Σχολές ΑΕΝ (Εμποροπλοιάρχων)

τσιφαρας95

Νεοφερμένος

Ο τσιφαρας95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση πως οτι χαρτουρα χρειαστουν απο εσενα θα αναφερεται στην προκυρηξη η οποια δεν εχει βγει ακομα βεβαια αλλα αναμενεται τωρα συντομα να μας πει κουκουτζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
για να δουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι η αιτηση με απολητιριο αφορα μονο την σχολη που την καταφετεις η ειναι σαν της πανελλαδικες που αφορα η δηλωση ολες της σχολες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
καποιο νεο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Η σχετική απόφαση υπεγράφη από τον υπουργό Ναυτιλίας και Αιγαίου​

Tην προκήρυξη για την εισαγωγή 1.194 σπουδαστών και σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού ακαδημαϊκού έτους 2013-2014 υπέγραψε ο υπουργός Ναυτιλίας και Αιγαίου, Κωστής Μουσουρούλης.

Ειδικότερα, θα εισαχθούν 705 σπουδαστές στις ΑΕΝ Πλοιάρχων και 489 στις ΑΕΝ Μηχανικών.

Επισημαίνεται ότι η προθεσμία υποβολής των προβλεπόμενων δικαιολογητικών υποψηφίων συμμετεχόντων στις πανελλήνιες εξετάσεις είναι η 11η Ιουλίου 2013, ενώ των λοιπών κατηγοριών η 9η Αυγούστου 2013.

Η σχετική προκήρυξη έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του υπουργείου Ναυτιλίας και Αιγαίου.

Η απόφαση για την εισαγωγή στις ΑΕΝ

Η προκήρυξη εισαγωγής στις ΑΕΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos.Vr

Νεοφερμένος

Ο Giorgos.Vr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έχοντας κάνει μια μικρή αναζήτηση στο φόρουμ αυτό δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό και γι'αυτό απευθύνω εδώ αυτή μου την απορία.


Υπάρχει κάποιος τρόπος εισαγωγής στις ΑΕΝ ΧΩΡΙΣ όριο ηλικίας?

Είμαι 28 χρονών με πτυχίο (τώρα τελειώνω την πρακτική μου) και σχετική (στον έως τώρα κλάδο μου) προϋπηρεσία 5 ετών.

Έχοντας τελειώσει (σχεδόν) Διοίκηση Τουρ. Επιχειρήσεων και έχοντας πάμπολλες “εμπορεύσιμες ικανότητες” θα μπορούσα ΆΝΕΤΑ να βρω κάτι σε κάποιο κρουαζιερόπλοιο σαν κατώτερο πλήρωμα και ειλικρινά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θέμα βιοπορισμού!

Όντας γιος ναυτικού (20+ χρόνια Chief σε ποντοπόρα... κυρίως dry cargo και container) ξέρω από ΠΡΩΤΟ χέρι τι θα πει να είσαι ναυτικός και πιστέψτε με όταν λέω ότι το έχω σκεφτεί ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και ξέρω τι πάω κάνω.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα εισαγωγής χωρίς όριο ηλικίας, ίσως μέσω εισαγωγικών εξετάσεων???

Έχοντας κάνει μια κάποια έρευνα διαπιστώνω ότι ΚΑΜΙΑ αντίστοιχη σχολή εμποροπλοιάρχων πουθενά αλλού στον πλανήτη δεν έχει κάποια αντίστοιχη προϋπόθεση και μου φαίνεται εξωφρενικό να αποκλείεται από μια πιθανή καριέρα έτσι αδιακρίτως ένα τόσο μεγάλο κομμάτι του ενεργού πληθυσμού το οποίο “φέρνει στο τραπέζι” πραγματικές εμπειρίες ζωής και ίσως (στην περίπτωση μου σίγουρα!) να το έχει σκεφτεί και λίίίγο πιο ώριμα απ'ότι ένα 18χρονο ΠΑΙΔΙ χωρίς καμία γνώση “του πραγματικού κόσμου/κοινωνίας”

αν χρειαστεί να ξενιτευτώ και να πληρώσω δίδακτρα στην Αγγλία ή την Αυστραλία θα το κάνω δεν είναι η πρώτη φορά που ξενιτεύομαι αλλά θα είναι σίγουρα η τελευταία... απλά ελπίζω να υπάρξει κάποιος τρόπος ώστε να μην χρειαστεί μια τόσο δραστική λύση...

απλά να συμπληρώσω στα παραπάνω... λές και δεν είναι αρκετά σαφές ως έχει...

δεν μου αρκεί "απλά" να δουλέψω στην θάλασσα... εγώ καπετάνιος θέλω να γίνω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Νωρίς το θυμήθηκες...
δεν μου αρκεί "απλά" να δουλέψω στην θάλασσα... εγώ καπετάνιος θέλω να γίνω!!!
Κι εγώ θέλω το βραβείο νόμπελ!
Άμα πας για μηχανικός θα σου κακοπέσει ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos.Vr

Νεοφερμένος

Ο Giorgos.Vr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Νωρίς το θυμήθηκες...

δε με παρατάς λεω'γω!!!

Νωρίς το θυμήθηκες...

Κι εγώ θέλω το βραβείο νόμπελ!
Άμα πας για μηχανικός θα σου κακοπέσει ε;

δεν έχω κανενός είδους εξειδίκευση αντίθετα αυτή τη στιγμή είμαι αυτοαπασχολούμενος και έστω "ένα περίπτερο' ξέρω να το κάνω κουμάντο, το διάλεξα γιατί πιστεύω ότι έχω τα απαραίτητα, εσύ είσαι μηχανικός (αν κατάλαβα καλά?) γιατί προφανώς έχεις μια έφεση σε αυτό... μια έφεση που εγώ δεν έχω όμως!

χαζός δεν είμαι μπορώ να μάθω πως δουλεύει μια μηχανή αλλά δεν θα ήμουν ποτέ σε θέση να την συντηρίσω επαρκώς όμως οπότε τι να λέμε τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Στις Α.Ε.Ν. υπάρχουν 2 ειδικότητες,του "πλοίαρχου" και του "μηχανικού"!Ούτως ή άλλως δεν έχεις καμία σχέση με τα πλοία έως τώρα οπότε ξεκινάς από το "0" και επιλέγεις ένα από τα δύο!
Εγώ έχω να σου πω ότι μόνο ως μηχανικός θα είχες ελπίδες για απασχόληση μετέπειτα στην ηλικία των 32+ ετών κι αυτό ΜΟΝΟ διότι όλοι θέλουν να γίνουν καπετάνιοι και προτιμούν τη γέφυρα απ'το θόρυβο και τις αναθυμιάσεις οπότε και υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση...

Εξυπνάδες του τύπου "τα ξέρω από πρώτο χέρι" κ.λπ. πες τα στον καθρέφτη σου!Κάνε μια περατζάδα ένα πρωί σε γραφεία ναυτιλιακών,πες τους ότι θες να κάνεις π.χ. πρακτική ως φοιτητής Α.Ε.Ν. να δεις πως θα σου απαντήσουν!
Δεν έχουμε 2003 και δεν είσαι 18 χρονών,αφουγκράσου γιατί δεν έχεις καταλάβει την κατάσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos.Vr

Νεοφερμένος

Ο Giorgos.Vr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αυτό που λες δεν το αμφισβητώ είναι ωραία και άνετα στην γέφυρα (σε σχεση με το μηχανοστάσιο σίγουρα) αλλά επιδή έχω τουλάχιστον 2-3 αρκετά παραγωγικές δεκαετίες μπροστά μου οπότε θα μου επιτρέψεις να σε αμφισβητήσω...

ούτε 18 είμαι ούτε 2003 έχουμε και αυτό προσπαθώ να κάνω, να αφουγκραστώ

αλλά να αφυγκραστώ τι?

το ότι ακόμα και σήμερα 2 στους 3 εξακολουθούν να μπαίνουν στις ΑΕΝ για να βολευτούν στο λιμενικό?
ότι κανένας δεν κάνει τίποτα για να βοηθήσει τον εαυτό του και όχι και ότι ακόμα και σήμερα περιμένουν τους "σωτήρες" και τα κατοχικά δάνεια???

τι?

δεν μ'ενδιαφέρει να το κάνω επειδή είναι εύκολο αν ήταν έτσι θα το κάνανε όλοι και μικρό ενδιαφέρον θα είχε (και οικονομικά και γενικότερα!)

ΝΑΙ! γενικά όσο μεγαλώνεις τόσο δυσκολότερο είναι να βρεις δουλειά και τόσο πιο πολύτιμη είναι η προυπηρεσία σου για αυτόν ακριβώς τον λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
το ότι ακόμα και σήμερα 2 στους 3 εξακολουθούν να μπαίνουν στις ΑΕΝ για να βολευτούν στο λιμενικό?
Κάπου εκεί σταμάτησα την ανάγνωση...
Έγινε μεγάλε,καλή σταδιοδρομία!:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos.Vr

Νεοφερμένος

Ο Giorgos.Vr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
επειδή η ειρωνία δεν μεταφέρεται καλά στον γραπτό λόγο και δεν είμαι 100% σίγουρος αν διάβασες καλά σ'ευχαριστώ ειλικρινά αν όντως το εννοείς ακόμα και αν δεν κατάφερες να με βοηθήσεις αν πάλι με ειρωνεύεσαι τότε σε παραπέμπω στην πρώτη μου απάντηση (προ της διορθώσεως!)


τελικά υπάρχει κανένας που να ξέρει αν υπάρχει τρόπος εισαγωγής χωρίς όριο ηλικίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τσιφαρας95

Νεοφερμένος

Ο τσιφαρας95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια επειδη η προκυρηξη βγηκε και σιγα σιγα ετοιμαζουμε τα χαρτια μας LIKE A BOSS, θα ηθελα να ρωτησω. Γνωριζει κανεις ποιες απο τις σχολες ειναι οι καλυτερες, ας το πουμε? Και συγκεκριμενα αν γνωριζετε για την σχολη στον Ασπροπυργο, οσον αφορα το ποσο καλη ειναι κλπ κλπ. (γιατι κατι εχω ακουσει και εγω αλλα χωρις λεπτομερειες). Ευχαριστω για το χρονο σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis_pgs

Νεοφερμένος

Ο Giannis_pgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σόρρυ φίλε αλλά το όριο ηλικίας είναι τα 26 χρόνια.(τουλάχιστον έτσι ήταν πέρυσι)Φίλε οι καλύτερες σχολές είναι Ν.Μηχανιώνα(ειδικά για μηχανικούς είναι η καλύτερη),Χανιά,Χίος και ακολουθεί σε απόσταση η Πρέβεζα και η Ύδρα.Ο Ασπρόπυργος είναι στον πάτο σε όλα τα επίπεδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τσιφαρας95

Νεοφερμένος

Ο τσιφαρας95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πλακα με κανεις. Και ηθελα τοσο πολυ να παω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
εγω που επιθυμω να ειμαι υποψηφιος με την κατηγορια των αποφοιτων τι πρεπει να προσκομισω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AggelosPapei

Νεοφερμένος

Ο AggelosPapei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος αν σου παραχωρούν κάποιο δωμάτιο για την εσωτερική φοίτηση (και συγκεκριμένα στις σχολές Χίου και Ύδρας) ;
Μένεις με άλλους ή μόνος σου ;

οκ! όπως τον στρατό είναι...20-40 άτομα σε θαλάμους!
Άρα καλύτερη λύση να νοικιάσεις ένα δωματιάκι, τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos.Vr

Νεοφερμένος

Ο Giorgos.Vr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
@AggelosPapei έχει τόση σημασία τι θάλαμος θα είναι? δες το σαν προπόνηση μιας και στο καράβι ΔΕΝ θα έχεις και τόσες επιλογές!

@Giannis_pgs/τσιφαρας95 Στην Πρέβεζα γνωρίζω από γνωστό μου που τελείωσε εκεί ότι έχουν εξαιρετικό προσωπικό αλλά από άποψη εξοπλισμού δεν είναι ό,τι ιδανικότερο!

Α! και για εμάς που μας πρόλαβε το όριο ηλικίας βρήκα διαδικασία -και καλά- άμεσης εισαγωγής για ισχύοντες ναυτικούς.

το παιχνίδι έχει ως εξής, συμπληρώνεις 2 χρόνια (χωρίς τις άδειες!) ως πλήρωμα (ό,τι ξέρει ο καθένας, στα υπερπόντια δεν είναι και τόσο δύσκολο να βρεις κάτι αν το έχεις όρεξη)

κάνεις αίτηση και μπαίνεις στο καπάκι για 1,5 6μηνο θεωρητικά (αλλά νομίζω δεν δικαιούσε στέγαση όμως... κλάιν!) και φέυγεις όπως είσαι για δόκιμος όπου και πρέπει να συμπληρώσεις 12μήνες (πάλι χωρίς τις άδειες)

επστρέφεις, δίνεις τις τελικές εξετάσεις, παίρνεις το διπλωματάκι σου και λόγω πρωτύτερου ανέντιμου βίου και προϋπάρχουσας προϋπηρεσίας και γνωριμιών -που ελπίζω να φρόντισες στο ενδιάμεσο να καλλιεργήσεις- (και ως πλήρωμα και ως δόκιμος βέβαια, όλα μετράνε!) κοιτάς τα υπόλοιπα τζόβενα με το κιάλι να στέκονται στο λιμάνι κουνόντας σου το μαντίλι!

φιλιά παίδες και καλά μπάρκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

AggelosPapei

Νεοφερμένος

Ο AggelosPapei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχει φίλε μου σημασία γτ διατηρώ site όπου γράφω άρθρα και θέλω να το συνεχίσω παράλληλα!
Ευχαριστώ για την απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos.Vr

Νεοφερμένος

Ο Giorgos.Vr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από AggelosPapei:
Έχει φίλε μου σημασία γτ διατηρώ site όπου γράφω άρθρα και θέλω να το συνεχίσω παράλληλα!
Ευχαριστώ για την απάντηση!

προς θέου

ούτε σε μεμφομαι ούτε σε κριτικάρω, από την στιγμή που σου δίνεται η επιλογή, όσο δικαίωμα έχεις να μένεις μέσα άλλο τόσο έχεις να μένεις έξω

αλλά για τέτοιες δουλειές όπως αυτή που περιγράφεις ακριβώς, (μελέτη, συγγραφή κλπ κλπ) οι σχολές έχουν και βιβλιοθήκες που και ήσυχες είναι και WiFi έχουν και απ'όλα

πήγα φαντάρος προπερσυ και 40 μαντράχαλοι στον ίδιο θάλαμο που ήμασταν στην μονάδα μου δεν είναι ό,τι ιδανικότερο το ξερω από πρώτο χέρι αλλά όπως και στον στρατό έτσι και στο καράβι οι επιλογές είναι από ελάχιστες έως ανύπαρκτες και καλό θα ήταν κανείς να είναι σε θέση να προσαρμόζεται σε τέτοιες καταστάσεις, that's all...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top