Σχολή Αστυφυλάκων

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,813 μηνύματα.
Καλησπερα μαγκες ειμαι νεος στο φορουμ
17.100 εχω γραψει και σκεφτομαι να δηλωσω ως πρωτη επιλογη το ρεθυμνο
υπαρχει καποιος δοκιμος που να γνωριζει τις συνθηκες της σχολης εκει??

Από αυτά που έχω ακούσει όταν δούλευαν τρεις σχολές ( Ρέθυμνο, Διδυμότειχο και Κομοτηνή ) μακράν η πιο χαλαρή ήταν του Ρεθύμνου. Ήσυχα πράγματα σε αντίθεση με του Διδυμοτείχου που έχουν πολύ σκληρή εκπαίδευση. Βέβαια έχε στο νου ότι αυτά αλλάζουν. Υπήρχαν χρονιές που τάραζαν τους δόκιμους στο Ρέθυμνο και στο Διδυμότειχο περνούσαν λάδι. Τώρα από εγκαταστάσεις προφανώς και υπάρχουν ελλείψεις ( σαν την έδρα που είναι στην Κομοτηνή πουθενά αλλού δεν υπάρχει ).

Ξέρετε ποτέ δηλώνουμε σχολές;

Πρώτα θα περάσετε από τα ΠΚΕ ( Προκαταρκτικές εξετάσεις = ψυχολογικές, υγειονομικές και αθλητικές ) και μετά αφού τα περάσεις όλα θα μπορείς όταν ανοίξουν και επίσημα τα μηχανογραφικά να δηλώσεις τις σχολές των σωμάτων ασφαλείας. Καρτέλα σας έχουν κάνει; Να φανταστώ τελειώσατε ήδη με τις απαραίτητες εξετάσεις στα νοσοκομεία;
 

Bgpanos

Νεοφερμένος

Ο Bgpanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Από αυτά που έχω ακούσει όταν δούλευαν τρεις σχολές ( Ρέθυμνο, Διδυμότειχο και Κομοτηνή ) μακράν η πιο χαλαρή ήταν του Ρεθύμνου. Ήσυχα πράγματα σε αντίθεση με του Διδυμοτείχου που έχουν πολύ σκληρή εκπαίδευση. Βέβαια έχε στο νου ότι αυτά αλλάζουν. Υπήρχαν χρονιές που τάραζαν τους δόκιμους στο Ρέθυμνο και στο Διδυμότειχο περνούσαν λάδι. Τώρα από εγκαταστάσεις προφανώς και υπάρχουν ελλείψεις ( σαν την έδρα που είναι στην Κομοτηνή πουθενά αλλού δεν υπάρχει ).



Πρώτα θα περάσετε από τα ΠΚΕ ( Προκαταρκτικές εξετάσεις = ψυχολογικές, υγειονομικές και αθλητικές ) και μετά αφού τα περάσεις όλα θα μπορείς όταν ανοίξουν και επίσημα τα μηχανογραφικά να δηλώσεις τις σχολές των σωμάτων ασφαλείας. Καρτέλα σας έχουν κάνει; Να φανταστώ τελειώσατε ήδη με τις απαραίτητες εξετάσεις στα νοσοκομεία;
Φίλε μπερδεύτηκες.Ισως να μην το έθεσα σωστά .Οταν εννοώ σχολές εννοώ τα Τ.Δ.Α αθλήματα περάσαμε ήδη και περιμένουμε βασεις
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,813 μηνύματα.
Φίλε μπερδεύτηκες.Ισως να μην το έθεσα σωστά .Οταν εννοώ σχολές εννοώ τα Τ.Δ.Α αθλήματα περάσαμε ήδη και περιμένουμε βασεις

Ααα οκ. Για ΤΔΑ δε ξέρω, δεν έφτασα ποτέ σε αυτό το στάδιο. Κάτσε πρώτα να βγουν οι βάσεις και μετά θα γίνει και αυτό. Όσο για τα ΠΚΕ ναι λίγο αργότερα κατάλαβα ότι έκανα λάθος ( πέρασε και ένας χρόνος από τότε που έδωσα ) αλλά δεν το διόρθωσα.
 

Bgpanos

Νεοφερμένος

Ο Bgpanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Ααα οκ. Για ΤΔΑ δε ξέρω, δεν έφτασα ποτέ σε αυτό το στάδιο. Κάτσε πρώτα να βγουν οι βάσεις και μετά θα γίνει και αυτό. Όσο για τα ΠΚΕ ναι λίγο αργότερα κατάλαβα ότι έκανα λάθος ( πέρασε και ένας χρόνος από τότε που έδωσα ) αλλά δεν το διόρθωσα.
Τι πέρασες φιλε
 

Panos blg

Νεοφερμένος

Ο Panos blg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Να ρωτήσω λιγο κατι παιδιά. Επειδη ειμαι εγγεγραμμένος σε τμημα του ΔΠΘ πρεπει να ζητήσω διαγραφή ωστε να εχω την βεβαιωσει οταν με καλεσουν στην αστυνομία
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,813 μηνύματα.
Τι πέρασες φιλε

Τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας

Να ρωτήσω λιγο κατι παιδιά. Επειδη ειμαι εγγεγραμμένος σε τμημα του ΔΠΘ πρεπει να ζητήσω διαγραφή ωστε να εχω την βεβαιωσει οταν με καλεσουν στην αστυνομία

Πριν βγουν οι βάσεις πρέπει ΗΔΗ να έχεις διαγραφτει. Υπάρχει ο κίνδυνος στο τέλος να διαγραφτεις και από τις δύο σχολές. Το να είσαι γραμμένος σε δύο σχολές ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ δια νόμου. Αν είσαι σίγουρος ότι πέρασες πήγαινε άμεσα να διαγραφτεις.
 

Panos blg

Νεοφερμένος

Ο Panos blg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Δηλαδη υπάρχει περίπτωση οταν βγουν οι βάσεις και ειμαι εγγεγραμμένος σε αλλη σχολή να μην περάστω στο σύστημα και να μην με εμφανισει ως επιτυχών στην αστυφύλακων.. 17100 λογικα περασα
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Δηλαδη υπάρχει περίπτωση οταν βγουν οι βάσεις και ειμαι εγγεγραμμένος σε αλλη σχολή να μην περάστω στο σύστημα και να μην με εμφανισει ως επιτυχών στην αστυφύλακων.. 17100 λογικα περασα
θα μπεις κανονικα μην αγχωνεσαι απλως μολις βγουν τα αποτελεσματα να πας να διαγραφεις και να παρεις βεβαιωση οτι δεν φοιτας σε καποια σχολη
 

Ackerback

Νεοφερμένος

Ο Ackerback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εχουν μπει μεσα γιατι πηραν πολλους
ειδικους φρουρούς
συνοριοφυλακες
+ οτι η οικονομία εχει πεσει στα τάρταρα με τον ιο πάντως οικονομικα τους συμφέρει να παίρνουν ειδικους φρουρούς αρα μπορεί να μειώσουν αστυφυλακες και να παιρνουν εφ

Είναι σχετικό το πολλούς
Οι ειδικοί φρουροί ήταν και είναι μία γρήγορη λύση
Υπήρχαν ελλείψεις και μέσα σε 2 μήνες καλύφθηκαν
Σαφώς και η πρόσληψή τους μειώνει τις θέσεις αστυφυλάκων
Ξέρετε ποτέ δηλώνουμε σχολές;

Εφόσον βγουν οι βάζεις και έχεις περάσει θα σας καλέσουν στις διευθύνσεις της περιοχής σου κάμποσες φορές
Σε κάποια από αυτές θα δηλώσετε και τη σειρά που επιθυμείτε
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Είναι σχετικό το πολλούς
Οι ειδικοί φρουροί ήταν και είναι μία γρήγορη λύση
Υπήρχαν ελλείψεις και μέσα σε 2 μήνες καλύφθηκαν
Σαφώς και η πρόσληψή τους μειώνει τις θέσεις αστυφυλάκων


Εφόσον βγουν οι βάζεις και έχεις περάσει θα σας καλέσουν στις διευθύνσεις της περιοχής σου κάμποσες φορές
Σε κάποια από αυτές θα δηλώσετε και τη σειρά που επιθυμείτε
επισης ειναι και πιο οικονομικοι και κανουν την ιδια δουλεια αμεσσα,νομιζω οι ειδικοι φρουροι δεν μπορουν να μπουν ματ μονο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,813 μηνύματα.
επισης ειναι και πιο οικονομικοι και κανουν την ιδια δουλεια αμεσσα,νομιζω οι ειδικοι φρουροι δεν μπορουν να μπουν ματ μονο

Οι ειδικοί φρουροί είναι μη ανακριτικοι υπάλληλοι. Είναι κατώτεροι των Αστυφυλάκων ( όπως ο Δεκανέας του Στρατού ). Υπάρχουν πολλές υπηρεσίες στις οποίες δεν μπορούν να μπουνε. ΜΑΤ, ΕΚΑΜ, Ασφάλεια. Πλέον παίρνουν λίγους και στην ΟΠΚΕ. Κυρίως καλύπτουν τις δουλειές στα Αστυνομικά Τμήματα.
 

Bgpanos

Νεοφερμένος

Ο Bgpanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Οι ειδικοί φρουροί είναι μη ανακριτικοι υπάλληλοι. Είναι κατώτεροι των Αστυφυλάκων ( όπως ο Δεκανέας του Στρατού ). Υπάρχουν πολλές υπηρεσίες στις οποίες δεν μπορούν να μπουνε. ΜΑΤ, ΕΚΑΜ, Ασφάλεια. Πλέον παίρνουν λίγους και στην ΟΠΚΕ. Κυρίως καλύπτουν τις δουλειές στα Αστυνομικά Τμήματα.
Φίλε κανείς λάθος δεν ξέρω για ματ αλλά πλέον μπαίνουν κανονικά εκαμ
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,813 μηνύματα.

Bgpanos

Νεοφερμένος

Ο Bgpanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,813 μηνύματα.
Πάντως στο λέω γιατί ξέρω άνθρωπο που πήγε κανονικά στο σχολείο της εκαμ και ήταν ειδικός φρουρός

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Τι δουλειά έχουν τώρα οι ΕΦ στα ΕΚΑΜ δεν μπορώ να καταλάβω. Για δουλειές σε ΑΤ τους παίρνουν κανονικά.
 

Bgpanos

Νεοφερμένος

Ο Bgpanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Τι δουλειά έχουν τώρα οι ΕΦ στα ΕΚΑΜ δεν μπορώ να καταλάβω. Για δουλειές σε ΑΤ τους παίρνουν κανονικά.
Κανονικά για σκοπιές ήταν στην αρχή και διαφόρων ειδών φύλαξη αλλά πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα
 

Ackerback

Νεοφερμένος

Ο Ackerback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Όντως παιδιά οι φρουροί αρχικά ήταν για σκοπιές κτλ τίποτα παραπάνω εφόσον δεν είναι και ανακριτικοί
Στη πορεία άλλαξαν τα πράγματα έγινε η ΔΙΑΣ η ΔΕΛΤΑ και πολλοί φρουροί πήγαν εκεί αλλά και νωρίτερα ακόμα δεν έκαναν μόνο αυτά που το ΠΔ αναφέρει
Ειδικοί φρουροί δε πάνε ΜΑΤ ούτε ΕΚΑΜ αλλά υπάρχει ένα παράθυρο
Μόλις γίνουν αστυφύλακες μπορούν
Επίσης όταν διέλυσαν τη ΔΕΛΤΑ οι περισσότεροι εξ αυτών πήγαν ΜΑΤ κάποιοι εκ των οποίων ακόμα με το βαθμό του ειδικού φρουρού
Μια καλή υπηρεσία έχει η ΕΛΑΣ θα την ξεφτιλισουν και αυτήν κοινώς.

Δε πάει έτσι ακριβώς φίλε
Όπως όσοι μπήκαμε αστυφυλάκων με τη δική τους λογική δεν είμαστε σπασικλάκια του 20 που απλά γράψαμε καλά αλλά είμαστε γιωτάδες έτσι και αυτοί δεν είναι όλοι χάλια
Αν και η φετινή φουρνιά έχει κάνει πολλά στραβά
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,813 μηνύματα.
Όντως παιδιά οι φρουροί αρχικά ήταν για σκοπιές κτλ τίποτα παραπάνω εφόσον δεν είναι και ανακριτικοί
Στη πορεία άλλαξαν τα πράγματα έγινε η ΔΙΑΣ η ΔΕΛΤΑ και πολλοί φρουροί πήγαν εκεί αλλά και νωρίτερα ακόμα δεν έκαναν μόνο αυτά που το ΠΔ αναφέρει
Ειδικοί φρουροί δε πάνε ΜΑΤ ούτε ΕΚΑΜ αλλά υπάρχει ένα παράθυρο
Μόλις γίνουν αστυφύλακες μπορούν
Επίσης όταν διέλυσαν τη ΔΕΛΤΑ οι περισσότεροι εξ αυτών πήγαν ΜΑΤ κάποιοι εκ των οποίων ακόμα με το βαθμό του ειδικού φρουρού


Δε πάει έτσι ακριβώς φίλε
Όπως όσοι μπήκαμε αστυφυλάκων με τη δική τους λογική δεν είμαστε σπασικλάκια του 20 που απλά γράψαμε καλά αλλά είμαστε γιωτάδες έτσι και αυτοί δεν είναι όλοι χάλια
Αν και η φετινή φουρνιά έχει κάνει πολλά στραβά


Βασικά φίλε γενικά οι ΕΦ ήταν ένας χρήσιμος θεσμός για πεζή περιπολία και κάλυψη όλων των θέσεων στα αστυνομικά τμήματα. Έτσι όπως τους έκαναν τώρα πραγματικά χίλιες φορές να μην ξαναβγαλουν ποτέ προκήρυξη και απλά να παίρνουν μεγαλύτερο αριθμό αστυφυλάκων ετησίως. Μόνο με πανελλήνιες πλεον στα Σώματα ασφαλείας ( αστυνομία, πυροσβεστική, λιμενικό ). Για τα πάντα πρέπει να κοπούν οι προκηρύξεις. Ακόμα και για Σωφρονιστικούς Υπαλλήλους.
 

Bgpanos

Νεοφερμένος

Ο Bgpanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Παίδες πως πήγατε; Εγώ με σειρα 56 στους 730 παω Ρέθυμνο ;
 

Panos blg

Νεοφερμένος

Ο Panos blg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω ειχα πρωτη επιλογη πυροσβεστικη και εχω 17025 μορια αρα περασα εκει σωστα και οχι αστυνομια ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γιατι δεν μπορω να το δω επεσε το συστημα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top