Σχολή Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ

keravnoulhs

Νεοφερμένος

Ο keravnoulhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και εγώ έχω φάει δακρυγόνα παρόλα αυτά νομίζω ότι θεωρείς όλους τους αστυνομικούς ματατζήδες ενώ τα ματ είναι μόνο μια από τις υπηρεσίες της αστυνομιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Αλλά βέβαια, όποιος πηγαίνει κόντρα σ' αυτό το επάγγελμα τσουβαλιάζει και όσους "αξίζουν". Είναι τόσοι λίγοι που αξίζουν, τόσοι λίγοι που κάνουν πραγματική δουλειά, και δεν πειράζουν τον συνάνθρωπο. Και ακόμα λιγότεροι που δεν βγαίνουν "ζώα ψυχικά" από την σχολή, πέραν του κύκλου της οικογένειας/φίλων. Ήξεραν, ωστόσο, που θα έμπαιναν.

Τους έχεις μετρήσει και ξέρεις πόσο λίγοι είναι; Κανένας εδώ δεν υποστηρίζει ότι οι αστυνόμοι που καταχρώνται την εξουσία που τους δίδεται και βιοπραγούν αδικαιολόγητα είναι ένας και δύο. Φυσικά είναι ένα μη αμηλετέο ποσοστό, κάθε κλάδος που προσφέρει κάποιας μορφής εξουσία έχει και τα ανάλογα ποσοστά διαφθοράς. Αλλά γιατί θεωρείς ότι αυτό το ποσοστό είναι 95% και όχι 10%; Προφανώς θα έχεις δει περιστατικά στα οποία υπήρξε παράνομη και αδικαιολόγητη συμπεριφορά από αστυνόμους, όλοι έχουμε δει. Αλλά δε γνωρίζουμε σε ποιο ποσοστό οι άνθρωποι αυτοί είναι αναξιόλογοι, άρα δεν πρέπει να γενικεύουμε ή να νομίζουμε πως γνωρίζουμε τους αριθμούς χωρίς να είναι έτσι.

Ακόμη και να είναι μεγαλύτερο το ποσοστό των παρανομούντων αστυνόμων από άλλους επαγγελματικούς τομείς (που μπορεί να είναι λόγω συγκεκριμένων παραμέτρων όπως οι συνθήκες που αντιμετωπίζουν και η εξουσία που τους δίδεται, την οποία δε μπορούν όλοι να διαχειριστούν συνετά), δε δικαιολογεί την απαξίωσή τους. Για παράδειγμα, πιθανότατα οι αλλοδαποί στην Ελλάδα να εγκληματούν σε μεγαλύτερα ποσοστά από τους Έλληνες (αναλογικά, πάντα, και λέω πιθανότατα διότι ούτε εγώ γνωρίζω τους αριθμούς, εάν υπάρχουν). Αυτό οφείλεται σε διάφορες παραμέτρους, για παράδειγμα την οικονομική αδυναμία πολλών αλλοδαπών ή την έλλειψη της παιδείας στις χώρες τους. Όπως μπορεί κάποιος (με δημοκρατικές αρχές) να αντιληφθεί, δεν είναι ηθικό ούτε δίκαιο να αποκαλεί κάποιος τους αλλοδαπούς εν τω συνόλω κλέφτες, δολοφόνους ή με οποιοδήποτε άλλο κοσμητικό επίθετο. Όλα τα φαινόμενα επηρεάζονται από ορισμένους παράγοντες και θεωρώ πως είναι απαράδεκτες οι προσβλητικές δηλώσεις για ένα επάγγελμα, το οποίο επιλέγουν πολλοί που επιθυμούν να ασχοληθούν με την προστασία του πολίτη. Το γεγονός ότι ανάμεσα σε αυτούς υπάρχουν άλλοι, οι οποίοι πάνε για να βγάλουν τα δικά τους ψυχολογικά συμπλέγματα, δε δικαιώνει την κριτική σε ολόκληρο τον κλάδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τα γνωρίζω όλα αυτά όμως δε σκοπεύω να γίνω ούτε κάφρος, ούτε δολοφόνος, ούτε ρατιστής. Απλά μου αρέσει. Και μισθό ξέρω ότι δε θα παίρνω μεγάλο, αλλά από την ανεργεία σίγουρα είναι καλύτερο. Έχω τελειώσει παραϊατρικό επάγγελμα, μου αρέσει να προσφέρω και όχι να βλάπτω, αλλιώς δε θα το διάλεγα.

Τραβα και κανε αιτηση να μπεις στην Scotland Yard. Μην μπλεξεις με το Ελληνικο Δημοσιο.

Aλλα επειδη απ'οσο καταλαβα γουσταρεις να γινεις αστυνομικος, πιστευω οτι θα εισαι μια καλη προσθηκη στην ΕΛ.ΑΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Όλα τα φαινόμενα επηρεάζονται από ορισμένους παράγοντες και θεωρώ πως είναι απαράδεκτες οι προσβλητικές δηλώσεις για ένα επάγγελμα, το οποίο επιλέγουν πολλοί που επιθυμούν να ασχοληθούν με την προστασία του πολίτη.

Κοίτα γενικά γουστάρω τις απαντήσεις σου, είναι πάντα τεκμηριώμενες και επιχειρηματολογείς ορθολογικά, ασχέτως αν στο συγκεκριμένο θέμα έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις. Ωστόσο αν, με πολλή προσπάθεια, αποδεχθώ το ποσοστό της τάξης του 10% που δίνεις για τους διεφθαρμένους, εξουσιολάγνους κλπ. στην ελληναράδικη αστυνομία, είμαι 100% σίγουρος πως η συντριπτική πλειοψηφία εκείνων που μπαίνουν στη αστυνομία (όπως και στον στρατό και στα λοιπά σώματα ασφαλείας), το κάνουν αποκλειστικά και μόνο για τα λεφτά (που σε βεβαιώ πως δεν είναι καθόλου λίγα εν συγκρίσει με τα σημερινά δεδομένα) και την εν γένει ασφάλεια του δημοσίου. Εκεί τα ποσοστά που δίνεις αντιστρέφονται, άντε ένα 10% να μπαίνει επειδή θέλει να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο και αυτό είναι δεδομένο. Κάτι αντίστοιχο συμβάνει, για να μιλήσω και για τα του οίκου μου και στην ιατρική δεν μας βγάζω απέξω, αλλά δεν έχουμε την ίδια εργασική ασφάλεια και από οικονομικές απολαβές..... άσε δεν το σχολιάζω. Επιπρόσθετα αν το παιδί που άνοιξε το θέμα γουστάρει πραγματικά να γίνει αστυνομικός για να προσφέρει και να συνδράμει τους πολίτες σε κάθε ευκαιρία, να πάει με τα χίλια και ελπίζω να αντέξει εκεί μέσα, γιατί οι περισσότεροι πριν μπουν σε αυτές τις σχολές ήταν μια χαρά παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
μήπως να σου δείξει και την γκόμενα του για να την εγκρίνεις; :confused:


O threadstarter ζήτησε γνώμες και πληροφορίες για το επάγγελμα που διάλεξε να κάνει. Όταν ζητήσει και γνώμες και πληροφορίες για την γκόμενά του, θα προσπαθήσουμε να του τις δώσουμε κι αυτές αν μπορούμε.

το παιδί μιλάει για επιλογή, για κάτι που διάλεξε και αποφάσισε να κάνει.
Το για ποιο πράγμα μιλάει το ξέρουμε, ξαναλέω ότι ο ίδιος ζήτησε γνώμες συμβουλές κλπ. Το ότι δε σας/του αρέσουν είναι άλλο θέμα. e-steki λέγεται το σάιτ, ούτε "φίλοι Αστυνομίας" λέγεται ούτε "ελάτε να συμφωνήσουμε σε όλα". Συζητάμε. Αν δε σας αρέσουν οι γνώμες κάποιων, αγνοήστε τις. Αλλά μη ζητάτε τα ρέστα επειδή γράψαμε μια γνώμη στο θέμα το οποίο ανοίχτηκε ακριβώς για να ζητήσει αυτή τη γνώμη.

Ούτως ή άλλως μετά από 2-3 ποστ εμάς των "λάθος", θα μείνετε μόνοι σας να λέτε τι καλό έργο κάνει η αστυνομία, οπότε αφήστε μας τουλάχιστον να πούμε τη γνώμη μας (ξανά, αφού μας ζητήθηκε) έστω μια φορά.

Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Κοίτα γενικά γουστάρω τις απαντήσεις σου, είναι πάντα τεκμηριώμενες και επιχειρηματολογείς ορθολογικά, ασχέτως αν στο συγκεκριμένο θέμα έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις. Ωστόσο αν, με πολλή προσπάθεια, αποδεχθώ το ποσοστό της τάξης του 10% που δίνεις για τους διεφθαρμένους, εξουσιολάγνους κλπ. στην ελληναράδικη αστυνομία, είμαι 100% σίγουρος πως η συντριπτική πλειοψηφία εκείνων που μπαίνουν στη αστυνομία (όπως και στον στρατό και στα λοιπά σώματα ασφαλείας), το κάνουν αποκλειστικά και μόνο για τα λεφτά (που σε βεβαιώ πως δεν είναι καθόλου λίγα εν συγκρίσει με τα σημερινά δεδομένα) και την εν γένει ασφάλεια του δημοσίου. Εκεί τα ποσοστά που δίνεις αντιστρέφονται, άντε ένα 10% να μπαίνει επειδή θέλει να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο και αυτό είναι δεδομένο. Κάτι αντίστοιχο συμβάνει, για να μιλήσω και για τα του οίκου μου και στην ιατρική δεν μας βγάζω απέξω, αλλά δεν έχουμε την ίδια εργασική ασφάλεια και από οικονομικές απολαβές..... άσε δεν το σχολιάζω. Επιπρόσθετα αν το παιδί που άνοιξε το θέμα γουστάρει πραγματικά να γίνει αστυνομικός για να προσφέρει και να συνδράμει τους πολίτες σε κάθε ευκαιρία, να πάει με τα χίλια και ελπίζω να αντέξει εκεί μέσα, γιατί οι περισσότεροι πριν μπουν σε αυτές τις σχολές ήταν μια χαρά παιδιά.

Συμφωνούμε, πιστεύω κι εγώ πως η επαγγελματική ασφάλεια που προσφέρουν τα σώματα ασφαλείας είναι από τους βασικότερους λόγους για τους οποίους επιλέγεται η εισαγωγή σε αυτά. Πέρα από το συγκεκριμένο στοιχείο, όμως, το ζήτημα είναι πώς θα αντιμετωπίσει ο καθένας τους πολίτες όταν έρθει η ώρα. Θα φέρεται υπεύθυνα και συνετά, με σεβασμό προς τον πολίτη και επιθυμώντας να φέρει εις πέρας την αποστολή του, δηλαδή την προστασία των πολιτών και της δημόσιας περιουσίας, ή θα έχει γραμμένη την προστασία του πολίτη και μόνη του ευχαρίστηση θα είναι να πετάει δακρυγόνα και να μοιράζει σφαλιάρες απρόκλητα; Αν κάποιος κάνει καλά τη δουλειά του, ας είναι τα χρήματα ένας από τους βασικούς λόγους για τους οποίους την επέλεξε, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν θέλει να βολευτεί και δεν ενδιαφέρεται για κανέναν άλλον, ούτε για το καθήκον του φυσικά, αλλά προτιμάει να κάνει χαβαλέ και να είναι τσαμπουκάς αναίτια, εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να υπάρχει έλεγχος στην εκτελεστική εξουσία όπως και σε κάθε άλλη, για να μην αυθαιρετεί κανείς. Συμφωνώ πάντως και στην άποψη ότι θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος να δει αρκετά κακώς κείμενα στη σχολή και στο σώμα γενικότερα, όπως και ότι θα του δοθεί η ευκαιρία να προσφέρει στους πολίτες εφόσον το επιθυμεί.

O threadstarter ζήτησε γνώμες και πληροφορίες για το επάγγελμα που διάλεξε να κάνει. Όταν ζητήσει και γνώμες και πληροφορίες για την γκόμενά του, θα προσπαθήσουμε να του τις δώσουμε κι αυτές αν μπορούμε.


Το για ποιο πράγμα μιλάει το ξέρουμε, ξαναλέω ότι ο ίδιος ζήτησε γνώμες συμβουλές κλπ. Το ότι δε σας/του αρέσουν είναι άλλο θέμα. e-steki λέγεται το σάιτ, ούτε "φίλοι Αστυνομίας" λέγεται ούτε "ελάτε να συμφωνήσουμε σε όλα". Συζητάμε. Αν δε σας αρέσουν οι γνώμες κάποιων, αγνοήστε τις. Αλλά μη ζητάτε τα ρέστα επειδή γράψαμε μια γνώμη στο θέμα το οποίο ανοίχτηκε ακριβώς για να ζητήσει αυτή τη γνώμη.

Ούτως ή άλλως μετά από 2-3 ποστ εμάς των "λάθος", θα μείνετε μόνοι σας να λέτε τι καλό έργο κάνει η αστυνομία, οπότε αφήστε μας τουλάχιστον να πούμε τη γνώμη μας (ξανά, αφού μας ζητήθηκε) έστω μια φορά.

Φιλικα.

Καλησπέρα σας. Φέτος πήρα το πτυχίο από τη σχολή μου και αποφάσισα να κάνω κάτι που σκεφτόμουν από καιρό, να δώσω πανελλήνιες για να μπω στη σχολή αξιωματικών της αστυνομίας. Θα ήθελα όποιος ξέρει (αν είναι ο ίδιος ο αστυνομικός ας πούμε) να μου δώσει πληροφορίες για τις συνθήκες που επικρατούν μέσα στη σχολή και να μου εξηγήσει κάποια επαγγελματικά θέματα, είτε από εδώ είτε σε μήνυμα. Ευχαριστώ πολύ.

Στο κόκκινο σταματάμε, στο πράσινο προχωράμε. Είσαι ακόμη βέβαιη πως ζήτησε απόψεις για την Ελληνική Αστυνομία και το έργο της και όχι τις συνθήκες τις σχολής και ορισμένα επαγγελματικά θέματα, εφόσον είχε ήδη λάβει την απόφαση να προσπαθήσει να εισαχθεί στη σχολή που αναφέρει;

Υ.Γ: Ιδιαίτερα μετά το δεύτερο μήνυμα του παιδιού, δε χωράει αμφιβολία για τις προθέσεις του.
Δε ξεκίνησα αυτό το θέμα ούτε για να γίνει πεδίο αντιπαράθεσης των διάφορων απόψεων ούτε για να τρολλάρω όπως ειπώθηκε. Σκέφτομαι απλά να γίνω αστυνομικός και θα ήθελα λεπτομέριες για τη ζωή μέσα στη σχολή και κάποια πράγματα για τη δουλειά (του στυλ με ποιο κριτήριο σε βάζουν στι διάφορες υπηρεσίες) και άλλα. Αν υπήρχε κάποιος αστυνομικός ή σχετικός γενικά και έχει όρεξη να μου πει κάποια πράγματα θα ήμουν ευγνόμων, είτε από εδώ είτε με κάποιο μήνυμα.

Νομίζω πως αρκετά ασχοληθήκαμε με το αν συμφωνούμε ή όχι με την ύπαρξη της Ελληνικής Αστυνομίας (διότι αυτή είναι η βάση της συζήτησης που έγινε, καθώς δε μιλήσατε για έλεγχο της εκτελεστικής εξουσίας και ανάγκη εξυγίανσης του κλάδου αλλά υπήρξε πλήρης απαξίωση και επίκριση του σώματος συνολικά). Αν θέλει κάποιος να απαντήσει επί του θέματος, να το κάνει, διαφορετικά ίσως έχουν γραφτεί αρκετά και από τις δύο πλευρές της παρελθούσας αντιπαράθεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Θα ήθελα όποιος ξέρει (αν είναι ο ίδιος ο αστυνομικός ας πούμε) να μου δώσει πληροφορίες για τις συνθήκες που επικρατούν μέσα στη σχολή και να μου εξηγήσει κάποια επαγγελματικά θέματα, είτε από εδώ είτε σε μήνυμα. Ευχαριστώ πολύ.

Δε ξεκίνησα αυτό το θέμα ούτε για να γίνει πεδίο αντιπαράθεσης των διάφορων απόψεων ούτε για να τρολλάρω όπως ειπώθηκε. Σκέφτομαι απλά να γίνω αστυνομικός και θα ήθελα λεπτομέριες για τη ζωή μέσα στη σχολή και κάποια πράγματα για τη δουλειά (του στυλ με ποιο κριτήριο σε βάζουν στι διάφορες υπηρεσίες) και άλλα. Αν υπήρχε κάποιος αστυνομικός ή σχετικός γενικά και έχει όρεξη να μου πει κάποια πράγματα θα ήμουν ευγνόμων, είτε από εδώ είτε με κάποιο μήνυμα.


Έκανα κι εγώ colour coding! Στα πράσινα προχωράω (όποιος ξέρει = ξέρω 2 πράματα), στα κόκκινα σταματάω (δεν είμαι αστυνομικός), αλλά μετά το πράσινο λέει "ας πούμε", οπότε δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΌ να είσαι αστυνομικός για να απαντήσεις, ούτε απαγορευτικό το να μην είσαι ώστε να μην απαντήσεις.

Πάμε στην άλλη παράγραφο. Ο θρεντσταρτερ ζήτησε πρακτικές συμβουλές για μέσα απ' τη σχολή - του τις έδωσα, έχω δύο γνωστούς μου πολύ δικούς μου ανθρώπους στην αστυνομία και αυτά που του έγραψα είναι απολύτως αληθή. Επίσης έχω ιντερνετ και μπορώ να γκουγκλαρω "ελληνική αστυνομία".

Για την αντίρρηση του θρεντσταρτερ "να μη γίνει αντιπαράθεση", εγώ να συνεχίσω να ποσταρω δεν πρόκειται οπότε μην ανησυχείτε (δε θα ενοχλήσω άλλο - δεν το λέω ειρωνικά), όμως δε γίνεται να βάζεις όρια από πριν και να λες "πείτε μου μόνο 2-3 πράματα και μη σχολιάσετε, μη γράψετε τη γνώμη σας, μην κάνετε ανταλλαγή απόψεων γιατί δε θέλω". Δε γίνεται, πώς το λένε. Το σαιτ έχει ελεύθερη και δωρεάν εγγραφή και ελεύθερη και δωρεάν συμμετοχή, αρκεί να ακολουθείς τους κανονισμούς. Να ξεκινήσω κι εγώ θέμα "Λείψανα Αγίας Βαρβάρας" και να πω "απαντήστε μόνο αν προσκυνήσατε, μην κάνετε καθόλου κουβέντα ή συζήτηση, γιατί δε θέλω". Ε δε γίνεται να ζητάς κάτι τέτοιο.

Άνοιξες θέμα σε ένα φορουμ στο ιντερνετ. Δεν έγραψες ούτε στο προσωπικό σου μπλογκ όπου ελέγχεις ποιος θα σχολιάσει, ούτε στο προσωπικό σου φεησμπουκ ούτε στο ημερολόγιό σου. Εφόσον έχει κρατηθεί ένα επίπεδο και δεν κατεβαίνουν καντήλια και προσβολές, δε βλέπω το λόγο να απορείτε και να εξίσταστε. Έτσι είναι το ιντερνετ και τα φορα ---> άνοιξες θέμα ---> θα ακολουθήσει συζήτηση, ίσως (άκουσον άκουσον!) να γραφτούν και απόψεις με τις οποίες θα διαφωνείς.

Φορουμ λέγεται, το λέει και η λέξη. Αν δε σας αρέσει το να διαβάζετε αντίθετες απόψεις τότε

- δεν ξέρετε τι σημαίνει διάλογος - κοιτάξτε την αντίδραση που γέννησαν τα ποστ κάποιων από μας (χαρακτηριστήκαμε ιδεολόγοι της πούτσας, παιδάκια, ανώριμοι και φυσικά χρησιμοποιήθηκε και το επιχείρημα "ποιος ζήτησε τη γνώμη σου;" - ταυτόχρονα φυσικά όλοι οι άλλοι που απάντησαν ΘΕΤΙΚΑ για την αστυνομία, ενώ ΔΕΝ είναι αστυνομικοί όπως και καλά ζήτησε ο θρεντσταρτερ, αυτό δεν πειράζει! Αυτών η γνώμη προφανώς ζητήθηκε, ε; :) Double standards much?

- ανοίξτε ένα θέμα με τίτλο και περιγραφή κατάλληλο, του τύπου "Φίλοι ΕΛΑΣ" και σας το εγγυώμαι ότι δε θα διαβάσετε καμία αρνητική άποψη γιατί θα ξέρουμε εξαρχής ότι εκεί μέσα δεν έχουμε λόγο να μπούμε και να συνομιλήσουμε. Όπως δε θα γράψω στο θέμα "Ρινοπλαστική" (δεν έχω κάνει), έτσι δε θα έγραφα και στο υποθετικό "Φίλοι ΕΛΑΣ".

Αυτά από μένα, οβερ εντ αουτ. Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο άνθρωπος δεν ζήτησε βοήθεια για να πάρει μια απόφαση οπότε θα ήταν λογικό εκφράζαμε τις γνώμες μας είτε θετικές είτε αρνητικές. ΄Εχει ήδη πάρει την απόφασή του και ζητάει αν υπάρχουν κάποιοι από τους μελλοντικούς συναδέλφους του στο φόρουμ για να του λύσουν κάποιες απορίες. Νομίζω ακόμα δεν έχει πάρει τις απαντήσεις που ζήτησε. Πάντως στο iSchool υπάρχουν αρκετά σχετικά θέματα στα οποία ίσως να βρει κάποια πράγματα που θα του φανούν χρήσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
- δεν ξέρετε τι σημαίνει διάλογος - κοιτάξτε την αντίδραση που γέννησαν τα ποστ κάποιων από μας (χαρακτηριστήκαμε ιδεολόγοι της πούτσας, παιδάκια, ανώριμοι και φυσικά χρησιμοποιήθηκε και το επιχείρημα "ποιος ζήτησε τη γνώμη σου;" - ταυτόχρονα φυσικά όλοι οι άλλοι που απάντησαν ΘΕΤΙΚΑ για την αστυνομία, ενώ ΔΕΝ είναι αστυνομικοί όπως και καλά ζήτησε ο θρεντσταρτερ, αυτό δεν πειράζει! Αυτών η γνώμη προφανώς ζητήθηκε, ε; :) Double standards much?

Καθόλου, ο λόγος της δικής μας αντίδρασης ήταν οι δικές σας δημοσιεύσεις, δεν έγραψε κανείς "ναι να πας στην ΕΛ.ΑΣ. που είναι υπέροχα κλπ.", αλλά υπήρξαν απαντήσεις στα επικριτικά μηνύματα για την απόφαση που δηλώνεται στο αρχικό μήνυμα.

Προσωπικά δε συμφωνώ καθόλου με ολόκληρο το μήνυμά σου. Το γεγονός ότι ανταλλάζουμε μηνύματα στο forum δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένο πλαίσιο που τίθεται από την αρχική δημοσίευση, του οποίου τα όρια δε θα πρέπει να υπερβαίνουμε αν επιθυμούμε να μην ξεφύγουμε από το θέμα. Στην προσωπική μου κρίση, η δικαιολόγηση των αρνητικών μηνυμάτων για την ΕΛ.ΑΣ. ενώ δε ζητήθηκε άποψη επ'αυτού είναι εντελώς μάταιη, καθώς ως επί το πλείστον τα μηνύματα εξωτερίκευσαν θυμό και μίσος, και όχι σφαιρική άποψη για τα προβλήματα της ΕΛ.ΑΣ, συναρτήσει όμως με την αναγκαιότητα της ύπαρξής της και την επιθυμία επιδιόρθωσής της.

Νομίζω αρκετά ξεφύγαμε και δε χρειάζονται άλλες απόψεις σχετικά με την ΕΛ.ΑΣ. γενικώς, παρά μόνο αν υφίστανται για τα ειδικά ερωτήματα του αρχικού μηνύματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλές σχολές με λίγα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

keravnoulhs

Νεοφερμένος

Ο keravnoulhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω πάρει την απάντηση που θέλω, παρά μόνο τα γνωστά για μπάτσους γουρούνια κτλ, αυτά τα ξέρω και μου φτάνει που οι γονείς μου είναι αρνητικοί σε αυτό δεν υπάρχει λόγος να ακούς γκρίνια και εδώ. Όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε την απόφαση μου την έχω πάρει δε ψάχνω σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού έναν σχετικό να μου μιλήσει θέλω αλλα δεν το βλέπω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω πάρει την απάντηση που θέλω, παρά μόνο τα γνωστά για μπάτσους γουρούνια κτλ, αυτά τα ξέρω και μου φτάνει που οι γονείς μου είναι αρνητικοί σε αυτό δεν υπάρχει λόγος να ακούς γκρίνια και εδώ. Όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε την απόφαση μου την έχω πάρει δε ψάχνω σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού έναν σχετικό να μου μιλήσει θέλω αλλα δεν το βλέπω :P

Καλησπέρα!!! :):) πρώτα από όλα θέλω να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για το γεγονός ότι είσαι άνθρωπος, ο οποίος πέρα από αυτό που σπούδασες θέλεις να κάνεις και κάτι παραπάνω και να μπεις πάλι στην διαδικασία των πανελλαδικών προκειμένου να μπεις στην σχολή αξιωματικών της Ελληνικής Αστυνομίας:clapup::clapup: Πριν όμως απαντήσω στο ερώτημα σου θα ήθελα πολύ να πω, πως μέσα από κάποια μηνύματα που διάβαζα πιο πάνω αντιλήφθηκα ότι οι απόψεις ορισμένων ανθρώπων είναι πολύ προκατειλημένες καθώς έχουν μάθει από ότι φαίνεται να ισοπεδώνουν κάποια επαγγέλματα και ειδικότερα αυτό του αστυνομικού γιατί υπάρχουν κάποιες αντιλήψεις που επικρατούν εδώ και πολλά χρόνια.. πιο πάνω διάβασα ότι ο αστυνομικός δεν προφέρει στο κοινωνικό σύνολο:worry::worry:, αλήθεια??? και όταν ο αστυνομικός συλλαμβάνει τον εγκληματία, τον τρομοκράτη, τον κλέφτη δεν προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο?? και άλλα τόσα παραδείγματα ...ας μην λέγονται λοιπόν τέτοια πράγματα γιατί αυτό δείχνει πως κάποιοι είτε δεν αντιλαμβάνονται την πραγματικότητα είτε εθελοτυφλουν;);)
Όσα γράφω παραπάνω δεν αποτελούν μομφή σε κανέναν απλά εκφράζω την άποψη μου για όσα ειπώθηκαν παραπάνω:):)
Για να απαντήσω τώρα στον keravnoulh κοίτα από όσο γνωρίζω στις σχολές της αστυνομίας είναι πιο νορμαλ σε σύγκριση με τις στρατιωτικές σχολές και ως προς την εκπαίδευση και ως προς τα μαθήματα. Επιπλέον πρέπει να γνωρίζεις ότι στην Αξιωματικών είναι πολύ καλά τα πράγματα ειδικά μετά την εκπαίδευση που διαρκεί περίπου 1 μήνα, και τα χρήματα είναι καλά και οι συνθήκες διαβίωσης :):) βέβαια πρέπει να μπεις σε ένα πρόγραμμα γυμναστικής και για να περάσεις και τα αθλήματα αλλά και για να ανταπεξέλθεις μέσα στην σχολή..;););) Τώρα η διάρκεια φοίτησης είναι 4 χρόνια αν θυμάμαι καλά και αργότερα μπορείς να κάνεις εκπαιδεύσεις, να πηγαίνεις σε σχολεία και μπορείς να αξιοποιήσεις και το πτυχίο σου αναλόγως βέβαια και με το τι χρειάζεται και η αστυνομία. Τέλος στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά και δεν μπορέσεις να μπεις στην Αξιωματικών θα σου πρότεινα να βάλεις την Αστυφυλάκων γιατί μετά μπορείς να δώσεις ειδικές εξετάσεις και να μπεισ στην Αξιωματικών, έχοντας μια εμπειρία παραπάνω:D:D Για να κλείσω γιατί έγραψα πολλά και μπορεί να κούρασα θέλω να σου πω πως να κάνεις αυτό που αγαπάς πραγματικά και μην ακούς κανένα!!!:clapup::clapup: σου εύχομαι πραγματικά να πετύχεις αυτό που πραγματικά θέλεις :):) και αν θες και άλλες πληροφορίες στείλε μου μήνυμα...:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω πάρει την απάντηση που θέλω, παρά μόνο τα γνωστά για μπάτσους γουρούνια κτλ, αυτά τα ξέρω και μου φτάνει που οι γονείς μου είναι αρνητικοί σε αυτό δεν υπάρχει λόγος να ακούς γκρίνια και εδώ. Όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε την απόφαση μου την έχω πάρει δε ψάχνω σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού έναν σχετικό να μου μιλήσει θέλω αλλα δεν το βλέπω :P

Πληκτρολόγησε πάνω δεξιά στην αναζήτηση "αξιωματικών αστυνομίας" και θα βρεις διάφορα σχετικά θέματα σ΄αυτό το φόρουμ. Θα βρεις επίσης παιδιά που έχουν περάσει οπότε μπορείς να τους στείλεις προσωπικό μήνυμα και να τους ρωτήσεις ο,τι θέλεις. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δεν έχει κανένας δικαίωμα να τον αμφισβητεί ακόμα και αν δεν συμφωνεί με τη γνώμη του. Μου θυμίζει ένα παλιότερο θέμα "Προοπτικές εργασίας μη πτυχιούχου στην Ελλάδα της κρίσης" όπου ένα παιδί ήθελε για σοβαρούς λόγους να σταματήσει τις σπουδές του και ζητούσε γνώμες για τις επιλογές εργασίας που έχει. Ελπίζω να μην πήρε σοβαρά αυτά που του έγραψαν γιατί στην καλύτερη περίπτωση είχε σίγουρη την κατάθλιψη. Τέλος πάντων εγώ το μόνο που θέλω είναι να ευχηθώ καλή επιτυχία τόσο σ΄εσένα όσο και σ΄ όλους τους άλλους, σ΄ο,τι ο καθένας έχει διαλέξει να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

ζήτησες πληροφορίες σχετικά με το επάγγελμα του αστυνομικού. Εγώ, ως υιός αστυνομικού μπορώ να σου δώσω κάποιες, το τονίζω ΚΑΠΟΙΕΣ, απαντήσεις. Καταρχήν, εσύ ως απόφοιτος της σχολής Αξιωματικών ξεκινάς ως Υπαστυνόμος Β'. Άρα δεν θα είσαι ολη μέρα έξω, ως αξιωματικός έχεις και πολλή γραφειοκρατική δουλειά. Παρ' όλα αυτά, να είσαι προετοιμασμένος για ξενύχτια (θυμάμαι που έπαιρναν τηλέφωνο τον πατέρα 6 το χάραμα για σοβαρά θέματα και έπρεπε να τρέχει(υπηρετούσε στο Κ. Νευροκόπι, καμιά 30 χιλιόμετρα από Δράμα). Για σκληρές εικόνες, δεν το συζητώ, όπως και για κατάρες στο τηλέφωνο που θα βαράει όλην την ώρα κάποιες μέρες, ετοιμάσου για χαμένες αργίες και ρεπό, ακύρωση διακοπών. Ετοιμάσου για τρέξιμο σε πράγματα που δεν θα έπρεπε να κάνεις εσύ, αλλά τι να κάνουμε, Ελλάδα είναι εδώ. Επίσης, για πάρα πολλές και αυξανόμενες ευθύνες, όσο ανεβαίνεις στην ιεραρχία. Αυτήν την στιγμή, δεν μπορώ, να σκεφτώ άλλα, αλλά αν χρειαστείς οτιδήποτε, ρώτα και θα απαντήσω αν μπορώ.

Όσον αφορά τις διάφορες απόψεις περί αστυνομίας, θα ήθελα να εκφράσω την γνώμη μου. Καταρχήν, αποδοκιμάζω ότι έχει ακουστεί περί τεμπέληδων, ακροδεξιών, βίαιων κ.τ.ό. Πρέπει κάποιοι ''ιδεολόγοι'' ακραίοι της πλάκας(ο χαρακτηρισμός αυτός απευθύνεται γενικότερα, δεν στοχοποιώ κανέναν), να καταλάβουν ότι η Αστυνομία ως σώμα ασφαλείας δεν έχει ως σκοπό να πλακώσει και να σκοτώσει τον κάθε Έλληνα πολίτη που διαμαρτύρεται ή τον κάθε αντεξουσιαστή που καταστρέφει κάθε δίμηνο εν μία νυκτί όλο το κέντρο της Αθήνας. Υπάρχει κυρίως η προστασία γενικότερα του Έλληνα πολίτη ως στόχος της αστυνομίας. Πρέπει να ξέρετε, καταδικάζοντας τα και εγώ ο ίδιος πολλές φορές, ότι τα ΜΑΤ είναι σώμα, στο οποίο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, κατατάσσονται αστυνομικοί. Ποιός έχει όρεξη να διακινδυνεύει την σωματική ακεραιότητα του για να κάνει το κέφι του, άραγε; Και όλοι εσείς που κατηγορείτε συνεχώς τα ΜΑΤ, να θυμάστε δύο πράγματα, πρώτον ότι είναι εκεί πάρα την θέλησή τους και δεύτερον ότι ως άνθρωποι, ξεσπούν. Όταν διάφοροι τους προκαλούν σε πορείες και διαδηλώσεις, αυτοί είναι οι καλοί; δεν έχουν καθόλου μερίδιο ευθύνης; δεν το κάνουν όλοι, φυσικά, κάποιο μέρος όμως ναι.
Μόνο η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος κάνει δουλειά; τώρα προσέβαλε, οποίος το λέει αυτό την οικογένειά μου και εμένα, ως γιος ενος αχαΐρευτου και αχρήστου που τα ξύνει όλη μέρα(συγγνώμη για την έκφραση, αλλά αυτό ουσιαστικά εννοεί οποίος το λέει Αυτό). Το ξέρετε ότι βάσει συντάγματος οι Αστυνομία είναι Ένας από τους λίγους κλάδους που απαγορεύεται να απεργήσει ή να κάνει στάση εργασίας; είναι ωραίο όμως να ακούς το κάθε ρεμάλι εργατοπατέρα μετα να ιδεολογεί επί του θέματος, Φωτόπουλος και Βαλασόπουλος και σία. Κάποιο ανέφερε ότι είναι στην ιατρική. Αν αρχίσω να λέω οτι όλοι οι γιατροί είναι λαμόγια του κέρατα, παίρνουν φακελάκια και Μίζες από εταιρείες, είναι ζαπλουτοι γιατι φοροδιαφεύγουν και δηλώνουν 5000 ευρώ. Είναι ωραίο; φυσικά και όχι, προσβάλλω έναν ολόκληρο κλάδο γιατί έτυχε να ακουσω κάτι κακό ή ετυχε να δω στην Τηλεόραση κάτι.

Ντροπή σε όλους εσάς της αχάριστους ιδεολόγοι της πλάκας. Τελικά, ένα πράγμα βλέπω. Θα φαγωθουμε μεταξύ μας, γιατι ο ένας υποψιάζεται τον άλλο. Φυσικά, έτσι θα γίνουμε σωστό κράτος, τι άλλο θέλουμε...

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
3 και 60 θα παίρνεις αλλά το ευχάριστο είναι ότι θα βαράς συνταξιούχους και θα έχεις για συναδέλφους σου κυρίως χρυσαυγίτες. Και το καλύτερο; Αν καμια φορά το παρακάνεις (πχ σκοτώσεις κανένα παιδάκι, αν επιτεθεί καμια ζαρντινιέρα σε φοιτητή, αν την πέφτεις σε μετανάστες επειδή είναι σκούροι), και φυσικά μόνο αν και εφόσον το μάθει κι ο κόσμος, τότε θα πρόκειται για "μεμονωμένο περιστατικό". Θα φοράς και κουλ στολή!

Καλωσήρθες στην Ελληνική Αστυνομία :) Χαίρομαι να βλέπω νέους με όνειρα και όραμα!

- https://www.tovima.gr/society/article/?aid=680122
- https://www.amnesty.org.gr/wp-content/uploads/2012/10/Police-Violence-in-Greece_REPORT.pdf
- Και πολλές άλλες πηγές, απλά γκουγκλαρε "ελληνική αστυνομία".

Κι εγώ Ι'm out, όπως η princess.

Δεν λες αναλήθειες αλλά ξεχνάς πώς δεν είναι μόνο τα ΜΑΤ η Αστυνομία. Αυτά πολύ πιθανόν θα κληθεί να τα κάνει μόνο αν γίνει Ματατζής. Άλλωστε πάει και για Αξιωματικός οπότε δεν θα του πέσει και πολύ βρωμοδουλειά πάνω του. Η Αστυνομία έχει και ένα σωρό άλλες υπηρεσίες , όχι μόνο τα ΜΑΤ, έλεος δηλαδή πια.

Καλησπέρα σας. Φέτος πήρα το πτυχίο από τη σχολή μου και αποφάσισα να κάνω κάτι που σκεφτόμουν από καιρό, να δώσω πανελλήνιες για να μπω στη σχολή αξιωματικών της αστυνομίας. Θα ήθελα όποιος ξέρει (αν είναι ο ίδιος ο αστυνομικός ας πούμε) να μου δώσει πληροφορίες για τις συνθήκες που επικρατούν μέσα στη σχολή και να μου εξηγήσει κάποια επαγγελματικά θέματα, είτε από εδώ είτε σε μήνυμα. Ευχαριστώ πολύ.

Μπράβο για το πτυχίο σου καταρχήν και για την απόφαση που έχεις πάρει σχετικά με Πανελλήνιες again. Κάπου πιο κάτω είδα ότι αποφοίτησες από κάτι πουχει σχέση με παραιατρική. Στην ΕΛΑΣ να ξέρεις δεν παίρνουν μόνο Αξιωματικούς Γενικών Καθηκόντων (οι απόιφτοι της αστυνομικης σχολής δλδ που θέλεις) αλλά και ΕΙΔΙΚΩΝ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ. Είναι Αξιωματικοί που είναι πτυχιούχοι συγκεκριμένων ειδικοτήτων που τους χρειάζεται η ΕΛΑΣ. Το επιστημονικό της προσωπικό αν θες (βιολόγος, ιατρός, ψυχολόγος κτλπ). Ψάξτο αν σε ενδιαφέρει.

Μία συμβουλή, μην ακους τους άλλους εδω μεσα που σχολιάζουν αρνητικά και απαξιωτικά. Ναι υπάρχουν ΜΑΤ που βαράνε και μαλ...ες αστυνομικοί (είναι μειοψηφια κ κυριως οι παλιοτεροι, θαλεγα 3 στους 10, οσες φορες απευθυνθηκα μια χαρα εξυπηρετηθηκα ευγενικά εκτος απο κανα 2 φορες) αλλά σε καμία χώρα του κόσμου η αστυνομία είναι αρεστή στον λαό. Μέσω της αστυνομίας μπορείς όντως να προσφέρεις αν είσαι υπέυθυνος (εκτός απο Ματατζης και δω στην ελλαδα ολους τους αστυνομικους περιέργως τους θεωρουν τετοιους ενώ μεχρι κ αυτοι μεταξύ τους έχουν ενα χάσμα).

Τώρα η σχολή που θες είναι 4 χρόνια, έχει πολύ καλές εγκαταστάσεις και πολύ καλή εκπαίδευση απ όσο ξέρω έχεις κάποια προνόμια αλλά είναι και αρκετά απαιτητική και ναι θεέλει διαβασμα απ οσο ξέρω κ απο γνωστούς μου, δεν είναι οπως όταν εισαι αστυφυλακας που εισαι προορισμενος για άλλα πραγματα. Ε μετά ανεξαρτήτως σε τι υπηρεσία θα δουλέψεις (άλλες θελουν περισσοτερο τρεξιμο αλλες λιγοτερο, αλλες πιο επικινδυνες άλλες οχι) οσο θασαι στην σχολή θα πρεπει ναχεις και μια σχετικά καλή φυσικη κατάσταση. Επίσης απ οσο ξερω στην Αξιωματικων το κλιμα μεταξυ των σπουδαστων ειναι λιγο πιο καλύτερο λόγω διαφορετικου επιπεδου σε σχεση με αστυφυλακων και επιπλέον εντος της Σχολη΄ς που θα μένεις, θα συγκατοικείς μαζί με άλλο ένα άτομο του ιδίου φύλου.

Όσο για τις προκαταρκτικες εξετασεις τα ιατρικα λογικα ενταξει θα τα εχεις, οι αθλητικες εξετασεις με λιγη προπονηση κ σχετικα καλη σωματικη κατασταση τις καταφερνεις δοκιμασε λιγο τον εαυτο σου σε κανα σταδιο και στις ψυχολογικες εξετασεις επειδη κοιτανε καθε λεπτομερεια που να μπορουν να επισημανουν ωστε να το χρησιμοποιησουν για σε φερουν σε αβολη κατασταση να εισαι ΧΑΛΑΡΟΣ, διχως αγχος, να καθεσαι χαλαρα αναπαυτικα, να τους κοιτας στα μάτια και να μιλάς με λογική και με ήρεμο σταθερό συγκροτημένο λόγο, σαν να επροκειτο να μιλησεις για ενα σοβαρο θέμα σε κάποιον γνωστό σου. Τα ξερω γτ καποτε ειχα δωσει κ γω πριν λιγα χρονια (οχι δεν ειμαι αστυνομικος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Δεν λες αναλήθειες αλλά ξεχνάς πώς δεν είναι μόνο τα ΜΑΤ η Αστυνομία. Αυτά πολύ πιθανόν θα κληθεί να τα κάνει μόνο αν γίνει Ματατζής. Άλλωστε πάει και για Αξιωματικός οπότε δεν θα του πέσει και πολύ βρωμοδουλειά πάνω του. Η Αστυνομία έχει και ένα σωρό άλλες υπηρεσίες , όχι μόνο τα ΜΑΤ, έλεος δηλαδή πια.
Σκεφτόμουν να το γράψω αυτό αλλά παραείναι hot το θέμα. Πιστεύω πως όταν οι προηγούμενοι κράζουν την αστυνομία κράζουν τα ΜΑΤ , σφάλμα υπεργενίκευσης και υπεραπλούστευσης είναι, οι φουκαριάρηδες που ντύνονται στα μπλέ δεν φταίνε πουθενά σε αντίθεση με τους μαύρο-πράσινους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κανένα επάγγελμα δεν είναι ντροπή, αν το εκτελείς με υπευθυνότητα και συνειδητότητα.

σοβαρά τώρα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αφιερωμένο στους "δεν είναι όλοι οι αστυνομικοί σαν τα ΜΑΤ", στους "στα ΜΑΤ ακολουθούν εντολές και δε θέλουν να είναι εκεί", στους "η αστυνομία μας προστατεύει/είναι πέρα από ιδεολογίες κλπ κλπ":
Η αστυνομία έχει τρεις βασικούς κλάδους, την προστασία του πολίτη, την καταστολή πλήθους και την προβοκάτσια. Κανείς ποτέ δε μίλησε εναντίον αστυνομικών που εξιχνιάζουν (όταν και όποτε) εγκλήματα στο ανθρωποκτονιών. Μιλάμε για αυτούς:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Αφιερωμένο στους "δεν είναι όλοι οι αστυνομικοί σαν τα ΜΑΤ", στους "στα ΜΑΤ ακολουθούν εντολές και δε θέλουν να είναι εκεί", στους "η αστυνομία μας προστατεύει/είναι πέρα από ιδεολογίες κλπ κλπ":
Η αστυνομία έχει τρεις βασικούς κλάδους, την προστασία του πολίτη, την καταστολή πλήθους και την προβοκάτσια. Κανείς ποτέ δε μίλησε εναντίον αστυνομικών που εξιχνιάζουν (όταν και όποτε) εγκλήματα στο ανθρωποκτονιών. Μιλάμε για αυτούς:


Εντάξει δεν διαφωνώ μαζί σου αλλα αυτό το θέμα είναι κυρίως για απορίες νέων σχετικά με τη σχολή αξιωματικών, ούτε εξυψώνει ούτε υποβαθμίζει τα ΜΑΤ οπότε ας το αφήσουμε καλύτερα στην ησυχία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εντάξει δεν διαφωνώ μαζί σου αλλα αυτό το θέμα είναι κυρίως για απορίες νέων σχετικά με τη σχολή αξιωματικών, ούτε εξυψώνει ούτε υποβαθμίζει τα ΜΑΤ οπότε ας το αφήσουμε καλύτερα στην ησυχία του.
Ναι, σωστά, δεν είδα ότι ήταν στην κατηγορία των σχολών. Νόμιζα ότι ήταν στα γενικά.

Όμως, προς υπεράσπισή μου, και τα μηνύματα της τελευταίας σελίδας δεν ήταν και πολύ εντός θέματος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top