Σχέση με μεγαλύτερη γυναίκα

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με σεξ. Εγώ, τουλάχιστον, μιλάω για άτομα που είναι ερωτευμένα, για σχέση με τα όλα της.
Αν και ξέρω ότι η βιολογική ηλικία δε λέει και πολλά για τη συμπεριφορά, και μπορεί ο 17χρονος να είναι πιο ώριμος από την 20χρονη, βάζω αυτόματα σε καλούπια τα πράγματα. Θα ψάξω αυτόν που θα μου αρέσει ανάμεσα στους μεγαλύτερους ή σε αυτούς με ίδια ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εντάξει πέρα απ' το τι θεωρεί ο καθένας ως έρωτα αν ήταν να κατεβάσω κάποιο νούμερο απ' το κεφάλι μου αμφιβάλλω αν πάνω από 3-4 στις 10 σχέσεις ξεκινάνε με ερωτευμένα ζευγαράκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν είχες ποτέ συμμηθητές να διατηρούν σχέσεις με φοιτητές;

Οι γυναίκες σπάνια επιλέγουν μικρότερους άντρες για σοβαρές σχέσεις, όπως και οι άντρες σπάνια επιλέγουν μεγαλύτερες γυναίκες. Ο λόγος είναι ο ίδιος με τον λόγο που σου σηκώνεται όταν βλέπεις γυμνή γυναίκα. Είναι γραμμένο στο DNA σου.
Απλά φαντάσου σχέση 28άρας με 20αρη, lol γελάω και που το σκέφτομαι. Για την ακρίβεια έχω φίλο που είναι 22 και τα έχει με μια 28αρα και το πράγμα είναι γελοίο. Αυτή ψάχνει να παντρευτεί καθώς έχει αρχίσει να μην την παίρνει πλέον να περιμένει κι αυτός είναι πρώτο έτος σχολή. Θα γελάω ακόμη περισσότερο σε 2-3 χρόνια που αυτή θα είναι 31 και αυτός 25 και θα την παρατήσει για να δουλέψει/βρει μια της ηλικίας του, ασχέτως του τι λέει τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
να δεις πόσο γελοίο ακούγεται το πώς από τις επικλήσεις στο DNA πας ακριβώς από κάτω σε κοινωνικά φαινόμενα όπως δουλειά/οικογένεια to prove your point
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι γυναίκες σπάνια επιλέγουν μικρότερους άντρες για σοβαρές σχέσεις, όπως και οι άντρες σπάνια επιλέγουν μεγαλύτερες γυναίκες. Ο λόγος είναι ο ίδιος με τον λόγο που σου σηκώνεται όταν βλέπεις γυμνή γυναίκα. Είναι γραμμένο στο DNA σου.
Απλά φαντάσου σχέση 28άρας με 20αρη, lol γελάω και που το σκέφτομαι. Για την ακρίβεια έχω φίλο που είναι 22 και τα έχει με μια 28αρα και το πράγμα είναι γελοίο. Αυτή ψάχνει να παντρευτεί καθώς έχει αρχίσει να μην την παίρνει πλέον να περιμένει κι αυτός είναι πρώτο έτος σχολή. Θα γελάω ακόμη περισσότερο σε 2-3 χρόνια που αυτή θα είναι 31 και αυτός 25 και θα την παρατήσει για να δουλέψει/βρει μια της ηλικίας του, ασχέτως του τι λέει τώρα.

Doesn't matter had sex.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Τελειώσατε όλες τις μικρότερες & της ηλικίας σας και ήρθε η ώρα να μπείτε στα βαθιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να δεις πόσο γελοίο ακούγεται το πώς από τις επικλήσεις στο DNA πας ακριβώς από κάτω σε κοινωνικά φαινόμενα όπως δουλειά/οικογένεια to prove your point

Ναι, ίσως σου φαίνεται γελοίο όταν επιλέγεις να αγνοείς την σχέση DNA και διαμόρφωσης της κοινωνίας.

Doesn't matter had sex.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι, ίσως σου φαίνεται γελοίο όταν επιλέγεις να αγνοείς την σχέση DNA και διαμόρφωσης της κοινωνίας.

ναι το χω αυτό το κουσούρι επιλέγω να αγνοώ οτιδήποτε δεν έχει αποδειχτεί... τουλάχιστον σε ό,τι ξεφεύγει της αμιγώς φιλοσοφικής σφαίρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Καλημέρα σας αγαπημένοι μου.
Επαναφέρω το θέμα διά να εκθέσω το πρόβλημά μου ως φίλη της ''μεγαλύτερης γυναίκας''.
Ας ονομάσουμε τη φίλη μου Γκόλφω (γιατί η ιστορία είναι τόσο κωμικοτραγική όσο και αυτό το όνομα), και τον πρώην/νυν/περίεργη κατάσταση θα τον ονομάσουμε Κόπρο (γιατί γκούγκλαρα "άσχημα ελληνικά ονόματα" και πράγματι υπάρχει και γιορτάζει στις 24/9).
Η Γκόλφω σε λίγες ημέρες κλείνει τα 20! Ο Κόπρος σε λίγους μήνες κλείνει τα 17. Ας ξεκινήσουμε από την αρχή, γιατί ο εγκιβωτισμός μπορεί να γίνει μπερδευτικός.

Γνωρίζω προσωπικά τον Κόπρο χρόνια. Τον γνωρίζω από πριν ακόμη γνωρίσει τη φίλη μου Γκόλφω. Ήδη από τότε είχα πολύ κακή εντύπωση για αυτόν και δεν τον εκτίμησα ποτέ. Οκ, να βρεθούμε μια στο τόσο στην ίδια παρέα και να πούμε καμιά μαλακία το δέχομαι. Όμως για κάποιο λόγο τον τραβούσαν πάντοτε οι φίλες μου. Δεν ξέρω γιατί στα σκατά αλλά τα τελευταία 4 χρόνια είναι μονίμως μες στα πόδια μου. Σε καμία από τις φίλες μου δε φέρθηκε καλά, αλλά γνωρίζω πολύ καλά ότι δείγματα κακής συμπεριφοράς έχει κατά καιρούς επιδείξει και σε φίλους. Επομένως, προφανώς και ήμουν πάντα biased και τον αντιπαθούσα ανέκαθεν, και άρα δεν μπορώ να πω ότι εκφέρω αντικειμενική άποψη, οπωσδήποτε πάντως πιστεύω ότι είναι δικαιολογημένη.

Με την Γκόλφω γίναμε φίλες ενώ ήδη ήταν με τον Κόπρο κάνα χρόνο. Τη γνώριζα εξ όψεως προηγουμένως και δεν την πλησίασα ποτέ γιατί ακριβώς πίστευα πως για να είναι κάποια με τον Κόπρο πρέπει να είναι υπερβολικά ηλίθια. Βέβαια αυτή η γνώμη μου δεν άλλαξε στην πορεία, καθώς πράγματι η Γκόλφω από τότε που κάνουμε παρέα, τουτέστιν τα τελευταία 2 χρόνια, μου έχει αποδείξει άπειρες φορές πως ο έρωτας -εκτός από τυφλός- είναι και αποβλακωτικός.

Η Γκόλφω και ο Κόπρος πάσχουν από ΚΣΜΔ, which stands for Καταστροφική Σχέση Μεγάλης Διαρκείας.Ο Κόπρος δεν της φερόταν ΠΟΤΕ καλά. Και για να μιλάμε με γεγονότα και όχι με αόριστες έννοιες και εκφράσεις, αυτό μεταφράζεται ως εξής: αυτός την καταπιέζει, δεν την αφήνει να κάνει ό,τι θέλει (δηλαδή να βγαίνει με φίλες της πολύ, να πηγαίνει σε κλαμπ, να φοράει ''προκλητικά'' ρούχα, να μιλάει με συμφοιτητές της), την αγνοεί πολλές φορές για μέρες ολόκληρες, και εκείνη ουσιαστικά κρατάει μία σχέση μόνη της καθώς σπάνια βρίσκονται, σπάνια μιλάνε γιατί ''τον πρήζει''. Όλα αυτά αλλάζουν ως διά μαγείας κάθε φορά που χωρίζουν και τελικά αυτός ''καταλαβαίνει τα λάθη του'' και για λίγο καιρό είναι ''τόσο καλός''. Και μετά ξανά τα ίδια σκατά. Τα τελευταία δύο χρόνια και κάθε φορά που τσακωνόντουσαν η Γκόλφω έπεφτε στα πατώματα. Όλοι μα όλοι της λέμε ''Γκόλφω μου αξίζεις κάτι πολύ καλύτερο, σταμάτα το επιτέλους'' και τα σχετικά. Εγώ για να είμαι ειλικρινής της έχω μιλήσει πολύ άσχημα και την έχω πιέσει πολύ για να ξεκόψει, με πλήρη βέβαια αποτυχία. Έχω καταντήσει πλέον γραφική να της λέω ''Κάνε ό,τι θες, δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο.''. Και τελικά όχι απλώς ασχολούμαι αλλά καταντώ να εκνευρίζομαι και εγώ, γιατί νομίζω κανείς δε γουστάρει να βλέπει φίλους του να κάνουν τέτοιο κακό στον εαυτό τους.

Ας πάμε στο τώρα, που με παρακίνησε άλλωστε να κάνω και αυτή τη δημοσίευση. Έχουν χωρίσει εδώ και 8 μήνες. Η Γκόλφω μίλησε και έκανε κάτι και με άλλους σε αυτό το διάστημα, αλλά, προφανώς και δε σταμάτησε να μιλάει και να βρίσκεται με τον Κόπρο. Ο Κόπρος από την άλλη έκανε και άλλη σχέση, η κοπελίτσα δεν χωρά να περάσει ούτε απ' την αψίδα του θριάμβου στο Παρίσι. Τους τελευταίους 2 μήνες ο Κόπρος συνεχώς μιλάει στην Γκόλφω για αυτόυς κι ότι θα μπορούσαν να προσπαθήσουν πάλι, και φυσικά όλον αυτό τον καιρό της φέρεται εντάξει. Η Γκόλφω προχτές μου είπε ''μάλλον θα τα βρούμε, υπό την προϋπόθεση ότι θα κάνω ό,τι έκανα όσο καιρό ήμασταν χωρισμένοι (δηλαδή να βγαίνει και τέτοια)".

Δεν μπορώ να την ξαναδώ πάλι στα ίδια, θα κοπανήσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Ξέρω ότι αν αυτή δεν το πάρει απόφαση, ό,τι και να της πω εκεί θα είναι αυτή. Της έχω μιλήσει και με λογική, επειχειρήματα, μόνο παρουσίαση σε powerpoint δεν της έχω κάνει για να της αποδείξω την με μαθηματική ακρίβεια αναμφισβήτητη αποτυχία του εγχειρήματος, της έχω μιλήσει και με πολύ απαξιωτικό τρόπο, έχω καταντήσει ενίοτε να τη ''μαλώνω'' περισσότερο απ' τη μάνα της.

Μπορώ να της βάλω επιτέλους μυαλό; Θα έπρεπε να προσπαθήσω να την αποτρέψω; Να την αφήσω στην ησυχία της να φάει ΠΑΛΙ το κεφάλι της; Πολύ κουραστικό να είσαι φίλη τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εγω παντως θα ηθελα να ξαναβρω μια 40αρα με τα ολα της :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εγω παντως θα ηθελα να ξαναβρω μια 40αρα με τα ολα της :D

Μες στο μυαλο μου εισαι. Αν και δεν μου εχει τυχει τοσο ''μεγαλη'' δεν παυει να αποτελει τον επομενο στοχο.. Και που ειστε μαγκες, μακρια απ τις Γκολφω και τους Κοπρους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Μες στο μυαλο μου εισαι. Αν και δεν μου εχει τυχει τοσο ''μεγαλη'' δεν παυει να αποτελει τον επομενο στοχο.. Και που ειστε μαγκες, μακρια απ τις Γκολφω και τους Κοπρους

Προσπαθησε να σου τυχει 40αρα και δεν θα χασεις:D:D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορώ να της βάλω επιτέλους μυαλό; Θα έπρεπε να προσπαθήσω να την αποτρέψω; Να την αφήσω στην ησυχία της να φάει ΠΑΛΙ το κεφάλι της; Πολύ κουραστικό να είσαι φίλη τελικά.

Πρώτον Κόπρο λένε το σκύλο μου και είναι ένα πάρα πολύ ωραίο όνομα το οποίο ταιριάζει απόλυτα στην προσωπικότητά του, οπότε το προσπερνώ.

Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να επιχειρηματολογείς στη φίλη σου. Χτες βίωσα παρόμοια και μάλλον πολύ χειρότερη περίπτωση με έναν φίλο μου και αποτελεί κλασσική περίπτωση κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι. Τόσο ο Κόπρος όσο και η φίλη σου πάσχουν από μορφές ψυχασθένειας. Ο Κόπρος έχει κατά βάσιν χαμηλή αυτοπεποίθηση και ανασφάλειες που αποδεικνύεται εύκολα από το πόσο κτητικός γίνεται στην σχέση, αλλά και το πόσο σκυλάκι γίνεται όταν του δώσει πόδι. Η φίλη σου από την άλλη πάσχει από ελαφρό stockholm syndrome και μαζοχισμό. Πιθανότατα κατάλοιπα της παιδικής της ηλικίας όπου κάποιος γονέας, κατά πάσα πιθανότητα ο πατέρας της, της φερότανε με αντίστοιχο τρόπο και τώρα το βγάζει αυτό στις σχέσεις που επιλέγει.

Όσον αφορά την φίλη σού, όχι δεν της αξίζει κάποιος καλύτερος από τον Κόπρο, διότι αυτή τον επέλεξε και κάθε άνθρωπος αξίζει να βρίσκεται με τις επιλογές του, έως ότου αποφασίσει να κάνει καλύτερες. Το γεγονός ότι σκέφτεται ακόμη τον Κόπρο και θέλει να δώσει και άλλη ευκαιρία είναι άλλη μία απόδειξη του ότι δεν μαθαίνει από τα λάθη της.

Η διαφορά ηλικίας δεν ξέρω τι σχέση έχει ή γιατί είναι relevant.

Όσο για εσένα, όχι δεν έχει κανένα νόημα να ασχολείσαι με το ειδύλλιο του Κόπρου και της Γκόλφως καθώς και δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα, αφού αφενός το μόνο που θέλει η Γκόλφω είναι να κάνει μαλακίες και μετά να έχει ένα ώμο να κλαίγεται και αφετέρου διότι δεν έχεις καμία υποχρέωση να σώσεις την Γκόλφω ως από μηχανής θεός. Δίνεις μια συμβουλή, κάνεις μια κουβέντα και αν βλέπεις ότι δεν παίρνει από λόγια την αφήνεις να καεί από την φωτιά μέχρι να μάθει. Μην χάνεις τον καιρό σου προσπαθώντας να λύσεις ηλίθια προβλήματα άλλων, ο χρόνος σου είναι πολύτιμος και υπάρχουν καλύτερες χρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Όσο για εσένα, όχι δεν έχει κανένα νόημα να ασχολείσαι με το ειδύλλιο του Κόπρου και της Γκόλφως καθώς και δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα, αφού αφενός το μόνο που θέλει η Γκόλφω είναι να κάνει μαλακίες και μετά να έχει ένα ώμο να κλαίγεται και αφετέρου διότι δεν έχεις καμία υποχρέωση να σώσεις την Γκόλφω ως από μηχανής θεός. Δίνεις μια συμβουλή, κάνεις μια κουβέντα και αν βλέπεις ότι δεν παίρνει από λόγια την αφήνεις να καεί από την φωτιά μέχρι να μάθει. Μην χάνεις τον καιρό σου προσπαθώντας να λύσεις ηλίθια προβλήματα άλλων, ο χρόνος σου είναι πολύτιμος και υπάρχουν καλύτερες χρήσεις.

Easier said than done. Μακάρι όταν κάποτε βρισκόμουν εγώ σε παρόμοια θέση να με είχε ταρακουνήσει κάποιος. Επειδή όμως κανείς δεν το έκανε τώρα το νιώθω λίγο σαν ευθύνη ότι πρέπει τουλάχιστον να βοηθήσω εγώ κάποιον. Προσπαθώ πολύ να την αφήσω γιατί ξέρω πως πάντα θα κάνει του κεφαλιού της στο τέλος. Αλλά πάλι καταλήγω στο ίδιο ακριβώς σημείο να προσπαθώ να την κάνω να προχωρήσει επιτέλους στη ζωή της, ακόμα και με το ζόρι. Όταν για κάποιο καιρό το έκανε μου έλεγε "Στεφανία έχεις δίκιο Τώρα είμαι καλύτερα". Αλλά φυσικά επειδή την είχαμε πιέσει να το κάνει και δεν ήταν απόλυτα δική της επιλογή, ξαναγύρισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πραγματική αλλαγή πηγάζει από το εσωτερικό ενός ανθρώπου και οφείλεται κυρίως σε κάποια εναλλαγή αξιών. Δεν μπορείς λοιπόν να κάνεις κάτι γι' αυτό. Μπορείς να δείξεις τον δρόμο, όπως έκανες αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάποιον να τον ακολουθήσει. Αν το κάνεις αυτό είτε με το καρότο ή με το μαστίγιο, η αλλαγή θα είναι επιφανειακή και προσωρινή και μόλις η πίεση από πλευράς σου μειωθεί θα κάνει τα ίδια, όπως μπορεί επίσης να κάνεις και περισσότερη ζημιά λόγω της παρέμβασής σου.

Καταλαβαίνω πως νιώθεις, αλλά ίσως αν σε είχε "ταρακουνήσει" εσένα κάποιος τα πράγματα να ήταν και χειρότερα. Λάθη όλοι κάνουν, αλλά είναι καθαρά δική τους υπόθεση αν θέλουν να μάθουν από αυτά. Εγώ όσες φορές έκανα μεγάλες αλλαγές και βγήκα από καταστροφικές καταστάσεις δεν ήταν μέσω εξωτερικής παρέμβασης αλλά ενδοσκόπησης και paradigm shift. Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου άποψη και προφανώς biased αφού βλέπω μέσα από το δικό μου πρίσμα. Take it for what it's worth.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Κόπρος έχει κατά βάσιν χαμηλή αυτοπεποίθηση και ανασφάλειες που αποδεικνύεται εύκολα από το πόσο κτητικός γίνεται στην σχέση, αλλά και το πόσο σκυλάκι γίνεται όταν του δώσει πόδι. Η φίλη σου από την άλλη πάσχει από ελαφρό stockholm syndrome και μαζοχισμό. Πιθανότατα κατάλοιπα της παιδικής της ηλικίας όπου κάποιος γονέας, κατά πάσα πιθανότητα ο πατέρας της, της φερότανε με αντίστοιχο τρόπο και τώρα το βγάζει αυτό στις σχέσεις που επιλέγει.

Ο κόπρος δεν έχει χαμηλή αυτοπεποίθηση. Ειδικά αν έχει επαφή με πολλές κοπέλες και τις φίλες της Στεφανίας μάλλον το αντίθετο θα έλεγα. Έχει μεγάλη αυτοπεποίθηση αλλά παράλληλα θέλει να έχει τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης γιατί γουστάρει να είναι το «αφεντικό» παρόλο που φτάνει στα επίπεδα του εκμεταλλευτικού. Για αυτόν, η φίλη της Στεφανία είναι ένας εύκολος στόχος και μπορεί να την έχει μπαλαντέρ και να την εκμεταλλεύεται αφού αυτή έχει κολλήσει μαζί του. Δεν βλέπω να γίνεται σκυλάκι.

Η φίλη της Στεφανίας από την άλλη είναι η χαρακτηριστική περίπτωση κοπέλας κολλημένης σε έναν παλιό (ίσως τον πρώτο) γκόμενο ο οποίος της συμπεριφέρεται άσχημα αλλά αλλάζει κάθε φορά που τα ξαναβρίσκουν μέχρι να έρθουν πάλι στην επιφάνεια τα αρνητικά του στοιχεία. Είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο και δείχνει απλά αδύναμο χαρακτήρα και ανασφάλεια καθώς μαζί με τον Κόπρο θα αισθάνεται ασφαλής αφού έχουν ήδη γνωριστεί στο παρελθόν, παρά τα αρνητικά του. Είναι τόσο συχνό φαινόμενο που έχει παιχτεί και σε ταινίες άλλωστε, πολλές φορές. Το χεσες με το συμπέρασμα με τον μπαμπά της, μη βγάζεις τόσο εύκολα συμπεράσματα για το ιστορικό και την οικογένεια κάποιου γιατί η προσωπικότητα ενός ανθρώπου είναι ένα πολύπλευρο και περίπλοκο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο κόπρος δεν έχει χαμηλή αυτοπεποίθηση. Ειδικά αν έχει επαφή με πολλές κοπέλες και τις φίλες της Στεφανίας μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.

Είσαι ακόμα στην φάση μιλάω με πολλές κοπέλες = αυτοπεποίθηση ε?

Το χεσες με το συμπέρασμα με τον μπαμπά της, μη βγάζεις τόσο εύκολα συμπεράσματα για το ιστορικό και την οικογένεια κάποιου γιατί η προσωπικότητα ενός ανθρώπου είναι ένα πολύπλευρο και περίπλοκο θέμα.

Την biased άποψή μου είπα το ξεκαθάρισα νομίζω. Ο Φρόιντ θα διαφωνούσε μαζί σου πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είσαι ακόμα στην φάση μιλάω με πολλές κοπέλες = αυτοπεποίθηση ε?

Ναι :( Δεν εννοώ να είσαι «φιλενάδας» προφανώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι :( Δεν εννοώ να είσαι «φιλενάδας» προφανώς.

Ούτε εγώ αναφερόμουνα στον φιλενάδα,aka beta orbiter. Το να μιλάς με κοπέλες και να τις την πέφτεις, δεν είναι τόσο θέμα αυτοπεποίθησης όσο είναι θέμα εξάσκησης. Είναι απλά ένα skill όπως το να βγαίνεις και να μιλάς σε ένα κοινό και υπάρχουν συγκεκριμένες τεχνικές. Κάλλιστα μπορείς να είσαι άνετος όταν βγαίνεις μπροστά σε 1000 άτομα και σε όλα τα υπόλοιπα της ζωής σου να φοβάσαι και τη σκιά σου.

Η αυτοπεποίθηση είναι άλλο πράγμα και αν έπρεπε να το εκφράσω με λόγια θα ήταν "η άνεση που έχεις στο πετσί και στην ψυχή σου και βαθειά σιγουριά και πίστη στον εαυτό σου ανεξαρτήτως περίπτωσης." Ο Κόπρος δεν έχει αυτοπεποίθηση πολύ απλά διότι είναι κτητικός και τα κάνει τσουρέκια στην Γκόλφω. Όταν σε μία σχέση λες στην άλλη "μη βγαίνεις έξω, μην μιλάς με άντρες, μην ντύνεσαι έτσι κτλ" Αυτομάτως αυτό που στην ουσία λες είναι "είμαι τόσο ανασφαλής με τον εαυτό μου και αποδίδω τόσο μικρή αξία στην ύπαρξή μου που τρέμω στον φόβο μην με αφήσει η Γκόλφω για κάποιον άλλο καλύτερο και γι'αυτό προσπαθώ να την ελέγχω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Κόπρος δεν έχει αυτοπεποίθηση πολύ απλά διότι είναι κτητικός και τα κάνει τσουρέκια στην Γκόλφω. Όταν σε μία σχέση λες στην άλλη "μη βγαίνεις έξω, μην μιλάς με άντρες, μην ντύνεσαι έτσι κτλ" Αυτομάτως αυτό που στην ουσία λες είναι "είμαι τόσο ανασφαλής με τον εαυτό μου και αποδίδω τόσο μικρή αξία στην ύπαρξή μου που τρέμω στον φόβο μην με αφήσει η Γκόλφω για κάποιον άλλο καλύτερο και γι'αυτό προσπαθώ να την ελέγχω".

Το γεγονός να είναι απλώς μαλάκας γιατί βλέπει ότι τον παίρνει με την συγκεκριμένη το απορρίπτεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top