Σχολές με μέλλον

sting3r

Νεοφερμένος

Ο sting3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ορκωτοί λογιστές και στρατός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Λένε οτι επαγγέλματα με μέλλον είναι αυτά που συνδυάζουν τεχνολογία και χρήμα .

Οι στρατιωτικές σχολές σου λύνουν κάθε πρόβλημα αποκατάστασης , γι αυτό εχουν και υψηλές βάσεις ( Οικονομικό ΣΣΑΣ φέτος 19306 ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πολιτικές Επιστήμες...Σίγουρα πράγματα...Και οι οικονομικές αλλά και διοίκηση επιχειρήσεων. Και οι σπουδές στην σχολή Βιολογίας στην Αλεξανδρούπολη προσφέρουν άμεση αποκατάσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
βιομηχανια κομπολογιων για κουλους:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
πολιτικες επιστημες αν εισαι γιος του βουλγαρακη εχει σιγουρη αποκατασταση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nightwalker

Νεοφερμένος

Ο nightwalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πιτσοκοπτικης και μετα με ενα μεταπτυχιακο στο κοψιμο πιτσας με ροδελα θα εισαι αρχοντας!!εγγυημενη αποκατασταση!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Δοκιμαστης στρωματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Κι αφού εκτονώσαμε τη βλακεία μας, ας συνεχίσουμε σοβαρά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι...αυτο ειναι το ονειρο μου αλλα σιγα σιγα καταλαβαινω οτι ειναι πολυ αλλιως τα πραγματα...:(

Ποτέ δε θα πετύχεις κάτι αν δε το επιχειρήσεις...

Οι σχολές που έχουν σχέση με βιολογία, βιοτεχνολογία, γενετική έχουν μέλλον.
Επίσης η Ιατρική αλλά προσοχή ορισμένες μόνο ειδικότητές της κυρίως αυτές που έχουν σχέση με έρευνα.

Σχετικά με τα παιδαγωγικά που αναφέρθηκε εξαρτάται από πια βαθμίδα. Για παράδειγμα οι καθηγητές διορίζονται πολύ πιο αργά σε σχέση με τους δασκάλους.

Φυσικά το πρώτο από όλα είναι να κάνεις κάτι που σου αρέσει! Κατά την άποψή μου όμως οι σχολές που θα αρχίσουν να είναι πολύ σημαντικές είναι αυτές που ασχολούνται με περιβάλλον, βιολογία, γενετική κτλ....
Όμως πρέπει να θυμάσαι ότι είναι αρκετά δύσκολο να βρείς καλή δουλειά στην Ελλάδα αν έχεις τελειώσει μια τέτοια σχολή.. Δεν είμαστε ακόμα αρκετά ανοιχτόμυαλοι....

Πολιτικές Επιστήμες...Σίγουρα πράγματα...Και οι οικονομικές αλλά και διοίκηση επιχειρήσεων. Και οι σπουδές στην σχολή Βιολογίας στην Αλεξανδρούπολη προσφέρουν άμεση αποκατάσταση...

Βρε παιδιά εγώ έχω μπερδευτεί. Θέλω να ασχοληθώ με την έρευνα στο πεδίο της Γενετικής και συγκεκριμένα με την Αναγεννητική Ιατρική/Βιοϊατρική και δεν ξέρω τί είναι καλύτερο: Να πάω Μοριακή Βιολογία και Γενετική στην Αλεξ/πολη ή να πάω Βιολογία και μετά να κάνω μεταπτυχιακό για να εξειδικευτώ; Έχω ακούσει πολλές γνώμες αλλά θέλω και άλλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flik

Νεοφερμένος

Ο flik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πέρα απο τη πλάκα, επειδή η κοπέλα μου πέρασε πολιτικών επιστημών, μπαίνεις πουθενά (σε δημόσιες υπηρεσίες πχ), γιατί αυτά σε δουλειές στο υπουργείο κτλ όλοι ξέρουμε οτι δεν φτάνει το πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mother

Νεοφερμένος

Η mother αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
στο ιντερνετ είχα βρει κάποια έρευνα του Κατσανέβα, που δημοσιοποίηθηκε το 2006.. έχει κάποια λογική θα έλεγα.. αν και μην τα πάρετε και κατά γράμμα όσα παραθέτει

https://www.unipi.gr/katsanevas/arthra/scientific%20articles/78_Sunopsi_apo_ta_teleutaia_stoixeia_tis_prooptikis_twn_epaggelmatwn.doc

(είναι μια έρευνα που ίσως βοηθούσε αν την μελετούσατε πριν συμπληρώσετε το μηχανογραφικό.)

Επίσης αυτή η 'έρευνα' τον βοηθάει να πουλήσει και ένα πρόγραμμα για επαγγελματικό προσανατολισμό στα σχολεία που έχει φτιάξει η ομάδα του.. οπότε... λάβετε και αυτό υπ'όψιν σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι διότι τα ρπάγματα είναι πολύ ρευστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
παιδια εγω πιστευω οτι το μελλον ειναι αβεβαιο!ποιος ζει ποιος πεθαινει !Οποτε καλυτερα να διαλεξετε κατι που πραγματικα το αγαπατε και θα το κανετε ευχαριστα και ολα τα υπολοιπα ειναι απλα ΤΥΧΗ!Επισης Σοφια ειναι λιγο νωρις για να ξερεις ποιες σχολες εχουν σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση γιατι αυτα αλλαζουν με τα χρονια!Σκεψου οτι πριν 2 χρονια περιπου ολοι οι γιατροι ηταν ανεργοι φετος κατεβασαν τις βασεις για να μπουν περισσοτεροι!Βασικα εσυ τι εχεις στο μυαλο σου ποια σχολη?


Το πρόβλημα με τους γιατρούς είναι ότι είναι πολλοί . Κανονικά π.χ αντιστοιχεί ένας γιατρός σε Χ κατοίκους αλλά στη Ελλάδα ο αριθμός των γιατρών που χρειάζονται είναι τριπλάσσιος . Και γίνεται χαμός με τις ειδικότητες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Πολύ καλό είναι το βιβλίο που βγάζει ο Χρήστος Κάτσικας κάθε χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
στο ιντερνετ είχα βρει κάποια έρευνα του Κατσανέβα, που δημοσιοποίηθηκε το 2006.. έχει κάποια λογική θα έλεγα.. αν και μην τα πάρετε και κατά γράμμα όσα παραθέτει

https://www.unipi.gr/katsanevas/arth..._stoixeia_tis_prooptikis_twn_epaggelmatwn.doc

(είναι μια έρευνα που ίσως βοηθούσε αν την μελετούσατε πριν συμπληρώσετε το μηχανογραφικό.)

Επίσης αυτή η 'έρευνα' τον βοηθάει να πουλήσει και ένα πρόγραμμα για επαγγελματικό προσανατολισμό στα σχολεία που έχει φτιάξει η ομάδα του.. οπότε... λάβετε και αυτό υπ'όψιν σας.
Αυτό αφορά μόνο την Ελλάδα ε???
Δλδ τις προοπτικές στην αγορά εργασίας της Ελλάδας ανεξάρτητα του τι συμβαίνει σε άλλες χώρες.
Ετσι δεν είναι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
πολιτικες επιστημες αν εισαι γιος του βουλγαρακη εχει σιγουρη αποκατασταση:P

Αν σπουδάσεις στην Ελλάδα και παράλληλα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό σε μια από τις τρείς ακόλουθες πόλεις και πανεπιστήμια(Λονδίνο, Ανόβερο, Χάρβαρντ) έχεις τεράστιο μέλλον. Μπορείς μετά να εργαστείς ώς:

1)Διπλωμάτης(με εξετάσεις),
2)Καθηγητής στο Δημόσιο(μέσω ΑΣΕΠ)
3)Καθηγητής Πανεπιστημίου
4)Στο χώρο των ΜΜΕ ως αναλυτής
5)Σε ιδιωτικές επιχειρήσεις σε ηγετικές θέσεις
6)Στο ΥΠΕΞ(και σε καλή θέση συνήθως)

Και άλλα τα οποία βαριέμαι να γράφω. Οι Π.Ε θέλουν στρώσιμο. Πολλές ώρες, κατανόηση της πολιτικής, διορατικότητα κλπ. Δεν είναι εύκολη σχολή καθώς μην ξεχνάτε πως ένα μέρος των τελειόφοιτων εκπροσωπούν(με την διπλωματική καριέρα βέβαια) την χώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τους γιατρούς είναι ότι είναι πολλοί . Κανονικά π.χ αντιστοιχεί ένας γιατρός σε Χ κατοίκους αλλά στη Ελλάδα ο αριθμός των γιατρών που χρειάζονται είναι τριπλάσσιος . Και γίνεται χαμός με τις ειδικότητες .

Και όμως στο χωριό που μένω είναι 3 γιατροί για πάνω από 3500 κατοίκους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filiola

Νεοφερμένος

Η Melani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά εγώ έχω περάσει Βαλκανικές,Σλαβικές και Ανατολικές Σπουδές στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.Αν και απο ότι φαίνεται είναι ένα ενδιαφέρον τμήμα,δεν παύω να σκέφτομαι την επαγγελματική αποκατάσταση...Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω....Ποιές είναι οι απόψεις σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παιδιά εγώ έχω περάσει Βαλκανικές,Σλαβικές και Ανατολικές Σπουδές στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.Αν και απο ότι φαίνεται είναι ένα ενδιαφέρον τμήμα,δεν παύω να σκέφτομαι την επαγγελματική αποκατάσταση...Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω....Ποιές είναι οι απόψεις σας?


Θα βρείς σε πρεσβείες και στο ΥΠΕΞ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris17

Νεοφερμένος

Ο dimitris17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι???εγω που περασα στη λογιστικη και χρηματοοικονομικη της ασοεε θα βρω δουλεια?αλλοι λενε ναι αλλοι οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top