Σχετικά με το IELTS

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Α οκ, σε ευχαριστω πολυ, ρωτησα και σημερα κανα 2 φροντιστηρια, αλλα καποια εχουν ηδη αρχισει. Απλα δεν ειμαι εξοικειωμενη με αυτο τον τυπο εξετασης και θελω να πετυχω υψηλο σκορ γυρω στο 7 επειδη τοσο μου ζητανε ;)
Ariana τι έγινε; Έκανες μαθήματα τελικά; Έδωσες; Πώς τα πήγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ariana τι έγινε; Έκανες μαθήματα τελικά; Έδωσες; Πώς τα πήγες;

Μπαινω μετα απο πολυ καιρο, λοιπον θα σου πω τι εκανα, τελικα πηγα σε φροντιστηριο και εκανα περιπου 6 εβδομαδες προετοιμασια, ειχαμε παρει να παρουμε 4 βιβλια : το ielts 7, ielts 8, ενα βιβλιο που λεγοταν action plan και ενα αλλο που μας το εδωσαν στο φροντηστηριο και το πληρωσαμε που λεγοταν instant και ουσιαστικα μ'αυτο ξεκινησαμε για να δουμε πως ειναι το μοτιβο του ielts. To πιο δυσκολο για εμενα ηταν η εκθεση, ειδικα αυτο που επρεπε να περιγραψεις διαγραμμα, το αλλο που ηταν να αναπτυξεις ενα θεμα ηταν πιο ευκολο, διοτι ειχα ξανακανει και οταν εδινα proficiency. Τα reading και αυτα δυσκολουτσικα, γιατι περιειχαν λεξιλογιο αγνωστο σε εμενα και πολυ ειδικο, αλλα νταξει πιστευω μπορουσες να τα διαχειρειστεις. Ο χρονος ομως για τα reading που'ναι 1 ωρα και για τα 3, ειναι πολυ πιεστικος! Και μετα απ'ολα αυτα εδωσα τελικα και πριν μια εβδομαδα βγηκαν τα αποτελεσματα μου: 6,5 γενικο εβγαλα τελικα. Αυτα, αμα εχεις απορειες πες μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έχω, έχω κι άλλες απορίες! :)

Στο Listening είχατε ακουστικά;

Το Writing το γράψατε με στυλό;

Τα προφορικά πώς ήταν;

Τι άλλο θα πρότεινες για καλύτερη προετοιμασία; Περισσότερο χρόνο; Περισσότερα practice tests; Άλλα βιβλία;

Στο φροντιστήριο η προετοιμασία τι περιλάμβανε; Μόνο practice tests?

Ό,τι μπορείς μου απαντάς! Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Λοιπον στο Listening εχεις ατομικα ακουστικα ασυμαρτα που θα ρυθμιζεις εσυ την ενταση του ηχου σου, κανετε και δυο δοκιμες πριν την εξεταση για να βεβεωθειτε οτι δουλευουν σωστα!
Tο writing εχεις την επιλογη να το γραψεις ειτε με στυλο ειτε με μολυβι, προσωπικα συνιστω μολυβι διοτι θα σβηνεις αρκετα, ενω ολες οι αλλες ενοτητες αναγκαστικα γραφεις μονο με μολυβι!
Τα προφορικα τα εδινα μια βδομαδα πριν απο τα γραπτα και η διαδικασια διαρκει περιπου 15-20 λεπτα. Το πιο δυσκολο σημειο ειναι οταν θα πρεπει να μιλησεις για το θεμα που θα σου δωθει για 2 λεπτα περιπου μονη σου και θα σε χρονομετρησουν γι'αυτο, ενω ο εξεταστης καθεται αμιλητος και απλως σε ακουει. Γενικα σε χρονομετρουν σ'ολα τα part για να μην χασουν την αισθηση του χρονου και συνεχιζουν να ρωτανε, επισης να σου πω οτι και ηχογραφεισαι ταυτοχρονα, στο ανακοινωνουν απ'τν αρχη της εξετασης.
Στο φροντιστηριο ειχαμε τα practice tests που σου ανεφερα , απο τα οποια καναμε και τις εκθεσεις, επισης ειχαμε και μια φορα την εβδομαδα speaking.
Εγω θα προτεινα εξασκηση με ρολοι για σωστη διαχειρηση του χρονου, ειδικα στα reading και στην εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, πολύ κατατοπιστική!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bones_xy

Νεοφερμένος

Ο Bones_xy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Απο οτι ακουσα σκεφτονται να μειωσουν την ισχυ του IELTS σε ενα χρονο . Μονο δηλαδη να κανεις αιτησεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πού το άκουσες αυτό; Το περασμένο σ/κ πήγα σε μια παρουσίαση του Βρετανικού Συμβουλίου και δεν είπαν τίποτα τέτοιο. Αντιθέτως πρόσφατα άκουσα (ούτε και θυμάμαι πού) ότι θα πρόσθεταν ένα χρόνο στην ισχύ του, δηλαδή θα γινόταν τρία χρόνια.

Όπως και να'χει, συνήθως ένα χρόνο σου παίρνει να κάνεις τις αιτήσεις, ο δεύτερος χρόνος είναι άχρηστος. Άσε που οι περισσότεροι πρώτα παίρνουν θετική απάντηση από το πανεπιστήμιο της επιλογής τους και μετά δίνουν για IELTS, οπότε και 6 μήνες να είναι η ισχύς, δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickLLL

Νεοφερμένος

Ο NickLLL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εμπειρία με αναβαθμολόγηση έχει κανείς? Θέλω να κάνω αναβαθμολόγηση στην έκθεση.
Γνωρίζω οτι πληρώνω αλλα 70 ευρώ περίπου και τα επιστρέφουν μόνο αν γίνει αναβαθμολόγηση, επίσης κρατάει 2 μήνες η διαδικασία.

Πήρα->
Reading: 6.5
Listening: 6.5
Speaking: 6.5
.....
Writing: 5

Θέλω τουλάχιστον 5.5 στην έκθεση για το μεταπτυχιακό που έχω conditional offer.
Εχω επηρεαστεί ψυχολογικά αρκετά.
Πάλι λεφτά και ετοιμασία, πάλι ένα βάρος...πφφ
Άντε ξανααά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Εμπειρία με αναβαθμολόγηση έχει κανείς? Θέλω να κάνω αναβαθμολόγηση στην έκθεση.
Γνωρίζω οτι πληρώνω αλλα 70 ευρώ περίπου και τα επιστρέφουν μόνο αν γίνει αναβαθμολόγηση, επίσης κρατάει 2 μήνες η διαδικασία.

Πήρα->
Reading: 6.5
Listening: 6.5
Speaking: 6.5
.....
Writing: 5

Θέλω τουλάχιστον 5.5 στην έκθεση για το μεταπτυχιακό που έχω conditional offer.
Εχω επηρεαστεί ψυχολογικά αρκετά.
Πάλι λεφτά και ετοιμασία, πάλι ένα βάρος...πφφ
Άντε ξανααά..

Δεν γνωριζω πως λειτουργει το θεμα της αναβαθμολογησης, αλλα αν αποφασισεις να το κανεις, πρεπει να'σαι σιγουρη οτι σε αδικησαν που σου εβαλαν αυτο το βαθμο, γιατι λογικα θα'ναι και πιο αυστηροι, εφοσον το γραπτο σου επαναξεταζεται δευτερη φορα.
Ελπιζω να βγαλεις ακρη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ARTful

Νεοφερμένος

Ο ARTful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα κοιτούσα τις προάλλες τη λίστα πιστοποιητικών του ΑΣΕΠ και είδα ότι το IELTS αναγνωρίζεται ανάλογα με το βαθμό.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποιό από τα δύο δέχεται ο ΑΣΕΠ , το General ή το Academic ;
Επίσης μήπως γνωρίζεται αν υπάρχει ο χρονικός περιορισμός των δύο χρόνων , όπως όταν θέλεις να σπουδάσεις στο εξωτερικό ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μακάρι να ήξερα να σου απαντήσω αλλά οι γνώσεις μου σχετικά με το General είναι περιορισμένες :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ARTful

Νεοφερμένος

Ο ARTful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν πειράζει, ούτε και εγώ ξέρω πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καλησπέρα κοιτούσα τις προάλλες τη λίστα πιστοποιητικών του ΑΣΕΠ και είδα ότι το IELTS αναγνωρίζεται ανάλογα με το βαθμό.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποιό από τα δύο δέχεται ο ΑΣΕΠ , το General ή το Academic ;
Επίσης μήπως γνωρίζεται αν υπάρχει ο χρονικός περιορισμός των δύο χρόνων , όπως όταν θέλεις να σπουδάσεις στο εξωτερικό ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για να αναγνωριστει απο τον ΑΣΕΠ για διορισμο κτλ, χρειαζεται το Academic. Το General το ζητανε συνηθως στο εξωτερικο αν χρειαζεται να δουλεψεις καπου εχοντας τις βασικες γνωσεις Αγγλικων. Για σπουδες και μεταπτυχιακα ειναι παντα το Academic! Και ναι ισχυει ο χρονικος περιορισμος των δυο χρονων απο την χρονια που το δινεις, διοτι δεν θεωρειται πτυχιο, αλλα βεβαιωση των Αγγλικων σου εκεινη την περιοδο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Στο ielts το 7 θεωρείται επίπεδο advance ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Στο ielts το 7 θεωρείται επίπεδο advance ?
το 7.5 θεωρείται ως advanced εχω την εντύπωση οπότε θα έλεγα οτι στο 7 ειναι επίπεδο C1-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
To advanced και το C1 είναι το ίδιο επίπεδο. Η βαθμολογία 7 στο IELTS αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ ως C1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Εχει κάποιος να μου προτεινει βιβλια με practise test ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εχει κάποιος να μου προτεινει βιβλια με practise test ???
εγώ προετοιμασια για το IELTS θα ξεκινήσω με το νέο έτος γύρω φεβρουάριο. Προς το παρόν κάνω προετοιμασία για ECPE.
Αγγλικά τι επίπεδο είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
έχω πάρει το proficiency, άλλα δεν νιώθω ότι την κατέχω τέλεια τη γλώσσα...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
έχω πάρει το proficiency, άλλα δεν νιώθω ότι την κατέχω τέλεια τη γλώσσα...:confused:
γενικα τη χρησιμοποιεις τη γλωσσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top