Συνώνυμα/Αντώνυμα λέξεων

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ευχαριστω μαρια....
ΔN TA Paw katholou kala ME TA ΣΥΝΩΝΥΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΩΝΥΜΑ~!¨(:/:
Έχεις κάνει προσπάθεια βελτίωσης; Στις εξετάσεις δε θα έχεις τη βοήθεια του κοινού. Προσπάθησε να βάζεις τις λέξεις μέσα σε δικές σου προτάσεις και θα σου βγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Στο χθεσινό διαγώνισμα στην Έκθεση έπεσε η γνωστή άσκηση "να γράψετε τουλάχιστον ένα συνώνυμο για τις παραπάνω λέξεις." Στη λέξη "ανεπιφύλακτα" τί συνώνυμο θα βάζατε?? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στο χθεσινό διαγώνισμα στην Έκθεση έπεσε η γνωστή άσκηση "να γράψετε τουλάχιστον ένα συνώνυμο για τις παραπάνω λέξεις." Στη λέξη "ανεπιφύλακτα" τί συνώνυμο θα βάζατε?? :confused:
Ανάλογα αν ταίριαζε στο κείμενο, κατηγορηματικά, απερίφραστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Στο χθεσινό διαγώνισμα στην Έκθεση έπεσε η γνωστή άσκηση "να γράψετε τουλάχιστον ένα συνώνυμο για τις παραπάνω λέξεις." Στη λέξη "ανεπιφύλακτα" τί συνώνυμο θα βάζατε?? :confused:
αναμφίβολα,χωρίς δισταγμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elnionio

Νεοφερμένος

Ο elnionio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
παιδεια ενα συνωνυμο στο πληκτικος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
βαρετός...?
Αδιάφορος?
(ανάλογα την πρόταση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elnionio

Νεοφερμένος

Ο elnionio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
σε ευχαριστω........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
τίποτααααα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

byron-15

Νεοφερμένος

Ο byron-15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

michael95

Νεοφερμένος

Ο michael95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
το αντιθετο του εντεχνος πιο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Που μπορω να βρω λεξεις που δεν χρησιμοποιουνται συχνα στην καθημερινοτητα???αντι ευδαιμονια...ολβιοτητα

Αντι κακολογω ...λοιδορω

Οποιος ξερει ας μου πει

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kon_amelie

Νεοφερμένος

Η kon_amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ρε παιδιά ας με βοηθήσει κάποιος όσο πιο σύντομα γίνεται. ποια είναι τα συνώνυμα των λέξεων:
γνώμονα, άδολου, μετέρχονται, αδήριτη, όρος, καριέρας και ποια τα αντώνυμα των:
άδολου, οδυνηρή, ενίσχυση, θύματα.
σας παρακαλώ βοηθήστε! xxx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
γνώμονας= κριτήριο
άδολος= αγαθός
μετέρχονται= χρησιμοποιούν
αδήριτη= επιτακτική
όρος= προϋπόθεση
καριέρα= σταδιοδρομία
άδολος=/δόλιος
οδυνηρή=/ ανώδυνη
ενίσχυση=/ αποδυνάμωση
θύματα=/ θύτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Προσωπικά έχω λεξικό συνωνύμων-αντωνύμων του Νίκου Σταθόπουλου από το Σαββάλα. Δεν με καλύπτει βέβαια ολωκληρωτικά καθώς έχω παρατηρήσει αρκετές ελλείψεις. Έσεις ποιο χρησιμοποιείτε; Μπορείτε να προτείνετε άλλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Άνοιξα συτό το θέμα για να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με τα λεξικά που χρησιμοποιούμε, είτε σε βιβλία είτε online. Προσωπικά έχω συνωνύμων-αντωνύμων του Νίκου Σταθόπουλου από το Σαββάλα. Δεν με καλύπτει βέβαια ολωκληρωτικά καθώς έχω παρατηρήσει αρκετές ελλείψεις. Έσεις ποιο χρησιμοποιείτε; Μπορείτε να προτείνεται άλλα;

ΙΟΡΔΑΝΙΔΟΥ Α. (2009), Θησαυρός Συνωνύμων και Αντιθέτων της Νέας Ελληνικής, Εκδόσεις Πατάκη, Αθήνα.

ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ Χ. (2002), Λεξικό Συνωνύμων, Σιδέρης Ι. Αθήνα.
Αυτά τα δύο καθώς και άλλα πολλά τα έχω χρησιμοποιήσει σε εργασία και ήταν πάρα πολύ χρήσιμα!! ειδικά του Σακελλαρίου! αν έχεις υπομονή μπορώ να σου πω και άλλα στις 2/5 που θα επισκεφθώ την βιβλιοθήκη με τα λεξικά! :PP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ΙΟΡΔΑΝΙΔΟΥ Α. (2009), Θησαυρός Συνωνύμων και Αντιθέτων της Νέας Ελληνικής, Εκδόσεις Πατάκη, Αθήνα.

ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ Χ. (2002), Λεξικό Συνωνύμων, Σιδέρης Ι. Αθήνα.
Αυτά τα δύο καθώς και άλλα πολλά τα έχω χρησιμοποιήσει σε εργασία και ήταν πάρα πολύ χρήσιμα!! ειδικά του Σακελλαρίου! αν έχεις υπομονή μπορώ να σου πω και άλλα στις 2/5 που θα επισκεφθώ την βιβλιοθήκη με τα λεξικά! :PP

Φυσικά και έχω υπομονή, αν θέλεις να το ψάξεις....:whistle:
Έχεις μείνει ευχαριστημένη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Φυσικά και έχω υπομονή, αν θέλεις να το ψάξεις....:whistle:
Έχεις μείνει ευχαριστημένη;
αχα! πάρα πολύ!!! πάντως γενικά είναι πολύ δύσκολο να βρεις ένα λεξικό που να έχει τα πάντα μέσα! αυτά τα δυο όμως πιστεύω ότι είναι πολύ καλά!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
αχα! πάρα πολύ!!! πάντως γενικά είναι πολύ δύσκολο να βρεις ένα λεξικό που να έχει τα πάντα μέσα! αυτά τα δυο όμως πιστεύω ότι είναι πολύ καλά!!!:)

Δεν με πειράζει να έχω 2-3 λεξικά, αρκεί να με καλύπτουν. ;)
Αλλά δεν εννοώ να πάρω 500 λεξικά για κάποιες (λίγες) φορές που ΘΑ μου χρειαστούν.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο λεξικό συνωνύμων-αντωνύμων online?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top