Συλλογή νομισμάτων

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας που συλλέγει νομίσματα?? Βασικά ξέρετε πως καθαρίζουν τα παλιά νομίσματα?? Πρόσφατα έπεσαν στα χέρια μου κάτι πρασινισμένα νομίσμτα του 1950' και δεν ξέρω πως να τα καθαρίσω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ έχω καθαρίσει κατα καιρούς χάλκινα νομίσματα ευρώ (1,2 και 5 λεπτών) με ξύδι. Τα άφησα ένα βράδυ μέσα και το πρωί ήταν καθαρούλια. Δεν ξέρω πάντως απο αυτά οπότε μη με ακούς και πολύ, ειδικά αν είναι παλιά τα νομίσματα δεν λέει να τα καταστρέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Έχω δοκιμάσει με οινόπνευμα αλλά δεν ξέρω αν καθαρίζει όλα τα νομίσματα... Φοβάμαι μήπως καταστραφούν. Βασικά πρόκειται για κάτι νομίσματα το '50 από την Ενωμένη Γιουγκοσλαβία (πριν διαλυθεί σε χίλια δυο κρατίδια)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinamamagi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ισως με μαγειρικη σοδα διαλυμενη σε νερο...
(το δοκιμαζω με τ'ασημικα, ισως να δουλεψει και με τα νομισματα)

η οδοντοκρεμα (οχι τζελ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,857 μηνύματα.
Εγώ παλιά είχα πάρει ένα ειδικό καθαριστικό υγρό για νομίσματα και όσα είχα βουτήξει σε αυτό μου τα είχε καταστρέψει! :(
(αλλάζει το χρώμα της επιφάνειας, το φθείρει κάνοντάς το πιο ανοιχτόχρωμο κάπως)

Γενικά προτού κάνετε κάτι τέτοιο ψάξτε το το θέμα.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
καν'τα με σοδα ετσι καθαριζονται. στα μουσεια, με ειδικο υγρο αλλα ειναι πανακριβο και δεν αξιζει να χαλασεις τοσα λεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Λοιπόν θα πάρεις λίγο αλάτι και θα το περιλούσεις με ξύδι (η κάτι όξινο τεσπα) κ θα το βάλεις πάνω στο νόμισμα.. Θα καθαρίσει αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, διαθέτω μια αρκετά μεγάλη συλλογή, περίπου 150 νομίσματα και 30 χαρτονομίσματα ελληνικά, ευρωπαικά, λατινοαμερικάνικα και από όλες, νομίζω, τις χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ. Η πλειοψηφία τους είναι μεταξύ 1950-1990, αλλά διαθέτω και αρκετά του πρώτου μισού του 20ου αιώνα. Το παλαιότερο είναι ένας οβολός του Γεωργίου του Α' που χρονολογείται στα 1860. Τα περισσότερα ξένα είναι Σοβιετικής Ένωσης ρούβλια και καπίκια, εποχής Στάλιν-Χρουτσώφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω κατι παλια πεντοχιλιαρα εχω μονο (δεκαχιλιαρα δεν κρατησαμε γμτ), καθως και νομισματα των 500 δραχμων (που αν δεν κανω λαθος ειχαν βγει σε περιορισμενο αριθμο). Επισης εχω κατι παλιες δεκαρες με την τρυπα στη μεση, κατι αιγυπτιακα και κατι βουλγαρικα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,857 μηνύματα.
Ερώτηση: Τα χαρτονομίσματα θέλουν κάποιον ειδικό τρόπο "φύλαξης";
Όσα έχω, τα έχω τυλιγμένα (κυλινδρικά) μέσα σε ένα κουτάκι. :what:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ερώτηση: Τα χαρτονομίσματα θέλουν κάποιον ειδικό τρόπο "φύλαξης";
Όσα έχω, τα έχω τυλιγμένα (κυλινδρικά) μέσα σε ένα κουτάκι. :what:



-petros
Κι εγω ετσι τα 'χω εδω και 7-8 χρονια και δεν εχουν παθει τιποτα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
πριν από δυο χρόνια άρχισα να μαζεύω νομίσματα ....

υπάρχουν ειδικά καθαριστικά για κάθε τύπο νομισμάτων ανάλογα με το μέταλλο από το οποίο αποτελούνται κάλο θα ήταν όμως αν τα μεταλλικά σου νομίσματα δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα να μην τα καθαρίσεις γιατί συλλέκτες μου έχουν πει ότι μπορεί να χάσουν πάνω από το 40% της άξιας τους με τον καθαρισμό

όσο για την τιμή τους θα περιμένεις λίγο να δω τα links που μου έχουν δώσει για τη τιμή τους από ένα forum ειδικά για συλλέκτες

miv έχεις καποιο διπλό και αν ναι είσαι διατιθέμενος να ανταλλάξουμε κανένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι η φθορά από τις θήκες PVC δεν είναι και ότι καλύτερο. Τα κέρματα αποκτούν ένα χρώμα λίγο πράσινο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
πριν από δυο χρόνια άρχισα να μαζεύω νομίσματα ....

υπάρχουν ειδικά καθαριστικά για κάθε τύπο νομισμάτων ανάλογα με το μέταλλο από το οποίο αποτελούνται κάλο θα ήταν όμως αν τα μεταλλικά σου νομίσματα δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα να μην τα καθαρίσεις γιατί συλλέκτες μου έχουν πει ότι μπορεί να χάσουν πάνω από το 40% της άξιας τους με τον καθαρισμό

όσο για την τιμή τους θα περιμένεις λίγο να δω τα links που μου έχουν δώσει για τη τιμή τους από ένα forum ειδικά για συλλέκτες

miv έχεις καποιο διπλό και αν ναι είσαι διατιθέμενος να ανταλλάξουμε κανένα;


Βασικά δεν έχω ασχοληθεί ακόμη με καταγραφή κι αξιολόγηση της συλλογής. Μεγάλο μέρος αυτής έχει περάσει σε μένα από τους προγόνους μου και κάποια στιγμή στο μέλλον θ'ασχοληθώ πιο σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Βασικά δεν έχω ασχοληθεί ακόμη με καταγραφή κι αξιολόγηση της συλλογής. Μεγάλο μέρος αυτής έχει περάσει σε μένα από τους προγόνους μου και κάποια στιγμή στο μέλλον θ'ασχοληθώ πιο σοβαρά.
ναι άλλα δεν μου απάντησες ... είσαι διατεθειμένος να ανταλλάξεις ή να πουλήσεις έστω κανένα διπλό;(αν και θα έχουν μια κάποια συναισθηματική άξια)
μη νομίζεις και εγώ πρωτάρης είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εμενα η οποια συλλογη που εχω ειναι ας πουμε "κατα τυχη". Ειναι κατι παλιες δραχμες που ειπα να τις κρατησω οταν αλλαξε το νομισμα, και καποια αλλα λιγα που μου εχουν φερει γνωστοι και συγγενεις μου απο ταξιδια που εχουν παει. Πιο πολυ ειναι καποιου ειδους "ενθυμια" δηλαδη, παρα συλλογη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ναι άλλα δεν μου απάντησες ... είσαι διατεθειμένος να ανταλλάξεις ή να πουλήσεις έστω κανένα διπλό;(αν και θα έχουν μια κάποια συναισθηματική άξια)
μη νομίζεις και εγώ πρωτάρης είμαι.


Ναι, αυτό σου λέω, για να κάνω συναλλαγές πρέπει να τα αξιολογήσω πρώτα. Δεν ξέρω την πραγματική αξία του καθενός, οπότε ακόμη δε μπορώ να ανταλλάζω και να πουλάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkmini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλκμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εγώ έχω κάποια νομίσματα, και μια μάλλον αξιοπρεπή συλλογή. Αλλά τα τελευταία χρόνια δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα. Πάντως σε ένα κουτί τα έχω, και δεν ψαχτεί καθόλου όσον αφορά την αξία τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας που συλλέγει νομίσματα?? Βασικά ξέρετε πως καθαρίζουν τα παλιά νομίσματα?? Πρόσφατα έπεσαν στα χέρια μου κάτι πρασινισμένα νομίσμτα του 1950' και δεν ξέρω πως να τα καθαρίσω??


βρασε νερο με σοδα,μετα παρε ενα πανακι βρεξτο με αυτο και αρχισε να το τριβεις....η οδοντοκρεμα επισης κανει πολυ καλη δουλεια....

εγω εχω νομισματα απο το 1860 btw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
ΩΩΩ! Και από που τα βρήκες τόσο παλιά??? Να φανταστώ κληρονομιά παππούδων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top