Σχολή Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρουν καθολου για πολλους λογους.....το θεμα ειναι ποσους θα παρουν.....οσο για την προκυρηξη βγαινει οπου ναναι;)
Αυτο τωρα ειναι σιγουρο;
Αν δεν ειναι κοπος, ας την βαλει εδω καποιος οταν βγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalaros1987

Νεοφερμένος

Ο xalaros1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
κατάλαβα, η φοιτητική άδεια που δίνουν είναι 20 μέρες μόνο το χρόνο για τις εξεταστικές.
πολλοί βέβαια δίνουν εξεταστικές ενώ δουλεύουν και παίρνουν την φοιτητική για διακοπές:P

απο όσο κατάλαβα θέλεις να συνδιάσεις πληροφορική και αστυνομία, με στόχο να μπείς σε κάποια υπηρεσία σχετική με υπολογιστές.
άποψη μου έιναι να μπείς φέτος πληροφορική και μετά άν έχεις ακόμα όρεξη να προσπαθήσεις για αστυνομία. άλλωστε το όριο είναι 27 χρονών..
αλλιώς άν μπέις πρώτα αξιωματικών θα αναγκαστείς να κάνεις πράγματα και μαθήματα(επι 4 χρόνια) που καμία σχέση δεν θα εχουν με πληροφορική και μπορεί να ξενερώσεις και να το μετανιώσεις.

όχι δέν γίνεται. ουσιαστικά θα είναι σαν να είσαι σε 2 σχολές ταυτόχρονα και αυτό είναι παράνομο.
όταν μπαίνεις (μεταξύ άλλων χαρτιών) σου λένε να πάς δήλωση που να δηλώνεις οτι δέν είσαι γραμμένος σε άλλο αει τει, αν σε ανακαλύψουν μετά υπάρχει κίνδηνος για απόταξη.
τις γυναίκες βέβαια είναι πιο δύσκολο να τις ανακαλύψουν, γιατί στους άντρες εμπλέκεται και η στρατολογία;)


Αυτό που λες ισχύει αν είσαι σαν προπτυχιακός σε κάποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ... Εγώ δεν είπα να μαι προπτυχιακός φοιτητής σε κάποια σχολή. Ο νόμος επιτρέπει να είσαι προπτυχιακός σε κάποιο ΑΕΙ και μεταπτυχιακός σε αλλό. Εκτός αν ισχύει διαφορετικά στην αστυνομία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnaekmaiden

Νεοφερμένος

Ο johnaekmaiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Σ' ευχαριστω ρε φιλε. Δεν περναω, αλλα ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julietini

Νεοφερμένος

Η julietini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
γεια σας παιδια! σκεφτομαι να δωσω για αστυνομια... Βασικα επειδη ειμαι κοριτσι μ προβληματιζει λιγακι γτ δν ασχολουμαι μ τν αθλητισμο...αλλα θα ξεκινησω γυμναστηριο... θα θελα να ρωτησω αν γνωριζετε αν φοιτουν αρκετα κοριτσια στις σχολες αξιωματικων και αστυφυλακων... και αν δυσκολευονται, γιατι οπως εχω ακουσει κανουν ο,τι κανουν και τα αγορια χωρις διακριση... επισης πως ειναι οι συνθηκες σ αυτες τισ σχολεσ?

Λοιπον , επειδη βλεπω οτι δεν σου απανταει κανενας απο την σχολη θα σου απαντησω εγω οπως μας τα χαν πει ο αστυνομος και η στρατιωτικος που ηρθαν στο σχολειο μας στο ΣΕΠ. Πρεπει να αρχισεις να κανεις προπονηση στα αθληματα πουθα δωσεις για την αστυνομια νωρις γιατι τα περισσοτερα κοριτσια κοβονται στην σφαιρα και στο χιλιαρι.Ηταν μια κοπελα η οποια ειχε γραψει αριστα στις πανελληνιες και εχασε την σχολη απο τα αθληματα ,κοπηκε στην σφαιρα ,εμας μας ειπαν να ξεκινησουμε προπονσηση για τα αθληματα απο την δευτερα λυκειου(για τα κοριτσια) Στις σχολες αυτες φοιτουν κοριτσια απλα οι αντρες ειναι περισσοτεροι .Και ναι τα κοριτσια κανουν οτι και τα αγορια δεν υπαρχει διακριση .Αν ειναι καποιος αποφασισμενος και θελει πολυ να μπει στην αστυνομια δεν θα φυγει ειτε εχει δυσκολη ειτε ευκολη εκπαιδευση απλα θελει πειθαρχια και δυναμισμο! Επισης η σχολη αστυφυλακων εχω ακουσει εχει πιο δυσκολη και κουραστικη εκπαιδευση απ' οτι η αξιωματικων η οποια θελει αρκετο διαβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
σ ευχαριστω πολυ! :)
παιδια αν καποιος γνωριζει κατι ή ειναι απο την σχολη ας με βοηθησει! pleaseeee!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ... Καλησπέρα σου...:) Τι βαθμό έβγαλες; Πας για αξιωματικών ή για αστυφυλάκων... Μη φοβάσαι κορίτσι μου... Υπομονή και όλα καλά θα πάνε... ;)Αρκεί να το έχεις αποφασίσει... Όλα εξαρτώνται από σένα... Και προπάντων μην ακούς κανέναν... Άκου την καρδιά σου... Σκέψου πως θέλεις να είσαι μετά από δέκα χρόνια... Εγώ έβγαλα 14640 και έδωσα δεύτερη φορά... Κατά 90% είμαι μέσα και γιατί φέτος δεν έγραψαν καλά τα παιδιά...(35% ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΗ) και δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση για την αστυνομία... Καλύτερα... Όποιος πηγαίνει δεν πρέπει να σκέφτεται το χρήμα και τη μονιμότητα αλλά την προστασία του πολίτη... ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ... Να ξέρεις πάντως πως όλα τα κορίτσια πάνε στην Κομοτηνή(Ιδρύθηκε με το Π.Δ.321/94 και λειτούργησε για πρώτη φορά τον Οκτώβριο του 1997. Εδρεύει στη Κομοτηνή στο 7ο χλμ. Ε.Ο. Κομοτηνής – Ξάνθης. Οι κτιριακές εγκαταστάσεις βρίσκονται σε οικόπεδο συνολικής έκτασης 280 στρεμμάτων, όπου δύνανται να εκπαιδευτούν 900 άτομα.) .... Τα αθλήματα θέλουν τρόπο... Πήγαινε μία φορά και μόνο χωρίς να πληρώσεις σ'έναν γυμναστή να σου δείξει τον τροπο ρίψης της σφαίρας και του άλματος εις μήκος...
Είναι Ανώτερη Σχολή υπερδιετούς κύκλου σπουδών, η οποία εδρεύει στο 7ο χιλιόμετρο της Εθνικής οδού Κομοτηνής – Ξάνθης και διαρθρώνεται σε οκτώ (8) Τμήματα Δοκίμων Αστυφυλάκων (Γρεβενών, Διδυμοτείχου, Καρδίτσας, Κομοτηνής, Νάουσας, Ξάνθης, Ρεθύμνου και Σητείας).
Η φοίτηση των σπουδαστών διαρκεί πέντε (5) εξάμηνα και χωρίζεται σε τρία (3) εκπαιδευτικά έτη. Τα δύο πρώτα διαιρούνται σε δύο αυτοτελή εξάμηνα το καθένα και το τρίτο εκπαιδευτικό έτος περιλαμβάνει το τελευταίο εξάμηνο εκπαίδευσης.
Κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης οι δόκιμοι αστυφύλακες διαμένουν και σιτίζονται εντός της Σχολής.
Η εκπαίδευση διακρίνεται σε θεωρητική και πρακτική και αποσκοπεί στην άρτια επαγγελματική κατάρτιση, στη γενική εγκυκλοπαιδική μόρφωση και διαπαιδαγώγηση, στη γνώση της νομικής επιστήμης, στο χειρισμό των όπλων και χρήση αυτών και στη βελτίωση της φυσικής αγωγής και εκμάθηση τεχνικών αυτοπροστασίας.
Οι δόκιμοι αστυφύλακες της πρώτης εκπαιδευτικής περιόδου υφίστανται βασική αστυνομική εκπαίδευση, όπως και οι δόκιμοι υπαστυνόμοι. Μετά την ολοκλήρωσή της δίνουν τον προβλεπόμενο όρκο σε επίσημη τελετή και ακολουθεί η παρακολούθηση του τακτικού εκπαιδευτικού προγράμματος εκπαίδευσης.
Οι δόκιμοι αστυφύλακες κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, εκπαιδεύονται επίσης σε θέματα Οπλοτεχνικής-Σκοποβολής για την ορθή χρήση των όπλων. Η εκπαίδευση στη χρήση των όπλων γίνεται τόσο υπό συνθήκες πραγματικών καταστάσεων, όσο και υπό συνθήκες προσομοίωσης με ειδικά μηχανήματα.
Η αποτυχία στο μάθημα της Οπλοτεχνικής-Σκοποβολής συνιστά λόγο αποβολής του δοκίμου από τη Σχολή Αστυφυλάκων, όπως συμβαίνει σε πολλές Αστυνομικές Ακαδημίες άλλων χωρών.
Για την ευρύτερη μόρφωση των δοκίμων προβλέπεται η πραγματοποίηση εκπαιδευτικών εκδρομών και επισκέψεων σε αρχαιολογικούς ή ιστορικούς χώρους και μουσεία, πολεμικές εγκαταστάσεις και άλλους χώρους επαγγελματικού ή επιστημονικού ενδιαφέροντος.
Για την ψυχαγωγία τους οργανώνονται θεατρικές και κινηματογραφικές παραστάσεις, συναυλίες, αθλητικοί αγώνες και διαλέξεις εντός ή εκτός της Σχολής. χορευτικές συγκεντρώσεις, χοροεσπερίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Σ ευχαριστω αρχικα! :) Βασικα δεν εδωσα φετος πανελληνιες! του χρονου θα δωσω... ισως να ειναι νωρις,αλλα εχω αγχωθει πολυ και φροντιζω να γνωριζω τι επιλογες θα εχω του χρονου! και φυσικα επειδη δεν ειμαι γυμνασμενη, πρεπει να ξεκινησω να γυμναζομαι σιγα σιγα αν τελικα αποφασισω να δηλωσω τις σχολες αυτες (αξιωματικων κ αστυφυλακων), γιατι αλλιως θα κοπω!!! και γιατι τα κοριτσια πηγαινουν Κομοτηνη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Τις στέλνουνε εξορία γιατί τις θεωρούν επικίνδυνες για το δημόσιο βίο... ΠΛΑΚΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ...:D:D:D Απλώς μόνο εκεί αν θυμάμαι καλά έχει μικτή σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julietini

Νεοφερμένος

Η julietini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Τις στέλνουνε εξορία γιατί τις θεωρούν επικίνδυνες για το δημόσιο βίο... ΠΛΑΚΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ...:D:D:D Απλώς μόνο εκεί αν θυμάμαι καλά έχει μικτή σχολή...

Νομιζω εχει και στην Ναουσα μικτη σχολη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως δεν το ηξερα αυτο με τις μικτες σχολες! :confused: Σας ευχαριστω πολυ παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Οποιος δινει για αξιωματικων 10% παρακαλω ας στειλει pm!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavrosM

Νεοφερμένος

Ο StavrosM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
1,70 άντρες και 1,65 γυναίκες
1,70 μ. για όλους είναι.

σ ευχαριστω πολυ! :)
παιδια αν καποιος γνωριζει κατι ή ειναι απο την σχολη ας με βοηθησει! pleaseeee!
αν θελεις να ρωτησεις τιποτα ευχαριστως να σ απαντησω, γτ ειμαι εδω κ λιγα χρονια στη σχολη

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Σ ευχαριστω αρχικα! :) Βασικα δεν εδωσα φετος πανελληνιες! του χρονου θα δωσω... ισως να ειναι νωρις,αλλα εχω αγχωθει πολυ και φροντιζω να γνωριζω τι επιλογες θα εχω του χρονου! και φυσικα επειδη δεν ειμαι γυμνασμενη, πρεπει να ξεκινησω να γυμναζομαι σιγα σιγα αν τελικα αποφασισω να δηλωσω τις σχολες αυτες (αξιωματικων κ αστυφυλακων), γιατι αλλιως θα κοπω!!! και γιατι τα κοριτσια πηγαινουν Κομοτηνη?
δεν ειναι ετσι..δεν πανε ολες οι γυναικες κομοτηνη..μπορουν να πανε σε 5 απο τα 8 τμηματα δοκιμων αστυφυακων που ανεφερε ο εμμανουηλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δηλαδη δεν ειναι μονο στην κομοτηνη? Βασικα, αν μπορεις να μου απαντησεις σ αυτα που ρωταω και πιο πανω ( συνθηκες μεσα στην σχολη, ποσο ανταπεξελθονται τα κοριτσια,για τισ αθλητικες δραστηριοτητες μεσα στη σχολη, για την φοιτηση στη σχολη γενικα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnaekmaiden

Νεοφερμένος

Ο johnaekmaiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γιατι τετοια σιωπη ρε παιδια στο thread? Για να δω περασε κανενας/καμια στη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dufraisne

Νεοφερμένος

Ο Dufraisne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
η σχολη στη ναουσα περνει μονο αντρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Παιδιά τελικά που το έψαξα το θέμα καρδίτσα, γρεβενά και κρήτη(σε μια από τις δύο) δεν πάνε γυναίκες... Στις υπόλοιπες πηγαίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dufraisne

Νεοφερμένος

Ο Dufraisne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ναουσα δεν πηραν φετος γυναικες λεμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Φίλε μου νομίζω καταργήθηκε το 10% για τις πανελλήνιες του 2012...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ρε παιδια, απαντηστε μου λιγο, γινεται κατοχος πτυχιου ΑΕΙ να δωσει κατατακτηριες για αξιωματικων ή αστυφυλακων? Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top