Σχετικά με το IELTS

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Παιδιά τι είναι καλύτερο να δώσω, ielts ή toefl? Tο πανεπιστήμιο που θέλω τα δέχεται και τα δυο. Να σημειώσω ότι έχω proficiency και διατηρώ πολύ καλή επαφή με τα αγγλικά. Επίσης, για το toefl ισχύει το όριο των 2 χρόνων, όπως για το ielts?

Ξέρω ότι στην Αμερική προτιμούν το TOEFL ενώ στην Ευρώπη συνήθως αρκεί το IELTS.Πάντως το TOEFL είναι πιο δύσκολο άρα αν τα δέχεται και τα δυο καλύτερα να δώσεις IELTS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
IELTS δαγκωτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εντάξει, μάλλον πείστηκα. Θα ψάξω περισσότερα για τη δομή του ielts. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τι βαθμό σου ζητάνε για το IELTS?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
7.0 (written 7.0 and no band less than 6)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Στο writing κανε κανά ιδιαίτερο ή φροντ γιατι ειναι πολυ περίεργοι και το 7 δεν μπαίνει εύκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Βασικά ναι στην έκθεση θα δώσω τη μεγαλύτερη βαρύτητα. Αγχώνομαι λιγάκι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ πάλι που πίστευα ότι έκθεση θα έπαιρνα κανα 8 πήρα 6.5 και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί :P όχι οτι με ενοχλεί ή κάτι απλά δεν καταλαβαίνω τι έκανα λάθος. Ίσως ο τρόπος που προτιμώ να γράφω να μην είναι στα πλαίσια αυτού που ζητούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Δεν φταις εσύ πίστεψε με απλα αυτοί ζητούν προφανώς κατι συγκεκριμένο που κανεις δεν ξερει τι ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Οκ θα κάνω προσπάθειες να μην αγχωθώ παραπάνω. Ούτως ή άλλως έχω ένα άλφα χρονικό περιθώριο ακόμα. Πάντως επειδή επικοινώνησα με τον καθηγητή που μου έκανε proficiency, μου είπε ότι χρειάζομαι πάνω-κάτω τρεις μήνες προετοιμασία. Θα δούμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Για να βγάλεις μέσο όρο 7 τόσο περίπου θέλεις (2-3 μήνες). Δεν είναι εύκολο να πιάσεις 7 στην έκθεση ούτε στα προφορικά. Στο Reading και στο Listening είναι πιο εύκολο, ειδικά αν έχεις ένα καλό επίπεδο C2. Πάντως το LP που χρειάζεσαι για να περάσεις την έκθεση το ECPE δεν είναι αρκετό για να πάρεις 7+ στο Writing του IELTS. Το ίδιο ισχύει και για τα προφορικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Και επίσης αν δεν πιάσεις το όριο με την πρώτη μπορεις να ξανά δώσεις σε πολυ σύντομο διάστημα! Νομιζω 3 βδομάδες ή κατι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ πάλι που πίστευα ότι έκθεση θα έπαιρνα κανα 8 πήρα 6.5 και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί :P όχι οτι με ενοχλεί ή κάτι απλά δεν καταλαβαίνω τι έκανα λάθος. Ίσως ο τρόπος που προτιμώ να γράφω να μην είναι στα πλαίσια αυτού που ζητούν.
Το 8 στην έκθεση του IELTS δεν συγχωρεί λάθη (ορθογραφικά, έκφρασης, συλλαβισμού) ενώ το 6.5 είναι πιο ελαστικό από αυτή την άποψη. Οπότε εμένα εκεί θα πήγαινε το μυαλό μου. Για το 8 θέλεις επίσης πάρα πολύ καλή ανάλυση του θέματος (task 2) χωρίς να πλατιάζεις. Συνήθως χρειάζεται να γράψεις 5 παραγράφους αντί για τις κλασσικές 4, και η σύνδεση των νοημάτων να μην είναι σκαλωτή (π.χ. με χρήση εκφράσεων όπως firstly, secondly, thirdly, furthermore, on the one hand, on the other hand κλπ). Και φυσικά το task 1 πρέπει να είναι άψογο για να μην χάσεις βαθμούς από εκεί.

Γενικά οι απαιτήσεις του task 2 είναι πολύ μεγαλύτερες από τις αντίστοιχες για το Writing του ECPE που το μόνο που χρειάζεται είναι ο συλλογισμός σου να είναι πλήρης, οι φράσεις σου να βγάζουν νόημα και να μην έχεις πολλά ορθογραφικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δηλαδή ένα καλό επίπεδο C2 δε φτάνει για να γράψεις 7 ή 7+ στην έκθεση? Επίσης, είδα λίγα βιντεάκια στο youtube για το speaking και μου φάνηκε βατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εξαρτάται τι εννοείς όταν λες "ένα καλό επίπεδο C2". Το να έχεις πάρει το ECPE με LP δεν βεβαιώνει ένα καλό επίπεδο C2. Στην καλύτερη περίπτωση πρόκειται για ένα πολύ καλό επίπεδο C1. Και σκέψου ότι συνήθως το επίπεδο μετά τις εξετάσεις ακολουθεί πτωτική πορεία, ακόμα κι αν συντηρείς τα αγγλικά σου. Οπότε αν υποθέσουμε ότι είχες (όχι εσύ συγκεκριμένα) ένα μέτριο επίπεδο C2 πριν από 1 ή 2 χρόνια, τώρα στην καλύτερη περίπτωση να έχεις ένα καλό επίπεδο C1. Αν είχες ένα καλό επίπεδο C1, τώρα μπορεί να έχεις ένα κακό C1 ή ένα μέτριο C1. Με ένα μέτριο ή κακό C1 είναι δύσκολο να πάρεις 7+ στο IELTS. Αυτός είναι και ο λόγος που τα πανεπιστήμια ζητάνε IELTS και μάλιστα πρόσφατο. Δεν λήγει το πτυχίο, οι γνώσεις είναι που σκουριάζουν.

Οι γνώσεις διαφέρουν από άτομο σε άτομο. Υπάρχουν μαθητές με Lower που τα καταφέρνουν καλύτερα στο Reading και στο Listening από μαθητές που έχουν το Proficiency. Άλλωστε κάποιοι που έχουν πάρει το Lower με Α ή HP έχουν στην πραγματικότητα πιάσει επίπεδο C1. Και φυσικά κάποιοι έχουν μια ιδιαίτερη κλίση, μπορεί να έχουν καλό αυτί ή να διαβάζουν γρήγορα ή να μιλάνε με ευφράδεια. Ενώ άλλοι είναι το ίδιο καλοί (ή μέτριοι) σε όλα.

Το speaking που είδες στο youtube τι επιπέδου ήταν; Έλεγε τι βαθμολογία είχε λάβει ο υποψήφιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εγώ πήρα το proficiency με A πριν από ένα χρόνο περίπου, οπότε μάλλον οι γνώσεις μου δεν πρόλαβαν να σκουριάσουν και τόσο. Άλλωστε όπως είπες σωστά κι εσύ, οι γνώσεις και η ικανότητα ανακλησης και χρησιμοποίησής τους διαφέρουν από άτομο σε άτομο :). Επίσης, τι εννοείς όταν ρωτάς τι επιπέδου ήταν τα speaking? δεν έλεγε τι βαθμολογία είχε πάρει ο υποψήφιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ρωτάω γιατί συνήθως τα βιντεάκια που κυκλοφορούν έχουν υποψηφίους που παίρνουν σκορ 5-6. Οπότε όταν τα βλέπεις λες, έλα μωρέ, εύκολο είναι, σιγά το πράγμα, αυτά τα λέω κι εγώ. Όμως αν σου χρειάζεται 7 ή 8, πρέπει να δώσεις πολύ καλύτερες απαντήσεις από αυτές που βλέπεις στα βιντεάκια.

Η εξέταση καθαυτή δεν έχει ιδιαίτερη δυσκολία. Δηλαδή ΟΚ προφορικά είναι, δεν είναι αστροφυσική. Οι παγίδες είναι στην παρουσίαση (αν σου τύχει δύσκολο θέμα) και στις τρεις ερωτήσεις στο τέλος που είναι αυξανόμενης δυσκολίας και υπάρχει περίπτωση την τρίτη να μην την καταλάβεις καν και συνεπώς να μην μπορείς να την αναπτύξεις σωστά.

Μου έχει τύχει μαθητής που αντικειμενικά είχε πολύ καλό επίπεδο στα προφορικά, ευφράδεια, σωστή προφορά, καλή γραμματική, να πάει να δώσει IELTS και να κομπλάρει στο μονόλογο, επειδή "δεν είχε τι να πει για το θέμα" με αποτέλεσμα να πάρει 5,5 στα προφορικά. Και γενικά ακούς πολλά 6 και 6,5 στα προφορικά, ακόμα κι από μαθητές που έχουν πάει το Proficiency, πράγμα που δείχνει πως τα προφορικά του IELTS δεν είναι τόσο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
@Nina-nana καταλάβα.. Απλά δεν είναι κάπως ελαστικοί στην έκθεση και το παραμικρό λάθος κάνει μπαμ. Από τη μία σωστό αυτό εντάξει..
Τώρα όσο αφορά τα προφορικά έχω να πω πως δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου. Θα προτιμούσα να κάναμε διάλογο παρά να μονολογώ σε κάθε ερώτηση...

Επίσης επειδή ειπώθηκε παραπάνω. Η διεξαγωγή των εξετάσεων γίνεται ανά 2 εβδομάδες. Πχ τωρα τον Ιανουάριο εξεταστική είχαν 17/1 και 31/1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν είναι ελαστικοί στην έκθεση γιατί, όπως καταλαβαίνεις, το πρώτο πράγμα που θα κάνεις πηγαίνοντας με το καλό στο ξένο πανεπιστήμιο, θα είναι να γράψεις μια εργασία. Η οποία θα κριθεί και θα συγκριθεί με τις εργασίες των ντόπιων φοιτητών, πράγμα που σημαίνει ότι το κάθε ορθογραφικό, η κάθε λάθος έκφραση, η κάθε άκυρη λέξη, θα αξιολογηθεί αρνητικά.

Και το δεύτερο πράγμα που θα κάνεις, θα είναι να παρουσιάσεις την εργασία σου. Να σταθείς μπροστά στους συμφοιτητές σου να κάνεις μονόλογο και στη συνέχεια να απαντήσεις στις ερωτήσεις τους και στις ερωτήσεις του καθηγητή σου, μερικές από τις οποίες θα είναι δύσκολες ή θα προσπαθήσουν να σου βάλουν τρικλοποδιά.

Αυτός είναι ο λόγος που τα πανεπιστήμια ζητάνε IELTS, γιατί οι απαιτήσεις του είναι "ακαδημαϊκές".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τώρα καταλάβα Nina-nana. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Ναι έχεις δίκαιο :D

Μήπως γνωρίζεις πόσο καιρό κάνει να έρθει στο σπίτι το πτυχίο; Γιατί προφανώς το χρειάζομαι για να κάνω την αίτησή μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top