Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

xaxaaria

Νεοφερμένος

Η xaxaaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Οταν εφτιαξα το Μηχανογραφικο δεν ηξερα τις βασεις, αλλα και να τις ηξερα, παλι Χανια θα εβαζα πρωτα, οπως ειπα ηθελα κατι κοντα στην Πληροφορικη, χωρις να χρειαζεται να υποστω πολλες φυσικες και μαθηματικα οπως γινεται στους Ηλεκτρολογους.

Το επιπεδο ειναι υψηλο.Διαβασμα πολυ φυσικα και θελει οπως και τακτικη παρακολουθηση.Οι καθηγητες ειναι κοντα στους φοιτητες(οι περισσοτεροι) και οχι ντιβες οπως σε αλλα τμηματα.

Για τη μετονομασια, υπαρχει συγκρατημενη αισιοδοξια απο τους καθηγητες, μεχρι εκει.

μάλλον 8α δηλώσω χανια... εχει πολλά κορίτσια το τμήμα ?? :P
(διότι 8ελω αν εχω παρέα ... )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
μάλλον 8α δηλώσω χανια... εχει πολλά κορίτσια το τμήμα ?? :P
(διότι 8ελω αν εχω παρέα ... )
Ελαχιστα.Στις διαλεξεις ποτε δεν θα δεις πανω απο 5 απ΄ολα τα ετη.Καθε χρονο πρεπει να περνανε 15-20/130.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
οκ ευχαριστώ πλ... το πρόγραμμα σπουδών το ΑΠΘ εχει ειδικά τα πρώτα 2 μιση χρονιά πολλά ενεργειακά μαθήματα αλλά επδ έχει γενικότερα περισσότερα ( μαθήματα) απο τους ΗΜΜΥ χάνια ίσως παρέχουν και τα δυο τις ίδιες γνώσεις...
εσυ τ πιστεύεις οτι παρέχουν τις ιδιες γνώσεις στο τομέα π με ενδιαφέρει ?

οχι απθ δεν εστιαζει αρκετα στο software οποτε μην πας εκει θα φας στη μαπα ψιλοακυρα πραγματα ακομα και στη συγκεκριμενη κατευθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaxaaria

Νεοφερμένος

Η xaxaaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ελαχιστα.Στις διαλεξεις ποτε δεν θα δεις πανω απο 5 απ΄ολα τα ετη.Καθε χρονο πρεπει να περνανε 15-20/130.

οχι απθ δεν εστιαζει αρκετα στο software οποτε μην πας εκει θα φας στη μαπα ψιλοακυρα πραγματα ακομα και στη συγκεκριμενη κατευθυνση

οκ σας ευχαριστω πλ!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα7

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλημέρα! Είμαι καινούργια σ'αυτό το site και το βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον! Ονομάζομαι Κατερίνα όπως θα είδατε και το Σεπτέμβρη μπαίνω β' λυκείου. ( δυστυχώς! ) Θα ακολουθήσω την τεχνολογική κατεύθυνση και στις δύο τάξεις και συγκεκριμένα θα πάρω τον κύκλο της πληροφορικής. Θέλω πολύ -και αν έχω πείσμα θα γίνει- να περάσω στο Α.Τ.Ε.Ι Θεσσ/νίκης στο τμήμα πληροφορικής. Δεν θέλω Α.Ε.Ι γιατί πιστεύω ότι στα Τ.Ε.Ι υπάρχει περισσότερη πρακτική και περισσότερες ώρες εργαστήριο. Και προτιμώ βέβαια να είμαι σε μία αίθουσα με 40 μαθητές παρά με 300 μέσα σε ένα αμφιθέατρο. Τέλος πάντων αλλού θέλω να καταλήξω.. :P Ας μιλήσουμε λίγο θεωρητικά.. Ας πούμε λοιπόν ότι διαβάζω και περνάω και παίρνω και το πτυχίο μου (που το πήγα εε..;;) :P Μετά που μπορώ να δουλέψω;; Ναι θα έχω το πτυχίο του μηχανικού Η/Υ.. Θα μπορώ δηλαδή να ανοίξω μία δική μου επιχείρηση και να διορθώνω υπολογιστές και να πουλάω διάφορα εξαρτήματα; Θα μπορώ να δουλέψω σε κάποια εταιρία; Θα μπορώ να πιάσω δουλειά στο δημόσιο ως καθηγήτρια; Θα μπορώ να ανοίξω ένα δικό μου φροντιστήριο και να διδάσκω αυτή την επιστήμη; Θα μπορώ να πιάσω δουλειά σε κάποιο ξενοδοχείο; (Μένω Ρόδο και υπάρχει μια αφθονία από ξενοδοχεία είναι η αλήθεια..) Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι διαθέσιμη να κάνω οποιοδήποτε μεταπτυχιακό! Όσο πιο πολλά χαρτιά έχεις τόσα πιο πολυ + θα έχεις ;) Περιμένω απαντήσεις! Α! Και έρχομαι ειρηνικά εε;; Μην αρχίσετε τα καντήλια<3 Απλά θα ήθελα να κάνουμε μια ωραία συζήτηση και να μου δώσετε να καταλάβω κάποια πράγματα που μου είναι παντελώς άγνωστα. Ναι, μπορεί να είναι νωρίς που ρωτάω αλλά πρέπει να ξέρω για να επιλέξω κατευθύνσεις, μαθήματα επιλογής, φροντιστήρια κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. PEACE! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν σκοπεύεις να αχοληθείς με την επιστήμη της πληροφορικής να ξέρεις ότι κατά βάση πρέπει να δουλεύεις- μαθαίνεις μόνη σου. Οι σχολές (ΑΕΙ και ΤΕΙ ) λίγα θα σου μάθουν και λίγα από αυτά που θα μάθεις θα μπορείς να εκμεταλευτείς επαγγελματικά...

Για μαγαζί δε χρειάζεται να έχεις τελειώσεις για να ανοίξεις ουτε φυσικά για τον προγραμματισμο χρειάζεται για να διοριστείς στο δημόσιο πρέπει να έχεις πτυχιο αει η τει

Αυτά που θα μάθεις β και γ λυκείου δεν έχουν απολυτως καμία σχεση με την δουλειά ενός πληροφορικού (ειναι εισαγωγικές έννοιες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα7

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μάλιστα.. Ναι το ξέρω ότι κατά βάση θα δουλεύω μόνη μου και ότι θα πρέπει να ενημερώνομαι για κάθε τι καινούργιο που θα εμφανίζεται στην τεχνολογία. Και σίγουρα αυτά που θα μάθω στο λύκειο δεν θα έχουν καμία σχέση αλλά όσο να 'ναι είναι μία αρχή και μία επαφή με αλγορίθμους και προγραμματισμό κάτι που σίγουρα θα χρειαστώ. Έχω πολύ υπομονή και νομίζω ότι είναι απαραίτητο στοιχείο για να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ πολύ fockos!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αφού σου αρέσει + ότι θέλεις να ασχοληθείς με τον super-duper-ουουα κορεσμένο κλάδο της πληροφορκής θα σου έλεγα να συνδυάσεις την γραφιστική με την πληροφορική. Δηλαδή, άσε τα αει-τει πληροφορικής και πιάσε ένα τει γραφιστικής και προσπάθησε όσο μπορείς να μαθαίνεις προγράμματα 3D ART DESIGNER, WEB DESIGNER τέτοιου είδους κ.ο.ο. Με άλλα λόγια, να συνδυάσεις την γραφιστική με την πληροφορική. Αυτό στο λέω από τον ξάδελφό μου που έχει τελειώσει τει γραφιστικής και είναι γκουρού σε προγράμματα εξειδικευμένα με την γραφιστική στην πληροφορική και ένα έχω να σου πω. Απορρίπτει δουλειές, γιατί δεν έχει χρόνο. Ναι, ναι καλά άκουσες, επειδή είναι πάρα πολύ καλος, αυτό που λέμε super freak, πότε τελείωσε τη σχολή, πότε έπιασε δουλειά ούτε που το καταλάβαμε. Επίσης, βγάζει τα "κέρατα" του, γιατί συνεργάζεται με εκδοτικό οίκο για να κάνει, ξέρεις τα σχέδια, ζωγραφιές που απαιτούνται στα οικονομικομαθηματικοφυσικά μαθήματα και όπως σου είπα δεν έχει χρόνο και απορρίπτει δουλειές. Χαρακτηριστικά, να σου πω οτι πρέπει να βγάζει ΚΑΘΑΡΑ 3-4 χιλιάρικα συνολικά. Είναι να τρελαίνεσαι, αλλά δεν έχει ωράριο, δηλαδή ξεκινάει 8 το πρωί και πέφτει για ύπνο 2-3 το βράδυ(ξημερώματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Το να μπορείς να επισκευάζεις Η/Υ δεν είναι και rocket science!

Η Πληροφορική έχει πολλές κατευθύνσεις, ενδεικτικά σου αναφέρω μερικές: γλώσσες προγραμματισμού(c,c++,java,html,SQL κτλ), δίκτυα υπολογιστών,βάσεις δεδομένων ,πληροφοριακά συστήματα,θεωρητική πληροφορική κτλ.

Σε οποιοδήποτε ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα που σχετίζεται με την πληροφορική διδάσκονται ορισμένα αντιπροσωπευτικά μαθήματα με τους προαναφερθέντες τομείς. Το αν χρειάζονται αυτές οι εξειδικευμένες γνώσεις για να μπορείς να βρεις δουλεια σε κάποιο ξενοδοχείο,σε κάποια εταιρεία ή φροντιστήριο είναι με άκρως απίθανο! Το μόνο που θα ζητησουν εκεί είναι ένα minimum γνώσεων του η/υ και απαραιτήτως η αντίστοιχη προϋπηρεσία.

Από την άλλη πλευρά οι πληθώρες επιλογές που παρέχονται από ένα τμήμα Πληροφορικής δεν εξασφαλίζουν στους αποφοίτους του με βεβαιότητα εργασιακή αποκατάσταση κι αυτό γιατί υπάρχει ΥΠΕΡκορεμός των επαγγελματιών που ασχολείται με τον συναφές κλάδο.

Αυτό με τα χαρτιά που λες δεν ισχύει ! Τσέκαρε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κατερίνα7

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αφού σου αρέσει + ότι θέλεις να ασχοληθείς με τον super-duper-ουουα κορεσμένο κλάδο της πληροφορκής θα σου έλεγα να συνδυάσεις την γραφιστική με την πληροφορική. Δηλαδή, άσε τα αει-τει πληροφορικής και πιάσε ένα τει γραφιστικής και προσπάθησε όσο μπορείς να μαθαίνεις προγράμματα 3D ART DESIGNER, WEB DESIGNER τέτοιου είδους κ.ο.ο. Με άλλα λόγια, να συνδυάσεις την γραφιστική με την πληροφορική. Αυτό στο λέω από τον ξάδελφό μου που έχει τελειώσει τει γραφιστικής και είναι γκουρού σε προγράμματα εξειδικευμένα με την γραφιστική στην πληροφορική και ένα έχω να σου πω. Απορρίπτει δουλειές, γιατί δεν έχει χρόνο. Ναι, ναι καλά άκουσες, επειδή είναι πάρα πολύ καλος, αυτό που λέμε super freak, πότε τελείωσε τη σχολή, πότε έπιασε δουλειά ούτε που το καταλάβαμε. Επίσης, βγάζει τα "κέρατα" του, γιατί συνεργάζεται με εκδοτικό οίκο για να κάνει, ξέρεις τα σχέδια, ζωγραφιές που απαιτούνται στα οικονομικομαθηματικοφυσικά μαθήματα και όπως σου είπα δεν έχει χρόνο και απορρίπτει δουλειές. Χαρακτηριστικά, να σου πω οτι πρέπει να βγάζει ΚΑΘΑΡΑ 3-4 χιλιάρικα συνολικά. Είναι να τρελαίνεσαι, αλλά δεν έχει ωράριο, δηλαδή ξεκινάει 8 το πρωί και πέφτει για ύπνο 2-3 το βράδυ(ξημερώματα).

Ναι δεν αμφιβάλλω σε όλα αυτά που μου λες αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να βρω μία τέτοια απασχόληση εδώ που ζω. Δεν ξέρω, ίσως και να κάνω λάθος αλλά ξέρω παιδιά που τελείωσαν γραφιστική και ζουν με τον μισθό του μπαμπά και της μαμάς. Εκτός κι αν δεν το έψαξαν αρκετά. Δεν ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένη. Την είχα βέβαια στο μυαλό μου και τη γραφιστική αλλά δεν ξέρω. Χλωμό το κόβω :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Άσε που έχεις και τα τυχερά σου αν συνδυάσεις, οπως σου είπα γραφιστική+πληροφορική. Δηλαδή, ξέρεις, πόσο παίρνει ένας γραφίστας για να επιμεληθεί μόνος του τις εικόνες, διαγράμματα, ζωγραφιές, μπλα μπλα ενός βιβλίου;;; Συνάδελφος του ξαδέλφου μου που δουλεύει σε πάρα πολύ μεγάλο και γνωστό εκδοτικό οίκο πληρώθηκε 5.000 ευρώ για την επιμέλεια όλων των άνωθι που σου είπα. Α, και αυτό από μια δουλειά μόνο και το μηνιάτικο σταθερό... Αλλά είναι να σου αρέσει να έχεις τρέλα....

Ναι δεν αμφιβάλλω σε όλα αυτά που μου λες αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να βρω μία τέτοια απασχόληση εδώ που ζω. Δεν ξέρω, ίσως και να κάνω λάθος αλλά ξέρω παιδιά που τελείωσαν γραφιστική και ζουν με τον μισθό του μπαμπά και της μαμάς. Εκτός κι αν δεν το έψαξαν αρκετά. Δεν ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένη. Την είχα βέβαια στο μυαλό μου και τη γραφιστική αλλά δεν ξέρω. Χλωμό το κόβω :confused:
Όπως σου είπα θέλει ταλέντο και να το γουστάρεις άσχημα... Πάρε παράδειγμα, όλες τις σχολές αει-τει από τις πιο καλές εώς τις πιο @@@@. Αν πάρουμε ότι ο μ.ο. των φοιτητών που δέχεται η σχολή είναι 200 ξέρεις πόσοι από αυτούς είναι ταλέντα, ψαγμένοι και και και με το ζόρι να πούμε οι 8;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κατερίνα7

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το να μπορείς να επισκευάζεις Η/Υ δεν είναι και rocket science!

Η Πληροφορική έχει πολλές ειδικεύσεις, ενδεικτικά σου αναφέρω: γλώσσες προγραμματισμού(c,c++,java,html,SQL κτλ), δίκτυα υπολογιστών,βάσεις δεδομένων ,πληροφοριακά συστήματα,θεωρητική πληροφορική κτλ.

Σε οποιοδήποτε ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα που σχετίζεται με την πληροφορική διδάσκονται ορισμένα αντιπροσωπευτικά μαθήματα με τους προαναφερθέντες τομείς. Το αν χρειάζονται αυτές οι εξειδικευμένες γνώσεις για να μπορείς να βρεις δουλεια σε κάποιο ξενοδοχείο,σε κάποια εταιρεία ή φροντιστήριο είναι με βεβαιότητα απίθανο! Το μόνο που θα ζητησουν εκεί είναι ένα minimum γνώσεων του η/υ και απαραιτήτως η αντίστοιχη προϋπηρεσία.

Ναι ε; Εγώ ρε παιδί μου όμως έχω όνειρο να δουλέψω σε μια έτσι εταιρία και να γίνω πολύ καλή σ'αυτό που θα κάνω. Με έχω ονειρευτεί πολύ πετυχημένη κι έτσι :P Και πιστεύω ότι με πολύ διάβασμα και πολύ ψάξιμο όλα γίνονται.! Εσύ τι με συμβουλεύεις;

Όπως σου είπα θέλει ταλέντο και το γουστάρεις άσχημα...

Για το ταλέντο δεν ξέρω θα σε γελάσω.. Το ότι θα διαβάζω όμως και το ότι το γουστάρω ναι να είσαι σίγουρος.. Πιστεύω πως έχει πολλά ακόμα να δώσει η τεχνολογία και θέλω να είμαι μέρος της.! Μπορεί να μην ξέρω ακόμα πολλά και ξέρω ότι υπολογιστής δεν είναι μόνο για να σερφάρεις και να γράφεις cd. Γνωρίζω όμως ότι αν δεν το γουστάρεις και αν δεν έχεις υπομονή δεν θα πας μπροστά. Κι όχι μόνο στο θέμα πληροφορικής σε κάθε επάγγελμα. Δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις. Απλά το αγαπάς γιατί ξέρεις ότι προσφέρει αρκετές γνώσεις και εμπειρίες!

Όπως σου είπα θέλει ταλέντο και να το γουστάρεις άσχημα... Πάρε παράδειγμα, όλες τις σχολές αει-τει από τις πιο καλές εώς τις πιο @@@@. Αν πάρουμε ότι ο μ.ο. των φοιτητών που δέχεται η σχολή είναι 200 ξέρεις πόσοι από αυτούς είναι ταλέντα, ψαγμένοι και και και με το ζόρι να πούμε οι 8;;;

Ναι αλλά η γραφιστική δεν θέλει ελεύθερο σχέδιο;; Αυτό δεν είναι δύσκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ναι ε; Εγώ ρε παιδί μου όμως έχω όνειρο να δουλέψω σε μια έτσι εταιρία και να γίνω πολύ καλή σ'αυτό που θα κάνω. Με έχω ονειρευτεί πολύ πετυχημένη κι έτσι :P Και πιστεύω ότι με πολύ διάβασμα και πολύ ψάξιμο όλα γίνονται.! Εσύ τι με συμβουλεύεις;


Αν ενδιαφερεσαι για τέτοιες δουλειες θα σου προτεινα το τμημα Εφαρμοσμενης Πληροφορικης του ΠΑ.ΜΑΚ καθώς πέραν από τις γενικές γνώσεις Πληροφορική που θα σε εφοδιάσει, σου παρέχει την δυνατότητα (λόγω των πολλών οικονομικών μαθημάτων που διδάσκονται) να εγγραφείς στο Οικονομικό Επιμελητήριο και να εργαστείς κι ως οικονομολόγος. Τι καλυτέρο λοιπόν για έναν εργαζόμενο να έχει την εναλλακτική να δουλέψει είτε ως Οικονολόγος είτε ως Πληροφορικάριος ή και τα δυο μαζί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα7

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αν ενδιαφερεσαι για τέτοιες δουλειες θα σου προτεινα το τμημα Εφαρμοσμενης Πληροφορικης του ΠΑ.ΜΑΚ καθώς πέραν από τις γενικές γνώσεις Πληροφορική που θα σε εφοδιάσει, σου παρέχει την δυνατότητα (λόγω των πολλών οικονομικών μαθημάτων που διδάσκονται) να εγγραφείς στο Οικονομικό Επιμελητήριο και να εργαστείς κι ως οικονομολόγος. Τι καλυτέρο λοιπόν για έναν εργαζόμενο να έχει την εναλλακτική να δουλέψει είτε ως Οικονολόγος είτε ως Πληροφορικάριος ή και τα δυο μαζί;

Αχά.. Και για τι βάση μιλάμε; Δεν μπορώ να πάω κανονικά σε Τ.Ε.Ι και να δώσω κατατακτήριες μετά και να μπω κι εκεί; Και αν μπω πόσο καιρό θα κάνω; Πολύ ενδιαφέρον το βρίσκω καθώς είμαι και λίγο φυτούλι στα μαθηματικά και αυτά τα γουστάρω με 1000 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αν ενδιαφερεσαι για τέτοιες δουλειες θα σου προτεινα το τμημα Εφαρμοσμενης Πληροφορικης του ΠΑ.ΜΑΚ καθώς πέραν από τις γενικές γνώσεις Πληροφορική που θα σε εφοδιάσει, σου παρέχει την δυνατότητα (λόγω των πολλών οικονομικών μαθημάτων που διδάσκονται) να εγγραφείς στο Οικονομικό Επιμελητήριο και να εργαστείς κι ως οικονομολόγος. Τι καλυτέρο λοιπόν για έναν εργαζόμενο να έχει την εναλλακτική να δουλέψει είτε ως Οικονολόγος είτε ως Πληροφορικάριος ή και τα δυο μαζί;
Αυτό με το επιμελητήριο ισχύει, αυτό το ΕΓΚΛΗΜΑ, κάποιος που έχει κάνει πληροφορική ή στατιστική ή μαθηματικοποιημένα-ποσοτικές επιστήμες-σπουδες να γράφεται αμέσως στο ΟΕΕ είναι πολύ απλά Ε Γ Κ Λ Η Μ Α. Πάντως, ισχύει αυτό που λέει ο φίλος, αλλά μην έχεις αυταπάτες. Δηλάδή, μπορείς να γράφεσαι και να παίρνεις την άδεια, αλλά στην πράξη, γιατί αυτό ΜΕΤΡΑΕΙ, ΔΕΝ είσαι ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ. Τέσπα, όσο για το ελεύθερο σχέδιο που ρώτησες αν είναι δύσκολο, θα σου απαντήσω σαν οικονομολόγος. ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ πώς το ορίζεις το βαθμό δυσκολίας, πώς το αντιμετωπίζεις εσύ και και... Άμα είσαι καλή στο σχέδιο, γιατί να μην πας;;; Το έχεις δοκιμάσει;;; Άν όχι πως τότε λες ότι είναι δύσκολο;;; Κοίταξε το, δοκίμασε και μετά πράξε ανάλογα, αυτή είναι η γνώμη μου. Α, και κάτι τελευταίο, άσε όλα τα αει πληροφορικής εφαρμοσμένης και μη το ίδιο σχύει και με τα τει και κάνε κάτι το οποίο θα έχει την πληροφορική ως ΕΡΓΑΛΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ που θα σου ανοίγει όλες τις πόρτες. Δεν χρειάζεται να φας στη μάπα όλες αυτές τις @@@@ με τις γλώσσες και και... Φιλικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα7

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αυτό με το επιμελητήριο ισχύει, αυτό το ΕΓΚΛΗΜΑ, κάποιος που έχει κάνει πληροφορική ή στατιστική ή μαθηματικοποιημένα-ποσοτικές επιστήμες-σπουδες να γράφεται αμέσως στο ΟΕΕ είναι πολύ απλά Ε Γ Κ Λ Η Μ Α. Πάντως, ισχύει αυτό που λέει ο φίλος, αλλά μην έχεις αυταπάτες. Δηλάδή, μπορείς να γράφεσαι και να παίρνεις την άδεια, αλλά στην πράξη, γιατί αυτό ΜΕΤΡΑΕΙ, ΔΕΝ είσαι ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ. Τέσπα, όσο για το ελεύθερο σχέδιο που ρώτησες αν είναι δύσκολο, θα σου απαντήσω σαν οικονομολόγος. ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ πώς το ορίζεις το βαθμό δυσκολίας, πώς το αντιμετωπίζεις εσύ και και... Άμα είσαι καλή στο σχέδιο, γιατί να μην πας;;; Το έχεις δοκιμάσει;;; Άν όχι πως τότε λες ότι είναι δύσκολο;;; Κοίταξε το, δοκίμασε και μετά πράξε ανάλογα, αυτή είναι η γνώμη μου. Α, και κάτι τελευταίο, άσε όλα τα αει πληροφορικής εφαρμοσμένης και μη το ίδιο σχύει και με τα τει και κάνε κάτι το οποίο θα έχει την πληροφορική ως ΕΡΓΑΛΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ που θα σου ανοίγει όλες τις πόρτες. Δεν χρειάζεται να φας στη μάπα όλες αυτές τις @@@@ με τις γλώσσες και και... Φιλικά:)


Μπα δεν νομίζω να είναι για μένα η γραφιστική..Προτιμώ να πάω κανονικά σε Τ.Ε.Ι πληροφορικής και να κάνω μετά και ένα μεταπτυχιακό..Ζωγραφίζω αρκετά καλά (θα μπορούσα να σου στείλω εργασίες να δεις) αλλά θεωρω την ζωγραφική και το σχέδιοσαν χόμπυ..Δεν θα μου άρεσε να ασχοληθώ γιατί δεν μπορώ να δω κάτι που με κάνει να ξεχνιέμαι και να εκφράζομαι ελεύθερα σαν επάγγελμα! Τη Ζωγραφική τη βλέπω τρόπο ζωής και με κάνει να ξεχνιέμαι. Δεν θέλω να Τη συνδιάσω με επάγγελμα! Ίσως είμαι λίγο υπερβολική και περίεργη αλλά έτσι είναι! Θέλω περισσότερο να κάνω κάτι σου να έχει σχέση με υπολογιστές και οτιδήποτε άλλο περιλαμβάνεται σε αυτό το πακέτο! Ευχαριστώ Πολύ και για τη δική σου άποψη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Μπα δεν νομίζω να είναι για μένα η γραφιστική..Προτιμώ να πάω κανονικά σε Τ.Ε.Ι πληροφορικής και να κάνω μετά και ένα μεταπτυχιακό..Ζωγραφίζω αρκετά καλά (θα μπορούσα να σου στείλω εργασίες να δεις) αλλά θεωρω την ζωγραφική και το σχέδιοσαν χόμπυ..Δεν θα μου άρεσε να ασχοληθώ γιατί δεν μπορώ να δω κάτι που με κάνει να ξεχνιέμαι και να εκφράζομαι ελεύθερα σαν επάγγελμα! Τη Ζωγραφική τη βλέπω τρόπο ζωής και με κάνει να ξεχνιέμαι. Δεν θέλω να Τη συνδιάσω με επάγγελμα! Ίσως είμαι λίγο υπερβολική και περίεργη αλλά έτσι είναι! Θέλω περισσότερο να κάνω κάτι σου να έχει σχέση με υπολογιστές και οτιδήποτε άλλο περιλαμβάνεται σε αυτό το πακέτο! Ευχαριστώ Πολύ και για τη δική σου άποψη!!
Εγώ ένα τελευταίο να σου προσθέσω με το σχέδιο που είναι ειδικό μάθημα προς εξέταση για κάποια αει-τει πολύ λίγα, εάν είσαι καλή στο σχέδιο σου ανοίγει νέες πόρτες. Με την έννοια ότι σου ανεβάζει τα μόρια σου και μπορείς να μπεις π.χ. ακόμη και σε πολυτεχνική σχολή-αρχιτεκτονική λέω εγώ. Συμβουλή μην απορρίπτεις τίποτα σκέψου τα πάντα, ακόμη και τις χειρότερες επιλογές σου, γιατί δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράγματα. Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, είμαι στη διάθεσή σου. Φιλικά,
Αλέξανδρος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lucidguidance

Νεοφερμένος

Ο lucidguidance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αφού σου αρέσει η τεχνολογία γιατί δεν σκέφτεσαι να πας σε καμία ΗΜΜΥ σχολή ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα7

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αφού σου αρέσει η τεχνολογία γιατί δεν σκέφτεσαι να πας σε καμία ΗΜΜΥ σχολή ?

Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα η ηλεκτρολογία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα7

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγώ ένα τελευταίο να σου προσθέσω με το σχέδιο που είναι ειδικό μάθημα προς εξέταση για κάποια αει-τει πολύ λίγα, εάν είσαι καλή στο σχέδιο σου ανοίγει νέες πόρτες. Με την έννοια ότι σου ανεβάζει τα μόρια σου και μπορείς να μπεις π.χ. ακόμη και σε πολυτεχνική σχολή-αρχιτεκτονική λέω εγώ. Συμβουλή μην απορρίπτεις τίποτα σκέψου τα πάντα, ακόμη και τις χειρότερες επιλογές σου, γιατί δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράγματα. Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, είμαι στη διάθεσή σου. Φιλικά,
Αλέξανδρος:)

Σε ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε για την βοήθεια σου!! Καλή σου μέρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top