Σχολές ΑΕΝ (Εμποροπλοιάρχων)

GIWTE

Νεοφερμένος

Η Γιωτα!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καλημερα..δεν ειχε αστερακι δνε ειχε τπτ... κ οσα ειχα ψαξει ολοι μου ειπαν οτι ειναι απλη σχολη. κ εφοσον μου το ειπαν αρκετα ατομα υπεθεσα οτι θα ειχαν δικιο... κ ετσι τ αφησα.. με τισ περσινεσ βασεισ εχω περασει στ τριτεκτων.. αλλα εφοσον δεν εχω κανει αυτα που ειπαν πριν..τ γινετε?εχω καμια παραταση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ελα Γιωτα Τελικα Αθληματα δεν ειχε...Αλλα ειχε Ιατρικες Εξετασεις και επρεπε να ειχες κανει καποια σχετικη αιτηση. Διβαζω την Προκηρηξη ΑΕΝ και τα λεει ολα. Σου δινω το site και τσεκαρε το μονη σου κιολας. https://kesyp.ser.sch.gr/?p=1561

(Πηγαινε κατω κατω και δες εκει που λεει ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΕΝ 2010 με κοκκινα γραμματα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIWTE

Νεοφερμένος

Η Γιωτα!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ponokos

Νεοφερμένος

Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εχει σχεση ο μισθος αν ειναι καποιος με απολυτηριο λυκειου ενοω οτι ο πλοιαρχος γ περνει περιποθ 4000 και κατι δυλαδη με το απολυτήριο θα περνει ποιο λιγα η εχει διαφορα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Νεοφερμένος

Η ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ έχω κάνει την αίτηση για εμποροπλοιάρχων και έχω δηλώσει πρώτα την Σύρο....έχω lower και είμαι τρίτεκνη....τι λέτε να γίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kapoios93

Νεοφερμένος

Ο kapoios93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
δεν υπαρχει ωραριο ουτε στο πολεμικο ναυτικο.μπορει η φρεγατα σου να ειναι για επισκευη 2 μηνες και μετα να σε στειλουν στην αφρικη για τους πειρατες για 3 μηνες.δεν ειναι οτι πας και οταν τελειωσει το 8 ωρο ερχεται ελικοπτερο να σε παρει και αντε την αλλη μερα........!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natasa :)

Νεοφερμένος

Η Natasa :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Βασικα εγω φετος δινω πανελληνιες και ενδιαφερομαι για την σχολη!! Το θεμα ειναι οτι εχω ακουσει τα Θετικα μονο (λεφτα κλπ)
Εγω θελω να μαθω τις δυσκολιες που εχει!! Μπορει καποιος να μου πει??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prowler664

Νεοφερμένος

Ο Prowler664 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εχω νεο προβλημα...ειμαι θεωρητικη με βιολογια....αρα παω 1ο κ 3ο...η εμποροπλοιαρχων ειναι στο 5ο..Αρα παιρνω ΑΟΘ και παω 1,3,5...
Η ερωτηση μου ειναι η εξης: για το 1ο πεδιο και το 5ο τα τελικα μορια 8α ειναι ιδια? δλδ στο 1ο 8α συμπεληφ8ει και το ΑΟθ? ή όχι?
καποιος που να γνωριζει σίγουρα πλζ ή να δωσει καποιο λινκ, να κοιταξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas rps

Νεοφερμένος

Ο andreas rps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας θελω να ρωτησω αν ακομα μπορεις να μπεις στη σχολη εμποροπλοιαρχων με προκυρηξη το 2011 η αν μονο απο πανελληνιες.... ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Frantzi

Νεοφερμένος

Η Φραντζεσκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια... Ειμαι πρωτοετης στην ΑΕΝ ΜΑκεδονιας τμημα Μηχανικων, και πρεπει να προειδοποιησω ολες τις υπολοιπες κοπελες πως ειναι τοσο δυσκολο να βρεις να κανεις την πρακτικη σου ως γυναικα Μηχανικος που δεν αξιζει τον κοπο.... Δεν υπαρχουν προοπτικες για κοπελες, και οι εταιριες δεν προσλαμβανουν. Εγω σκεφτομαι αν αλλαξω σχολη, κατευθηνση επαγγελμα, τα παντα... Δεν λεει να μεινω στασιμη μια ζωη για ενα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ εξαμηνο στην θαλασσα που το υπουργειο δεν παρεχει επιλογες, και δεν αναγκαζει τις εταιριες να προσλαμβανουν δοκιμες... Το κρατος θα επρεπε να κανει λιγα παραπανω πιστευω... Οποτε κοριτσια μακρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gpetrakis

Νεοφερμένος

Ο gpetrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια... Ειμαι πρωτοετης στην ΑΕΝ ΜΑκεδονιας τμημα Μηχανικων, και πρεπει να προειδοποιησω ολες τις υπολοιπες κοπελες πως ειναι τοσο δυσκολο να βρεις να κανεις την πρακτικη σου ως γυναικα Μηχανικος που δεν αξιζει τον κοπο.... Δεν υπαρχουν προοπτικες για κοπελες, και οι εταιριες δεν προσλαμβανουν. Εγω σκεφτομαι αν αλλαξω σχολη, κατευθηνση επαγγελμα, τα παντα... Δεν λεει να μεινω στασιμη μια ζωη για ενα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ εξαμηνο στην θαλασσα που το υπουργειο δεν παρεχει επιλογες, και δεν αναγκαζει τις εταιριες να προσλαμβανουν δοκιμες... Το κρατος θα επρεπε να κανει λιγα παραπανω πιστευω... Οποτε κοριτσια μακρια :P
Δε θα συμφωνήσω μαζί σου. Ο πατέρας μου που δουλεύει σε ναυτιλιακή εταιρία στο Πειραιά μου έχει πεί πως υπάρχει έλλειψη στο κλάδο των μηχανικών. Οπότε δε νομίζω να δυσκολεύτείς να βρείς πλοίο για να κάνεις Β' εξάμηνο. Μη το σκέφτεσαι καθόλου να αλλάξεις σχολή. Μπορείς να κάνεις μερικά χρονάκια στη θάλασσα και απο εκεί και μετα να κάτσεις έξω εαν δε σου αρέσει. Στη ξηρά με δίπλωμα Μηχανικού μπορείς εύκολα να βρεις δουλειά σε αντίθεση με το Πλοίαρχο οπού δε υπάρχει κάτι παρόμοιο. Ορίστε και η φετινή προκύρηξη του Υπουργείου για φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Frantzi

Νεοφερμένος

Η Φραντζεσκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εχω ρωτησει αρκετες εταιριες ηδη, αλλα δεν προσλαμβανουν γυναικες.... Τωρα εγω θα συνεχισω το Α' εξαμηνο μηπως κ μ'αγαπαει ο Θεος και βρω καπου... Απο κει και περα δεν εχω ιδεα τι θα παιχτει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefoula 22

Νεοφερμένος

Η stefoula 22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θέλω να μάθω για την σχολή πλοιάρχων για τις γυναίκες στη Θεσσαλονίκη... Αν όντως μπαίνω με απολυτήριο... και αν μένω μέσα και πως είναι τα πράγματαααα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefoula 22

Νεοφερμένος

Η stefoula 22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα και εγώ κάποιες πληροφορίες όσο αναφορά τη σχολή στην Θεσσαλονίκη ενδιαφέρομαι να μου πείτε πως είνα τα πράγματα και που είναι καλύτερα για μια γυναίκα και αργότερα επαγγελματικά... Είναι καλύτερα πλοίαρχος ή μηχανικός...?? Και θα ήθελα να με ενημερώσετε επειδή έχω σκοπό αν μπω να μείνω μέσα στη σχολή της Θεσσαλονίκης πως είναι τα πράγματα και η κατάσταση της εστίας... Αααα και κάτι τελευταίο σας ζάλισα... Πότε πρέπει να κάνω τα χαρτιά μου για να μπω του χρόνου στη σχολή...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaggosSitz93

Νεοφερμένος

Ο vaggosSitz93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ξέρει κανεις ποσο ειναι η βαση για εμποροπλοιάρχων?
επίσης τι πρεπει να κανεις για να σε στελνουν μεγαλα ταξίδια?
επίσης τι κατασταση επικρατεί μες στη σχολή(Μηχανιώνα)?
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truesardi

Νεοφερμένος

Ο truesardi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπέρα σας...σε 6 μήνες με ένα χρόνο παίρνω το πτυχίο των οικονομικών επιστημων από το πανεπιστήμιο πατρών .συζητώντας με ένα φίλο m,σκέφτηκα πως αντί για ένα ακόμα άχρηστο χαρτί στα ναυτιλιακά και λόγο της οικονομικής δυσκολίας να σπουδάσω στο εξωτερικό σκέφτηκα πως θα ήταν καλύτερο να γραφτώ σε μια σχολη του εμπορικού ναυτικού και να αποκτήσω και εμπειρία αλλα κάποια χρήματα για ένα μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά αργότερα.οι ερωτήσεις που θέλω η σας κάνω είναι οι εξής:1)πληρώνεσαι με το που μπαίνεις στη σχολη εμποροπλοιάρχων όπως στην αστυνομία η άλλες σχολες 2)έχεις κάποια πιο ευνοϊκή μεταχείριση στην στρατιωτική σ θητεία?και 3) για μεταπτυχιακό τι θα μπορούσα να κάνω?...υπάρχει άλλος τρόπος να αποκτήσω πρακτική εμπειρία στα πλοία από διοικητικό ας το πούμε πόστο?και το σημαντικότερο από όλα ερώτημα είναι να το κάνω ρε παιδιά η θα μείνω μια ζωή θαλασσινός έτσι και ακολουθήσω αυτόν τον δρόμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
truesardi,καταρχάς έχε υπόψη σου ότι τα πτυχία των Α.Ε.Ν. ΔΕΝ είναι ισότιμα με αυτά των Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι.,οπότε πρέπει πρώτα να κάνεις λίγο υπομονή μέχρι να πάρεις το πτυχίο σου (για να πας για Μεταπτυχιακό αργότερα),έχεις χρόνο να το ψάξεις και να το σκεφτείς!

Στα 6 εξάμηνα φοίτησης που είναι σύνολο (νομίζω) 1-2 εξάμηνα γίνονται πάνω στο πλοίο επί πληρωμή (δεν ξέρω πόσα ακριβώς),γενικά όμως μη στηρίζεις τις ελπίδες σου σε χρήματα από εκεί όσο σπουδάζεις!Και δυστυχώς απ'όσο ξέρω,υπάρχουν αρκετά πρωινά υποχρεωτικά μαθήματα...
Κατά τ'άλλα δεν σε πιέζει κανείς,παίρνεις το χαρτί απ'την Α.Ε.Ν. (πλοίαρχος ή μηχανικός) και δουλεύεις για όσο και όποτε θέλεις!Δεν είναι Ικάρων π.χ.!
Για τη θητεία δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι...

Αυτά!Καή συνέχεια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
γνωρίζω από γνωστό μου άτομο που έχει αποφοιτήσει τη σχολή πως ο μισθός είναι αναλόγος με την εταιρία που δουλεύει κανείς, αλλά σίγουρα είναι πάνω από 2500 εύρω. Όσο για το φανταρικό, απ'όσο ξέρω η εταιρία σου δίνει άδεια μετ' αποδοχών για να πας στο στρατό (το παιδί είχει παρεί από την εταιρία 3000 όταν πήγε στον στρατό). Από'κει και πέρα, δεν παίζει κάποια άλλη ευνοϊκή μεταχείρηση, στο ΠΖ πήγε το παιδί.
Εκτός από τα λεφτά, νομίζω ένα καλό κριτήριο επιλογής είναι και η αμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Από άλλον γνωστό μου (1 χρόνο πριν τη συνταξιοδότηση ως πλοίαρχος), η δουλειά είναι αρκετά δύσκολη. 6 μήνες στο καράβι, μήνες χωρίς να δεις στεριά και δύσκολο να κάνεις οικογένεια, σου ανακαλούν την άδεια να πας ταξίδι στην Ιαπωνία.

Επομένως, για να πας εμποροπλοίαρχος πρέπει:
α) να είσαι ελεύθερος ή αν έχεις κοπέλα/αγόρι να αντέχετε την μοναξιά
β) να σου αρέσει να ταξιδεύεις, γιατί πράγματι θα δεις όλη τη γη (και δεν ακούω χαζά για ιερόδουλες και λιμάνια, αυτά ήταν τα παλιά τα χρόνια)
γ) να την παλεύεις χωρίς να βλέπεις στεριά για αρκετό χρονικό διάστημα
δ) να μπορείς να συνυπάρξεις με τα ίδια άτομα σε ένα κλειστό μέρος, και να μην έχεις πρόβλημα με τους ξένους
ε) Και φυσικά, να γουστάρεις τη θάλασσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truesardi

Νεοφερμένος

Ο truesardi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
να σ πω την αληθεια λιγο με νοιαζει η αξια του πτυχιου μου,αν τελικα το αποφασισω.Απλα το σκεφτηκα για να μπορεσω να εχω εκτοσ απο την θεωριτικη και πρακτικη καταρτιση επανω στα ναυτιλιακα ,πραγμα που σιγουρα θα μετραει πολυ αν αναλογιστειτε οτι εχουμε γεμισει διπλωματουχους οικονομολογους που εκαναν μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα,φοιτητες του παπαει σταναυτιλιακα ,η πλουσιοπαιδα που εφυγαν αγγλια για να σπουδασουν ναυτιλιακα.....μαλιστα επειδη κοιταξα και παραπανω αν οντως τα μαθηματα στον ασπροπυργο ειναι και 8 με 2μου μενουν και ωρες για να ασχοληθω και με αλλη δουλεια με ελευθερο ωραριο (ασφαλειες ,πραγματογνωμοσυνες) για να βγαινει και το μεροκαματο μεχρι τοτε..;)! ΕΠΙΣΗΣ το οτι θα μπω δεν σημαινει οτι θα την τελειωσς κιολας...βλεποντας και κανοντας ....να ρωτησω κατι αλλο το μπαρκο τα 2 εξαμηνα ποτε τα κανεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newsman

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Βασικα εγω φετος δινω πανελληνιες και ενδιαφερομαι για την σχολη!! Το θεμα ειναι οτι εχω ακουσει τα Θετικα μονο (λεφτα κλπ)
Εγω θελω να μαθω τις δυσκολιες που εχει!! Μπορει καποιος να μου πει??:)

Λοιποοοόν!Έχω τελειώσει με το σχολείο(ενιαίο) εδώ και 2 χρονάκια.Ήθελα να μπω στην εμποροπλοιάρχων για πολλούς και διάφορους λόγους.Τελικά μπήκα με απολυτίριο και αυτή την στιγμή είμαι στο 2ο ετος(τον Σεπτέμβρη γύρισα από το πρώτο ταξίδι που έλειπα 6 μήνες).Τα πράγματα είναι πολύ περίεργα...Αν δεν το έχεις πάρει απόφαση να πάρεις την ζωή στα χέρια σου είσαι αποτυχιμένος πριν μπείς στο καράβι ακόμη.Οι μισθοί για τους δόκιμους είναι ενας μύθος!Και εξηγώ για να μην παρερμηνεύσετε!Ο σπουδαστής βρίσκει σε τι τύπου καράβι θα πάει δηλαδη ακτοπλοϊα,φορτηγά,οχηματαγωγά,πετρελαιοφόρα και στην συνέχεια βλέπει και τι ταξίδια θα κάνει.Εγώ ταξίδευα με φορτηγό και έκανα ταξίδια στον Ινδικό και στον Περσυκό.Είμαι σίγουρος οτι όλοι θέλετε να δέιτε τι γίνετε με τους μισθους.Ο πρωτοετής δόκιμος το max που παίρνει είναι 2500 και το min ίσως και κάτω απο 500 (euro πάντα)!Ο δευτεροετής δόκιμος μπορεί να φτάσει και τα 3000 eurο.Συνθήκες εργασίας τώρα!Όταν το καράβι είναι εν πλώ έχουμε ενα 8ωρο και αυτο σχεδον 7ωρο καθώς κόβετε ανα 2 ώρες για καφέ και φαγητό.Ο δόκιμος εκτός βέβαια από την δουλειά του κατα την διάρκεια της μέρας συμμετέχει και στις βάρδιες που γίνοντε στην γέφυρα.Αλλά προσθεού δεν μιλάμε για φουλ 8ωρο δουλειας τότε αλλά για 4 ώρες δουλειάς και 4 ώρες βάρδιας στην γέφυρα.Όταν λέμε δουλειά τώρα εννοούμε βαψίματα,τριψίματα,καθαρίσματα και γενικότερα συντίριση αλλά και κάποια απρόοπτη δουλειά.Σε αυτό το σημείο θελω να πω οτι το κομμάτι της δουλειάς είναι ένα απο τα πιο δύσκολα για μία κοπέλα(δούλευα με 53 βαθμούς στα Εμιράτα λόγω βλάβης).Μιλάμε για ένα επάγγελμα με σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση,καλές αποδοχές,κύρος στην κοινωνία και φυσικά την απόλυτη ομορφιά του να πηγαίνεις σε μέροι που ουτε καν φανταζόσουν(Μαδαγασκάρη,Ντουμπαϊ,Μαλδιβες,Ινδια κ.α.) και δεν είναι ανάγκη όποιος ταξιδεύει να πηγαίνει στις ιερόδουλες.Υπάρχουν τόσα πολλά που δεν έχουμε δει και είναι όλα εκεί εξω καλα και κακα και περιμένουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top