Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

SheldonCooper

Νεοφερμένος

Ο SheldonCooper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα στην κοινοτητα, οπως πολλοι εδω μεσα περιμενα και εγω τις βασεις για να δω ποια πολη θα εχει την τιμη να με φιλοξενισει για καποια χρονια. Οι πιθανες πολεις ειναι οι Σαμος/Κερκυρα/Λαρισα και αμα ειμαι τυχερος λογω ειδικης κατηγοριας θα παω Ηρακλειο που το ειχα και πρωτη επιλογη. Εχω 10836 στο 4ο πεδιο και ελπιζω πως με γενικη σειρα θα μπω στ σχολη πληροφορικης της Σαμου (εχω αποκλισω σχεδον 200 μορια και πιστευω θα πεσει).

Θα ηθελα να κανω κανα δυο ερωτησεις στους παλαιοτερους. Οσοι ειστε η ησασταν σε καποια απο τις σχολες που αναφερα ποια η γνωμη σας και επισης ξερει κανεις τιποτα για τις φοιτητιτκες εστιες της Σαμου;


Να πω ξανα πως μιλαω καθαρα για τις εξης σχολες

Λαρισα : ΤΕΙ Πληροφορικης και επικοινωνιων
Σαμος : Μηχανικων πληροφοριακων και επικοινωνιακων συστηματων
Ηρακλειο : Τμημα επιστημης υπολογιστων
Κερκυρα: πληροφορικης Ιονιου.


Ευχαριστω εκ τν προτερων. have a nice day!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_tsimi

Νεοφερμένος

Η maria_tsimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
μάλλον περνάω πληροφορική στα Γιάννενα ή στην Κέρκυρα..και το πιο σίγουρο είναι Κέρκυρα. ξέρει κάποιος να με ενημερώσει για την κατάσταση εκεί επειδή είναι νησί και το φοβάμαι λίγο..επίσης σαν σχολές είναι ίδιες ή διαφέρουν μεταξύ τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Re4cTiV3

Νεοφερμένος

Ο bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Η πληροφορική Κέρκυρας(όπου είμαι 2ο έτος) δεν έχει φυσική! Ειναι καθαρή πληροφορική σε σχέση με των Ιωαννίνων που είμαι επιστήμη των υπολογιστών! Σαν κτίριο μην περιμένεις και πολλά!
Είναι πιο κλειστό τμήμα και γνωρίζεστε μεταξύ σας, σαν φοιτητές αλλά και σχέση καθηγητή-φοιτητή(συνάδελφοι :P), καλύτερα σε σχέση με τα Γιάννενα.

Επίσης αν μένεις στο "κέντρο" (γαρίτσα, λιστον, πλατυτέρα, μαντούκι) δεν χρειάζεσαι λεοφωρείο που είναι ένα έξοδο παραπάνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
κι εγω θελω να ρωτησω κατι.το εχω ρωτησει και σε αλλο θεμα αλλα δεν με απαντησε κανεις. προκειτε για σχολες.καλυτερα ειναι να πας πληροφορικη απθ ή εφαρμοσμενη πληροφορικη παμακ? θελω και οικονομικα και προγραμματισμο.και γενικα,σε ολα τα πραγματα,ποια σχολη ειναι καλυτερη??

και επισης,αν θελω να ασχοληθω και με ηλεκτρονικα κυκλωματα και γενικα με αυτον τον τομεα και με η/υ και προγρραματισμο,υπαρχει καμια τετοια σχολη? (εκτος απο ημμυ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
κι εγω θελω να ρωτησω κατι.το εχω ρωτησει και σε αλλο θεμα αλλα δεν με απαντησε κανεις. προκειτε για σχολες.καλυτερα ειναι να πας πληροφορικη απθ ή εφαρμοσμενη πληροφορικη παμακ? θελω και οικονομικα και προγραμματισμο.και γενικα,σε ολα τα πραγματα,ποια σχολη ειναι καλυτερη??

και επισης,αν θελω να ασχοληθω και με ηλεκτρονικα κυκλωματα και γενικα με αυτον τον τομεα και με η/υ και προγρραματισμο,υπαρχει καμια τετοια σχολη? (εκτος απο ημμυ.)

???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
και επισης,αν θελω να ασχοληθω και με ηλεκτρονικα κυκλωματα και γενικα με αυτον τον τομεα και με η/υ και προγρραματισμο,υπαρχει καμια τετοια σχολη? (εκτος απο ημμυ.)

Ηλεκτρονικά κυκλώματα κτλ και προγραμματισμός? CEID ρε συ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Ηλεκτρονικά κυκλώματα κτλ και προγραμματισμός? CEID ρε συ!!

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.αλλα θελω για θεσσαλονικη μονο... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.αλλα θελω για θεσσαλονικη μονο... :/:

Η Θεσσαλονίκη δεν έχει ceid, έχει όμως το τμήμα πληροφορικής στο ΑΠΘ, αλλά απ' όσο ξέρω προσανατολίζεται περισσότερο στο software.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Η Θεσσαλονίκη δεν έχει ceid, έχει όμως το τμήμα πληροφορικής στο ΑΠΘ, αλλά απ' όσο ξέρω προσανατολίζεται περισσότερο στο software.

αναμεσα στην σχολη πληροφορικης του απθ και στην σχολη εφαρμοσμενης πληροφορικης του παμακ ποια ειναι καλυτερη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
αναμεσα στην σχολη πληροφορικης του απθ και στην σχολη εφαρμοσμενης πληροφορικης του παμακ ποια ειναι καλυτερη?

η πληροφορικη Α.Π.Θ δεν εχει οικονομικα μαθηματα,δες το προγραμμα σπουδων καθε σχολης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
η πληροφορικη Α.Π.Θ δεν εχει οικονομικα μαθηματα,δες το προγραμμα σπουδων καθε σχολης...
εγω θελω κατα κυριο λογω να μαθω προγραμματισμο και τα αλλα γυρω στους υπολογιστες.αν εχει και οικονομικα δεν με χαλαει!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.αλλα θελω για θεσσαλονικη μονο... :/:

ΤΕΙ Αυτοματισμού - Σίνδος Θεσσαλονίκης
Τσέκαρε το πρόγραμμα σπουδών ;)


εγω θελω κατα κυριο λογω να μαθω προγραμματισμο και τα αλλα γυρω στους υπολογιστες.αν εχει και οικονομικα δεν με χαλαει!!;)

Τότε νομίζω ότι η Πληροφορική στο ΑΠΘ θα σε καλύψει. Μην ξεχνάς όμως ότι μπορείς να κάνεις και κάποιο μεταπτυχιακό με εξειδίκευση πάνω σε κάτι που σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς περσσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
εγω θελω κατα κυριο λογω να μαθω προγραμματισμο και τα αλλα γυρω στους υπολογιστες.αν εχει και οικονομικα δεν με χαλαει!!;)
Από την εφαρμοσμένη πληροφορική στο ΠΑΜΑΚ μπορείς να γραφείς στο οικονομικό επιμελητήριο και να εξασκήσεις επάγγελμα οικονομολόγου, λογιστή κλπ. Φυσικά και συμφέρει στο ΠΑΜΑΚ γιατί βρίσκεις επιπλέον διεξόδους. Στο CSD του ΑΠΘ θα σπουδάσεις πληροφορική, αλλά η αγορά εργασίας είναι πολύ απαιτητική, θέλει να ξέρεις πολλές γλώσσες προγραμματισμού (παραπάνω απο τα δάχτυλα και των 2 χεριών) για να είσαι δυνητικός υποψηφιος για όλες τις θέσεις εργασίας προγραμματιστή, ανάπτυξη εφαρμογών, σχεδιαστή ιστοσελίδων κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
σχετικα με αυτα που γραφτηκαν για την αγορα εργασιας, η εκμαθηση γλωσσων προγραμματισμου ειναι κατι ευκολο για καποιον που εχει τελειωσει σοβαρη σχολη πληροφορικης. Τα εφοδια για να εργαστεις σου δινονται, αλλά απο κει και περα συμφωνω οτι υπαρχει ανταγωνισμος και χρειαζεται πολλη προσωπικη ενασχοληση για να παραμενεις σε υψηλο επιπεδο
Υ.Γ για coder παντως σιγουρα δεν χρειαζεσαι να σπουδασεις κατι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
σχετικα με αυτα που γραφτηκαν για την αγορα εργασιας, η εκμαθηση γλωσσων προγραμματισμου ειναι κατι ευκολο για καποιον που εχει τελειωσει σοβαρη σχολη πληροφορικης. Τα εφοδια για να εργαστεις σου δινονται, αλλά απο κει και περα συμφωνω οτι υπαρχει ανταγωνισμος και χρειαζεται πολλη προσωπικη ενασχοληση για να παραμενεις σε υψηλο επιπεδο
Υ.Γ για coder παντως σιγουρα δεν χρειαζεσαι να σπουδασεις κατι!!!

Χαχαχαχα αυτοι οι ξενοι ολο coder και coder που ουσιαστικα ειναι απο τα πιο ευκολα πραγματα στο κλαδο της πληροφορικης....οταν καποιος σπουδαζει πληροφορικη,απλα δεν βγαινει "προγραμματιστης",ειδικα στα ΑΕΙ (δε ξερω για ΤΕΙ διοτι φοιτητης σε ΑΕΙ ειμαι)εξεταζουν τα θεμελια της πληροφορικης,δομες δεδομενων,και πολλες τεχνικες με τις οποιες σου δινονται εφοδια και κοιτας σε τι θες να εξειδικευτεις αναλογα με τις προτιμησεις σου.

Ενα ειναι το συμπερασμα:η Πληροφορικη ειναι ενας τεραστιος κλαδος,ειναι επιστημη του μελλοντος,απο εκει και περα ειναι ολα στα χερια σου για το με τι θελεις να ασχοληθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδια πέρασα στο τμήμα εφαρμοσμενη πληροφορικη και πολυμεσων του ΤΕΙ κρητης στο ηρακλειο.αξιζει να ξαναδωσω για να περάσω σε ενα εκ των:πληροφορικης και τηλεπικοινωνιών εκπα και πληροφορικη οπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Αν πιστευεις οτι θες κατι καλυτερ ο τοτε ναι. Σε περιπτωση που δεν εισαι σιγουρος σκεψου το πριν κανεις το οτιδηποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αν πιστευεις οτι θες κατι καλυτερ ο τοτε ναι. Σε περιπτωση που δεν εισαι σιγουρος σκεψου το πριν κανεις το οτιδηποτε!

Απλα σκέφτομαι οτι όντως ειναι καλύτερο ενα τμήμα ΑΕΙ πληροφορικης απο ενα ΤΕΙ πληροφορικης;ειδικά στην εποχη μας που προτιμονται στις δουλειές οι απόφοιτοι ΤΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top