Συμβουλές για φακούς επαφής - δε μπορώ να τους βάλω!

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
προσπαθησε να τους βαζεις καθως κοιτας επανω με το ματι σου. και οταν μπει ο φακος και ακουμπησει το ματι, με απαλο κλεισιμο του ματιου , προσπαθησε να τον αφησεις να παει στο κεντρο.
What she said. Ναι, είναι εκνευριστικό και τρομακτικό πολλές φορές, αλλά θα το βρεις. Όπως όλοι μας άλλωστε.
Και μπόλικο υγρό για να μην πάθεις καμιά μόλυνση!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
αστα ιωαννα πονεμενη ιστορια...3 ζευγαρια γιαλια εχω χασει των 200€
τωρα ο πατερας μου λεει ...αγορι μου εσυ δεν κανεις για ακριβα γιαλια παρε ενα των 50€ να μπορεις να το χανεις.
που εναι τωρα... ουτε ξερω
Καλά και εσυ πως γίνεται να χάνεις τα γυαλιά σου; 3 ζευγάρια κιόλας, δεν τα αφήνεις πάντα σε μια τσαντα, στο γραφειο σου, κάπου;:bleh:
Εγώ έχω λίγη μυωπία και λίγο αστιγματισμό, όχι τόσο όμως για να φοράω συνέχεια γυαλιά, αν και μερικές φορές έχω μια ενόχληση. Ειχα σκεφτεί κάποτε τους φακούς αλλά έχω άλλο θέμα. Καλά τους βάζεις, μετά πως τους βγάζεις; :look: Και μόνο στην σκέψη ότι θα πρέπει να ακουμπήσω σχεδόν το ματι μου, αηδιάζω. Νομίζω ότι θα τους έβαζα και δεν θα μπορούσα να τους βγάλω :(
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά για να μπορώ να τους βάλω εύκολα και γρήγορα κοιτώ ευθεία. Το να κοιτώ πάνω δεν με βολευει.
Ακουμπάω το φακό, το κουνάω κιόλας λιγο κυκλικά (ίσα ίσα) για να βεβαιωθώ ότι κόλλησε καλα και έφυγαν τυχόν φουσκαλιτσες.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Προσωπικά ούτε προς τα πάνω ούτε όμως και τελείως ευθεία κοιτάω όταν βάζω τους φακούς, απλά αλληθωρίζω λίγο (κοιτάω προς την μύτη μου δηλαδή) :laugh: Μετά σιγά-σιγά κοιτάω προς τα μπροστά, κλείνω το βλέφαρο για να "κάτσει" ο φακός και είμαι έτοιμη.

Όσον αφορά το χάσιμο των φακών πίσω από το μάτι δεν χρειάζεται να ανησυχείτε τόσο! Δεν θα φτάσει στον εγκέφαλο, απλά θα "εγκλωβιστεί" κάπου πάνω από το μάτι σας και με λίγο σήκωμα του βλεφάρου το πιο πιθανό να καταφέρετε να τον βρείτε. Ή θα δραπετεύσει μόνος του. Επίσης δύσκολο είναι να μην καταλάβεις ότι έχει φύγει από την θέση του μιας και 1) δεν θα βλέπεις καθαρά και 2) θα νιώθεις κάποια ενόχληση, ειδικά αν έχει διπλωθεί.

Και για την αφαίρεση των φακών, ότι πιο απλό: απλά κρατάς το μάτι ανοιχτό με το ένα χέρι και με το άλλο "τσιμπάς" τον φακό ελαφρώς ώστε να αφαιρεθεί. Ειδικά αν τον φοράς πολλές ώρες, θα έχει στεγνώσει κιόλας λίγο οπότε βγαίνει πιο εύκολα :laugh: Όταν είχα πρωτοβάλει φακούς κρατούσα το μάτι μου ανοιχτό με τον δείκτη και τον παράμεσο του αριστερού χεριού μου (είμαι δεξιόχειρας) και με τα δύο μεσαία δάχτυλα μου "τσιμπούσα" τον φακό για να τον βγάλω. Ανάλογα πως θα βολευτεί ο καθένας. Φυσικά το σωστό πλύσιμο των χεριών σου πριν βάλεις και βγάλεις τους φακούς σου εννοείται!
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Για να σας τρομαξω , πλενετε καλα τους φακους ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ωστε να μην παθετε μολυνση και εχετε επιπλοκες
Και 2. Αν ο φακος ειναι κατεστραμμενος ΜΗΝ ΤΟΝ ΦΟΡΕΣΕΤΕ διοτι υπαρχει κινδυνος να γδαρετε το ματι σας και ιιισως αν ειναι σοβαρο αυτο , να χασετε και την οραση σας. Αυτα ❤️❤️❤️
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.
Για να σας τρομαξω , πλενετε καλα τους φακους ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ωστε να μην παθετε μολυνση και εχετε επιπλοκες
Και 2. Αν ο φακος ειναι κατεστραμμενος ΜΗΝ ΤΟΝ ΦΟΡΕΣΕΤΕ διοτι υπαρχει κινδυνος να γδαρετε το ματι σας και ιιισως αν ειναι σοβαρο αυτο , να χασετε και την οραση σας. Αυτα ❤️❤️❤️
Αχ ευχαριστούμε, χρειαζόμαστε πάντα μια δόση αισιοδοξίας.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Για να σας τρομαξω , πλενετε καλα τους φακους ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ωστε να μην παθετε μολυνση και εχετε επιπλοκες
Και 2. Αν ο φακος ειναι κατεστραμμενος ΜΗΝ ΤΟΝ ΦΟΡΕΣΕΤΕ διοτι υπαρχει κινδυνος να γδαρετε το ματι σας και ιιισως αν ειναι σοβαρο αυτο , να χασετε και την οραση σας. Αυτα ❤️❤️❤️
Πες και το τρίτο, να μην κοιμόμαστε με φακούς. Funfact, επαθα επιπεφυκίτιδα λόγω αυτού
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Εγώ κοιτάω ευθεία και απλά το ακουμπάω και κάθεται μόνος του!Πάντως εμένα για παρηγοριά μου πήρε 1 μήνα να μάθω να τους βάλω.. υπομονή
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Don25

Νεοφερμένος

Ο Don25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδιά μετά από ώρες προσπάθειας κατάφερα να βάλω τον έναν αλλά άρχιζε να μου τσούζει το μάτι και τον έβγαλα κατευθείαν:(
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Παιδιά μετά από ώρες προσπάθειας κατάφερα να βάλω τον έναν αλλά άρχιζε να μου τσούζει το μάτι και τον έβγαλα κατευθείαν:(
Ξαναπροσπάθησε αύριο. Επίσης δεν πιστεύω να τον βάζεις με τη λάθος μεριά έτσι ;
 

Don25

Νεοφερμένος

Ο Don25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ξαναπροσπάθησε αύριο. Επίσης δεν πιστεύω να τον βάζεις με τη λάθος μεριά έτσι ;
Όχι όχι ελέγχω να σχηματίζει αυτό το σαν κυπελλακι πρώτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολύ παιδεμα πάντως ρε παιδιά αυτοί οι φακοί.Χιλιες φορές γυαλιά μέχρι να κάνουμε κάνα λέιζερ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
Όχι όχι ελέγχω να σχηματίζει αυτό το σαν κυπελλακι πρώτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολύ παιδεμα πάντως ρε παιδιά αυτοί οι φακοί.Χιλιες φορές γυαλιά μέχρι να κάνουμε κάνα λέιζερ
ασε του φακουε σε αυτους που τους μπορουν και θελουν να ασχολουνται
παρε ενα ωραιο γιαλακι να κανει και τυπο, να εχεις και τον τροπο σου, και ολα καλα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Όχι όχι ελέγχω να σχηματίζει αυτό το σαν κυπελλακι πρώτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολύ παιδεμα πάντως ρε παιδιά αυτοί οι φακοί.Χιλιες φορές γυαλιά μέχρι να κάνουμε κάνα λέιζερ
Όταν μάθεις να τους φοράς πίστεψε δεν θα τους βγάζεις και θα ευχαριστείς αυτούς που τους ανακάλυψαν! Τρομερή άνεση οι φακοί
 

KingOfPop

Νεοφερμένος

Ο KingOfPop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τρομερή άνεση οι φακοί
Αυτό ισχύει, απλά χρειάζεται υπομονή λίγες μέρες ή μήνες για όσους φοράμε σκληρούς - κερατοκωνικούς φακούς ώστε να τους συνηθίσει το μάτι. Έπειτα το να τους βάζεις-βγάζεις γίνεται εντελώς μηχανικά.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Παιδιά μετά από ώρες προσπάθειας κατάφερα να βάλω τον έναν αλλά άρχιζε να μου τσούζει το μάτι και τον έβγαλα κατευθείαν:(
dont mind me απλά επισκέπτομαι παλιά θέματα..

το τσούξιμο μπορεί να προκλήθηκε από διάφορους λόγους και αυτοί που μου έρχονται αυτή τη στιγμή κατά νου είναι οι εξής:
1) απλά το μάτι σου αντιδράει σε κάτι ξένο
2) το μάτι σου ήταν κουρασμένο (μου συμβαίνει κι εμένα όταν βάζω φακούς πριν ξυπνήσω καλά-καλά)
3) υπήρχε ξηρότητα στην περιοχή (μεταξύ ματιού και φακού) το οποίο μου φαίνεται κιόλας αρκετά πιθανό αν λες ότι προσπαθούσες πολλή ώρα πριν τα καταφέρεις

Πάντως, 2.5 μήνες μετά πώς τα πας με τους φακούς; ^^

Α, επίσης, προσωπικά δοκίμασα τουλάχιστον 4 διαφορετικές μάρκες φακών πριν καταλήξω σε μια που δεν μου προκαλεί κάποια ενόχληση :') Χρειάζεται αρκετή υπομονή το όλο θέμα, δυστυχώς..
 
Top