[Σχέση] Σταθερή ή ελεύθερη;

Προτιμάτε σταθερή ή ελεύθερη σχέση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • Σταθερή

    Ψήφοι: 115 77.7%
  • Ελεύθερη

    Ψήφοι: 9 6.1%
  • Και τα δύο, ανάλογα με τον άνθρωπο και τις συνθήκες

    Ψήφοι: 24 16.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
φυσικα σταθερη σχεση!τωρα το να εισαι απο δω κ απο κει δεν εχει νοημα.βεβαια εξαρταται πως οριζει ο καθενας την ελευθερη σχεση.μεσα απο την ΄΄ελευθερη σχεση΄΄νομιζω χανεις και την αξιοπρεπεια σου.αλλα κ παλι ο καθενας οτι νομιζει.αν θελει να αλλαζει καθε 3 και λιγο γκομενο γκομενα.!αλλο να πας με καποιον και να τον αφησεις σε πολυ λιγο καιρο γιατι δεν ταιριαζετε κ αλλο να πας για την πλακα σου και να περασεις καλα.προτιμω το σοβαρο,το σταθερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πονεμένο θέμα. Μια σχέση δε μπορεί να είναι ελεύθερη. Δεν πρέπει, όμως, να σε δεσμεύει τόσο, ώστε να αναγκάζεσαι να κάνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ με το alter ego.
Είμαι υπέρ της μεσότητας.
Δεσμός με ελευθερίες. That's it.:bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Πώς γίνεται και τα δύο :hmm:; αυτό δεν έχω καταλάβει ..
'Η θα είσαι σταθερός και σοβαρος με τη σχέση σου ή θα αλονίζεις με τον έναν και τον αλλον όντας σε ''ελεύθερη σχέση'' .
Σόρρυ :redface:, αλλά εγώ δεν βρισκω νόημα σε τετοιου είδους σχέσεις και τα κοροϊδεύω κατι τετοια.. Αυτό κανονικά δεν λέγεται σχέση:/:!
Αμα θελεις να φλερταρεις βρε παιδι μου ασύστολα , καντο αλλά ας μην εχεις (ελέυθερη ) σχέση. Δηλαδή τόσο απλο ειναι !
Μαλλον δεν εχουν καταλαβει μερικα ατομα τι ειναι σχεση , το νοημα και τον ρόλο αυτής.
Μαλλον την ωρα που λεγανε :''Θελεις να εχουμε ελευθερη σχεση; '' εννοούσαν : '' Δεν πιστεύω να σε πειράζει να κερατώνουμε ο ένας τον άλλον αλλά να είμαστε παράλληλα μαζί , έτσι ; ''
Δηλαδή Ε Λ Ε Ο Σ !!! :fool::whatever::verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν θα 'μουν ικανή να αντέξω ψυχολογικά κάτι διαφορετικό από μια "σταθερή σχέση"... πείτε με μπανάλ, πείτε με ό,τι θέλετε αλλά όταν τα φτιάχνω με κάποιον θέλω να είναι αποκλειστικά 'δικός μου'....είμαι αρκετά κτητική σε αυτόν τον τομέα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σχέση και ελεύθερη δεν πάνε μαζί. Ας εφευρεθεί κάποιος νέος όρος. Σουρταφέρτα ή κάτι τέτοιο.
Μα γιατί οι περισσότεροι συνδέουν τη σχέση με την έλλειψη ελευθερίας ; Η σχέση είναι πάρε δώσε και εφόσον υπάρχει επικοινωνία, όταν ο άλλος γίνεται πιεστικός το συζητάς και προσαρμόζεις την κατάσταση. Βέβαια ας μην ξεχνάμε ότι δεν μπορούμε να συμπεριφερόμαστε σαν κακομαθημένα μοναχοπαίδια που αν δεν κάνουν ό,τι θέλουν δεν μπορούν να ησυχάσουν. Η σχέση απαιτεί και υποχωρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:D σχέση σταθερή και όσο πάει το άλλο είναι σαχλαμάρα δε μου αρέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Σχέση και ελεύθερη δεν πάνε μαζί. Ας εφευρεθεί κάποιος νέος όρος. Σουρταφέρτα ή κάτι τέτοιο.
Μα γιατί οι περισσότεροι συνδέουν τη σχέση με την έλλειψη ελευθερίας ; Η σχέση είναι πάρε δώσε και εφόσον υπάρχει επικοινωνία, όταν ο άλλος γίνεται πιεστικός το συζητάς και προσαρμόζεις την κατάσταση. Βέβαια ας μην ξεχνάμε ότι δεν μπορούμε να συμπεριφερόμαστε σαν κακομαθημένα μοναχοπαίδια που αν δεν κάνουν ό,τι θέλουν δεν μπορούν να ησυχάσουν. Η σχέση απαιτεί και υποχωρήσεις.

Αυτό ακριβώς εννοούσα με τη λέξη ελευθερία.
Φυσικά και διαφωνώ με την έννοια ελευθερία έτσι όπως εννοείται, δηλαδή με την ελευθερία για να υπάρχουν πολλαπλοί «σύντροφοι».
Αυτό είναι κοροϊδία.

(Το διευκρίνισα, γιατί είδα τις κυρίες που αρπάχτηκαν...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
(Το διευκρίνισα, γιατί είδα τις κυρίες που αρπάχτηκαν...)

:redface: Γενικα μίλησα , όχι συγκεκριμενα για καποια απαντηση .. Την αποψη μου ειπα απλα πανω σε αυτο το θεμα.
Και ναι ! μου αναβουν τα λαμπακια οταν ακούω ''ελευθερη σχεση '' κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Μα δεν υπάρχει ελεύθερη σχέση. Ή είσαι σε σχέση με κάποιον και προσπαθείτε να κάνετε κάτι, να προχωρήσετε μαζί με ελευθερίες και δεσμεύσεις στα λογικά πλαίσια ή η άλλη περίπτωση είναι να νταραβερίζεσαι (:P) με κάποιον και έχετε κάτι που το λένε just sex.

Πιστεύω πως και τα δύο καλά είναι, ανάλογα με την περίοδο που περνάει ο καθένας και τι του προκύπτει βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελευθερια1986

Νεοφερμένος

Η ελευθερια1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σιγουρα σταθερη σχεση...οσο για την ελευθερη δεν συμφωνω καθολου που εχει γινει της μοδας και ολοι οι αντρες λενε δεν θελω σχεση γιατι ετσι βολευονται....πως το χειριζεστε αυτο;;;

και μενα μ αναβουν τ λαμπακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ελευθερη λεει...οτι να ναι ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ελεύθερη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δεν υφίσταται ελεύθερη σχέση,λες και πρωταγωνιστούμε σε καμιά αμερικανιά όπως το friends with benefits.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Υφίσταται ελεύθερη σχέση αν υπάρχουν έστω και 2 (that's the minimum) άνθρωποι στον πλανήτη που έχουν το concept στο μυαλό τους κι αλληλεπιδρούν με βάση αυτό.

Χωρίς καν να σου λέω ότι είναι αυτονόητο ότι υπάρχουν αυτοί οι 2 --που είναι, ε, 7 δις είμαστε, γαμώτο δηλαδή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Γάμησε τα,άντε να ψάχνεις..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Αν και δε πίστευα πως θα το πω εγώ αυτό, ελεύθερη(!) τουλάχιστον στη φάση που είμαι τώρα.
Και ο λόγος δεν είναι για τη σεξουαλική απελευθέρωση και τις λοιπές δικαιολογίες αλλά γιατί δε μπορώ να δεσμευτώ ούτε καν με ένα έλαστικό άτομο.
Πως το λένε,θέλω να κοιμάμαι μόνος μου το βράδυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,002 μηνύματα.
Ας μην είμαστε απόλυτοι. Θα μπορούσε μια σχέση να είναι σταθερή, αλλά με ελευθερίες. Δηλαδή, το ζευγάρι να είναι πολύ δεμένο, ας πούμε να αγαπιούνται, όμως να έχουν, ισότιμα και οι δύο, την ελευθερία να ...ενδώσουν σε κάτι "άλλο" προσωρινό που θα τύχει. Φυσικά, όλα με απόλυτη ειλικρίνεια και χωρίς μυστικά. Κάθε φορά ο ένας θα διηγείται στον άλλον την εμπειρία του και θα τη συζητούν μαζί. Αυτό θα μπορούσε, κάτω από προϋποθέσεις, να αποτελεί για τη σχέση μια ασφαλιστική δικλείδα και να την κάνει ακόμα πιο σταθερή. Βέβαια, σίγουρα υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι, όμως και το ρίσκο είναι μια από τις ομορφιές της ζωής.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Κοιτα εγώ προτιμάω μια σταθερη σχεση γιατι δεν χρειαζεται να ανησυχείς μηπως συμβεί καμια στραβη!!Βεβαια για να κανεις μια σχεση (ειτε σταθερη ειτε ελευθερη )παει να πει οτι τον εμπιστεύεσαι τον αλλον;)Τελος παντων για εμενα μια σταθερη σχεση ειναι οτι πρεπει :clapup:

]Γάμησε τα,άντε να ψάχνεις..
Παρακαλούμε καλυτερες εκφρασεις!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην ελεύθερη σχέση πως εμπιστεύεσαι τον άλλο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top