Σχολή Αστυφυλάκων

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποια παιδιά στα οποία αρέσει πολύ το επάγγελμα του Αστυνομικού για πολλούς λόγους και για αυτούς ναί είναι λίγο αδικία που δε θα μπορέσουν να μπούν τις χρονιές που θα δίνουν εξετάσεις καθώς εκείνες τις χρονιές οι σχολές της Αστυνομικής Ακαδημίας παραμένουν κλειστές. Ήξερες και ξέρεις πολύ καλά πώς για να προσληφθεί πλέον κανείς γρήγορα και μόνιμα στο Δημόσιο, ο μόνος τρόπος είναι διαμέσω των Σωμάτων Ασφαλείας (κυρίως Αστυνομία και Στρατό). Επομένως εάν ήθελες και εσύ άμεσα μία δουλειά μετά τη σχολή ας πήγαινες εκεί, βέβαια μπορεί να μην σαρέσει, γι αυτό και δε πήγες, δικαίωμα σου όπως δικαίωμα και πολλών άλλων είναι να μη πάνε σε Πανεπιστήμιο, φοβούμενοι την ανεργία. Είναι λυπηρό που μετά γίνονται ντελιβεράδες όπως λές αλλά δυστηχώς έτσι είναι τώρα. Και δεν είναι κορόιδα, διότι ήταν επιλογή τους, επέλεξαν ένα επάγγελμα με την ελπίδα ΚΑΠΟΤΕ να το ασκήσουν γιατί προφανώς τους αρέσει.

Η διαφορά είναι πως σε αντίθεση με τα ΑΕΙ αυτές οι σχολές = σίγουρη δουλειά. Είναι λίγο ειρωνικό λοιπόν από τη μία το κράτος να απολύει δημοσίους υπαλλήλους από κάθε τομέα για λόγους οικονομικών ( χωρίς να πω αν είναι σωστό ή όχι ) και από την άλλη να μας φαίνεται άδικο να μη θέλει κάποια στιγμή να προσλάβει επιπλέον προσωπικό σε έναν τομέα που διόλου δε δείχνει πως έχει έλειψη.
Αλλά όπως είπα η αστυνομία και ο στρατός έχουν θρέψει γενιές και γενιές. Μετά από τόσα χρόνια είναι φυσιολογικό να μην αντιλαμβανόμαστε τη διαφορά του πότε το κράτος σε μορφώνει, που οφείλει να κάνει ( είσοδος σε ΑΕΙ ) και πότε σε προσλαμβάνει, που θα πρεπε να διακατέχεται από άλλα κριτήρια ( είσοδος σε αστυνομικές/στρατιωτικές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Η διαφορά είναι πως σε αντίθεση με τα ΑΕΙ αυτές οι σχολές = σίγουρη δουλειά. Είναι λίγο ειρωνικό λοιπόν από τη μία το κράτος να απολύει δημοσίους υπαλλήλους από κάθε τομέα για λόγους οικονομικών ( χωρίς να πω αν είναι σωστό ή όχι ) και από την άλλη να μας φαίνεται άδικο να μη θέλει κάποια στιγμή να προσλάβει επιπλέον προσωπικό σε έναν τομέα που διόλου δε δείχνει πως έχει έλειψη.
Αλλά όπως είπα η αστυνομία και ο στρατός έχουν θρέψει γενιές και γενιές. Μετά από τόσα χρόνια είναι φυσιολογικό να μην αντιλαμβανόμαστε τη διαφορά του πότε το κράτος σε μορφώνει, που οφείλει να κάνει ( είσοδος σε ΑΕΙ ) και πότε σε προσλαμβάνει, που θα πρεπε να διακατέχεται από άλλα κριτήρια ( είσοδος σε αστυνομικές/στρατιωτικές).

Δε δειχνει πως εχει ελλειψη,αλλα εχει.Εμεις που ειμαστε απ'εξω,βλεπουμε μονο τα ματ και τους διας που ειναι πληρεις.Σε αρκετα,ομως,τμηματα υπαρχει ελλειψη προσωπικου.
Οσο αφορα, το οτι η ελας και ο στρατος εχουν θρεψει γενιες και γενιες,εχεις δικιο.Δεν ανηκουν,ομως, στην ιδια κατηγορια τα βυσματα και οσοι περασαν με τις πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε μίλησα πουθενά για βύσματα. Μίλησα για τη λανθασμένη εντύπωση που έχουν πολλοί πως το κράτος είναι υποχρεωμένο να τους δώσει δουλειά ( και μάλιστα πολλές φορές μόνιμη και με καλές αποδοχές ) απλά και μόνο επειδή πέρασαν σε μια εξέταση στα 18 τους.

Έχεις δίκιο δεν είμαι σε θέση να ξέρω ακριβώς πού υπάρχει έλειψη και σε τι, αλλά και βάσει του τι λέγεται από τα μέσα ανά καιρούς όπως και του τι βλέπω, τουλάχιστον τις ελείψεις που έχουν άλλοι δημόσιοι φορείς έχω την εντύπωση πως δεν τις έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Η διαφορά είναι πως σε αντίθεση με τα ΑΕΙ αυτές οι σχολές = σίγουρη δουλειά. Είναι λίγο ειρωνικό λοιπόν από τη μία το κράτος να απολύει δημοσίους υπαλλήλους από κάθε τομέα για λόγους οικονομικών ( χωρίς να πω αν είναι σωστό ή όχι ) και από την άλλη να μας φαίνεται άδικο να μη θέλει κάποια στιγμή να προσλάβει επιπλέον προσωπικό σε έναν τομέα που διόλου δε δείχνει πως έχει έλειψη.
Αλλά όπως είπα η αστυνομία και ο στρατός έχουν θρέψει γενιές και γενιές. Μετά από τόσα χρόνια είναι φυσιολογικό να μην αντιλαμβανόμαστε τη διαφορά του πότε το κράτος σε μορφώνει, που οφείλει να κάνει ( είσοδος σε ΑΕΙ ) και πότε σε προσλαμβάνει, που θα πρεπε να διακατέχεται από άλλα κριτήρια ( είσοδος σε αστυνομικές/στρατιωτικές).

Καλά ναί δεν έχεις άδικο στα όσα λες. Το γεγονός όμως ότι στον κλάδο της Ασφάλειας δεν κάνει απολύσεις αλλά αντιθέτως κάνει έστω και αρκετά μειωμένες προσλήψεις σημαίνει πως δε μπορεί να κάνει απολύσεις διότη είναι τέτοια η αποστολή και τα καθήκοντα του κλάδου που δεν επιτρέπεται να έχεις ελλείψεις. Θα μου πείς το ίδιο ισχύει και με την Δημόσια Εκπαίδευση και την Δημόσια Υγεία με τη μόνη διαφορά ότι εκεί κάνει απολύσεις και υπάρχουν ΄τωρα πολλά κενά. Προφανώς στα Σώματα Ασφαλείας κάνει περικοπές αλλά όχι απολύσεις για ευνόητους λόγους αν σκεφτεί κανείς πως αυτά τα Σώματα είναι στην ουσία που προστατεύουν το κράτος και δυστηχώς και τους πουλημένους πολιτικούς μας και έτσι τα χρειάζεται.
Τι να πεις.....ασφάλεια,υγεία και εκπαίδευση δε θα πρεπε να τα αγγίξουν, τουλάχιστον αυτα ας μέναν απ έξω.
Όσο για οτ προσωπικό και στην ΕΛΑΣ τους λείπουν πολλοί ειδικά στη περιφέρεια αλλά ίσως ναι να έχουν λιγοτερα προβληματα σε σχεση με αλλες υπηρεσιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Η διαφορά είναι πως σε αντίθεση με τα ΑΕΙ αυτές οι σχολές = σίγουρη δουλειά.
ε και?, αυτο γιατι θα πρεπει να σε πειραζει? οποιος θελει σιγουρη δουλεια ή η σίγουρη δουλεια ειναι για αυτον αυτοσκοπός, μπορει να έρθει ελεύθερα.
και στην εμποροπλοιάρχων βρίσκουν άμεσα δουλειά αλλα για εκεί δν λες κάτι.
μεγάλη αδικία αυτοι να πληρώνονται τοσο παχουλούς μισθούς και εσύ να εισαι στην ανεργία..
να βγούν άμεσα απο τις πανελλήνιες!
Είναι λίγο ειρωνικό λοιπόν από τη μία το κράτος να απολύει δημοσίους υπαλλήλους από κάθε τομέα για λόγους οικονομικών ( χωρίς να πω αν είναι σωστό ή όχι ) και από την άλλη να μας φαίνεται άδικο να μη θέλει κάποια στιγμή να προσλάβει επιπλέον προσωπικό σε έναν τομέα που διόλου δε δείχνει πως έχει έλειψη.
αδικο μπορει να φαινετε σε καποιον που θελει φετως να περασει και δεν μπορει..φυσικό να νοιώθει έτσι.
σε μένα που ειμαι 5 χρόνια μέσα δεν μου φαίνετε καθόλου άδικο, γίνεται στα πλαίσια της συνολικής μείωσης δημοσίων υπαλλήλων που έπρεπε να γινει.
Αλλά όπως είπα η αστυνομία και ο στρατός έχουν θρέψει γενιές και γενιές. Μετά από τόσα χρόνια είναι φυσιολογικό να μην αντιλαμβανόμαστε τη διαφορά του πότε το κράτος σε μορφώνει, που οφείλει να κάνει ( είσοδος σε ΑΕΙ ) και πότε σε προσλαμβάνει, που θα πρεπε να διακατέχεται από άλλα κριτήρια ( είσοδος σε αστυνομικές/στρατιωτικές).
δλδ οι πανελλήνιες ειναι κατι τοσο άγιο και αγνό που κατι τοσο βρώμικο όπως ο στρατός κ η αστυνομιά δν θα έπρεπε καν να υπάρχουν στο μηχανογραφικό:P

αν κάποιος θέλει να ''μορφωθει'' και να ζήσει το όνειρο του ελληνικού αει, είναι ελεύθερος να το κανει, κανεις δεν θα τον υποχρεωσει να ερθει καπου που δεν θελει η να δηλώσει μια σχολή που θεωρεί κατώτερη για τα δικά του στάνταρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mesogia asa 3

Νεοφερμένος

Ο mesogia asa 3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπέρα σας..Είμαι καινούργιος στο φόρουμ..Θα ήθελα να σας κάνω την έξης ερώτηση και όποιος ξέρει σίγουρα να απαντήσει...Είμαι γεννημένος 11-05-1990 και θέλω να μπω σχολή αστυφυλάκων..Έχω τελειώσει ΤΕΕ Β΄κύκλου που είναι 4 χρόνια..Από ότι ξέρω και έχω διαβάσει λόγω μνημονίων μεσοπρόθεσμου κλπ. δεν θα πάρουν προσωπικό στα σώματα ασφαλείας και ειδικά για τις σχολές της αστυνομίας τις χρονιές 2013-2014 2014- 2015..Το 2014 θα πάω πάλι ΕΠΑ.Λ πρωϊνό και θα ξεικινήσω από την δευτέρα η τρίτη τάξη γιατί έχω πτυχίο ΤΕΕ όπως προείπα..ΑΝ ξεκινήσω κανονικά τον Σεπτέμβριο του 2014 θα τελειώσω το ΕΠΑ.Λ το 2016..Οπότε θα μπορώ να δώσω πανελλήνιες την χρονολογία την συγκεκριμένη σίγουρα γιατί το 2015-2016 θα πάρει άτομα αριθμητικά όπως το 2012.....Αυτό που θέλω να μάθω είναι σε περίπτωση που δεν περάσω στην πανελλήνιες του 2015-2016 αν θα μπορώ να δώσω το έτος 2016-2017 καθώς αν δεν κάνω λάθος η πανελλήνιες δίνονται Απρίλιο ή Μάϊο..Θα προλάβω με βάση την ηλικία να δώσω το 2017 καθώς την 11 Μάη κλείνω τα 27 και το όριο ηλικίας για να εισαχθείς στις σχολές της αστυνομίας είναι το 26ο έτος..Το 2015- 2016 μπορώ να δώσω σίγουρα πάντα ηλικιακά απλά θέλω να ξέρω σε περίπτωση αποτυχίας αν θα έχω ακόμα μια ευκαιρία να δώσω το 2016-2016..Σε προηγούμενη σελίδα είχα διαβάσει ότι πχ. το 2015- 2016 θα δηλωθεί στις πανελλήνιες η ηλικία 25 γιατί μετράει μέχρι 31-12-2015..Άρα με βάση αυτά τα στοιχεία και το 2016-2017 από ότι κατάλαβα θα δηλώσω 26 οπότε θα μπορώ να δώσω και τότε και ας κλείνω τα 27 11 Μαϊου..Όποιος γνωρίζει για το συγκεκριμένο ερώτημα ας μου απαντήσει εκτός και αν τα λέω σωστά..Ευχαριστώ εκ των προτέρων

φιλε αυτο που παραθετω ειναι κομματι απο την προκυρηξη του 2013 .....Να μην υπερβαίνουν το 26ο έτος της ηλικίας τους κατά την 31
Δεκεμβρίου 2013, δηλαδή όσοι γεννήθηκαν από 01-01-1988 και
μεταγενέστερα....οποτε για τις πανελληνιες του 2016 θα λεει αντιστοιχα να μην υπερβαινουν το 26ο ετος ηλικιας 31 δεκεμβριου 2016.εσυ οπως λες εχεις γενεθλια τον μαιο οποτε το 2016 θα εισαι 26 εισαι μεσα.το 2017 δεν θα μπορεις γιατι θα εισαι ηδη 27 .το λεει καθαρα πρεπει να εισαι 26 μεχρι 31 δεκεμβριου του ετους που βγαινει η προκυρηξη δηλαδη το 2017 .εισαι το 2017 θα εχεις γινει 27 πριν της 31 δεκεμβριου οποτε κοβεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis mar

Νεοφερμένος

Ο giannis mar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Eυχαριστώ
για την απάντηση σου

Δηλαδή με τα τωρινά δεδομένα όπως ισχύουν θα μπορώ να δώσω μια χρόνια που είμαι γεννηθείς 11-05-1990 και αυτή η χρονιά θα είναι 2015-2016..Εγώ νόμιζα ότι το φεβρουαρίου που δηλώνεις τις σχολές για τις πανελλήνιες θα μετράει η ηλικία σου και πριν τις πανελλήνιες οπότε θα είμαι ακόμα 26..Δεν το γνώριζα αυτό για την 31-12//Άρα εμείς η γενιά του ΄90 μόνο μια φορά θα έχουμε την δυνατότητα να δώσουμε αφού 2 χρονιές πάνε στράφι 2013-2014 2014-2015 μετά κωλομνημόνια και τα μεσοπρόθεσμα..Μας καταστρέψανε σαν Έθνος σαν πατρίδα σαν λαό αυτοί οι κηφήνες οι αλήτες προδότες πολιτικοί από το ΄74 και μετά η περίφημη μεταπολήστευση καθώς ένα όνειρο είχαμε να γίνουμε αστυνομικοί όχι για το σίγουρο μισθό ούτε για το μόνιμο βόλεμα αλλά γιατί το θέλουμε και το γουστάρουμε πραγματικά καθώς είναι δραστήριο περιπετειώδης και ταυτόχρονα επικίνδυνο επάγγελμα καθώς όπως λέει και ο όρκος θα υπερασπίζουμε μέχρι τας τελευταίας ρανίδας του αίματός μας τας σημαίας και τον πολίτη..Κρίμα πραγματικά όχι μόνο για μένα αλλά και για άλλα παιδιά που θα έχουν μια ευκαιρία να περάσουν και σε περίπτωση αποτυχίας δεν θα μπορούν να ξαναδώσουν..Μακάρι να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο και να πάρουν έστω το 2014-2015 καθώς η ασφάλεια η υγεία και η παιδεία έπρεπε να ήταν κόκκινες γραμμές για θέματα προσλήψεων και έπρεπε να εξαιρόντουσαν από τις περικοπές τις μειώσεις κλπ από μνημόνια μεσοπρόθεσμα..Αλλά αν έχεις πουλημένη κυβέρνηση ανθελληνική που λέει ναι σε όλα δίχως να θέσει αντίσταση και μια κόκκινη γραμμή στην Ελλάδα του 2013 τότε δεν έχουμε να ελπίζουμε σε τίποτα καλύτερο ούτε βλέπουμε μια αχτίδα φωτός ένα φως στο τούνελ...Ας μην πώ σε περίπτωση που βγει ο Σύριζα στην εξουσία τότε πείτε αντίο στις ένοπλες δυνάμεις και στα σώματα ασφαλείας αφού αν διαβάσετε τις πρόγραμμα πολιτικό τις θέσεις ανθελληνικές έχει θα καταλάβετε τι εννοώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Eυχαριστώ
για την απάντηση σου

Δηλαδή με τα τωρινά δεδομένα όπως ισχύουν θα μπορώ να δώσω μια χρόνια που είμαι γεννηθείς 11-05-1990 και αυτή η χρονιά θα είναι 2015-2016..Εγώ νόμιζα ότι το φεβρουαρίου που δηλώνεις τις σχολές για τις πανελλήνιες θα μετράει η ηλικία σου και πριν τις πανελλήνιες οπότε θα είμαι ακόμα 26..Δεν το γνώριζα αυτό για την 31-12//Άρα εμείς η γενιά του ΄90 μόνο μια φορά θα έχουμε την δυνατότητα να δώσουμε αφού 2 χρονιές πάνε στράφι 2013-2014 2014-2015 μετά κωλομνημόνια και τα μεσοπρόθεσμα..Μας καταστρέψανε σαν Έθνος σαν πατρίδα σαν λαό αυτοί οι κηφήνες οι αλήτες προδότες πολιτικοί από το ΄74 και μετά η περίφημη μεταπολήστευση καθώς ένα όνειρο είχαμε να γίνουμε αστυνομικοί όχι για το σίγουρο μισθό ούτε για το μόνιμο βόλεμα αλλά γιατί το θέλουμε και το γουστάρουμε πραγματικά καθώς είναι δραστήριο περιπετειώδης και ταυτόχρονα επικίνδυνο επάγγελμα καθώς όπως λέει και ο όρκος θα υπερασπίζουμε μέχρι τας τελευταίας ρανίδας του αίματός μας τας σημαίας και τον πολίτη..Κρίμα πραγματικά όχι μόνο για μένα αλλά και για άλλα παιδιά που θα έχουν μια ευκαιρία να περάσουν και σε περίπτωση αποτυχίας δεν θα μπορούν να ξαναδώσουν..Μακάρι να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο και να πάρουν έστω το 2014-2015 καθώς η ασφάλεια η υγεία και η παιδεία έπρεπε να ήταν κόκκινες γραμμές για θέματα προσλήψεων και έπρεπε να εξαιρόντουσαν από τις περικοπές τις μειώσεις κλπ από μνημόνια μεσοπρόθεσμα..Αλλά αν έχεις πουλημένη κυβέρνηση ανθελληνική που λέει ναι σε όλα δίχως να θέσει αντίσταση και μια κόκκινη γραμμή στην Ελλάδα του 2013 τότε δεν έχουμε να ελπίζουμε σε τίποτα καλύτερο ούτε βλέπουμε μια αχτίδα φωτός ένα φως στο τούνελ...Ας μην πώ σε περίπτωση που βγει ο Σύριζα στην εξουσία τότε πείτε αντίο στις ένοπλες δυνάμεις και στα σώματα ασφαλείας αφού αν διαβάσετε τις πρόγραμμα πολιτικό τις θέσεις ανθελληνικές έχει θα καταλάβετε τι εννοώ


Θα πρέπει να υπάρξει μια εξαίρεση για τους 90 και πριν λογικά με τα τωρινά δεδομένα στις επόμενες προκηρύξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ε και?, αυτο γιατι θα πρεπει να σε πειραζει? οποιος θελει σιγουρη δουλεια ή η σίγουρη δουλεια ειναι για αυτον αυτοσκοπός, μπορει να έρθει ελεύθερα.
και στην εμποροπλοιάρχων βρίσκουν άμεσα δουλειά αλλα για εκεί δν λες κάτι.
μεγάλη αδικία αυτοι να πληρώνονται τοσο παχουλούς μισθούς και εσύ να εισαι στην ανεργία..
να βγούν άμεσα απο τις πανελλήνιες!

αδικο μπορει να φαινετε σε καποιον που θελει φετως να περασει και δεν μπορει..φυσικό να νοιώθει έτσι.
σε μένα που ειμαι 5 χρόνια μέσα δεν μου φαίνετε καθόλου άδικο, γίνεται στα πλαίσια της συνολικής μείωσης δημοσίων υπαλλήλων που έπρεπε να γινει.

δλδ οι πανελλήνιες ειναι κατι τοσο άγιο και αγνό που κατι τοσο βρώμικο όπως ο στρατός κ η αστυνομιά δν θα έπρεπε καν να υπάρχουν στο μηχανογραφικό:P

αν κάποιος θέλει να ''μορφωθει'' και να ζήσει το όνειρο του ελληνικού αει, είναι ελεύθερος να το κανει, κανεις δεν θα τον υποχρεωσει να ερθει καπου που δεν θελει η να δηλώσει μια σχολή που θεωρεί κατώτερη για τα δικά του στάνταρ.

Δε με πειράζει αυτό. Με πειράζει αυτή η ηλίθια λογική που ανέφερα. Τώρα προφανώς αν το κράτος σου δίνει δικαιώματα δεν είναι χαζός ο άλλος να μη τα εκμεταλλευτεί.

Πιάνω και εμποροπλοιάρχων και οποιαδήποτε άλλη ακαδημία τέτοιου στυλ.

Μπα δε στοχοποιώ το στρατό ή την αστυνομία, όσο κι αν μπορεί να τις μισώ σαν δουλειές. Αλλά δεν είναι λίγο ειρωνία από τη μία για επαγγέλματα όπως ο ο νοσοκόμος ή ο δάσκαλος να θες ΑΣΕΠ ( δηλαδή φέξε μου ) ενώ για αυτές τις σχολές να αρκεί ένας χρόνος διάβασμα για τις πανελλήνιες;

Τέλος πάντων δεν προσπαθώ να πω κάτι προφανώς και πίσω από κάθε επιλογή θα κρύβονται κάποιοι λόγοι. Αλλά μου τη δίνει όλη αυτή η γκρίνια λες και θεωρούμε κάποια πράγματα δεδομένα. Ωραίο ήταν όσο κράτησε αλλά τώρα το πανηγύρι τελείωσε. Καιρός να αρχίσουμε να συμβιβαζομαστε με την ιδέα ότι οι δουλειές δεν είναι ουρανοκατέβατες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
ε ναι, τόσες γενιές έθρεψε η ελληνική αστυνομία, μη μείνει κι αυτή απέξω κρίμα είναι. Όχι όπως τα κορόιδα που τελειώνουν μια πανεπιστημιακή σχολή και ψάχνουν μετά για καμιά δουλειά ντελιβερά να τα βγάλουν πέρα.


Ποια σίγουρη δουλειά; Ξέρεις ότι μπορεί να σκοτωθώ μία ημέρα στο περιπολικό; Μεγάλη σιγουριά. Ξέρεις πώς περνάγαμε εμείς στη σχολή; Για έλα κι εσύ να σε δω πόσες μέρες θα άντεχες; Τι συγκρίνεις; Την παιδική χαρά που έχετε στα πανεπιστήμια και πηγαίνετε όποτε θέλετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Και στην Ελληνική Αστυνομία δεν πας να φοιτήσεις με το ζόρι. Επιλογή σου ήταν. Συνεπώς γνωρίζεις εκ των προτέρων τι σε περιμένει ακριβώς. Όμως το κίνητρο σπουδών, δεν είναι ο "αυτοσκοπός" των σπουδών αυτών αλλά κυρίως το μισθολογικό και η σιγουριά του δημοσίου: Ελληνική νοοτροπία. Αν δεν υπήρχε αυτή η σιγουριά του δημοσίου δεν νομίζω ότι αρκετοί νέοι θα ήθελαν δαγκωτό τα Σώματα Ασφαλείας. Απλά μας αρέσει να κοροϊδευόμαστε...Αλλά είναι κατάντια τόσα χρόνια να έχει καλλιεργηθεί από την κοινωνία, η άποψη περί άμεσης (μισθολογικής) επαγγελματικής αποκατάστασης των Σχολών αυτών ως "τυράκι" για να τσιμπήσουν οι ορισμένοι. Το αστείο είναι μετά που το παίζουν και στρατόκαυλοι, ότι γουστάρουν την "πειθαρχία" και ότι πάνε για το ηρωϊκό καθήκον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panosmek

Νεοφερμένος

Ο panosmek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπερα παω Α' λυκειου και τωρα με το νεο συστημα ξερει κανεις πως εισαγεσαι στις σχολες αστυφλακων (και γενικα σε στρατιωτικες/αστυνομικες σχολες) ;; π.χ. τι μαθηματα δινεις ποια κατευθυνση ακολουθεις κτλπ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Για 2 χρονια δε θα υπαρχει φαινεται η αστυνομια στο μηχανογραφικο.Εσυ πηγαινεις τωρα α λυκειου , αρα οταν θα εισαι τριτη κατα πασα πιθανοτητα θα μπορεις να δωσεις.Δεν ξέρουμε σε ποιο επιστημονικο πεδιο θα ειναι , διοτι ελεγαν οτι στρατος και αστυνομια θα πανε σε ενα εκτο πεδιο.Δε γνωριζω που ειναι οι στρατιωτικες σχολεις ( ΣΜΥ και ευελπιδων , ικαρων , ναυτικο κ.τ.λ) , αλλα ειναι προσβασιμες ακομη.
Διάβασε εσύ για φέτος και για του χρόνου οσο πιο καλα μπορεις και μη ξεχνάς να διασκεδάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Και στην Ελληνική Αστυνομία δεν πας να φοιτήσεις με το ζόρι. Επιλογή σου ήταν. Συνεπώς γνωρίζεις εκ των προτέρων τι σε περιμένει ακριβώς. Όμως το κίνητρο σπουδών, δεν είναι ο "αυτοσκοπός" των σπουδών αυτών αλλά κυρίως το μισθολογικό και η σιγουριά του δημοσίου: Ελληνική νοοτροπία. Αν δεν υπήρχε αυτή η σιγουριά του δημοσίου δεν νομίζω ότι αρκετοί νέοι θα ήθελαν δαγκωτό τα Σώματα Ασφαλείας. Απλά μας αρέσει να κοροϊδευόμαστε...Αλλά είναι κατάντια τόσα χρόνια να έχει καλλιεργηθεί από την κοινωνία, η άποψη περί άμεσης (μισθολογικής) επαγγελματικής αποκατάστασης των Σχολών αυτών ως "τυράκι" για να τσιμπήσουν οι ορισμένοι. Το αστείο είναι μετά που το παίζουν και στρατόκαυλοι, ότι γουστάρουν την "πειθαρχία" και ότι πάνε για το ηρωϊκό καθήκον.

Κοίτα αυτό που λές ναι μεν περιγράφει πολλούς υποφήφιους αλλά δεν θα το έλεγα και απαραίτητα Ελληνική νοοτροπία, είναι πολύ απόλυτο. Στις άλλες χώρες στα Σώματα Ασφαλείας αυτών νομίζεις μήπως οι υποψήφιοι έχουν άλλα κίνητρα απ ότι εδώ στην Ελλάδα? Πόσο μάλλον όταν πληρώνονται καλύτερα απ ότι εδώ μιάς κ εδώ πλέον λειτούργημα κατάντησε το να πηγαίνεις Αστυφυλάκων αν αναλογιστείς το μισθό και το τι επάγγελμα κάνεις κ πόσο επικίνδυνο κ ψυχοφθόρο είναι (όχι μόνο αυτό αλλά και του Δημόσιου Δασκάλου, Δημόσιου Ιατρού κτλπ). Εντάξει ναί είναι κ αυτό με την σιγουριά του δημοσίου όσον αφορά την Αστυνομία αλλά ξέρω κ πολλά άτομα που πήγαν εκεί επειδή όντως τους άρεσε, άλλοι πάλι για αποκατάσταση, άλλοι πάλι οικονομικά αδύναμοι κ χρειάζονταν να είναι άμεσα μισθωτοί,,,,απλά θέλω να πω δεν είναι όλοι το ίδιο.
Στο τελευταίο έχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με το μισθολογικό, ακόμα οι περισσότεροι συνδέουν οτ εξής, Ένστολος (ακόμα κ απλός μη αξιωματικός) = σιγουριά και ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ. Μόνο σιγουριά έμεινε πλέον κ διαβίωση με το ζόρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ποια σίγουρη δουλειά; Ξέρεις ότι μπορεί να σκοτωθώ μία ημέρα στο περιπολικό; Μεγάλη σιγουριά. Ξέρεις πώς περνάγαμε εμείς στη σχολή; Για έλα κι εσύ να σε δω πόσες μέρες θα άντεχες; Τι συγκρίνεις; Την παιδική χαρά που έχετε στα πανεπιστήμια και πηγαίνετε όποτε θέλετε;

Μα τι μου λες τώρα;
Πρώτον το "σίγουρη" δεν πήγαινε εκεί είναι προφανές. Μέχρι και πριν ένα χρόνο αν ήθελες να πας σε τέτοιες σχολές αρκούσε ξέσκισμα ένα χρόνο να γράψεις στις πανελλήνιες. Πέρασες γραπτά και αθλήματα; τελείωσε έχεις εξασφαλισμένη ΔΟΥΛΕΙΑ μέχρι να γεράσεις. Το πώς περνάτε εκεί μέσα και πόσο ξύλο σας ρίχνουν με αφήνει αδιάφορο.
Δεύτερο δεν είναι όλα τα πόστα σε αυτές τις ειδικότητες στον ίδιο βαθμό επικινδυνα. Επίσης σου αρέσουν οι συγκρίσεις; Τι θες να πιάσω; τους πυροσβέστες; τους ελεγκτές της ΔΕΗ; τους ναυτικούς; τους οικοδόμους; μήπως τον κάθε τελειωμένο εργάτη που δουλεύει στα ναυπηγεία και κάνει αμμοβολή; Να είστε λίγο συγκρατημένοι όταν μιλάτε για επικινδυνότητα γιατί γελάν κι οι κότες.
Συν ότι οτιδήποτε από αυτά που αναφέρεις οι αστυνομικοί τα παίρνουν πίσω σε επιπλέον επιδόματα. Κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Σε καθε περιπτωση ειναι τελειως αρνητικο φαινομενο να επιλεγεις με αποκλειστικο κριτήριο το χρήμα.Δε πιστευω οτι περνανε καλα αυτα τα ατομα , οσα μπηκαν δηλαδη στρατο/αστυνομια αποκλειστικα και μονο για τα χρηματα.Δε ξερω βεβαια τι νιωθουν οι ιδιοι , πως περναει η μερα στην εργασια τους , αλλα οταν το σκεφτομαι πιστευω οτι υποφερουν ή οτι στο μέλλον θα υποφέρουν.Ειδικα στην αστυνομία , που ειναι και το θεμα.Προς τα παιδια της γ λυκειου που απογοητευτηκαν και το ηθελαν πραγματικα , δεν τελειωσε η ζωη!!!

Λεει ο vassilis
. Μέχρι και πριν ένα χρόνο αν ήθελες να πας σε τέτοιες σχολές αρκούσε ξέσκισμα ένα χρόνο να γράψεις στις πανελλήνιες. Πέρασες γραπτά και αθλήματα; τελείωσε έχεις εξασφαλισμένη ΔΟΥΛΕΙΑ μέχρι να γεράσεις
οι πανελληνιες ειναι σε ενα ποσοστο αντικειμενικος τροπος εισαγωγης. Ψαχνω να βρω πως εμπαιναν στις αστυνομικες σχολες πριν το 1995 ( τοτε ξεκινησε η εισαγωγη με πανελληνιες ) και ακομη δεν εβγαλα ακρη.Σε διαφορα φορουμ διαβασα ΕΛΠΙΖΩ αστειευτικες αναφορες οτι εδινες ενα κουτι λαδι απο το χωριο και εμπαινες :1eye: Το οτι θα μπουν με τις πανελληνιες και αυτοι που θελουν αποκλεστικα χρημα + σιγουρια δημοσιου ειναι δυστυχως αναποφευκτο.

Να είστε λίγο συγκρατημένοι όταν μιλάτε για επικινδυνότητα γιατί γελάν κι οι κότες.
Απλώς είπε οτι η δικη τους επικινδυνότητα εχει να κανει με σφαιρες αλλων ανθρωπων.Υπαρχουν τα εργατικα ατυχηματα που λες , η μπανανια μας παιζει και εδω να ειναι πρωτη αναλογικα στην ευρωπη σε θανατηφορα εργατ. ατυχ. ( ορυχεια λιγνιτη της δεη , οικοδομες κ.τ.λ).Η διαφορα ειναι οτι ως αστυνομικος καποιος θα σου φυτεψει μια σφαιρα , ειτε θανασιμα , ειτε οχι - στη χειροτερη,βλ. Στάθης Λαζαρίδης απο τα ζωνιανια του 2007, ειναι ακομη σε κωμα .Φυσικα αυτη ειναι η δουλεια τους , το ''λειτουργημα'' του αστυνομου, αλλα δε λειτουργει οπως θα επρεπε διοτι δεν υπαρχει η καταλληλη εκπαιδευση + εξοπλισμος + ποσα αλλα που τα ξερουν καλα οι ιδιοι αφου τα ζουνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ποια σίγουρη δουλειά; Ξέρεις ότι μπορεί να σκοτωθώ μία ημέρα στο περιπολικό; Μεγάλη σιγουριά. Ξέρεις πώς περνάγαμε εμείς στη σχολή; Για έλα κι εσύ να σε δω πόσες μέρες θα άντεχες; Τι συγκρίνεις; Την παιδική χαρά που έχετε στα πανεπιστήμια και πηγαίνετε όποτε θέλετε;

Πράγματι, Εμμανουήλ! Έτσι είναι, όπως τα λες. Το επάγγελμα των αστυνομικών είναι ιδιαίτερα ριψοκίνδυνο και καλό θα ήταν όλοι/ες μας να το αναγνωρίζουμε και να σας είμαστε ευγνώμονες. Δυστυχώς η σημερινή κοινωνία θεοποιεί τους αναρχικούς και δεν αναγνωρίζει τον καθημερινό σκληρό αγώνα που δίνουν οι αστυνομικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Πράγματι, Εμμανουήλ! Έτσι είναι, όπως τα λες. Το επάγγελμα των αστυνομικών είναι ιδιαίτερα ριψοκίνδυνο και καλό θα ήταν όλοι/ες μας να το αναγνωρίζουμε και να σας είμαστε ευγνώμονες. Δυστυχώς η σημερινή κοινωνία θεοποιεί τους αναρχικούς και δεν αναγνωρίζει τον καθημερινό σκληρό αγώνα που δίνουν οι αστυνομικοί.

Καταρχάς μεγάλε άστο το πήγες στο πολιτικό θέμα εσύ και κάνει μπαπ από μακριά ο τρόπος σκέψης; Που κολλάνε αυτά που λες; Γιατί πάντα εδώ να μην λέμε το σωστό; Άστο την έχασες την ουσία, δυστυχώς ή σημερινή κοινωνία τέτοια. Την επόμενη φορά σκέψου. τι θα γράψεις πρωτού απαντήσεις, πάντα φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Καταρχάς μεγάλε άστο το πήγες στο πολιτικό θέμα πάντα φιλικά.
Γυναίκα είμαι, ρε φίλε:eek:
Εγώ εξέφρασα απλώς την άποψή μου. Δεν την επιβάλλω σε κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Γυναίκα είμαι, ρε φίλε:eek:
Εγώ εξέφρασα απλώς την άποψή μου. Δεν την επιβάλλω σε κανέναν.

Ότι και να είσαι σου έγραψα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top