Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Παιδια να επιχειρηματολογουμε γιατι τα παιδια τωρα πρεπει να διαλεξουν ποιο τμημα θα φανε στη μαπα για τα επομενα 4 χρονια (τουλ.) . Αν δεν κανω λαθος η βαση για του Ηρακλειου ειναι αρκετα πιο ψηλα , οποτε πως εισαι τοσο βεβαιος οτι θα το πιασεις ;

ΒΕΒΑΙΟΣ ,δεν είμαι ποτέ...
απλά είμαι πολύτεκνος και η βαση περυσι ηταν 10833 (στους πολυτεκνους και κατα 500 μορια λιγοτερα το 2011)
και παιρνοντας ως δεδομένο οτι οι βάσεις θα πέσουν(οπως τουλάχιστον ακούγεται :P) ...νομίζω οτι εχω πιθανότητες να περάσω..

Της Κρητης στα σιγουρα. Αν θες ψαξτο αλλα στο τελος εκει θα καταληξεις σιγουρα.

Με τι ακριβώς ασχολείται το τμήμα όμως?
Δεν ειναι καθαρά πληροφορική και δεν γνωρίζω καν τι αντικείμενο έχει..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ΒΕΒΑΙΟΣ ,δεν είμαι ποτέ...
απλά είμαι πολύτεκνος και η βαση περυσι ηταν 10833 (στους πολυτεκνους και κατα 500 μορια λιγοτερα το 2011)
και παιρνοντας ως δεδομένο οτι οι βάσεις θα πέσουν(οπως τουλάχιστον ακούγεται :P) ...νομίζω οτι εχω πιθανότητες να περάσω..



Με τι ακριβώς ασχολείται το τμήμα όμως?
Δεν ειναι καθαρά πληροφορική και δεν γνωρίζω καν τι αντικείμενο έχει..:P

μην σε μπερδεύει ο τίτλος του τμήματος...πληροφορική είναι και εδώ...απλώς επειδή η επικρατούσα τάση στην Ευρώπη τα χρόνια που φτιαχνόταν το τμήμα ήταν να ονομάζονται τα τμήματα πληροφορικής computer science department και επειδή τα ιδρυτικά μέλη του τμήματος ήταν αμερικανοευρωπαϊκοθρεμμένοι το ονομάσανε επιστήμης υπολογιστών...πέρα από το τυπικό της υπόθεσης...και ενα quote απο το site:
"Ακολουθώντας κυρίως το υπόδειγμα αμερικανικών και ευρωπαϊκών πανεπιστημιακών τμημάτων "Computer Science and Engineering", το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος αντιμετωπίζει την Πληροφορική ως τεχνολογική επιστήμη, το ίδιο δηλαδή που κάνουν (ή πρέπει να κάνουν) και τα Τμήματα Μηχανικών: έχοντας αυστηρά επιστημονικά θεμέλια και μεθοδολογία, αποσκοπεί στην κατασκευή μηχανών --συστημάτων υλικού και λογισμικού που καλούνται να εξυπηρετήσουν συγκεκριμένες ανθρώπινες ανάγκες. Έτσι, καλύπτει εξ ίσου τα αντικείμενα του υλικού, του λογισμικού, των εφαρμογών της πληροφορικής, και της θεωρίας. Παράλληλα, δίνεται ισόρροπη έμφαση στη διδασκαλία της αυστηρής επιστημονικής μεθόδου και στην καλλιέργεια των ικανοτήτων σύνθεσης και της νοοτροπίας μηχανικού μέσω ειδικών εργασιών και εργαστηρίων. Το πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει υποχρεωτική Διπλωματική Εργασία, καθώς και προαιρετική Πρακτική Άσκηση μέσω εργασίας εκτός Πανεπιστημίου. Θα ταίριαζε κάλιστα λοιπόν στο Τμήμα μας η ονομασία "Μηχανικών και Επιστήμης Υπολογιστών" (Computer Science and Engineering), και θα μπορούσε κάλιστα το Τμήμα μας να οργανώσει και τετραετές και πενταετές πρόγραμμα σπουδών στο αντικείμενο αυτό."
Πέρα απο αυτά τα μαθήματα είναι σχετικά δύσκολα(όχι κατι τρομακτικό :P ), τα περισσότερα έχουν υποχρεωτικές ασκήσεις και προόδους(δηλαδή μετράνε στον τελικό βαθμό)έχει πολλά υποχρεωτικά μαθήματα μαθηματικών (απο τα 20 μαθήματα περίπου του κορμού τα μισα είτε είναι καθαρά μαθήματα μαθηματικών είτε αρκετα σχετικά με τα μαθηματικα).Απο κει και πέρα με βάση τα μαθήματα επιλογής μπορείς να ασχοληθείς λίγο περισσότερο με τα ενδιαφεροντά που θα διαμορφώσεις στη σχολή...επίσης η σχολή έχει αρκετές αλυσίδες(δηλαδή αν δεν περάσεις ενα συγκεκριμενο μάθημα δεν μπορείς να πάρεις κάποιο επόμενου εξαμήνου που το έχει ως προαπαιτούμενο πχ αν δεν έχεις περάσει απειροστικό 1 δεν μπορεις να πάρεις απειροστικό 2 κ.ο.κ.)...Αυτα τα λίγα :P ότι άλλο θες ρώτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristoteles

Νεοφερμένος

Ο aristoteles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αυτό που μου κίνησε το ενδιαφέρον στο Χαροκόπειο είναι ότι έχει πολλά και διάφορα μαθήματα και δεν επικεντρώνεται σε κατευθύνσεις. Δηλαδή πιστεύω ότι κάποιος που πάει Χαροκόπειο θα έχει γενικές γνώσεις περί πληροφορικής και μετά αν θέλει κάνει μεταπτυχιακό σε αυτό που του άρεσε περισσότερο σε κάποιο συγκεκριμένο κλάδο της πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με το συναδελφο και θα διαβεβαιωσω οτι , ναι , το τμημα εχει να κανει καθαρα μα κομματι πληροφορικης. Και πιο συγκεκριμενα στο software ! Το ονομα αντι για μειονεκτημα εδω το θεωρουν-ουμε πλεονεκτημα !

Παντως υπαρχει για το τμημα ενα νημα εδω μεσα !
hint = δεν εχει τον ορο πληροφορικη μεσα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristoteles

Νεοφερμένος

Ο aristoteles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τι πιστεύετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομιζω πως στο Χαροκόπειο δεν έχεις ουδεμία δυνατότητα μεταπτυχιακού, τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι το 2011.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristoteles

Νεοφερμένος

Ο aristoteles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Από ότι γνωρίζω το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεματικής του Χαροκοπείου έχει δυνατότητα για μεταπτυχιακό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλαξε τότε απ΄ότι φαίνεται:).
Σορρυ για τη λανθασμένη πληροφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristoteles

Νεοφερμένος

Ο aristoteles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν πειράζει, απλώς νομίζω ότι πρόκειται για ένα εξελισσόμενο τμήμα, το οποίο είναι σαφώς καλύτερο από το 2007 που ιδρύθηκε και είναι άξιο πλέον να ανταγωνιστεί τα άλλα. Το πρόγραμμα σπουδών του είναι εξαιρετικό και αρκετά αναλυτικό σε σχέση με τα άλλα τμήματα Πληροφορικής. Σου αναλύει κάθε μάθημα ως προς το τι είναι και τους στόχους που έχει. Στο ΟΠΑ που μπήκα να δώ για το Πρόγραμμα Σπουδών ή τον Οδηγό Σπουδών αναφερόταν μόνο ονομαστικά στα μαθήματα που κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι όντως και μένα με ενόχλησε αυτό:P. Είμαι όμως πάλι πολύ επιφυλακτικός:hmm: κυρίως γιατί δε βλέπω καμία διάκριση και γιατί οποιον έχω ρωτήσει δεν το ξέρει ή κάνει σα να μην υπάρχει. Ουσιαστικά ποιος ο λόγος να πας έκει και οχι στον Πειραιά που έχει σχεδόν ίσα μόρια. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να αναφέρω 3 συν της Πληροφορικής ΠΑ.ΠΕΙ. που βρήκα μετά απο μια σχετικά σύντομη έρευνα για όποιον ενδιαφέρεται:
-Πολύ καλά σύγχρονα εργαστήρια.
-Καθαρή κατεύθυνση προς hardware(δεν έχει καμία αλλη σχολή στην Αθήνα περα απο τους ΗΜΜΥ).
-Πολύ λιγότερες καταλήψεις(το συγκεκριμένο μου το χουν πει 2-3 φοιτητές οπότε δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος).

Υ.Γ.
Καποιος είχε γράψει ότι το εν λόγω τμήμα είναι μεσα στα 100 καλύτερα του κόσμου σύμφωνα με λίστα της microsoft και όλοι πιστεύσαμε πως είναι αερολογίες αλλά τελικά είναι αλήθεια μπορεί να το δει κάποιος στην επίσημη σελίδα του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Να σας ρωτίσω ρε παιδια, εχω κανει πολλες φορες αυτη την ερωτηση και στο φορουμ και σε αλλα μερη,αλλα εγιναν σε τοπικ μαθητών κυριως που τελειωσαν το λυκειο και λογικό ειναι να μην εχουν ακουσει τιποτα...ξερετε που στο δι@ολο ειναι αυτο το τει Μηχανικών πληροφορικής Ναυπάκτου!? Ελεος δηλαδη με το σχεδιο αθηνα...μας εβαλαν να διαλέξουμε αν θελουμε να συνεχίσουμε διοίκηση επιχρίσεων πατρα ή μηχ. πληροφορικής Ναυπάκτου. Απεκλισα το τμημα στην πατρα αλλα το αλλο δε ξερω που ειναι γιατι λεει στην ναυπακτο ειναι η εδρα!. Για τις εγκαταστάσεις ουτε λόγος, πως δηλαδή μπορώ να διαλεξω εγω ενα τμήμα που δεν ξέρω καν που βρίσκεται?...
Φήμες εχουν ακουστεί πολλές...αλλες για Ναύπακτο, αλλες για Αντίρριο και αλλες για Μεσολόγγι, αλλα στο Μεσολόγγι ηταν παλια και λενε πως εκλισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Παιδιά από πληροφορική προτείνετε ασοεε η παπει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Παιδιά από πληροφορική προτείνετε ασοεε η παπει ;

θα αλλαξεις σχολή? βλεπω οτι σπουδάζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Για έναν φίλο . Η Σεμφε δεν αλλάζει με τπτ φίλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ασσοε ειναι μπλεξιμο γιατι ειναι μια μιξη οικονομολογοπληροφορικαριου το ππει ειναι καλο τμημα απο οσα εχω ακουσει αλλα βεβαια το τμημα του εκπα με τις τηλεποικοινωνιες ειναι αρκετα δυνατο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
δες το προγραμμα σπουδων της ΑΣΣΟΕ και θα δεις αν εχει τοσα οικονομικα. Οσον αφορα τα αλλα δεν εχω ιδεα να σου πω φιλε. Σαν συμβουλη θα σου πω να μη κοιτας καν τα μορια σα κριτηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Εννοείται . Απλα επειδη ειναι κοντινός φίλος κ ψάχνει . Καθηγητές μου αλλα και ενός αλλού φίλου απο το τμήμα του εκπα μας είπαν καλύτερα ασοεε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Εννοείται . Απλα επειδη ειναι κοντινός φίλος κ ψάχνει . Καθηγητές μου αλλα και ενός αλλού φίλου απο το τμήμα του εκπα μας είπαν καλύτερα ασοεε .


Χχαχα κλασσική περίπτωση :Ρ Μετά από 1-2 χρόνια αποκτάς κάτι σαν το σύνδρομο της Στοκχόλμης στην σχολή(του ΕΚΠΑ) . Χαίρεσαι να την καταργίεσαι! :P Εγώ θα του πρότινα ΕΚΠΑ , αν έχει τα μόρια , και εχει όρεξη να στρώσει τον πισινό του για διάβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis97

Νεοφερμένος

Ο tolis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Παιδια να σας ρωτησω? Απο αποψη δικαιωματων ποιος εχει περισσοτερα ? ημμυ η σχολες πληροφορικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Παιδια να σας ρωτησω? Απο αποψη δικαιωματων ποιος εχει περισσοτερα ? ημμυ η σχολες πληροφορικης?

Αμα στην πραξη θες πληροφορικη, αλλα σκεφτεσαι ΗΜΜΥ για μια υπογραφη και για "λογους κυρους" ;), τι να σου πω, διαλεξε ΗΜΜΥ :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top