Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

panos_97

Νεοφερμένος

Ο panos_97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Υπάρχει καμία σχολή που να πέφτει πολυ κοντά σε αυτή που ανέφερα παραπάνω <<Ηλεκτρονικών Υπολογιστών Συστημάτων και Δικτύων>> για να καταλάβετε θέλω ποιο πολύ να ασχολούμαι με το εσωτερικό του υπολογιστή computer engineer..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristoteles

Νεοφερμένος

Ο aristoteles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ήρθε η στιγμή τελικά που πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε, εμείς οι απόφοιτοι του λυκείου, τι ακριβώς σχολές θα βάλουμε στα μηχανογραφικά μας. Είναι μια εργασία που θα πρέπει να δώσουμε ιδιαίτερη σημασία, καθώς καθορίζει αρκετούς παράγοντες στην μετέπειτα ζωή μας. Ας εστιάσουμε όμως στον τομέα της Πληροφορικής και των ατόμων που θέλουν να σπουδάσουν Πληροφορική αλλά και σε αυτούς που έχουν ήδη σπουδάσει και έχουν κάποια εμπειρία περί των σχολών Πληροφορικής στην Αθήνα.

Στο μηχανογραφικό μου θα συμπληρώσω σίγουρα τις σχολές Πληροφορικής Καποδιστριακού, ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ, και Χαροκοπείου. Αυτή τι στιγμή προσπαθώ να καθορίσω τη σειρά που θα τα βάλω στο μηχανογραφικό μου.
Το θέμα είναι σε τι διαφέρουν αυτές μεταξύ τους. Έχω κάνει αρκετό ψάξιμο για αυτές, αλλά έχω και μερικές απορίες:


  1. Στο ΟΠΑ και στο ΠΑΠΕΙ έχει και οικονομικά το τμήμα αυτό, ή τα μαθήματα περί οικονομικών είναι επιλογής ?
  2. Διαφορές τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Καποδιστριακού με Πληροφορικής και Τηλεματικής Χαροκοπείου ως προς τα μαθήματα, τους καθηγητές, το περιβάλλον, την εργασιακή αποκατάσταση και την ισχύ του πτυχείου.
  3. Διαφορές μεταξύ ΟΠΑ-ΠΑΠΕΙ και Καποδιστριακού-Χαροκοπείου ως προς την Πληροφορική (ισχύει ότι στο ΟΠΑ και στο ΠΑΠΕΙ εστιάζουν περισσότερο σε πληροφοριακά συστήματα που έχουν να κάνουν με επιχειρίσεις και γενικά με τον οικονομικό τομέα, καθώς επίσης αληθεύει ότι δεν ασχολούνται πολύ με τα λειτουργικά συστήματα και τις γλώσσες που είναι γραμμένα-π.χ Unix-C programming language).


Όσοι επίσης έχετε σπουδάσει ή σπουδάζετε σε ένα από αυτά τα τμήματα Πληροφορικής, παραθέστε τις απόψεις και τις εμπειρίες σας περί του θέματος.


Υ.Γ: Τα μόριά μου είναι 15.465 (για αυτό κιόλας ρωτάω αν Χαροκόπειο και Καποδιστριακό είναι ίδια γιατί δεν ξέρω αν θα πιάσω το Καποδιστριακό που εννοείται ότι θα είναι η πρώτη μου επιλογή στο μηχανογραφικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ήρθε η στιγμή τελικά που πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε, εμείς οι απόφοιτοι του λυκείου, τι ακριβώς σχολές θα βάλουμε στα μηχανογραφικά μας. Είναι μια εργασία που θα πρέπει να δώσουμε ιδιαίτερη σημασία, καθώς καθορίζει αρκετούς παράγοντες στην μετέπειτα ζωή μας. Ας εστιάσουμε όμως στον τομέα της Πληροφορικής και των ατόμων που θέλουν να σπουδάσουν Πληροφορική αλλά και σε αυτούς που έχουν ήδη σπουδάσει και έχουν κάποια εμπειρία περί των σχολών Πληροφορικής στην Αθήνα.

Στο μηχανογραφικό μου θα συμπληρώσω σίγουρα τις σχολές Πληροφορικής Καποδιστριακού, ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ, και Χαροκοπείου. Αυτή τι στιγμή προσπαθώ να καθορίσω τη σειρά που θα τα βάλω στο μηχανογραφικό μου.
Το θέμα είναι σε τι διαφέρουν αυτές μεταξύ τους. Έχω κάνει αρκετό ψάξιμο για αυτές, αλλά έχω και μερικές απορίες:


  1. Στο ΟΠΑ και στο ΠΑΠΕΙ έχει και οικονομικά το τμήμα αυτό, ή τα μαθήματα περί οικονομικών είναι επιλογής ?
  2. Διαφορές τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Καποδιστριακού με Πληροφορικής και Τηλεματικής Χαροκοπείου ως προς τα μαθήματα, τους καθηγητές, το περιβάλλον, την εργασιακή αποκατάσταση και την ισχύ του πτυχείου.
  3. Διαφορές μεταξύ ΟΠΑ-ΠΑΠΕΙ και Καποδιστριακού-Χαροκοπείου ως προς την Πληροφορική (ισχύει ότι στο ΟΠΑ και στο ΠΑΠΕΙ εστιάζουν περισσότερο σε πληροφοριακά συστήματα που έχουν να κάνουν με επιχειρίσεις και γενικά με τον οικονομικό τομέα, καθώς επίσης αληθεύει ότι δεν ασχολούνται πολύ με τα λειτουργικά συστήματα και τις γλώσσες που είναι γραμμένα-π.χ Unix-C programming language).


Όσοι επίσης έχετε σπουδάσει ή σπουδάζετε σε ένα από αυτά τα τμήματα Πληροφορικής, παραθέστε τις απόψεις και τις εμπειρίες σας περί του θέματος.


Υ.Γ: Τα μόριά μου είναι 15.465 (για αυτό κιόλας ρωτάω αν Χαροκόπειο και Καποδιστριακό είναι ίδια γιατί δεν ξέρω αν θα πιάσω το Καποδιστριακό που εννοείται ότι θα είναι η πρώτη μου επιλογή στο μηχανογραφικό).

Εγώ σπουδάζω στο Καποδιστριακό.

1.Δεν έχουν σχέση με οικονομικά μαθήματα.Πληροφορική είναι και εκεί,απλά κάνεις 1 ή 2 μαθήματα που έχουν σχέση με οικονομικά σε όλη την διάρκεια των σπουδών (για το ΠΑΠΕΙ δεν ξέρω καν αν έχει, στο ΟΠΑ έχουν 2 ακριβώς μαθήματα μόνο).

2.Δεν έχουν σχέση καμία τα δύο τμήματα.Το Τηλεματικής από όσο ξέρω ασχολείται με υπηρεσίες διαδικτύου (πχ. e-banking,κλπ),ενώ το Τηλεπικοινωνίων ασχολείται με αυτό που λέει το όνομά του(μην φανταστείς σε τρελό βαθμό.Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να ήταν σκέτο "Πληροφορικής").

3.Δεν γνωρίζω για το ΠΑΠΕΙ/ΟΠΑ , πάντως στο Καποδιστριακό ασχολούνται πολύ με λειτουργικά συστήματα,σε πυρήνα Unix και η γλωσσά που ασχολείσαι για να τα προγραμματίσεις είναι η C.

Καλή σου επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
1) Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Καποδιστριακού
2) Πληροφορική ΟΠΑ
3) Πληροφορική ΠΑΠΕΙ
4) Πληροφορικής και Τηλεματικής Χαροκοπείου

Εγώ θα τα έβαζα έτσι , ειδικά τα πρώτα τρία τα θεωρώ πολύ καλά ! φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Για εμάς που δεν γραψαμε 17κ+ μόρια τι προτείνετε; (Έγραψα 12,7κ μόρια), πιάνω Κέρκυρας και τη Σαμο Πληροφοριακά και Επικοινωνιακά Συστήματα. Ευελπιστώ πως θα πέσουν οι βάσεις, οπότε μπορεί (?) να πιάσω Γιάννενα (Μηχανικων Η/Υ και Πληροφορικης) , CSD Κρήτης, Πληροφορική Πειραία, καθώς επίσης και Πληροφορική στη Λαμία (απο φέτος ξεκινάει). Ιωάννινα και Σάμο σου δίνουν τον τιτλο "Ηλεκτρονικος Μηχανικος" (εγγραφεσαι στο ΤΕΕ) ενω απο τα αλλα οχι. Δεν παιζει κανενα ρολο η περιοχη, ας πουμε πως δεν έχει σχέση η περιοχή. Άρα τα πρώτα-πρώτα θα πρέπει να είναι Ιωάννινα και Σάμο; Ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristoteles

Νεοφερμένος

Ο aristoteles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω στο Καποδιστριακό.

1.Δεν έχουν σχέση με οικονομικά μαθήματα.Πληροφορική είναι και εκεί,απλά κάνεις 1 ή 2 μαθήματα που έχουν σχέση με οικονομικά σε όλη την διάρκεια των σπουδών (για το ΠΑΠΕΙ δεν ξέρω καν αν έχει, στο ΟΠΑ έχουν 2 ακριβώς μαθήματα μόνο).

2.Δεν έχουν σχέση καμία τα δύο τμήματα.Το Τηλεματικής από όσο ξέρω ασχολείται με υπηρεσίες διαδικτύου (πχ. e-banking,κλπ),ενώ το Τηλεπικοινωνίων ασχολείται με αυτό που λέει το όνομά του(μην φανταστείς σε τρελό βαθμό.Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να ήταν σκέτο "Πληροφορικής").

3.Δεν γνωρίζω για το ΠΑΠΕΙ/ΟΠΑ , πάντως στο Καποδιστριακό ασχολούνται πολύ με λειτουργικά συστήματα,σε πυρήνα Unix και η γλωσσά που ασχολείσαι για να τα προγραμματίσεις είναι η C.

Καλή σου επιτυχία!

Ευχαριστώ φίλε Ironboy. Και εμένα το Καποδιστριακό μου ταιριάζει περισσότερο, μιάς και θέλω να ασχοληθώ με δίκτυα και λειτουργικά συστήματα αλλά με τα μόρια που έχω δεν ξέρω αν θα μπω εκεί. Για αυτό θέλω να μάθω αν γίνεται καλή δουλειά στο ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ και στο Χαροκόπειο σε αυτά (δίκτυα και λειτουργικά συστήματα) καθώς έχω ακούσει ότι στο ΟΠΑ και στο ΠΑΠΕΙ επικεντρώνονται σε Πληροφορική που έχει να κάνει με οικονομικά.
Στο Χαροκόπειο δεν ασχολούνται με Δίκτυα και Λειτουργικά Συστήματα ?
Σε τι επικεντώνονται κυρίως ?

Περιμένω και άλλες απόψεις και από άλλα μέλη.

1) Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Καποδιστριακού
2) Πληροφορική ΟΠΑ
3) Πληροφορική ΠΑΠΕΙ
4) Πληροφορικής και Τηλεματικής Χαροκοπείου

Εγώ θα τα έβαζα έτσι , ειδικά τα πρώτα τρία τα θεωρώ πολύ καλά ! φιλικά

Σε ευχαριστώ για την γνώμη σου φίλε μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε Ironboy. Και εμένα το Καποδιστριακό μου ταιριάζει περισσότερο, μιάς και θέλω να ασχοληθώ με δίκτυα και λειτουργικά συστήματα αλλά με τα μόρια που έχω δεν ξέρω αν θα μπω εκεί. Για αυτό θέλω να μάθω αν γίνεται καλή δουλειά στο ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ και στο Χαροκόπειο σε αυτά (δίκτυα και λειτουργικά συστήματα) καθώς έχω ακούσει ότι στο ΟΠΑ και στο ΠΑΠΕΙ επικεντρώνονται σε Πληροφορική που έχει να κάνει με οικονομικά.
Στο Χαροκόπειο δεν ασχολούνται με Δίκτυα και Λειτουργικά Συστήματα ?
Σε τι επικεντώνονται κυρίως ?

Μμμ το Χαροκόπειο δεν θα στο συνιστούσα εγώ.Πολλές φορές προτιμότερο το ΠΑΠΕΙ ή ΟΠΑ.Δεν είναι αλήθεια ότι επικεντρώνονται σε Πληροφορική με οικονομικά(τουλάχιστον από φίλο μου δεν μου έχει πει κάτι τέτοιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristoteles

Νεοφερμένος

Ο aristoteles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Επιπλέον τα Οικονομικά στο ΠΑΠΕΙ και στο ΟΠΑ περί τίνος Οικονομικά πρόκειται και πώς μπορώ να δώ την ύλη τους ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
βασικά ας διαγράψε κάποιος το μήνυμα μου, λεει ΑΘΗΝΑΣ δεν το πρόσεξα :P (Αν και θα ήθελα τη βοήθεια σας :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristoteles

Νεοφερμένος

Ο aristoteles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μμμ το Χαροκόπειο δεν θα στο συνιστούσα εγώ.Πολλές φορές προτιμότερο το ΠΑΠΕΙ ή ΟΠΑ.Δεν είναι αλήθεια ότι επικεντρώνονται σε Πληροφορική με οικονομικά(τουλάχιστον από φίλο μου δεν μου έχει πει κάτι τέτοιο).

Επιπλέον τα Οικονομικά στο ΠΑΠΕΙ και στο ΟΠΑ περί τίνος Οικονομικά πρόκειται και πώς μπορώ να δώ την ύλη τους ?

Ironboy, μάλλον με πρόλαβες πριν. Ρωτάω για τα οικονομικά, μιας και δεν ξέρω αν θα τα πηγαίνω καλά σε αυτά. ΑΟΔΕ έγραψα 11.7.

Επίσης το ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ έχει κατευθύνσεις που δεν έχουν καθόλου Οικονομικά ?
Γενικά πώς λειτουργεί αυτό το σύστημα με τις κατευθύνσεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
ρε εκει πληροφορικης εκπα εχετε πιο πολλες κοπελες απο ημμυ εμπ ή ειναι ξερω γω μετρημενες στα δαχτυλα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
ρε εκει πληροφορικης εκπα εχετε πιο πολλες κοπελες απο ημμυ εμπ ή ειναι ξερω γω μετρημενες στα δαχτυλα?:P

Ακριβώς όπως το είπες!Μετρημένες στα δάχτυλα :cold: Τα ποσοστά είναι απογοητευτικά.





Ironboy, μάλλον με πρόλαβες πριν. Ρωτάω για τα οικονομικά, μιας και δεν ξέρω αν θα τα πηγαίνω καλά σε αυτά. ΑΟΔΕ έγραψα 11.7.

Επίσης το ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ έχει κατευθύνσεις που δεν έχουν καθόλου Οικονομικά ?
Γενικά πώς λειτουργεί αυτό το σύστημα με τις κατευθύνσεις ?

Δεν έχουν οικονομικά μαθήματα!Αυτό σου εξηγώ.Άντε να έχουν 1 ή 2 ΟΛΑ τα χρόνια της σχολής!!Δεν γνωρίζω για τις κατευθύνσεις που ρωτάς :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost10

Νεοφερμένος

Ο Lost10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φίλε aristoteles καταρχήν συγχαρητήρια για την επιτυχία σου στις πανελλαδικές. Σπουδάζω Πληροφορική στο ΠΑΠΕΙ και μπορώ να σου πώ με σιγουριά ότι δεν έχει κανένα απολύτως μάθημα οικονομικών στο πρόγραμμα σπουδών (μόνο κάποια επιλογής απο άλλα τμήματα του πανεπιστημίου). Περισσότερα για το τμήμα έχω γράψει εδώ.

Θα σου πρότεινα να βάλεις πρώτα ΕΚΠΑ, μετά ΠΑΠΕΙ και μετά ΑΣΣΟΕ. Εγώ έτσι τα είχα πέρσι παρόλο που πέρναγα σίγουρα και ΑΣΣΟΕ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Με τα τιμια 11.533 μόρια μου (ναι οκ,γελάστε ελεύθερα :P) ,λογικά περνάω στην σχολή πληροφορικής Κέρκυρας
και στο τμήμα "επιστημης υπολογιστών" Κρήτης.
Για Αθήνα που ήθελα πολύύύύύύύύύύύύ χλωμό.(εκτός αν είμαι τυχερός λόγω οτι είμαι πολύτεκνος )
Θα ήθελα να μου δώσετε οσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για τις 2 σχολές.
Παραθέτω μερικές πιο συγκεκριμένες απορίες.
1)Ποιο ακριβώς είναι το αντίκειμενο σπουδών απο το πανεπίστημιο κρήτης? Γιατι ονόμαζεται ετσι?(σε τι διαφοροποιειται απο τα υπολοιπα τμηματα πληροφορικης ,εννοώ)
2) θα μου συνιστούσατε τει πληροφορικης Αθηνας απο τα 2 αει που προανέφερα ? (νομίζω με το σχέδιο αθηνα,πλέον δεν ειναι τει πληροφορικης,αλλα "μηχανικων υπολογιστων"(?) ή κάπως έτσι :P)
3)Απο άποψη οικονομική τι παίζει ανάμεσα σε κερκυρα και κρητη?
4) Για ο,τι άλλες απορίες ,θα επανέλθω :P

υγ* Στόχος μου ,είναι να ασχολήθω με την ανάπτυξη εφαρμογών,διαδίκτυο και λίγοτερο με το hardware... :)

ευχαριστώώώώώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
1) Κάθε σχολή έχει την ιστοσελίδα της όπου μπορείς να μπεις και να δεις αναλυτικά τι μαθήματα εχει, τι κατευθύνσεις, ποια είναι υποχρεωτικά, όπως επίσης και τι καθηγητές υπάρχουν μαζί με βιογραφικά, δημοσιεύσεις κλπ. Θα σε συμβούλευα σε αυτό να τα κοιτάς από μόνος σου από το να ακούς τον καθένα που απλά κοιτάει το όνομά κάθε σχολής και αναπαράγει γενικεύσεις του στυλ τα πολυτεχνεία κάνουν hardware επειδή είναι μηχανικοί και οι άλλοι software, ή η Χ σχολή ανήκει στο τάδε πρωτοκλασάτο πανεπιστήμιο άρα είναι καλύτερη.

2) Όσον αφορά το τμήμα του ΕΚΠΑ που είμαι και ξέρω:
Το επίπεδο είναι σε γενικές γραμμές θεωρώ υψηλό, ειδικά δε στα προγραμματιστικά καταντά πολλές φορές κουραστικό.
Οι καθηγητές στην πλειονότητά τους είναι γνώστες και συνεργάσιμοι ( εκτός από 1-2 μπουμπούκια του μαθηματικου ). Αλλά και στην εξαίρεση να πέσεις είναι τέτοια η οργάνωση που υπάρχει ( forum φοιτητών, ομάδες στο fb, eclass όπου πολλές φορές συμμετέχουν βοηθοί ) εύκολα βγάζεις άκρη.
Το περιβάλλον είναι αρκετά καλό, οι εγκαταστάσεις είναι σύγχρονες και η σχολή είναι μόνη της και έχει δικό της campus μες στα έλατα που για μένα είναι μεγάλο συν απ' το να σαι μαζί με άλλα πόσα τμήματα στο ίδιο κτήριο όπως πχ στο ΟΠΑ.
Όσον αφορά την ισχύ του πτυχίου, ξέρω φοιτητή που τελείωσε πρόσφατα με 7.2 και έφυγε για μεταπτυχιακό στο Southampton, άλλον ένα με βαθμό 8.1 και έφυγε για μεταπτυχιακό στο Maryland και άλλον έναν που έκανε προπτυχιακό/μεταπτυχιακό εδώ ( δε ξέρω με τι βαθμό αλλά ήταν καλός ) και τώρα κάνει διδακτορικό στο Columbia. Και γενικά από κάτι παιδιά από ΜΙΤ/Stanford που είχαν έρθει να μιλήσουν για αυτά πριν κάμποσους μήνες μας είχαν πει ότι γενικά υπάρχει καλό όνομα προς τα έξω.

Για το Χαροκόπειο δε ξέρω πολλά. Το θέμα είναι πως πρόκειται για νεότατη σχολή ( άνοιξε το 2007 ενώ άλλες πληροφορικές μετρούν 20ετίες και βάλε ). Επίσης όταν μπήκα εγώ στο site της και τα κοιτουσα είδα ότι έχει γενικά λίγους ΔΕΠ, καμία σαφή κατεύθυνση και γενικά δε μου έδινε την εντύπωση ενός σοβαρού τμήματος. Δεν ξέρω για τώρα ίσως να έχουν αλλάξει τα πράγματα αλλά αν όχι προσωπικά θα προτιμούσα να πάω ΤΕΙ Αθήνας παρά εκεί.

3) Όπως είπα και πριν όσον αφορά τα μαθήματα αν θες λεπτομέριες μπες στο site και δες τα. Τώρα γενικά η αλήθεια είναι ότι το ΟΠΑ έχει μια γενική κατεύθυνση στον εφαρμόσμένο τομέα, δηλάδή δεν το βλέπει τόσο επιστημονικά όσο πχ το ΕΚΠΑ αλλά εστιάζει κυρίως στο τι θα ήταν χρησιμότερο να μάθεις ώστε να σου χρειαστεί στην αγορά εργασία σήμερα. Για αυτό και ναι, δεν κάνουν τα πάντα, αλλά αυτά που τους ενδιαφέρουν τα ξεψαχνίζουν πολύ.
Γενικά δηλαδή ναι, αυτά που λες νομίζω πως ισχύουν εκτός από αυτό με τα οικονομικά. Αυτά αν θες μετά το ρπώτο έτος δε τα ξανά βλέπεις.

Επίσης κάτι τελευταίο, επειδή το ischool δεν είναι ούτε μικρό, ούτε καινούργιο forum θα σας πω το εξής. Όποιον δεν τον ενδιαφέρει να κάνει ένα μηχανογραφικό στα γρήγορα να πάει να παίξει μπάλα και έχει όρεξη να ψαχτεί, υπάρχουν πολλά θέματα εδώ μέσα και με αρκετές σελίδες που τα υπεραναλύουν αυτά και πολλοί από εμάς τα έχουμε ξανά πει. Δε το θεωρώ χάσιμο χρόνου να κατσει κάποιος ένα και 2 και πολλά παραπάνω βράδια να τα διαβάσει αν μιλάμε για ένα τέτοιο θέμα.
Όπως είπα εγώ είμαι στο ΕΚΠΑ, αν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι συγκεκριμένο για τη σχολή που δε θα το γράφει με μεγάλα γράμματα στο site μπορεί να μου στείλει ένα πμ ή να ρωτήσει εδώ. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Oποιος θέλει πληροφορτική στην Αθήνα διαλέγει πρώτα ΕΚΠΑ και μετά όλα τα άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
bump
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Με τα τιμια 11.533 μόρια μου (ναι οκ,γελάστε ελεύθερα :P) ,λογικά περνάω στην σχολή πληροφορικής Κέρκυρας
και στο τμήμα "επιστημης υπολογιστών" Κρήτης.
Για Αθήνα που ήθελα πολύύύύύύύύύύύύ χλωμό.(εκτός αν είμαι τυχερός λόγω οτι είμαι πολύτεκνος )
Θα ήθελα να μου δώσετε οσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για τις 2 σχολές.
Παραθέτω μερικές πιο συγκεκριμένες απορίες.
1)Ποιο ακριβώς είναι το αντίκειμενο σπουδών απο το πανεπίστημιο κρήτης? Γιατι ονόμαζεται ετσι?(σε τι διαφοροποιειται απο τα υπολοιπα τμηματα πληροφορικης ,εννοώ)
2) θα μου συνιστούσατε τει πληροφορικης Αθηνας απο τα 2 αει που προανέφερα ? (νομίζω με το σχέδιο αθηνα,πλέον δεν ειναι τει πληροφορικης,αλλα "μηχανικων υπολογιστων"(?) ή κάπως έτσι :P)
3)Απο άποψη οικονομική τι παίζει ανάμεσα σε κερκυρα και κρητη?
4) Για ο,τι άλλες απορίες ,θα επανέλθω :P

υγ* Στόχος μου ,είναι να ασχολήθω με την ανάπτυξη εφαρμογών,διαδίκτυο και λίγοτερο με το hardware... :)

ευχαριστώώώώώ :D

Για το τμήμα στην Κρήτη έχω ακούσει τα καλύτερα.Πρόσφατα και το Πανεπιστημειο κρήτης βγήκε από τα καλύτερα νέα πανεπιστήμεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Με τα τιμια 11.533 μόρια μου (ναι οκ,γελάστε ελεύθερα :P) ,λογικά περνάω στην σχολή πληροφορικής Κέρκυρας
και στο τμήμα "επιστημης υπολογιστών" Κρήτης.
Για Αθήνα που ήθελα πολύύύύύύύύύύύύ χλωμό.(εκτός αν είμαι τυχερός λόγω οτι είμαι πολύτεκνος )
Θα ήθελα να μου δώσετε οσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για τις 2 σχολές.
Παραθέτω μερικές πιο συγκεκριμένες απορίες.
1)Ποιο ακριβώς είναι το αντίκειμενο σπουδών απο το πανεπίστημιο κρήτης? Γιατι ονόμαζεται ετσι?(σε τι διαφοροποιειται απο τα υπολοιπα τμηματα πληροφορικης ,εννοώ)
2) θα μου συνιστούσατε τει πληροφορικης Αθηνας απο τα 2 αει που προανέφερα ? (νομίζω με το σχέδιο αθηνα,πλέον δεν ειναι τει πληροφορικης,αλλα "μηχανικων υπολογιστων"(?) ή κάπως έτσι :P)
3)Απο άποψη οικονομική τι παίζει ανάμεσα σε κερκυρα και κρητη?
4) Για ο,τι άλλες απορίες ,θα επανέλθω :P

υγ* Στόχος μου ,είναι να ασχολήθω με την ανάπτυξη εφαρμογών,διαδίκτυο και λίγοτερο με το hardware... :)

ευχαριστώώώώώ :D
Της Κρητης στα σιγουρα. Αν θες ψαξτο αλλα στο τελος εκει θα καταληξεις σιγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Παιδια να επιχειρηματολογουμε γιατι τα παιδια τωρα πρεπει να διαλεξουν ποιο τμημα θα φανε στη μαπα για τα επομενα 4 χρονια (τουλ.) . Αν δεν κανω λαθος η βαση για του Ηρακλειου ειναι αρκετα πιο ψηλα , οποτε πως εισαι τοσο βεβαιος οτι θα το πιασεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top