Σχολές ΑΕΝ (Εμποροπλοιάρχων)

AggelosPapei

Νεοφερμένος

Ο AggelosPapei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ok
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos.Vr

Νεοφερμένος

Ο Giorgos.Vr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από AggelosPapei:

ΧΑΧΑΧΑ

:clapup: ρε τον θεό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AggelosPapei

Νεοφερμένος

Ο AggelosPapei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kliman

Νεοφερμένος

Η kliman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας...στις πανελλήνιες συγκέντρωσα 15.100 μόρια και θέλω μόνο αεν στην Ύδρα έχω πιθανότητες να πάω εκεί..ακόμη τι ισχύει για την εσωτερική φοίτηση..γυναίκες δέχονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Γεια σας...στις πανελλήνιες συγκέντρωσα 15.100 μόρια και θέλω μόνο αεν στην Ύδρα έχω πιθανότητες να πάω εκεί..ακόμη τι ισχύει για την εσωτερική φοίτηση..γυναίκες δέχονται;

Τα μόρια σου γενικά είναι καλά νομίζω για ΑΕΝ.. Έχεις κάποιο πτυχίο αγγλικών;

Γνωρίζει κάποιος αν σου παραχωρούν κάποιο δωμάτιο για την εσωτερική φοίτηση (και συγκεκριμένα στις σχολές Χίου και Ύδρας) ;
Μένεις με άλλους ή μόνος σου ;

οκ! όπως τον στρατό είναι...20-40 άτομα σε θαλάμους!
Άρα καλύτερη λύση να νοικιάσεις ένα δωματιάκι, τι λέτε?

Στην Χίο υπάρχει εσωτερική φοίτηση (μέχρι πέρυσι τουλάχιστον σίγουρα), και μένουν σε θαλάμους. Δεν νομίζω οτι είναι 20-40 άτομα, αλλά καμιά 10αριά σίγουρα.
Αν σε παίρνει να νοικιάσεις, why not?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
αν εχεις απολυτηριο 14.6 και prof. υπαρχει πιθανοτητα να σε παρουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Μενια το σκεφτηκες καλα?Η εποχη που σε παρακαλουσαν να πας εχει περασει ανεπιστρεπτι.Η ανεργια αυξανεται και σαυτο τον κλαδο γεωμετρικα πλεον.Σε συνδυασμο με το γεγονος οτι εισαι γυναικα, επιβαρυνει πολυ ππερισσοτερο τα πραγματα.Βεβαια, αν εχει η οικογενεια σου γνωριμιες στο χωρο, ισως επιλυθει το ζητημα της ανεργιας.Απο κει και περα, εισαι σε θεση να ανταποκριθεις στα καθηκοντα?Σαν μηχανικος προφανως απορριπτεσαι λογω σωματοδομης, ως πλοιαρχος ομως?Θα μπορεις να συνυπαρχεις με τοσους αντρες (οχι μονο ελληνες), αλλα και πακιστανους και αφγανους ενδεχομενως?Επισης, εχεις συνυπολογισει πως προκειται για χαμηλου επιπεδου σχολη και πως κατα τη διαρκεια του ταξιδιου σου ως δοκιμη θα σου φερονται σε πολλες περιπτωσεις σαν σκουπιδι οι "ανωτεροι"?Αυτα προερχονται απο μαρτυριες εμποροπλοιαρχων, απο κει και περα καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
ηλια αρχικα εκανα μια ερωτηση για το αν σε παιρνουν στην σχολη αλλα απαντηση δεν πηρα :P
συμφωνω μαζι σου στο θεμα οτι για τις κοπελες ειναι πιο δυσκολο,αλλα αμα αγαπας τα ταξιδια και γενικα καθετι που κανεις μπορεις να τα καταφερεις και να ανταπεξελθεις στις δυσκολιες...
και κατι αλλο...πες μου ενα επαγγελμα που κατα την γνωμη σου εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
ηλια αρχικα εκανα μια ερωτηση για το αν σε παιρνουν στην σχολη αλλα απαντηση δεν πηρα :P
συμφωνω μαζι σου στο θεμα οτι για τις κοπελες ειναι πιο δυσκολο,αλλα αμα αγαπας τα ταξιδια και γενικα καθετι που κανεις μπορεις να τα καταφερεις και να ανταπεξελθεις στις δυσκολιες...
και κατι αλλο...πες μου ενα επαγγελμα που κατα την γνωμη σου εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση?
Στρατος...Και οι αλλες στρατιωτικες ειναι πολυ πιο ευκολες για τις κοπελες απο αυτη των εμποροπλοιαρχων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Μενια αρχικα να σου πω να μν ακους τι λενε οι αλλοι και σε αποθαρρυνουν! Ειναι χιλιαδες οι γυναικες που εχουν πετυχει σαυτο τν τομεα, εχουν συνδυασει καρριερα και οικογενεια καιαι εχουν γινει μεχρι και καπετανισσες!! Αν αγαπας αυτο που κανεις τοτε δν σε σταματαει τπτ! Οσο για τν ερωτηση σου ειναι λιγο δυσκολο για πλοιαρχος..βγαζεις 17.1, που ειναι οριακο με τις περσινες βασεις..αλλα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες και ως επιλαχων αν δν εχεις δηλωσει βεβαια και μηχανικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
MsBonita31 συμφωνω μαζι σου απολυτα!
μηπως μπορεις να μου στειλεις το site που ειχε την προκυρυξη για την περσινη βαση με απολυτηριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
https://panelladikes24.blogspot.gr/2012/10/2012-13_20.html?m=1 :)
εισαι ακριβως στ οριο..και πιστευω πως θα ανεβουν κιαλλο φετος οι βασεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
οκ ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω????Άν εχεις μυωπια,αστιγματισμο,δυσχρωματοψία γενικα παθήσεις στην όραση μπορείς να πας?????
Με μυωπία και ατιγματισμό, σε λογικά πλαίσια, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Τώρα για πιο σοβαρές παθήσεις, δεν ξέρω. :/


Είναι κανείς απο εσάς στην ΑΕΝ Ασπροπύργου; Έχω μερικές απορίες αν μπορούσε να βοηθήσει κάποιος.
Επίσης αν γνωρίζει κανείς σχετικά με τις μετεγγραφές στις ΑΕΝ, θα βοηθούσε πολύ. Χρειάζεται να συντρέχουν συγκεκριμένοι λόγοι για να πάρει κανείς μετεγγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Παιδια θελω βοηθεια! Ο αδερφος μου πηρε 1276 στις πανελληνιες, απολυτηριο με 17, 2 και proficiency με B. Τι πιθανοτητες εχει να περασει στη σχολη πλοιαρχων; Εχει κανει αιτηση και με τους δυο τροπους (πανελληνιες και απολυτηριο). (ΕΠΑΛ ΟΜΑΔΑ Α)
Ευχαριστω εκ των προτερων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Παιδια θελω βοηθεια! Ο αδερφος μου πηρε 1276 στις πανελληνιες, απολυτηριο με 17, 2 και proficiency με B. Τι πιθανοτητες εχει να περασει στη σχολη πλοιαρχων; Εχει κανει αιτηση και με τους δυο τροπους (πανελληνιες και απολυτηριο). (ΕΠΑΛ ΟΜΑΔΑ Α)
Ευχαριστω εκ των προτερων.:)

Με πανελλήνιες δεν ξέρω αλλά με απολυτήριο πιστεύω πάρα πολλές έως σίγουρο. Μαζί με το προφ του βγαίνουν 19200 μόρια.
Καλή του επιτυχία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Με πανελλήνιες δεν ξέρω αλλά με απολυτήριο πιστεύω πάρα πολλές έως σίγουρο. Μαζί με το προφ του βγαίνουν 19200 μόρια.
Καλή του επιτυχία :)

Ευχαριστω πολυ! Θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο. Ο αδερφος μου στο μηχανογραφικο εβαλε 21 σχολες εκ των οποιων οι πρωτες 2 ηταν 1)σχολη πλοιαρχων και 2)σχολη μηχανικων. Ομως δεν περασε σε αυτες οριακα :( (σχολη πλοιαρχων : 1293 μορια και σχολη μηχανικων: 1279). Ετσι τωρα στα αποτελεσματα λεει οτι περασε στη σχολη μηχανολογων μηχανικων στη Καβαλα. Και η απορια μου ειναι: ακομα ειναι υποψηφιος για εισαγωγη στις ΑΕΝ μεσω απολυτηριου η εχει αποκλειστει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Οι υποψήφιοι που έχουν καταθέσει αίτηση προκειµένου να συµµετέχουν για την εισαγωγή τους στις ΑΕΝ και µε τις δύο διαδικασίες (µέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων και µέσω απολυτηρίου λυκείου), εφόσον επιλέγονται ως επιτυχόντες, σε οποιαδήποτε ειδικότητα, από το υπουργείο Παιδείας με βάση τις επιδόσεις τους στις Πανελλαδικές Εξετάσεις, ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ από τη διαδικασία επιλογής τους µέσω των κατηγοριών υποψηφίων µε απολυτήριο Λυκείου.

Θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει τα παραπανω. Ποιοι ακριβως αποκλειονται; Με τη λεξη ειδικοτητα τι εννοει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 1 νόμου 2638/1998, όπως προστέθηκε από το άρθρο 1 του νόμου 3450/2006, ισχύουν τα εξής:

"Το δίπλωμα του Εμπορικού Ναυτικού Α΄ τάξης καθίσταται ισότιμο με το πτυχίο των Τ.Ε.Ι. Η διάταξη ισχύει για τους εισακτέους στις Α.Ε.Ν. κατά το ακαδημαϊκό έτος 2005−2006 και εφεξής."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
μηπως ξερει κανεις ποτε γινονται οι προκαταρκτικες εξετασεις για την σχολη? ειναι πριν τις πανελληνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top