Συντήρηση μετά τη δίαιτα;

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Πολλοί λένε πως μετά από μια δίαιατα που χάνεις πολλά κιλά (δε μιλάω για 1-2 :P ) πρέπει να κάνεις συντήρηση για να μην τα ξαναβάλεις !!! Κι επειδή εγώ έχω χάσει 6 κιλά φοβάμαι τώρα που τελειώνει η δίαιτα μου μην τα ξαναβάλω !!! Τι ακριβώς εννοούν όταν λένε "συντήρηση" ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Πολλοί λένε πως μετά από μια δίαιατα που χάνεις πολλά κιλά (δε μιλάω για 1-2 :P ) πρέπει να κάνεις συντήρηση για να μην τα ξαναβάλεις !!! Κι επειδή εγώ έχω χάσει 6 κιλά φοβάμαι τώρα που τελειώνει η δίαιτα μου μην τα ξαναβάλω !!! Τι ακριβώς εννοούν όταν λένε "συντήρηση" ;;


Τα 6 είναι πολλά;πέρυσι έχασα 18 :P :clapup:
Τrust me,από προσωπική εμπειρία,είναι πολύ δυσκολότερο στάδιο από εκείνο της δίαιτας.Μπορείς πολύ εύκολα να πέσεις στην παγίδα της επανάπαυσης και να πεις,οκ σιγά τι θα πάθω άμα το αφήσω λίγο;και όμως φίλε εκεί είναι που την πατάς :worry: για αυτό είναι και πολύ σημαντικό να το συνοδεύεις και με άσκηση(εγώ επέλεξα τον χορό).

Η σημασία της συντήρησης

Tο διάστημα της συντήρησης είναι πολύ σημαντικό στη διαδικασία της δίαιτας. Στο διάστημα αυτό το άτομο είναι ικανοποιημένο από την απώλεια του βάρους του και δεν έχει το άγχος της προσπάθειας. Tώρα είναι η κατάλληλη εποχή για να εκπαιδευτεί διατροφικά και να αποκτήσει διατροφική συνείδηση. Aν δεν μάθει τώρα να τρώει σωστά, δεν θα μάθει ποτέ. Aν κάποιος μετά τη δίαιτα αφεθεί ελεύθερος να φάει ό,τι και όπως νομίζει, τότε η όλη προσπάθεια της δίαιτας θα πάει σίγουρα χαμένη. Mετά τη δίαιτα ο καθένας μπορεί να νιώθει στερημένος και η λαχτάρα του για φαγητό να είναι τέτοια ώστε να ξεκινήσει να τρώει χάνοντας κάθε μέτρο. Mε τη συντήρηση μπαίνουν κάποια όρια και τίθενται κάποιοι στόχοι. Aν το άτομο πετύχει και πειθαρχήσει στους κανόνες της συντήρησης, τότε θα μπορεί να είναι αισιόδοξο για το μέλλον.

Πηγή:https://archive.in.gr/

Η συντήρηση μετά τη δίαιτα

Ένα από τα πιο δυσοίωνα στατιστικά δεδομένα στο χώρο της παχυσαρκίας, αφορά στο ποσοστό των ατόμων που επαναπροσλαμβάνουν το βάρος τους, μετά από την εφαρμογή ενός διατροφικού προγράμματος αδυνατίσματος.

Το ποσοστό αγγίζει έως και το 95%, ενώ συχνά το ποσό των κιλών που επαναπροσλαμβάνεται είναι και μεγαλύτερο από το απολεσθέν!

Τι φταίει ; Δεν έγινε όπως λέμε «σωστή συντήρηση» ή τα κιλά δεν χάθηκαν σωστά; Συνήθως και τα δύο. Ας τα δούμε όμως ξεχωριστά.

Καταρχήν η διαδικασία απώλειας βάρους όταν είναι πολύ γρήγορη, δημιουργεί οργανικά τις προϋποθέσεις για εύκολη επαναπρόσληψη του βάρους. Επίσης, όταν το πρόγραμμα που ακολουθείται περιέχει αποκλεισμούς ομάδων τροφών, όπως τα μακαρόνια, το ρύζι, το ψωμί, τα λαδερά κ.α., η επαναφορά τους στη διατροφή μας κατά την συντήρηση επίσης μπορεί να δώσει βάρος.

Ίσως όμως το πιο σημαντικό είναι το αν το πρόγραμμα είναι κοντά στην καθημερινότητα του κάθε ατόμου, ώστε να βοηθήσει όχι μόνο να χαθεί το βάρος αλλά και να αλλάξει κανείς τη διατροφική του καθημερινότητα.

Να εκπαιδευτεί μέσα από τη δίαιτα στο να τρώει σωστά, να διορθώνει τα όποια λάθη του, να δίνει ανάσες στον οργανισμό μετά από υπερφαγία και άλλα πολλά. Για να επιτευχθεί λοιπόν αυτός ο δύσκολος αντικειμενικά στόχος της διατήρησης του χαμένου βάρους, μείζονος σημασίας είναι η ένταξη του ατόμου σε ένα σωστά καταρτισμένο πρόγραμμα τροποποίησης της διατροφικής συμπεριφοράς και μέσα από αυτό το πρόγραμμα η «αργή» και σταθερή απώλεια βάρους., που θα κυμαίνεται στο μισό με ένα κιλά το πολύ την εβδομάδα.

Όσον αφορά τη διαδικασία της συντήρησης μετά τη δίαιτα, είναι ένα επίσης πολύ σημαντικό κομμάτι. Αυτό που απαιτείται λοιπόν είναι η διατήρηση του βάρους σε σταθερά (συν – πλην ένα με δύο κιλά) επίπεδα για ένα χρονικό διάστημα περί τους έξι μήνες.

Αυτό είναι περίπου το διάστημα που χρειάζεται ο οργανισμός μας για να «διαβάσει» τα νέα του κιλά, να τα θεωρήσει τα κιλά του και να σταθεροποιηθεί εκεί. Ακολουθώντας τις οδηγίες του επιστήμονα που μας παρακολουθεί μπαίνουμε σε φυσιολογικούς ρυθμούς διατροφής, έχοντας πάντα στο νου μας ότι και παράλληλη άσκηση είναι πολύ σημαντική.

Πηγή:https://www.neadiatrofis.gr/

Μπορεί να σε βοηθήσει και κάποιος από εδώ,που έχει γνώσεις σε επιστημονικό επίπεδο γύρω από αυτό το θέμα.
Εγώ έκανα μια κατάθεση ψυχής.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ήμουν 101 κιλά,πήγα 68 και τώρα είμαι στα φυσιολογικά μου,80 με ύψος 1,77.Τα έχασα με τη βοήθεια γυμναστηρίου,το οποίο τελικά έγινε τρόπος ζωής και πλέον μπορώ να πω ότι δε ζω χωρίς αυτό,ή κάποια μορφή άθλησης.Με έχει βοηθίσει σε πάρα πολλούς τομείς.Άλλαξε η εικόνα του σώματος ανέβηκε η αυτοπεποίθησή μου και πλέον είμαι ευχαριστημένος από το σώμα μου.Το να συντηρώ τα κιλά δεν είναι εύκολο μπορώ να πω.Ακόμα έχω τη συνήθεια να τρώω πολύ :P
Γενικά ανά περιόδους χάνω και παίρνω.Είμαι συνέχεια +- 2-3 κιλά.Να κρατηθώ σταθερός είναι δύσκολο :P
Αυτό που κάνω είναι να είμαι πιο ελεύθερος για μερικούς μήνες ας πούμε,παίρνω μερικά κιλά,και μετά σε μερικές βδομάδες με πιο προσεγμένη διατροφή να τα ξαναχάνω.Η αύξηση μυϊκής μάζας βοηθάει στο να μη φαίνονται οι αλλαγές στο λιπώδες ιστό πλέον,και είμαι μια χαρά.Αποφεύγω γενικά τα σκατολοϊδια και προσέχω τα labels των τροφών.Κοιτάω δηλαδή να μη παίρνω πολλούς απλούς υδατάνθρακες,κορεσμένα λίπη κ.λπ. Δε στερούμαι,άλλα υπάρχουν και στιγμές που με πιάνει κρίση και μπορεί να φάω όσα γλυκά δεν έχω φάει ένα μήνα.Όταν θέλω να χάσω κιλά,απλά τρώω"καθαρά" και προσέχω λιιιιγο τις ποσότητες.Με λίγη παραπάνω προσπάθεια στο γυμναστήριο φεύγουν πριν καν το καταλάβεις.

Έχω τάση να παίρνω εύκολα βάρος πάντως σε σχέση με άλλους ανθρώπους που παρατηρώ.Δηλαδή σε περίοδο διακοπών κ.λπ που διαταράσσεται η ρουτίνα μου και το πρόγραμμα συνήθως παίρνω κάποια κιλά τα οποία ξαναχάνω μόλις επιστρέψω στη ρουτίνα μου.Στην αρχή είχα απελπιστεί γιατί είχα την εντύπωση ότι με το που τα χάσω θα μείνω εκεί,άλλα κατάλαβα ότι αν ξαναρχίσω τα παλιά θα γινόμουν όπως και πριν.Οπότε άλλαξα διατροφικές συνήθειες.Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται,και άρχισα την εντατική ενασχόληση με γυμναστήριο κ.λπ.Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Πολλοί λένε πως μετά από μια δίαιατα που χάνεις πολλά κιλά (δε μιλάω για 1-2 :P ) πρέπει να κάνεις συντήρηση για να μην τα ξαναβάλεις !!! Κι επειδή εγώ έχω χάσει 6 κιλά φοβάμαι τώρα που τελειώνει η δίαιτα μου μην τα ξαναβάλω !!! Τι ακριβώς εννοούν όταν λένε "συντήρηση" ;;

Έχω χάσει σε 20 μέρες 7 κιλά και δυστυχώς με 5 μέρες διακοπών σε συγγενικό σπίτι ξέφυγα λίγο και πήρα πίσω 1.3. Αν θες να κάνεις τη λεγόμενη συντήρηση κοίτα να τρως κανονικά απλά να μηνξεφύγεις απότομα και αρχίσεις τους γύρους και τα σουβλάκια. Ακόμα και το ποτό με μέτρο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Έχω χάσει σε 20 μέρες 7 κιλά και δυστυχώς με 5 μέρες διακοπών σε συγγενικό σπίτι ξέφυγα λίγο και πήρα πίσω 1.3. Αν θες να κάνεις τη λεγόμενη συντήρηση κοίτα να τρως κανονικά απλά να μηνξεφύγεις απότομα και αρχίσεις τους γύρους και τα σουβλάκια. Ακόμα και το ποτό με μέτρο ;)
Δεν φταίει το ότι ξέφυγες, αλλά ότι έχασες τόσα κιλά σε τόσες λίγες ημέρες! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Δε θες να ξες τι έφαγα.
Από καρμπονάρα σε πίτσα και από τεκίλες σε ουζα με ανάλογους μεζέδες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δε θες να ξες τι έφαγα.
Από καρμπονάρα σε πίτσα και από τεκίλες σε ουζα με ανάλογους μεζέδες :P
Κοίτα κι εγώ έχασα περίπου 16 κιλά απο τον προηγούμενο Ιούλη. Στην αρχή νόμιζα πως ήταν απλό και ότι με το να περιορίζω τις ποσότητες θα είχα αποτέλεσμα. Πήγαινα μια χαρά, αλλά είχα σκαμπανεβάσματα και στεναχωριόμουν αναζητώντας την αιτία. Έπαθα το Δεκέμβρη και ένα ατύχημα στο γόνατο που απαιτούσε ακινησία για ένα μήνα και πίστευα πως είχε έρθει το τέλος του κόσμου. Μην τα πολυλογώ συνειδητοποίησα πως όλα είναι θέμα φιλοσοφίας, δηλαδή μόνο αν κάνω την διατροφή τρόπο ζωής μου θα τα καταφέρω, είτε το αποτέλεσμα έρθει σε ένα μήνα είτε σε περισσότερους. Απο τότε όποιο βάρος έχανα, το "κατοχύρωνα". Πια χορταίνω με πολύ μικρότερες ποσότητες και δεν το αποζητώ ιδιαίτερα. Μόνο έτσι θεωρώ πως υπάρχει οριστικό αποτέλεσμα. Κι εγώ δεν το πίστευα, μέχρι που μου συνέβη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Mπράβο για την προσπάθεια! Ειδικά μετά τις πανελλήνιες είναι πε΄ριεργα.Εγώ ευελπιστώ να ανακτήσω τη μυική μάζα που είχα πριν αρχίσω όλα αυτά με τις εξετάσεις με καθημερινή γυμναστική και προπόνηση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Mπράβο για την προσπάθεια! Ειδικά μετά τις πανελλήνιες είναι πε΄ριεργα.Εγώ ευελπιστώ να ανακτήσω τη μυική μάζα που είχα πριν αρχίσω όλα αυτά με τις εξετάσεις με καθημερινή γυμναστική και προπόνηση:)
Εννοείται το τελευταίο. Κι εγώ εδώ και μήνες έχω καθιερώσει καθημερινό περπάτημα, διότι αυτό μπορούσα να κάνω με τον ελεύθερο χρόνο μου και τις υποχρεώσεις μου για τη σχολή(διάβασμα,παρακολουθήσεις, κλπ). Όλα διορθώνονται αν θέλουμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εμένα το καθημερινό είναι ένα 4ωρο περίπου.1 όργανα και άλλαες 2.5 στην πισίνα.Ευελπιστώ του χρόνου τέτοιο καιρό να μαι -20 κιλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Eγώ έχασα γύρω στα 10 κιλά την προηγούμενη χρονιά μέσα σε ένα τετράμηνο (μέσα Απριλίου-μέσα Αυγούστου), μετά έβαλα 2-3 και τώρα προσπαθώ να τα ξαναχάσω (ήδη έχασα τα 2).
Γενικά από τον Αύγουστο μέχρι τα Χριστούγεννα δεν είχα πρόβλημα, μη σας πω ότι είχα πέσει λίγο ακόμα, αλλά γενικά έτρωγα σωστά, κάλυπτα τις θερμιδικές μου ανάγκες.
Όμως τα Χριστούγεννα έτρωγα πολύ και το ήξερα και έτσι μπήκαν τα 2 κιλάκια.

Η διατήρηση πράγματι είναι το πιο δύσκολο, όσοι έχουν χάσει το λένε, όσοι κάνουν δίαιτα δε το πιστεύουν, το διαπιστώνουν αργότερα.

Προσωπικά, δε σταματώ τη γυμναστική.
Κάνω μυική ενδυνάμωση σε διαφορετικές μυικές ομάδες κάθε μέρα με μία μέρα διάλειμμα, και αεροβική κάθε μέρα.
Καλό θα ήταν να τρώμε υγιεινά, παρόλα αυτά δεν είναι το junk food που παχαίνει αλλά η υπερκατανάλωσή του.
Οπότε εδώ πρέπει να εφαρμόζουμε τον χρυσό κανόνα 'μέτρον άριστο' και 'από όλα και από λίγο'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Ειδικά μετά τις πανελλήνιες είναι πε΄ριεργα.

Πραγματι! Εγω με τις πανελληνιες εβαλα 9 κιλα:P.Ευτυχως ομως εχω χασει ηδη τα 6 απο τοτε που τελειωσα και ελπιζω μεχρι τελη Σεπτεμβρη να χασω και τα υπολοιπα 3. Παντως η συντηρηση νομιζω ειναι πολυ πιο δυσκολη απο την διαιτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Για συντήρηση μετά τη δίαιτα ένας τρόπους υπάρχει, συνέχιση της ίδια δίαιτας! Τι θέλω να πω; Ότι οι περισσότεροι μας όταν λέμε δίαιτα εννοούμε κατακόρυφη μείωση των θερμίδων, μείωση των υδατανθράκων και των λιπαρών με στόχο φυσικά τη γρήγορη απώλεια κιλών.
Το θέμα είναι ότι αυτό δε δουλεύει για το ότι το σώμα γρήγορα θα προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες "επιβίωσής του" ρίχνοντας το μεταβολισμό. Επιπλέον, ο οργανισμός εισέρχεται σε κατάσταση στρες λόγω της μείωσης θερμίδων με αποτέλεσμα έκκριση κορτιζόλης. Έτσι τη μέρα που θα είμαστε χαρούμενοι με τα νέα μας μειωμένα κιλά και θα αρχίσουμε να τσιμπάμε κάτι παραπάνω αυτό το παραπάνω πλέον αποθηκεύεται άμεσα σαν λίπος με αποτέλεσμα πολύ σύντομα να ξαναπάρουμε τα χαμένα κιλά ίσως και με επιτόκιο.
Για αυτό είμαι υπέρ της μακροπρόθεσης και μονιμοτερης απώλειας βάρους, είτε με λιγότερο περιοριστικές δίαιτες (το πολύ 400 θερμίδες λιγότερες τη μέρα) ή με συνδυασμό άσκησης - διατροφής όπου τα αποτελέσματα θα είναι τα βέλτιστα και ως προς την απώλεια και ως προς τη διατήρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Φφφ βοηθήστε να μην ξανά κατρακυλήσω..
Τα άτιμα τα παγωτίνια και τα ντονατσάκια με καλούν!
Έχω φάει αρκετά μέχρι τώρα και νιώθω ότι τα ξαναπαίρνω... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μια σκέψη είναι...κάτσε μόνος σου στο κρεβάτι και σκέψου.Κάνε απολογισμό της ημέρας. "Τι έκανα σήμερα; Πόσο έφαγα";
Πιστεύω θα είναι και ΠΟΛΥ χρήσιμο να σημειώνεις τι τρως ώστε να μην "ξεπερνάς" το "όριο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Όχι, δεν ορμαω να δω τι εχει η συντήρηση ,τα βραδια, μετα τη δίαιτα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teti teti

Νεοφερμένος

Η teti teti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και απο μένα!!!
Έχω ύψος 1,60 και ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που παίρνουν εύκολα βάρος.Είχα κάνει 3 προσπάθειες με την βοήθεια διαιτολόγου , έχανα κάποια κιλά , αλλά μετά τα ξανα έπαιρνα. Αποφάσησα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια, αλλά με άλλη λογική!! Με τίποτα δεν θα περιοριζόμουν σε τροφές. Ήθελα να η διατροφή μου να έχει τα πάντα ώστε να μην νιώθω "στερημένη" (για να μπορέσω να διατηρηθώ) , αλλα και να μου είναι και πιο εύκολο , φυσικά να γίνει και τρόπος ζωής.
Κανένας διαιτολόγος δεν θα ασχοληθεί με εσένα σε βάθος αν δεν τον πιέσεις εσύ και αν δεν έχεις την θέληση να μάθεις να τρως σωστά.
Επομένως πήραμε τις τροφές που έπρεπε να τρώω για να χάσω βάρος και εστιάσαμε στο τρόπο μαγειρέματος , ώστε να με τραβάνε και να μην παχαίνουν!!
Ανακάλυψα φαγητά-συνταγές που ποτέ δεν έτρωγα , ένιωθα ευχαρίστηση και έχασα 20 κιλά χωρίς να το καταλάβω!!! σταθερά (500 γρ την εβδομάδα) .Τώρα πιά είμαι 52κιλά από 72 και νιώθω ότι "κουβαλάω" τον μισό ανθρωπο.
Απέκτησα γνώσεις και αυτό ειναι το μυστικό της διατήρησης.
Μπορεις να τρως περισσότερο και να παίρνεις λιγότερες θερμίδες!!!! Άλλο το χόρτασα και άλλο το "έσκασα" ;)
Όσο αφορά την άθληση....ξεκίνα ....προσφέρει μέχρι κ ψυχική ηρεμία !!
:clapup::clapup::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Γλυκα τρως τετι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,847 μηνύματα.
Έχασα 5 κιλα σε μιάμιση εβδομάδα, τώρα είμαι 55. Και σήμερα παρατήρησα κάποιες ραγαδες και κόντεψα να πάθω έμφραγμα. Πώς φεύγουν; Υπάρχει κάτι, κάποια κρέμα;
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Είναι νορμάλ να εμφανίζονται ραγάδες όταν παίρνεις ή χάνεις απότομα βάρος. Με τον καιρό σιγά σιγά θα γίνουν πιο "αόρατες". Όλες έχουμε ραγάδες οπότε δε χρειάζεται άγχος :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top