Σχολή Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Συμφωνω μαζι σου φιλε μου αλλα μια ερωτηση ....αν καποιου το σπιτι Αθηνα υπαρχει περιπτωση να τον στειλουν επαρχεια??:)

οχι, άν θέλεις να πάς αθήνα πολύ δύσκολο να σε στείλουν αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstynomoS

Νεοφερμένος

Ο Κλεισθένης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να κοπείς στα ψυχοτεχνικά τέστ;
Καμια μεχρι τωρα αν φερθεις με τη στοιχειωδη συμπεριφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HelenT

Νεοφερμένος

Η HelenT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
οχι, άν θέλεις να πάς αθήνα πολύ δύσκολο να σε στείλουν αλλού.
α σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!:):D
-----------------------------------------
α σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!:):D
α και να σερωτησω ρε παλικαρι μου κατι...στη σχολη αξιωματικβν γινεται μαθημα???Εννοω τα μαθηματα που λενε οτι διδασκονται διδασκονται η τα γραφουν για να τα γραφουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstynomoS

Νεοφερμένος

Ο Κλεισθένης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
α σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!:):D
-----------------------------------------

α και να σερωτησω ρε παλικαρι μου κατι...στη σχολη αξιωματικβν γινεται μαθημα???Εννοω τα μαθηματα που λενε οτι διδασκονται διδασκονται η τα γραφουν για να τα γραφουν?
Απο μαθηματα μην ανησυχεις το πολυ να διαβασεις 3 ωρες καθε μαθημα κατα μεσο ορο στην εξεταστικη για να περασεις. Εκτος βεβαια αν θες να εχεις καλη σειρα.. Τοτε δεν θα σε φτανει ο χρονος. Στο τεταρτο ετος χρειαζεται λιγο περισσοτερο διαβασμα με την πτυχιακη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas93

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μια άλλη ερώτηση:Όταν τελειώσουν τα 4 χρόνια βασικής εκπαίδευσης,μετά μπορεί να γίνει κάτι σαν ειδίκευση?Με ενδιαφέρει η εγκληματολογία και ο οδηγός σπουδών στον οποίο μας παρέπεμψε ένας χρήστης δεν αναφέρει συγκεκριμένα σε τι τομείς μπορεί να ειδικευτεί κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HelenT

Νεοφερμένος

Η HelenT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Απο μαθηματα μην ανησυχεις το πολυ να διαβασεις 3 ωρες καθε μαθημα κατα μεσο ορο στην εξεταστικη για να περασεις. Εκτος βεβαια αν θες να εχεις καλη σειρα.. Τοτε δεν θα σε φτανει ο χρονος. Στο τεταρτο ετος χρειαζεται λιγο περισσοτερο διαβασμα με την πτυχιακη
α ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Enzoloras

Νεοφερμένος

Ο Enzoloras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ας σας πω λίγα πράγματα για τη Σ.Α.Ε.Α., όπως εν συντομία λέγεται από τους σπουδαστές της. Η Σ.Α.Ε.Α. είναι μια από τις πιο ''υψηλές'' σε βάση σχολές. Είναι Ανώτατο Στρατιωτικό Ίδρυμα(ΑΣΕΙ). Την τελευταία 6ετία δεν έχει πέσει κάτω από 18.300, με το 2007 να φτάνει η βάση εισαγωγής τα 18.760 μόρια. Κάθε χρόνο οι 1ετείς είναι γύρω στα 140 άτομα,όλες οι κατηγορίες συνολικά(γενική σειρά,πολύτεκνη,ομογενείς). Τις πρώτες 6 βδομάδες λαμβάνει χώρα στο Στρατόπεδο του Αυλώνα μια στοιχειώδης Βασική Στρατιωτική εκπαίδευση. Τα υπόλοιπα 4 χρόνια παρα 6 εβδομάδες (:)) το πρόγραμμα είναι ακαδημαϊκό, όπως περίπου τα υπόλοιπα Πανεπιστήμια, με τις διαφορές που είναι ευνόητο να υπάρχουν μιας και είναι στρατιωτική σχολή. Όταν αποφοιτήσει κανείς από τη Σ.Α.Ε.Α. παίρνει το βαθμό του Υπαστυνόμου Β'(αντίστοιχος Ανθυπολοχαγός του Στρατού) και περίπου 1200 ευρώ μισθό. Ειδικότητα δεν αποκτάται με την έξοδο από τη Σχολή, παρά μόνο στη συνέχεια, αν υπηρετήσει καποιος σε Ειδικές Υπηρεσίες π.χ. Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών,Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος,Τμήμα Πυροτεχνουργών κτλ. Για οποιαδήποτε άλλη απορία, εδώ είμαστε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lio21268

Νεοφερμένος

Ο lio21268 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Enzolora φοιτείς στην Σ.Α.Ε.Α. ? Αν ναι, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορείς να μου απαντήσεις σε 2 ερωτήσεις :

1) Η φοίτηση σε αυτή τη Σχολή, αντικαθιστά τη στρατιωτική θητεία;

2) Για να μπορέσει κάποιος να φοιτήσει στη Σ.Α.Ε.Α. θα πρέπει να έχει την ελληνική υπηκοότητα ή αρκεί να έχει μόνο την ελληνική ιθαγένεια. Και ανάλογα με το ποιο ισχύει, θα πρέπει ο ενδιαφερόμενος να την έχει αποκτήσει για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα νωρίτερα ή μπορεί για παράδειγμα 25/04/10 να πάει να αποκτήσει την ελληνική υπηκοότητα ή ιθαγένεια και στις 11/09/10 να αρχίσει η φοίτησή του στην Σ.Α.Ε.Α. , εφόσον φυσικά είναι επιτυχών στις εξετάσεις που απαιτούνται για την εισαγωγή στη Σχολή.

Αν δεν γνωρίζεις να μου απαντήσεις (ειδικά στην δεύτερη, επειδή είναι λίγο εξειδικευμένη) , αν είναι εύκολο μπορείς να με παραπέμψεις σε κάποιο τηλέφωνο που θα μπορούν να μου απαντήσουν υπεύθυνα, γιατί από το Α.Τ. του Δήμου μου, δεν νομίζω να γνωρίζουν.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Enzoloras

Νεοφερμένος

Ο Enzoloras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Enzolora φοιτείς στην Σ.Α.Ε.Α. ? Αν ναι, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορείς να μου απαντήσεις σε 2 ερωτήσεις :

1) Η φοίτηση σε αυτή τη Σχολή, αντικαθιστά τη στρατιωτική θητεία;

2) Για να μπορέσει κάποιος να φοιτήσει στη Σ.Α.Ε.Α. θα πρέπει να έχει την ελληνική υπηκοότητα ή αρκεί να έχει μόνο την ελληνική ιθαγένεια. Και ανάλογα με το ποιο ισχύει, θα πρέπει ο ενδιαφερόμενος να την έχει αποκτήσει για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα νωρίτερα ή μπορεί για παράδειγμα 25/04/10 να πάει να αποκτήσει την ελληνική υπηκοότητα ή ιθαγένεια και στις 11/09/10 να αρχίσει η φοίτησή του στην Σ.Α.Ε.Α. , εφόσον φυσικά είναι επιτυχών στις εξετάσεις που απαιτούνται για την εισαγωγή στη Σχολή.

Αν δεν γνωρίζεις να μου απαντήσεις (ειδικά στην δεύτερη, επειδή είναι λίγο εξειδικευμένη) , αν είναι εύκολο μπορείς να με παραπέμψεις σε κάποιο τηλέφωνο που θα μπορούν να μου απαντήσουν υπεύθυνα, γιατί από το Α.Τ. του Δήμου μου, δεν νομίζω να γνωρίζουν.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

Σίγουρα αντικαθιστά τη στρατιωτική θητεία. Δυστυχώς για το δεύτερο ερώτημα σου δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω με βεβαιότητα! Νομίζω όμως ότι χρειάζεται υπηκοότητα, την οποία θα πρέπει να την έχει από την ημερομηνία κατάθεσης των δικαιολογητικών για στρατιωτικές σχολές γενικά,δηλαδή όταν στέλνεις τα χαρτιά πριν τις εξετάσεις(νομίζω Ιανουάριο ή Φεβρουάριο),αλλιώς λογικά απορρίπτεται η αίτηση. Και πάλι,αυτά στα λέω με κάθε επιφύλαξη!!
Μέσω τηλεφωνικού καταλόγου ή 11888 ζήτα το τηλέφωνο της Γραμματείας της Σ.Α.Ε.Α.,μήπως και σε διαφωτίσουν καλύτερα! Στο Δήμο Αχαρνών ανήκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
Αμεση δραση ως πληρωμα περιπολικου μπορει να παει καποιος αξιωματικος? Αν μπει κανεις στην σχολη μπορει μετα να σπουδασει ψυχολογια και παρομοιες επιστημες? Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HelenT

Νεοφερμένος

Η HelenT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
α ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)
παιδια μπανιο στην αξιωματικων ειναι ενα για ολη τη σχολη η υπαρχει ενα σε καθε δωματιο και το μοιραζονται αυτοι που μενουν:lol: εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fss720

Νεοφερμένος

Ο fss720 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
οι τροποι που γνωριζω για να μπεις στην σχολη αξιωματικων ειναι:
α)με τις πανελληνιες
β)με τις πανελληνιες αλλα με χαμηλοτερη βαση αμα εισαι αστυνομικος
γ)αμα εχεις καποιο πτυχιο και εισαι αστυνομικος δινεις καποιες εξετασεις και μπαινουν νομιζω 10 ατομα στην σχολη αξιωματικων καθε χρονο.
δ)αμα εισαι ανθυπας δινεις εξετασεις και μπαινεις στα ΤΕΜΑ.

Οι 5 καλύτεροι απόφοιτοι της σχολής αστυφυλάκων περνάνε αυτόματα στην αξιωματικών,αν δεν κάνω λάθος.


Πηγή ecpfo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evma

Νεοφερμένος

Ο Evma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
παιδια μπανιο στην αξιωματικων ειναι ενα για ολη τη σχολη η υπαρχει ενα σε καθε δωματιο και το μοιραζονται αυτοι που μενουν:lol: εκει?

Ειναι ενα σε καθε δωματιο.Δηλαδη ενα για καθε 2 ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HelenT

Νεοφερμένος

Η HelenT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ειναι ενα σε καθε δωματιο.Δηλαδη ενα για καθε 2 ατομα.
και τα ντουζ κοινα φανταζομαι οχι οτι με καιει κιολας αλλα ρωταω να ξερω παντως ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστης

Νεοφερμένος

Ο κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ολοι τοτε δινουν
-----------------------------------------
ναι μπορει αλλα ψυχολογος των αστυνομικων......!!!!!!!!!!!!1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WeskerS

Νεοφερμένος

Ο WeskerS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Στην Αμεση Δραση δεν κανει πληρωμα υπαστυνομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgar51

Νεοφερμένος

Η dgar51 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
παιδια το μετρο των αστυνομικων τμηματων μετραει καλα;;;εγω στο φαρμακειο μετρηθηκα 1.76(εννοειται χωρις παπουτσια) κι στο ατ με εβγαλαν 1.74...και ενας γνωστος μου ενω περισυ πηγε στην επιτροπη ιατρικη γνωματευση που πιστοποιουσε οτι ειναι 1.71 τον εβγαλαν 1.69 εκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HelenT

Νεοφερμένος

Η HelenT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αμεση δραση ως πληρωμα περιπολικου μπορει να παει καποιος αξιωματικος? Αν μπει κανεις στην σχολη μπορει μετα να σπουδασει ψυχολογια και παρομοιες επιστημες? Ευχαριστω
ναι αλλα μπορεις να κανεις και το εκης να πας πρωτα ψυχολογια να τελιωσεις τη σχολη με το καλο και να δωσεις κατατακτηριες για να περασεις ΣΑΕΑ!!!τΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙς 4 ΧΡΟΝΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΑ ΚΑΙ Α ΣΑΕΑ !!
παντως ο΄τι και να επιλεξεις τελικα καλη σου επιτυχια!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evma

Νεοφερμένος

Ο Evma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
και τα ντουζ κοινα φανταζομαι οχι οτι με καιει κιολας αλλα ρωταω να ξερω παντως ευχαριστω...
Ναι.Σε καθε δωματιο υπαρχει και ενα ντουζ.Κοινο για τα δυο ατομα του δωματιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HelenT

Νεοφερμένος

Η HelenT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ναι.Σε καθε δωματιο υπαρχει και ενα ντουζ.Κοινο για τα δυο ατομα του δωματιου
α σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top