Σχετικά με το IELTS

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
τι θελεις να σπουδασεις στο εξωτερικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis94

Νεοφερμένος

Ο takis94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
οικονομικα στην ολλανδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Για σπουδές σε Ευρώπη και/ή Αυστραλία προτείνω IELTS. Για σπουδές σε Αμερική και/ή Καναδά προτείνω TOEFL.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Έδωσα Μichigan Lower και περιμένω αποτελέσματα (αρχές Φλεβάρη) .
Ελπίζω πως το έχω πάρει.
ΑΝ το πήρα ,επειδή ενδιαφέρομαι για σπουδές στο εξωτερικό (Αγγλία), μου προτείνετε να πάω για το Cambridge Proficiency ή να σταματήσω στο Lower και να μην χάσω την επαφή με την αγγλική γλώσσα και μόλις έρθει η στιγμή να δώσω για IELTS?
Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Έδωσα Μichigan Lower και περιμένω αποτελέσματα (αρχές Φλεβάρη) .
Ελπίζω πως το έχω πάρει.
ΑΝ το πήρα ,επειδή ενδιαφέρομαι για σπουδές στο εξωτερικό (Αγγλία), μου προτείνετε να πάω για το Cambridge Proficiency ή να σταματήσω στο Lower και να μην χάσω την επαφή με την αγγλική γλώσσα και μόλις έρθει η στιγμή να δώσω για IELTS?
Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει..

Να δώσεις Michigan Proficiency, στο CPE απλά θα κουραστείς τζάμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Έδωσα Μichigan Lower και περιμένω αποτελέσματα (αρχές Φλεβάρη) .
Ελπίζω πως το έχω πάρει.
ΑΝ το πήρα ,επειδή ενδιαφέρομαι για σπουδές στο εξωτερικό (Αγγλία), μου προτείνετε να πάω για το Cambridge Proficiency ή να σταματήσω στο Lower και να μην χάσω την επαφή με την αγγλική γλώσσα και μόλις έρθει η στιγμή να δώσω για IELTS?
Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει..
Ας απαντησω :P
Το Profieciency ειναι για λογους δουλειας και δεν προτιμειται απο τα παν/μια. Ολα ζητυν IELTS με βαθμο πανω απο 7. Οποτε IELTS δαγκωτο. Εγω απο σεπτεμπρβιο θα ξεκινησω ξανα αγγλικα και 3η λυκειου θα δωσω IELTS. Εγω πηρα FCE και σταματησα στη Β γυμνασιου αλλα δεν εχασα επαφη με τα αγγλικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Να δώσεις Michigan Proficiency, στο CPE απλά θα κουραστείς τζάμπα.
Mπορείς με Michigan Prof να μπεις σε Αγγλικό πανεπιστήμιο? :|

Ας απαντησω :P
Το Profieciency ειναι για λογους δουλειας και δεν προτιμειται απο τα παν/μια. Ολα ζητυν IELTS με βαθμο πανω απο 7. Οποτε IELTS δαγκωτο. Εγω απο σεπτεμπρβιο θα ξεκινησω ξανα αγγλικα και 3η λυκειου θα δωσω IELTS. Εγω πηρα FCE και σταματησα στη Β γυμνασιου αλλα δεν εχασα επαφη με τα αγγλικα :P

Το FCU είναι λόουερ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το FCE ειναι το Lower του Camberidge. Εγω σου προτεινω να παρεις IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Mπορείς με Michigan Prof να μπεις σε Αγγλικό πανεπιστήμιο? :|
Γατόπαρδε, σε παραπέμπτω στο τόπικ "Είμαι σε δίλημμα" που άνοιξες εσύ ο ίδιος και πήρες τις απαντήσεις σου.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=3663350#post3663350
Όπως έγραφα λοιπόν εκεί,
Με lower δε σπουδάζεις πουθενά.
Με Michigan proficiency δε σπουδάζεις στη Βρετανία.
Με Cambridge proficiency ίσως, σε κάποια πανεπιστήμια, σε κάποια τμήματα.
Με ielts σπουδάζεις σε όλα τα πανεπιστήμια της Βρετανίας.
Με toefl μάλλον σε όλα.
Ενοείται ότι πρέπει να έχεις τους βαθμούς που απαιτεί το κάθε πανεπιστήμιο και το κάθε τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Το FCE ειναι το Lower του Camberidge. Εγω σου προτεινω να παρεις IELTS.

Ξέρω πως διαρκεί για 2 χρόνια..
Οπότε τζάμπα θα το έχω αν το πάρω τώρα! :)
Πάντως σ'αυτό που θέλω να καταλήξω είναι πως πειράζει να μην πάω ΚΑΘΟΛΟΥ για προφίσενσι????
Και να μείνω στο λόουερ και όταν έρθει η ώρα να δώσω το IELTS...
????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αυτο εκανα κι εγω. Θεωρησα ΑΧΡΗΣΤΟ το προφισιενσυ και σταματησα. Και θα ξεκινησω ξανα για ναα κανω προετοιμασια για IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Γατόπαρδε, σε παραπέμπτω στο τόπικ "Είμαι σε δίλημμα" που άνοιξες εσύ ο ίδιος και πήρες τις απαντήσεις σου.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=3663350#post3663350
Όπως έγραφα λοιπόν εκεί,
Με lower δε σπουδάζεις πουθενά.
Με Michigan proficiency δε σπουδάζεις στη Βρετανία.
Με Cambridge proficiency ίσως, σε κάποια πανεπιστήμια, σε κάποια τμήματα.
Με ielts σπουδάζεις σε όλα τα πανεπιστήμια της Βρετανίας.
Με toefl μάλλον σε όλα.
Ενοείται ότι πρέπει να έχεις τους βαθμούς που απαιτεί το κάθε πανεπιστήμιο και το κάθε τμήμα.


Ναι από αυτά που λέω τώρα σε ένα πράγμα θέλω να καταλήξω....
Να δώσω κατευθείαν IELTS (όταν έρθει η ώρα βέβαια) και να μείνω στο λόουερ δηλαδή να μην πάρω κάποιο προφ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αν κρατήσεις την επαφή με τη γλώσσα, το άλμα από lower κατευθείαν σε IELTS το 'χει κάνει φίλος, άρα ναι, μην το δώσεις, μπορεί να γίνει.

Αλλά για μένα, και το ξανάπα στο άλλο θέμα, αν υπάρχει η δυνατότητα (σε όλους τους τομείς), δώσε ένα απ' τα δύο. Θα τη δεις αναγκαστικά αλλιώς τη γλώσσα μετά απ' τη διαδικασία και το κράτημα μετά θα 'ναι πιο, πώς να το πούμε, φυσικό? Εύκολο?

Get the point.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εχει ενα point o Shadow. Αλλά εχει ακομα αρκετα χρονια μεχρι να δωσει IELTS οποτε γιατι να μπει στον κόπο να δωσει κι αλλα χρηματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
παιδια πόσες ειναι οι ερωτησεις;για εχω ενα βιβλιο απο express publishing που λεει οτι εχει 40 στα κειμενα κ στην κασετα, αλλα τωρα κανω τεστακια και απο το cambridge και σε αλλα τεστ εχει 41 σε αλλα 42...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν κρατήσεις την επαφή με τη γλώσσα, το άλμα από lower κατευθείαν σε IELTS το 'χει κάνει φίλος, άρα ναι, μην το δώσεις, μπορεί να γίνει.
Σωστό αυτό, αλλά το να κρατήσεις την επαφή με τη γλώσσα είναι μια κουβέντα. Είναι δύσκολο χωρίς να ζεις στη χώρα όπου μιλιέται η γλώσσα. Χρειάζεται προσπάθεια, όχι απλά να βλέπεις βιντεάκια στο YouTube. Επιπλέον είναι πιο εύκολο να συντηρήσεις κάτι που το ξέρεις καλά παρά κάτι που το κουτσο-ξέρεις. Αν δεν θέλεις να δώσεις για Proficiency υπάρχει η λύση του CAE ή μπορείς απλά να μπεις σε τμήμα συντήρησης της γλώσσας, ώστε να μαθαίνεις μεν αλλά με πιο χαλαρό ρυθμό.

Επιπλέον σκέψου κι αυτό: δεν είναι σίγουρο ότι θα σου χρειαστεί το IELTS ή οποιοδήποτε άλλο πτυχίο. Θα σου χρειαστεί όμως η γνώση της γλώσσας, και από την άποψη αυτή, το να σταματήσεις να μαθαίνεις ενώ είσαι ακόμα μαθητής είναι παρακινδυνευμένο, γιατί αυτή είναι η ιδανική ηλικία για μάθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω και εγω κατι που θελω, επειδη δεν βρηκα αλλο θεμα σχετικο με το ielts, θα το γραψω εδω. Ενδιαφερομαι να δωσω τωρα για το συγκεκριμμενο πτυχιο και εχω κανει εγγραφη για τις 23 μαρτιου. Μπορειτε να μου πειτε καποιο καλο φροντηστηριο κοντα στο κεντρο που θα μπορουσα να κανω προετοιμασια για αυτον τον ενα μηνα? Ευχαριστω προκαταβολικα σε οποιον απαντησει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Για κέντρο δεν ξέρω, μπορώ να σου πω για νότια προάστια (Ηλιούπολη - Άλιμο - Γλυφάδα). Επίσης ξέρω ότι τα φροντιστήρια Ευρωγνώση έχουν ειδικά τμήματα IELTS με καλές τιμές για μάθημα σε τάξη ή online.

Εφόσον έχεις ήδη γραφτεί, έχεις πρόσβαση και σε ένα 30ωρο πρόγραμμα αυτοδιδασκαλίας μέσω του British Council εντελώς δωρεάν. Δεν είναι τίποτα φοβερό, αλλά βοηθάει. Εγώ θα ξεκινούσα από αυτό όσο ψάχνεις για φροντιστήριο.

https://www.britishcouncil.org/gr/greece-exams-ielts-road-to-ielts-online.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Για κέντρο δεν ξέρω, μπορώ να σου πω για νότια προάστια (Ηλιούπολη - Άλιμο - Γλυφάδα). Επίσης ξέρω ότι τα φροντιστήρια Ευρωγνώση έχουν ειδικά τμήματα IELTS με καλές τιμές για μάθημα σε τάξη ή online.

Εφόσον έχεις ήδη γραφτεί, έχεις πρόσβαση και σε ένα 30ωρο πρόγραμμα αυτοδιδασκαλίας μέσω του British Council εντελώς δωρεάν. Δεν είναι τίποτα φοβερό, αλλά βοηθάει. Εγώ θα ξεκινούσα από αυτό όσο ψάχνεις για φροντιστήριο.

https://www.britishcouncil.org/gr/greece-exams-ielts-road-to-ielts-online.htm

Α οκ, σε ευχαριστω πολυ, ρωτησα και σημερα κανα 2 φροντιστηρια, αλλα καποια εχουν ηδη αρχισει. Απλα δεν ειμαι εξοικειωμενη με αυτο τον τυπο εξετασης και θελω να πετυχω υψηλο σκορ γυρω στο 7 επειδη τοσο μου ζητανε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί να κάνεις ατομικό μάθημα σε φροντιστήριο; Δεδομένης της πίεσης χρόνου και του υψηλού βαθμού που χρειάζεσαι, ίσως το ιδιαίτερο είναι η καλύτερη λύση και από οικονομικής άποψης, αφού θα κάνεις λιγότερες ώρες μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top