Σχετικά με το IELTS

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
γενικα τη χρησιμοποιεις τη γλωσσα;

τη χρησιμοποιώ....πριν 2 βδομάδες σταμάτησα και κάτι έχτρα γενικά μαθήματα που έκανα...,άλλα είμαι πολύ απαισιόδοξη και φοβισμένη με τη δομή του ielts(αν και μετά δεν έχω ξεκινήσει ακόμα test )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εμενα η δομη του ειναι που μου αρεσει ειναι του στυλ μου :P για toelf ή πως αλλιως το λενε κοιταξες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jennyks

Νεοφερμένος

Η jennyks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά καλησπέρα
ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω μαθήματα αγγλικών για το ielts στην πάτρα η στην αθηνα γνωρίζετε κάποια καλο φροντιστήριο ?? σε μια από τις δυο πόλης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KristenRoss

Νεοφερμένος

Η KristenRoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Βλέπω είμαστε αρκετοί αυτοί που ενδιαφερόμαστε για το ielts. Εγώ ενδιαφέρομαι για το academic ielts για μεταπτυχιακό έξω... έχω φοιτήσει σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο έξω για ένα 6μηνο, έχω συμμετάσχει με αγγλικά papers σε συνέδρια και γενικότερα το δουλεύω. Proficiency Michigan έδωσα πέρυσι και το πήρα χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα, μόνο ελάχιστα τεστς έκανα. Γενικά, το' χω αλλά δεν το παίρνω ως δεδομένο γιατί ο χρόνος με πιέζει και με αγχώνει αυτό. Σίγουρα, θα απευθυνθώ σε καθηγητή, αλλά προς το παρόν μπορεί κανείς να προτείνει κάποια βιβλία με καθοδήγηση και τεστς; Χρειαζόμαστε για το academic συγκεκριμένο λεξιλόγιο και γραμματική; Χρειάζομαι 7 overall για τα προγράμματα που με ενδιαφέρουν! Κάθε πρόταση και συμβουλή δεκτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Βλέπω είμαστε αρκετοί αυτοί που ενδιαφερόμαστε για το ielts. Εγώ ενδιαφέρομαι για το academic ielts για μεταπτυχιακό έξω... έχω φοιτήσει σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο έξω για ένα 6μηνο, έχω συμμετάσχει με αγγλικά papers σε συνέδρια και γενικότερα το δουλεύω. Proficiency Michigan έδωσα πέρυσι και το πήρα χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα, μόνο ελάχιστα τεστς έκανα. Γενικά, το' χω αλλά δεν το παίρνω ως δεδομένο γιατί ο χρόνος με πιέζει και με αγχώνει αυτό. Σίγουρα, θα απευθυνθώ σε καθηγητή, αλλά προς το παρόν μπορεί κανείς να προτείνει κάποια βιβλία με καθοδήγηση και τεστς; Χρειαζόμαστε για το academic συγκεκριμένο λεξιλόγιο και γραμματική; Χρειάζομαι 7 overall για τα προγράμματα που με ενδιαφέρουν! Κάθε πρόταση και συμβουλή δεκτή!

Εγώ δε θα σου πω τι βιβλια μπορεί να χρειαστείς κτλ. Απλά εφόσον πήρες το Proficiency δε θα δυσκολευτείς στο IELTS. Και αφού χρησιμοποιείς τα αγγλικά δε νομίζω ότι θα χρειαστείς προετοιμασία πέραν του να κάνεις κάποια παλιά τεστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σίγουρα, θα απευθυνθώ σε καθηγητή, αλλά προς το παρόν μπορεί κανείς να προτείνει κάποια βιβλία με καθοδήγηση και τεστς; Χρειαζόμαστε για το academic συγκεκριμένο λεξιλόγιο και γραμματική; Χρειάζομαι 7 overall για τα προγράμματα που με ενδιαφέρουν! Κάθε πρόταση και συμβουλή δεκτή!
To 7 είναι αρκετά υψηλή βαθμολογία αλλά αν έχεις πάρει πρόσφατα Proficiency και τα αγγλικά σου είναι σε καλό επίπεδο, δεν θα δυσκολευτείς. Η γραμματική είναι η ίδια, το λεξιλόγιο λίγο-πολύ το ίδιο. Σίγουρα θα πρέπει να μάθεις μερικές επιπλέον λέξεις, αλλά όχι πολλές. Περισσότερο είναι θέμα να μάθεις την τεχνική της εξέτασης, η οποία είναι κάπως ιδιόμορφη. Από την εμπειρία μου θα έλεγα ότι αυτό που δυσκολεύει περισσότερο τους κάτοχους ECPE είναι τα προφορικά.

Από βιβλία προτείνω το κλασικά, Cambridge IELTS 9 και IELTS Trainer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[...]Από την εμπειρία μου θα έλεγα ότι αυτό που δυσκολεύει περισσότερο τους κάτοχους ECPE είναι τα προφορικά.
[...]
Θα σταθώ σε αυτό και θα σε ρωτήσω γιατί τους φαίνεται δύσκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Για δύο λόγους, Πρώτον γιατί δεν έχουν εξασκηθεί στο συγκεκριμένο είδος εξέτασης (μονόλογος, ανοιχτός διάλογος για έκφραση απόψεων) αφού τα προφορικά του ECPE είναι πολύ πιο δομημένα και κάπως "ιδιαίτερα". Δεύτερον γιατί πιστεύουν ότι τα προφορικά θα είναι εύκολα, οπότε δεν προετοιμάζονται αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Javier7

Νεοφερμένος

Ο Javier7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα για να δώσει κάποιος για IELTS TOEFL χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις κάποιο πτυχίο ή μπορεί να δώσει ο οποιοσδήποτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ο οποιοσδήποτε. Απλά κάνεις αίτηση, πληρώνεις, πας και δίνεις απ' όσο ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έτσι είναι. Δεν υπάρχει καμία προϋπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Κατεύασα από torrent κάτι practice tests του 2009.
Nα φανταστώ ότι τα τεστς που έχει είναι έγκυρα και δε τίθεται θέμα απαρχαιωμένου υλικού, έτσι;
Έχω κάνει Listening και Reading μέχρι στιγμής και μου φάνηκαν αρκετά εύκολα. Έβγαλα 8 και στα 2.
Θεωρώ βέβαια ότι η αδυναμία μου είναι τα άλλα 2 parts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • γδφγ.png
    γδφγ.png
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 220

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
το writing του IELTS εγω το θεωρω εύκολο :P από κατι sample tests που εχω δει δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν έχεις επίπεδο C2 τότε δεν είναι δύσκολο να πιάσεις το 8 του IELTS. Αν τα αγγλικά σου είναι επιπέδου Lower και γράφεις 8, τότε το τεστ που κάνεις είναι άκυρο. Γενικώς στο ίντερνετ κυκλοφορεί πολύ υλικό αμφίβολης ποιότητας και εγκυρότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Έχω C2 από το 2012
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Mάλλον θα δώσω το IELTS 28 Ιουνίου. Έχω αγχωθεί.
Αν και μου ζητήθηκε 5.5 με 5.5 σε κάθε ενότητα και ενώ στο Listening και Reading έβγαλα 8.0 και 8.0 σε ένα practice test, στα Writings νιώθω ότι θα πατώσω. Με Speaking δεν έχω ασχοληθεί καν ακόμα. Κάποια συμβουλή πέρα από το να στρωθώ να κάνω writings; Κάποιο τιπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Βρε μην αγχωνεσαι! ΗΗΗΗΗρεμα :P Εγω θεωρω οτι ειναι πιο ευκολο και πιο απλο στη δομη απο αλλα πτυχια. Άλλωστε εχει εξεταστικη 2 φορες το μηνα ;) μην ανησυχεις :D συμβουλη: κατι που δεν μπορεις να το αποφυγεις, προσπαθησε να το απολαυσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Mάλλον θα δώσω το IELTS 28 Ιουνίου. Έχω αγχωθεί.
Αν και μου ζητήθηκε 5.5 με 5.5 σε κάθε ενότητα και ενώ στο Listening και Reading έβγαλα 8.0 και 8.0 σε ένα practice test, στα Writings νιώθω ότι θα πατώσω. Με Speaking δεν έχω ασχοληθεί καν ακόμα. Κάποια συμβουλή πέρα από το να στρωθώ να κάνω writings; Κάποιο τιπ;
Βρες κάποιον καθηγητή που να γνωρίζει το πτυχίο (που να το έχει ξαναδιδάξει επιτυχώς) και κάνε μερικά μαθήματα. Να κάνεις λίγο προφορικά που είναι ζόρικα, να εξασκήσεις λίγο το μικρό writing, να σου πει κανένα tip για τα άλλα parts κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αν δεν αγχωθώ δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσω. Πάγια τακτική. "Όλα είναι υπό έλεγχο" μέχρι τελευταία στιγμή που αγχόνομαι και συγκεντρώνομαι.
P.S.


Την υπογραφή σου από εδώ την είδες;

@Nina-nana, δύσκολο. Θα δω τι θα κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Παιδιά τι είναι καλύτερο να δώσω, ielts ή toefl? Tο πανεπιστήμιο που θέλω τα δέχεται και τα δυο. Να σημειώσω ότι έχω proficiency και διατηρώ πολύ καλή επαφή με τα αγγλικά. Επίσης, για το toefl ισχύει το όριο των 2 χρόνων, όπως για το ielts?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top