Σχολές ΗΜΜΥ - απόψεις για Πάτρα, Ξάνθη, Βόλο, Κοζάνη και Χανιά

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Θα τα μάθεις δεν είναι κάτι, τουλάχιστον σε προπτυχιακό επίπεδο μιας σχολής πληροφορικής.

Κακώς τα φοβάσαι περισσότερα κερδίζεις μαθαίνοντας τα, όσον αφορά το γενικότερο πλαίσιο που αποτελείται η επιστήμη της πληροφορίας και οι υπολογιστές, παρά κερδίζεις κάτι αποφεύγοντας την άβολη φάση προσαρμογής σε ένα πεδίο που δεν είχες πρωτύτερη τριβή

Άλλωστε, ούτε python ξέρεις ούτε assembly (αρχιτεκτονική υπολογιστών) παρόλα αυτά, αυτό δεν σε αποτρέπει από το να θες να ασχοληθείς με τη πληροφορική και έτσι πρέπει . Άρα μάλλον, περισσότερο υποφέρουμε στο μυαλό μας πάρα στη πραγματικότητα

Στα λέω όλα αυτά γιατί και εγώ στην ηλικία σου ήθελα να αποφύγω την φυσική από που και αν προερχόταν, είτε πανελλήνιες είτε σχολή πχ και τώρα αντιλαμβάνομαι ότι περισσότερα έχασα πάρα κέρδισα. Τώρα αν εσύ είσαι πλήρως κατασταλαγμενη στην ηλικία που βρίσκεσαι ότι δεν θες να έχεις ιδέα από hardware τότε ψάξε στο Google τα μαθήματα κάθε σχολής και όπου δεις buzzwords σχετικά με φυσική, keep away
απ'ότι ε΄χω δει αν κατάλαβα σωστά το απθ δεν έχει φυσική, αλλά ακόμα και αν περάσω σε κάποιο άλλο τμήμα που έχει την φοβάμαι πολυ
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
απ'ότι ε΄χω δει αν κατάλαβα σωστά το απθ δεν έχει φυσική, αλλά ακόμα και αν περάσω σε κάποιο άλλο τμήμα που έχει την φοβάμαι πολυ
γαμάει η φυσική, θα σε βοηθήσει πολύ και στα μαθηματικά σου, ειδικά στην τριγωνομετρία, και τα προβλήματα σε βοηθάνε πολύ να διαβάζεις τυχόν σχήματα που μπορεί να πέφτουν σε θέματα ανάλυσης στα μαθηματικά
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
γαμάει η φυσική, θα σε βοηθήσει πολύ και στα μαθηματικά σου, ειδικά στην τριγωνομετρία, και τα προβλήματα σε βοηθάνε πολύ να διαβάζεις τυχόν σχήματα που μπορεί να πέφτουν σε θέματα ανάλυσης στα μαθηματικά
ενημερωτικά το μεγαλύτερο που εχω γράψει φυσική είναι 4,4, αλλα ας δούμε πρώτα με τις πανελλε και θα ανοίξω σε ενα χρόνο για σχολές:russian_roulette:
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Το Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά) είναι από τα καλύτερα ιδρύματα στον χώρο της Πληροφορικής.
Επειδή ανέφερες ότι κοιτάς για πληροφορική, ρίξε μία ματιά στο Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών (csd) του Πανεπιστημίου Κρήτης (Ηράκλειο) έχει στενή συνεργασία με το Ι.Τ.Ε με ότι αυτό συνεπάγεται (πρόσβαση σε εργαστήρια, υποτροφίες κλπ)

Μετά εκτός τα δικά μας κάτω Κρήτη θα σου πρότεινα το CEID της Πάτρας.
Το csd (Ηράκλειο) και το ceid (Πάτρα) είναι τα δύο αρχαιότερα τμήματα υπολογιστών στην χώρα μας, διεκδικούν από κοινού την θέση του "καλύτερου" τμήματος.
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
δε τα ξέρω όμως γι αυτό :angel: Άρα όλες οι σχολές έχουν; απιστευτο
Η πληροφορική ΑΠΘ δεν έχει φυσική, αλλά αυτό όπως σου λένε και οι άλλοι δεν είναι και τόσο καλό... Γενικά η πολύ μονοτονική πληροφορική σε αναγκάζει να δουλέψεις σε κλασσικά πράγματα, π.χ. Backend ή DevOps, δηλαδή σε περιορίζει πολύ.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Η πληροφορική ΑΠΘ δεν έχει φυσική, αλλά αυτό όπως σου λένε και οι άλλοι δεν είναι και τόσο καλό... Γενικά η πολύ μονοτονική πληροφορική σε αναγκάζει να δουλέψεις σε κλασσικά πράγματα, π.χ. Backend ή DevOps, δηλαδή σε περιορίζει πολύ.
Η πληροφορική ΕΙΝΑΙ και ΠΡΕΠΕΙ να αντιμετοπίζεται ως επιστήμη ισάξια των Φυσικών Επιστημών κλπ.
Πολλά ιδρύματα (ένα εκ των οποιών και το δικό μου) τείνουν να παρουσιάζουν την Πληροφορική ως μαθαίνω Cpp ή Kotlin δεν ξέρω τι ώστε να εργαστώ πάνω σε AndroindDev . Ασχολούνται ελάχιστα έως και καθόλου μερικές φορές με το ΤΙ είναι πληροφορική..
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Η πληροφορική ΑΠΘ δεν έχει φυσική, αλλά αυτό όπως σου λένε και οι άλλοι δεν είναι και τόσο καλό... Γενικά η πολύ μονοτονική πληροφορική σε αναγκάζει να δουλέψεις σε κλασσικά πράγματα, π.χ. Backend ή DevOps, δηλαδή σε περιορίζει πολύ.
ίσως το σκεφτώ, αλλά σε τέτοια περίπτωση μα΄λλον θα χρειαστώ φροντιστήριο φυσική στο πανεπιστήμιο, δεν εχω βέβαια ιδέα τι γίνεται εκεί αλλα βλέπουμε
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Η πληροφορική ΕΙΝΑΙ και ΠΡΕΠΕΙ να αντιμετοπίζεται ως επιστήμη ισάξια των Φυσικών Επιστημών κλπ.
Πολλά ιδρύματα (ένα εκ των οποιών και το δικό μου) τείνουν να παρουσιάζουν την Πληροφορική ως μαθαίνω Cpp ή Kotlin δεν ξέρω τι ώστε να εργαστώ πάνω σε AndroindDev . Ασχολούνται ελάχιστα έως και καθόλου μερικές φορές με το ΤΙ είναι πληροφορική..
Η πληροφορική και γενικά η τεχνολογία έχουν νόημα μόνο αν συνδυάζονται απόλυτα με μαθηματικά, όπως Data Science, ML, κτλ...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
δε τα ξέρω όμως γι αυτό :angel: Άρα όλες οι σχολές έχουν; απιστευτο

Εάν θες να κλείσεις τον κόσμο σε ένα κουτί , να του βάλεις καλώδια και να τα πεις είσοδοι και έξοδοι , και να περιγράψεις τα τελευταία συναρτήσει των πρώτων μπορείς. Είναι ένας πολύ περιεκτικός, απλός και χρήσιμος τρόπος να δεις τον κόσμο .

Αλλά ο κόσμος πολλές φορές είναι πολύ πιο πλούσιος και πολύ πιο ενδιαφέρον από μια εξίσωση . Είναι μια λογική που εφαρμόζεται συχνά με κλήσης βιβλιοθηκών αλλά...έχει κόστος το πλεονέκτημα που προσφέρει .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Γτ πολύ απλά γμνται, κυριολεκτικά στο καρναβάλι μεταφορικά τον υπόλοιπο χρόνο

Υ.Γ Ξέχασα ότι είμαι στο ι σκουλ, δε μιλάω έτσι συνήθως να ξέρετε :prettyplz:
Για εμένα όμως που είμαι Πατρινός δεν ισχύει κάτι τέτοιο, σκέψου ότι δεν έχω πάει ούτε μια φορά στο καρναβάλι. Το ότι το κάνουν οι περισσότεροι δε σημαίνει ότι μπορεί να σου προσφέρει και κάτι.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Για εμένα όμως που είμαι Πατρινός δεν ισχύει κάτι τέτοιο, σκέψου ότι δεν έχω πάει ούτε μια φορά στο καρναβάλι. Το ότι το κάνουν οι περισσότεροι δε σημαίνει ότι μπορεί να σου προσφέρει και κάτι.
Αχ μου πέφτεις μικρός, αλλά εύγε καμάρι μου :P
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Αχ μου πέφτεις μικρός, αλλά εύγε καμάρι μου :P
Και δε σκέφτομαι να πάω κιόλας, μια φορά πήγα σε ένα κλαμπ στη διήμερη και ήταν ότι χειρότερο. Απορώ τι βρίσκουν οι άλλοι και τρελενονται έτσι 🤷
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Και δε σκέφτομαι να πάω κιόλας, μια φορά πήγα σε ένα κλαμπ στη διήμερη και ήταν ότι χειρότερο. Απορώ τι βρίσκουν οι άλλοι και τρελενονται έτσι 🤷
Καλά δεν είναι και κακό να πηγαίνει κανείς, θέμα γούστου είναι. Ούτε εγώ τρελαίνομαι, αλλά που και που μου αρέσει να πηγαίνω.
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλά δεν είναι και κακό να πηγαίνει κανείς, θέμα γούστου είναι. Ούτε εγώ τρελαίνομαι, αλλά που και που μου αρέσει να πηγαίνω.
Ναι νταξει, είναι και αυτά τα τραγούδια τα τραπ που δε μου αρέσουν καθόλου.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εάν θες να κλείσεις τον κόσμο σε ένα κουτί , να του βάλεις καλώδια και να τα πεις είσοδοι και έξοδοι , και να περιγράψεις τα τελευταία συναρτήσει των πρώτων μπορείς. Είναι ένας πολύ περιεκτικός, απλός και χρήσιμος τρόπος να δεις τον κόσμο .

Αλλά ο κόσμος πολλές φορές είναι πολύ πιο πλούσιος και πολύ πιο ενδιαφέρον από μια εξίσωση . Είναι μια λογική που εφαρμόζεται συχνά με κλήσης βιβλιοθηκών αλλά...έχει κόστος το πλεονέκτημα που προσφέρει .
Μα δε το λέω σε φάση δε θέλω να ασχοληθώ, το λέω με το σκεπτικό ότι, επειδή δεν έχω καμία σχέση μ ετην φυσική, δε θέλω να μπω σε σχολη πληροφορικής -με φυσική- και να έχει τίποτα πυρηνικές φυσικές και να μη βγάλω εν τέλη την σχολή ποτέ.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Μα δε το λέω σε φάση δε θέλω να ασχοληθώ, το λέω με το σκεπτικό ότι, επειδή δεν έχω καμία σχέση μ ετην φυσική, δε θέλω να μπω σε σχολη πληροφορικής -με φυσική- και να έχει τίποτα πυρηνικές φυσικές και να μη βγάλω εν τέλη την σχολή ποτέ.
Κοίταξε να δεις , το εαν θα ασχοληθείς ή όχι ούτως η άλλως καθορίζεται απο την εκάστοτε σχολή . Πάρα αυτά , να ξέρεις οτι θα χρειαστεί να μάθεις πολλά πράγματα που πιθανώς δεν θα σε ενδιαφέρουν ή δεν θα σε ενθουσιάζουν καθόλου . Υπό αυτό το πρίσμα , το να μάθεις έναν νόμο του Ωμ και δύο κανόνες κίρκοφ δεν είναι κάτι . Είναι άλγεβρα και στοιχειώδεις γνώσεις φυσικής .

Γενικά οι της πληροφορικής δεν μπαίνουν σε λεπτομέρειες περί φυσικής . Κάνουν ψηφιακά και σε αυτά επικεντρώνονται κυρίως σε λογικές πύλες . Μαθαίνεις δηλαδή να σχεδιάζεις κυκλώματα σε ένα αφηρημένο μαθηματικό επίπεδο . Κατανοείς δηλαδή τι λειτουργίες κάνουν αυτά τα κυκλώματα απο μαθηματικής σκοπιάς ( άλγεβρα Μπουλ ) . Ένα βήμα πιο κάτω πας στην υλοποίηση με ηλεκτρονικά . Και ένα βήμα ακόμα πιο κάτω πας στο device physics . Αυτός ο τομέας τώρα συνδέεται πάνω κάτω με όλους τους κλάδους , ένας βασικότατος εξ αυτών και η κβαντική φυσική ( όχι πυρηνική , δεν κάνεις πυρηνική ) .

Εξαίρεση αποτελεί το ΕΚΠΑ στο οποίο όμως όλα τα σχετικά μαθήματα τα προσφέρει ως επιλογές .
Αλλά ναι , όπως βλέπεις γενικά στην πληροφορική , τουλάχιστον στο κομμάτι που αφορά τα υποχρεωτικά μαθήματα , η εμβάθυνση σταματάει πριν μπεις σε βαριά πράγματα . Και οκει είναι λογικό , δεν χρειάζεται να ξέρεις φυσική ημιαγωγών για να φτιάξεις μια εφαρμογή .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top