Σχολές ΗΜΜΥ - απόψεις για Πάτρα, Ξάνθη, Βόλο, Κοζάνη και Χανιά

btarn

Νεοφερμένος

Ο btarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, ποια πόλη εκ των Πάτρα, Ξάνθη, Βόλο, Κοζάνη και Χανιά θα προτείνατε για σπουδές Ηλεκτρολόγου Μηχανικού με κατεύθυνση Ηλεκτρονικής και Υπολογιστών; Εκτός από υποδομές (πχ άκουσα Κοζάνη και Χανιά έχουν σύγχρονες εγκαταστάσεις) και αξία πτυχίου με ενδιαφέρει και η φοιτητικη ζωή
🙂

Εγώ μένω στη Θεσσαλονικη αλλά τα μόρια μου δε θα φτάσουν για το ΑΠΘ ….
 

mvas

Νεοφερμένος

Ο mvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Θεωρώ ότι το πολυτεχνείο Πάτρας είναι υψηλότερου επιπέδου σε σχέση με τα υπόλοιπα που αναφέρεις. Έχει και καλή φοιτητική ζωή (όμως όχι όπως της Θεσσαλονίκης).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Μακριά από Βόλο πολύ δύσκολη από γνωστό που ξέρω
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Καλησπέρα, ποια πόλη εκ των Πάτρα, Ξάνθη, Βόλο, Κοζάνη και Χανιά θα προτείνατε για σπουδές Ηλεκτρολόγου Μηχανικού με κατεύθυνση Ηλεκτρονικής και Υπολογιστών; Εκτός από υποδομές (πχ άκουσα Κοζάνη και Χανιά έχουν σύγχρονες εγκαταστάσεις) και αξία πτυχίου με ενδιαφέρει και η φοιτητικη ζωή
🙂

Εγώ μένω στη Θεσσαλονικη αλλά τα μόρια μου δε θα φτάσουν για το ΑΠΘ ….
Καλησπέρα , προτείνω σίγουρα Πάτρα και Κρήτη (Κρήτη έχει και το ΙΤΕ , αξίζει πολύ και σαν σχολή και για φοιτητική ζωή, είναι επίσης πολύ δυνατό τμήμα στην κατεύθυνση που θες καθώς εξειδικευόταν παλιά μόνο σε αυτήν). Για τα υπόλοιπα τμήματα δυστυχώς δεν γνωρίζω :) . Αξία πτυχίου είναι ίδια , με ίδια δικαιώματα θα βγεις.
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλησπέρα, ποια πόλη εκ των Πάτρα, Ξάνθη, Βόλο, Κοζάνη και Χανιά θα προτείνατε για σπουδές Ηλεκτρολόγου Μηχανικού με κατεύθυνση Ηλεκτρονικής και Υπολογιστών; Εκτός από υποδομές (πχ άκουσα Κοζάνη και Χανιά έχουν σύγχρονες εγκαταστάσεις) και αξία πτυχίου με ενδιαφέρει και η φοιτητικη ζωή
🙂

Εγώ μένω στη Θεσσαλονικη αλλά τα μόρια μου δε θα φτάσουν για το ΑΠΘ ….
Άκου φίλε μου, είμαι από την Πάτρα και γενικά το τμήμα μας έχει πολύ καλή φήμη. Αρκετοί καθηγητές μιλάνε για αυτό, και στο φροντιστήριο και είναι βασικά από τα πράγματα που κάποιοι πατρινοί υπεριφανευονται κιόλας 😆. Έχω δύο γνωστούς που έχουν μπει σε αυτό και είναι πολύ ικανοποιημένοι από αυτά που μαθαίνουν, τονίζουν όμως ότι είναι αρκετά δύσκολο. Για την ακρίβεια σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία ένας στους 7 φοιτητές αποφοιτούν από αυτή τη σχολή 😳, εξ αιτίας της δυσκολίας της. Και η φυσική και τα μαθηματικά δεν είναι παιχνιδάκι σε αυτό το τμήμα. Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά δυστυχώς έτσι είναι, αυτοί όμως που αποφοιτούν έχουν πολύ χρήσιμες και σημαντικές γνώσεις με αποτέλεσμα να βρίσκουν δουλειά με καλές απολαβές άμεσα! Βέβαια αν θες κάτι λίγο πιο εύκολο και πιο σύντομο που να ασχοληθείς με προγραμματισμό μπορείς να επιλέξεις και μια σχολή πληροφορικής. Η επιλογή δική σου.
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Άκου φίλε μου, είμαι από την Πάτρα και γενικά το τμήμα μας έχει πολύ καλή φήμη. Αρκετοί καθηγητές μιλάνε για αυτό, και στο φροντιστήριο και είναι βασικά από τα πράγματα που κάποιοι πατρινοί υπεριφανευονται κιόλας 😆. Έχω δύο γνωστούς που έχουν μπει σε αυτό και είναι πολύ ικανοποιημένοι από αυτά που μαθαίνουν, τονίζουν όμως ότι είναι αρκετά δύσκολο. Για την ακρίβεια σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία ένας στους 7 φοιτητές αποφοιτούν από αυτή τη σχολή 😳, εξ αιτίας της δυσκολίας της. Και η φυσική και τα μαθηματικά δεν είναι παιχνιδάκι σε αυτό το τμήμα. Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά δυστυχώς έτσι είναι, αυτοί όμως που αποφοιτούν έχουν πολύ χρήσιμες και σημαντικές γνώσεις με αποτέλεσμα να βρίσκουν δουλειά με καλές απολαβές άμεσα! Βέβαια αν θες κάτι λίγο πιο εύκολο και πιο σύντομο που να ασχοληθείς με προγραμματισμό μπορείς να επιλέξεις και μια σχολή πληροφορικής. Η επιλογή δική σου.
Είσαι σίγουρος για το 1 στους 7, μου ακούγεται πολύ μικρό. Μήπως 1 στους 7 αποφοιτα στα 5 έτη;
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος για το 1 στους 7, μου ακούγεται πολύ μικρό. Μήπως 1 στους 7 αποφοιτα στα 5 έτη;
Είσαι σίγουρος για το 1 στους 7, μου ακούγεται πολύ μικρό. Μήπως 1 στους 7 αποφοιτα στα 5 έτη;
Κατα μέσο όρο στους 7 φοιτητές αποφοιτεί ο ένας 🙃
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Αν θες ηλεκτρονική και υπολογιστές, μόνο Χανιά θα βρεις αυτό που ψάχνεις. Το τμήμα της Πάτρας ειναι περισσότερο επικεντρωμένο στην ηλεκτρολογία. Σε όποια σχολή ημμυ και να πας όμως, θα φας στη μάπα αρκετά μαθήματα ηλεκτρολογίας που ίσως να μη σε ενδιαφέρουν και να σε κουράσουν, γι αυτό δες μήπως σου ταιριάζει καλύτερα τελικά το CEID της Πάτρας, όπου είναι σχολή μηχανικών υπολογιστών και πληροφορικής. Εκεί θα ασχοληθείς αποκλειστικά με τα ηλεκτρονικά και τους υπολογιστές, καθώς και με προγραμματισμό, δίκτυα, ψηφιακά ηλεκτρονικά κλπ.

Μελέτησε καλά τα προγράμματα σπουδών και μην ακούς τι λένε για τη δυσκολία των σχολών, όσο μεγαλύτερη επάρκεια γνώσεων αποκτήσεις μέσω της διαρκούς μελέτης, φροντίζοντας να παρακολουθείς τα πάντα και να μην αφήνεις κενα, τόσο πιο εύκολα και κατανοητά θα σου φανουν στην πορεία...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Καλησπέρα, ποια πόλη εκ των Πάτρα, Ξάνθη, Βόλο, Κοζάνη και Χανιά θα προτείνατε για σπουδές Ηλεκτρολόγου Μηχανικού με κατεύθυνση Ηλεκτρονικής και Υπολογιστών; Εκτός από υποδομές (πχ άκουσα Κοζάνη και Χανιά έχουν σύγχρονες εγκαταστάσεις) και αξία πτυχίου με ενδιαφέρει και η φοιτητικη ζωή
🙂

Εγώ μένω στη Θεσσαλονικη αλλά τα μόρια μου δε θα φτάσουν για το ΑΠΘ ….
Ο Βόλος έχει ωραία φοιτητική ζωή αλλά η σχολή είναι τρομερά δύσκολη με στριμμενους καθηγητές. Νομίζω Πάτρα είναι πολύ καλή ή σχολή και η πόλη έχει καλή φοιτητική ζωή.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,480 μηνύματα.
Πατρινές και πατρινοί :sick:
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Καλησπέρα, ποια πόλη εκ των Πάτρα, Ξάνθη, Βόλο, Κοζάνη και Χανιά θα προτείνατε για σπουδές Ηλεκτρολόγου Μηχανικού με κατεύθυνση Ηλεκτρονικής και Υπολογιστών; Εκτός από υποδομές (πχ άκουσα Κοζάνη και Χανιά έχουν σύγχρονες εγκαταστάσεις) και αξία πτυχίου με ενδιαφέρει και η φοιτητικη ζωή
🙂

Εγώ μένω στη Θεσσαλονικη αλλά τα μόρια μου δε θα φτάσουν για το ΑΠΘ ...
Η "αξία" του πτυχίου είναι ίδια σε όλα τα τμήματα, όλα δίνουν integrated master και τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα (αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος). Για τις υποδομές δεν γνωρίζω, πάντως να έχεις υπόψη σου ότι το συγκεκριμένο τμήμα είναι δύσκολο σε όποια πόλη και αν είναι, ανεξαρτήτως των υποδομών ή των καθηγητών. Κομπλεξικοί καθηγητές υπάρχουν παντού.

Ως προς την Πάτρα, που είναι η μόνη πόλη για την οποία μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη, είναι ότι το τμήμα είναι αρκετά καλό, εμφανώς δύσκολο, αλλά πολύ ενδιαφέρον, αν αγαπάς το αντικείμενο. Αν σε ενδιαφέρει βέβαια μόνο το κομμάτι των ηλεκτρονικών και των υπολογιστών, θα μπορούσες επίσης να τσεκάρεις το ceid της Πάτρας. Γενικά, προτείνω να κοιτάξεις προγράμματα σπουδών όλων των τμημάτων που σε ενδιαφέρουν, για να δεις ποιους τομείς καλύπτουν περισσότερο και να διαλέξεις με βάση τις δικές σου προτιμήσεις (και να έχεις και υπόψη σου τι σε περιμένει μόλις μπεις💀).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πατρινές και πατρινοί :sick:
IMG_20220512_125113_724.jpg
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Είδα τους οδηγούς σπουδών της Πάτρας και του ΑΠΘ και ομολογώ ότι η Πάτρα έχει πιο πολλές επιλογές από το ΑΠΘ. Δεν το περίμενα. Μόνο η σχολή ΗΜΤΥ πλησιάζει πολύ την ΗΜΜΥ ΕΜΠ, αλλά μαζί με την ΜΥΠ της Πάτρας είναι σαν το ΕΜΠ και ίσως το περνάνε. Από άποψη επιλογών.

Αλλά το ΑΠΘ γιατί έχει μείνει τόσο πίσω; Προσφέρει απλά 3 κλασσικές κατευθύνσεις και τίποτε άλλο. Γιατί γίνεται αυτό;
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Είδα τους οδηγούς σπουδών της Πάτρας και του ΑΠΘ και ομολογώ ότι η Πάτρα έχει πιο πολλές επιλογές από το ΑΠΘ. Δεν το περίμενα. Μόνο η σχολή ΗΜΤΥ πλησιάζει πολύ την ΗΜΜΥ ΕΜΠ, αλλά μαζί με την ΜΥΠ της Πάτρας είναι σαν το ΕΜΠ και ίσως το περνάνε. Από άποψη επιλογών.

Αλλά το ΑΠΘ γιατί έχει μείνει τόσο πίσω; Προσφέρει απλά 3 κλασσικές κατευθύνσεις και τίποτε άλλο. Γιατί γίνεται αυτό;
στο απθ δεν υπάρχουν μαθηματα φυσικη΄ς στην πληροφορική ετσι;
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
δε τα ξέρω όμως γι αυτό :angel: Άρα όλες οι σχολές έχουν; απιστευτο
Θα τα μάθεις δεν είναι κάτι, τουλάχιστον σε προπτυχιακό επίπεδο μιας σχολής πληροφορικής.

Κακώς τα φοβάσαι περισσότερα κερδίζεις μαθαίνοντας τα, όσον αφορά το γενικότερο πλαίσιο που αποτελείται η επιστήμη της πληροφορίας και οι υπολογιστές, παρά κερδίζεις κάτι αποφεύγοντας την άβολη φάση προσαρμογής σε ένα πεδίο που δεν είχες πρωτύτερη τριβή

Άλλωστε, ούτε python ξέρεις ούτε assembly (αρχιτεκτονική υπολογιστών) παρόλα αυτά, αυτό δεν σε αποτρέπει από το να θες να ασχοληθείς με τη πληροφορική και έτσι πρέπει . Άρα μάλλον, περισσότερο υποφέρουμε στο μυαλό μας πάρα στη πραγματικότητα

Στα λέω όλα αυτά γιατί και εγώ στην ηλικία σου ήθελα να αποφύγω την φυσική από που και αν προερχόταν, είτε πανελλήνιες είτε σχολή πχ και τώρα αντιλαμβάνομαι ότι περισσότερα έχασα πάρα κέρδισα. Τώρα αν εσύ είσαι πλήρως κατασταλαγμενη στην ηλικία που βρίσκεσαι ότι δεν θες να έχεις ιδέα από hardware τότε ψάξε στο Google τα μαθήματα κάθε σχολής και όπου δεις buzzwords σχετικά με φυσική, keep away
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top