Σχολές ΑΕΝ (Εμποροπλοιάρχων)

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Δε θέλει ΑΟΘ, δεν είναι στο 5ο πεδίο η σχολή αλλά στο 4ο.
Για 4ο πεδίο ήξερα πως θέλει φυσική γιαυτό το είπα.

Θεωρητικά ναι, αλλά θα γράψεις 20 σε όλα για να έχεις 18.600 στα άλλα πεδία;
Ε.ναι..αυτο θελω να πώ,αλλα μη βλέπεις μόνο τα μόρια..γενικώς,ας πούμε την πιάνει την σχολή που θέλει, τι θα κανει μετα που θα εχει μόνο μαθηματικα και φυσική? σ'αυτο βασίζομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Υπαρχει καποια σελιδα που μπορουμε να δουμε ανα εξαμηνο τι μαθηματα γινονται στις ΑΕΝ? δεν μπορω να βρω πουθενα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Υπαρχει καποια σελιδα που μπορουμε να δουμε ανα εξαμηνο τι μαθηματα γινονται στις ΑΕΝ? δεν μπορω να βρω πουθενα :hmm:

χμ ισωσ εδω https://sites.google.com/site/aenmakmech/istoselides-mathematon
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεχανδρος

Νεοφερμένος

Ο αλεχανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδιαα ξερει κανεις αν μπορω να περασω μηχανικος εμποροπλοιαρχων χωρις πανελλαδικες ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Μπορείς με τον βαθμό του απολυτηρίου σου Αλέξανδρε.


Επίσης οι σχολές είναι 2: ΑΕΝ Μηχανικών και ΑΕΝ Εμποροπλοιάρχων. Το λέω επειδή απ'τον τρόπο που το γράφεις φαίνετε να νομίζεις οτι ειναι μια (μηχανικός εμποροπλοιάρχων) ,αν κατάλαβα εγω λάθος, sorry. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεχανδρος

Νεοφερμένος

Ο αλεχανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ναι το ξερω οτι ειναι δυο :ρ τι ακριβως πρεπει να εχω για να περασω με απολυτιριο μονο ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.

αλεχανδρος

Νεοφερμένος

Ο αλεχανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
αφτο το ξερω ποσο πανω κατω θελω να μαθω :ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Όσο πάνε κι ανεβαίνουν οι βάσεις.. Οπότε όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά, γενικά όπως είδα τις φετινές βάσεις χρειάζεσαι πάνω απο 17 τουλάχιστον για να έχεις αρκετές ελπίδες. Για γενική σειρά μιλάω πάντα.. Αν ανήκεις σε κάποια ειδική κατηγορία (πολύτεκνος κλπ) τα πράγματα είναι καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεχανδρος

Νεοφερμένος

Ο αλεχανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οκ σε εφχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης Π.

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Απο εναν φιλο μου το παραθετω οπως το γραψε..

"Λοιπόν παλικάρια , φέτος δίνω πανελλήνιες και έχω σκοπό να περάσω εμπορικό ναυτικό , είτε με τα μόρια των πανελληνίων , είτε με απολυτήριο λυκείου...
Τα σχετικά τα ξέρω , χρήματα , ζόρια , συνθήκες (εντός πλοίου, εντός σχολής)..
Τέλος πάντων το έχω ψάξει το θέμα ...
Με τα πολλά λοιπόν , θέλω να κάνω μια ερώτηση και από εδώ κρίνονται πολλά...
Όποιος ξέρει και θέλει να βοηθήσει , παρακαλώ...
Λοιπόν...
1) Είμαι από Κομοτηνή και θέλω να πάω μηχανικών (μιας και έχω αρκετά μεγάλη μυωπία για πλοιάρχων) , σε ποια σχολή θα με συνηστούσατε να πάω? (εσωτερικής φοίτησης , μιας και δεν διαθέτω χρήματα και για κανέναν λόγο δεν ζητάω από τους γονείς μου)
2) Ναι τα χαρτιά τα λέει στην προκήρυξη, αλλά περίπου τι χαρτιά χρειάζονται?
3) Στις υγειονομικές εξετάσεις , που πρέπει να τις κάνω? (στην πόλη μου? η στην πόλη που είναι η σχολή? [έχουν δικούς τους γιατρούς?])
4) Γίνετε αν πχ. γραφτώ στην σχολή Χίου , να πάω στην Θεσσαλονίκη που έχει και εκεί σχολή? Για να μην τρέχω μέχρις την Χίου?
(Παρακαλώ βοηθήστε αν μπορείτε)
Αλέξανδρος Τ. "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
ΔΕΝ ξερω να υπαρχει ακομα η σχολη στην μηχανιωνα θεσσ εγω εκει ημουν το 1996 στο 1ο ετος..

μεναμε μεσα και και τρωγαμε εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine.#

Νεοφερμένος

Η catherine.# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ναι η σχολη υπαρχει ακομη στη Μηχανιωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
καλησπερα σε ολη την κοινοτητα..θα ηθελα να ρωτησω ποσο αυξηθηκαν οι βασεις για τον πλοιαρχο εμπορικου ναυτικου και ποσο εχουν φτασει τωρα;;οποιος ξερει σας παρακαλω να μου πει...ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
φιλε δηλαδη ειναι 10 χιλιαδες;;τι εννοει πρωτου και τελευταιου βαθμοσ;εγω θελω βασεις..δεν λεει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Δε σε ενδιαφέρει με πόσο μπήκε ο πρώτος. Ο τελευταίος μπήκε με 10851 άρα αυτή είναι η βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
τα 10851 ειναι δυσκολο να τα πιασει καποιος μετριος μαθητης...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
τα 10851 ειναι δυσκολο να τα πιασει καποιος μετριος μαθητης...;

πόσο μέτριος; Αν είσαι τεχνολογική κατεύθυνση μπορείς πιο εύκολα γιατί είναι στο 4ο πεδίο και δε χάνεις μόρια.
Επιπλέον, αν δε το πιασεις, μπορείς να μπεις και με απολυτήριο λυκείου. Γι' αυτο κοίτα να έχεις απολυτήριο πάνω απο 15. Και τέλος, αν έχεις lower παίρνεις +2000 μορια. Αν έχεις proficiency παίρνεις 4000 μόρια (δε μιλάω για τις πανελλαδικές, αλλά για την εισαγωγή με απολυτήριο λυκείου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αναλόγως τι εννοείς μέτριος.

Δεν είναι τρομερά πολλά τα μόρια, αλλά χρειάζεται πάντα αφοσίωση και κόπο, γιατί τα τελευταία χρόνια τα πράγματα στις πανελλαδικές δυσκολεύουν περισσότερο.
Μια φίλη μου πέρασε φέτος από θεωρητική κατεύθυνση στη σχολή εμποροπλοιάρχων έχοντας ελάχιστη σχέση με τα μαθηματικά. Έγραψε καλά στα κατεύθυνσης (από 14 ως 18) και στα μαθηματικά γενικής 11.

Πάντως μην αγχώνεσαι, κενά να μην αφήνεις, να επιμένεις στο διάβασμα τώρα από την β λυκείου και δεν είναι άπιαστο όνειρο.


πόσο μέτριος; Αν είσαι τεχνολογική κατεύθυνση μπορείς πιο εύκολα γιατί είναι στο 4ο πεδίο και δε χάνεις μόρια.
Επιπλέον, αν δε το πιασεις, μπορείς να μπεις και με απολυτήριο λυκείου. Γι' αυτο κοίτα να έχεις απολυτήριο πάνω απο 15. Και τέλος, αν έχεις lower παίρνεις +2000 μορια. Αν έχεις proficiency παίρνεις 4000 μόρια (δε μιλάω για τις πανελλαδικές, αλλά για την εισαγωγή με απολυτήριο λυκείου)

Εντάξει, αλλά αφού είναι β λυκείου ακόμα, δεν έχει λόγο να βασίζεται πολύ στο απολυτήριο. Μην ξεχνάμε ότι η συγκεκριμένη σχολή έχει ζήτηση και οι θέσεις για αυτούς που μπαίνουν με απολυτήριο είναι ελάχιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top