειριστείς όλο το προσωπικό σου, οι δικογραφίες πριν διαβιβαστούν στον εισαγγελέα περνούν από το χέρι σου και υπογράφεις, άμα τύχει κάτι έκτακτο είσαι υποχρεωμένος να πας στο τμήμα ανεξαρτήτως άμα αυτό δεν προβλέπεται στο 8ωρο σου και άλλα πολλά. Δεν είσαι δηλαδή "δημόσιος υπάλληλος", είσαι λειτουργός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

george55

Νεοφερμένος

Ο george55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Στα ψυχομετρικά καμία παγίδα ! Φέτος απλά άλλαξε η διαδικασία ! Και είναι πιο χρονοβόρα ! Θα σου δώσουν να συμπληρώσεις κάτι τετράδια που τα συμπληρώνουν και στα ψυχομετρικά του στρατού με κάτι σχήματα … δε δείχνουν κάτι αυτά μην αγχωθείς !! Όσα προλάβεις και κανείς δε θα σου πουν τπτ ! Το σημαντικό είναι στη συνέντευξη μετά που επίσης άλλαξε από φέτος και μπαίνεις μόνος σου σε σχέση με παλιά που ήταν σε ομάδες ! Απλές ερωτήσεις που απαντάς βάση λογικής ! Πχ τι θα έκανες σε διάφορες περιπτώσεις ή γιατί διάλεξες αυτό το επάγγελμα ! Απλά μη δείξεις ότι φοβάσαι για κάτι..
σε ευχαριστώ για την απάντηση ,έχεις περάσει και εσύ την διαδικασία?
 

Alex097

Νεοφερμένος

Η Alex097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ναι την
σε ευχαριστώ για την απάντηση ,έχεις περάσει και εσύ την διαδικασία?
έχω περάσει και πέρυσι με το παλιο και φέτος ! Μην αγχώνεσαι όλα καλά πιο πιθανό είναι να κοπεί κάποιος στις υγειονομικές παρά ψυχομετρικά
 

spiroskrokidis5@gmai

Νεοφερμένος

Ο spiroskrokidis5@gmai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
σε ευχαριστώ για την απάντηση ,έχεις περάσει και εσύ την διαδικασία?
Απο ότι γνωρίζω στο νέο σύστημα (που το πέρασα φέτος) οι ερωτήσεις είναι πιο δύσκολες αλλά χρειάζεσαι μικρότερο ποσοστό επιτυχίας, εγώ το πέρασα με περιπου 60% πιστεύω. Πριν απο κάθε εξέταση μας επισήμαναν επανελημένα να μην απαντάμε ερωτήσεις στην τύχη. Οπότε υπάρχει περίπτωση να υπάρχει αρνητική βαθμολογία για λάθος απαντήσεις (δεν το διευρκίνησαν οταν τους ρώτησα).
 

Nikosathins

Νεοφερμένος

Ο Nikosathins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εχω 14.200 πολυτεκνος και δνε ξερω αν πρεπει να νιωθω ανετος
 

petros11

Νεοφερμένος

Ο petros11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα μάγκες μου...έδωσα φέτος 2η φορά πανελλαδικές με μοναδικό στόχο την αστυνομια...συγκέντρωσα 15.650 και έχω τριτεκνια , πιστεύετε είμαι μέσα ; γιατί υπάρχει ένα άγχος
 

angies

Νεοφερμένος

Η angies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλησπέρα μια εκτίμηση για αστυφυλάκων από ΕΠΑΛ γενική σειρά;
 

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλησπέρα μάγκες μου...έδωσα φέτος 2η φορά πανελλαδικές με μοναδικό στόχο την αστυνομια...συγκέντρωσα 15.650 και έχω τριτεκνια , πιστεύετε είμαι μέσα ; γιατί υπάρχει ένα άγχος
Είσαι μέσα , μην έχεις άγχος . Και καλή σταδιοδρομία .
 

ΤΑΓΜΑΤΆΡΧΗΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΤΑΓΜΑΤΆΡΧΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Τι ομαδική εννοείς;

View attachment 99675
Εχεις εικόνα για την βάση?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά έχουμε κάποια ομαδικη αυτοί που θέλουν αστυνομία είτε δίνουν φέτος είτε 10 τοις εκατό;
300 άτομα είναι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top