Συλλογή ασκήσεων στη Χημεία

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ξεκινάω εγώ με μια ασκησουλα.
Για τα χημικά στοιχεια Α,Β,Γ και Δ υπάρχουν τα εξής δεδομένα:
1) Οι ατομικοί τους αριθμοί είναι διαδοχικοι ακέραιοι αριθμοί.
2) Το χημικό στοιχειο Δ ανήκει στην 4η περίοδο του Π.Π.
3) Το άτομο του χημικού στοιχείου Β, στη θεμελιώδη κατασταση, έχει πλήρως συμπληρωμένη την εξωτερική του στοιβάδα.
α) Σε ποια ομάδα του Π.Π ανήκει καθενα από τα χημικά στοιχεια Α,Β,Γ και Δ;
β) Να υπολογίσετε τους ατομικούς αριθμούς των παραπάνω χημικών στοιχειων.
γ) Ποιο από αυτά τα χημικά στοιχεια είναι:
1) δραστικό αμεταλλο;
2) δραστικοτερο μέταλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεκινάω εγώ με μια ασκησουλα.
Για τα χημικά στοιχεια Α,Β,Γ και Δ υπάρχουν τα εξής δεδομένα:
1) Οι ατομικοί τους αριθμοί είναι διαδοχικοι ακέραιοι αριθμοί.
2) Το χημικό στοιχειο Δ ανήκει στην 4η περίοδο του Π.Π.
3) Το άτομο του χημικού στοιχείου Β, στη θεμελιώδη κατασταση, έχει πλήρως συμπληρωμένη την εξωτερική του στοιβάδα.
α) Σε ποια ομάδα του Π.Π ανήκει καθενα από τα χημικά στοιχεια Α,Β,Γ και Δ;
β) Να υπολογίσετε τους ατομικούς αριθμούς των παραπάνω χημικών στοιχειων.
γ) Ποιο από αυτά τα χημικά στοιχεια είναι:
1) δραστικό αμεταλλο;
2) δραστικοτερο μέταλλο;
Ευκολακι .
Δραστικοτερο μεταλο το Γ . Δραστικοτερο αμεταλο το Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ητάν! Θα ψάξω αποψε για να βαλω μια δυσκολουτσικη...αν και η χημεία δεν ειναι και το δυσκολό το μάθημα!
Στο μεταξύ όλες οι άσκησεις ειναι ευπρόσδεκτες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Διαθέτουμε τρία ποτήρια ζέσεως. Στο πρώτο, υπάρχει ένωση Α με ασβέστιο και στο δεύτερο ένωση Β με υδρογόνο. Αφού αναμείξουμε τις δύο ενώσεις σε ένα τρίτο ποτήρι ζέσεως, παρατηρούμε ότι παράγεται χλωριούχο ασβέστιο. Παράλληλα, διοχετεύουμε το άεριο που παράγεται από την αντίδραση σε τέταρτο ποτήρι ζέσεως που περιέχει ασβεστόνερο και παρατηρούμε ότι αυτό θολώνει.

Να γράψετε τους χημικούς τύπους των ενώσεων Α, Β και τα προιόντα της ανάμειξής τους. Γιατί θολώνει το ασβεστόνερο; Να αιτιολογήσετε την απάντησή σας. (δική μου είναι η άσκηση, μπορεί να χει και κανα λαθάκι οπότε την παραθέτω με επιφυλάξεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Λοιπόν... Η ένωση Α είναι CaΑ2 η Β είναι ΗΒ.. Στο τρίτο ποτήρι στο οποίο παράγεται CaCl2 πιστευω ότι δημιουργείται διότι ίσως η ένωση Α και Β είναι το Cl (τι λέω) και το H από το μείγμα Β ίσως 'αποχωρησε'. Στο 4ο ποτηράκι το αεριο του χλωριουχου ασβεστίου θολώνει οταν αναμειχθεί με ασβεστονερο γιατί: κάτι σκέφτηκα αλλά δεν το γράφω για να μην ρεζιλευτω :P πες μου την δική σου εκδοχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Πρόκειται για την αντίδραση:

CaX + HY ---> CaY2 + HX

Ξέρεις ότι το CaY2=CaCl2 => Y= Cl => το διάλυμα Β είναι HCl

Σκέφτεσαι λοιπόν ότι το ασβεστόνερο θολώνει. Σύμφωνα με τις γνώσεις σου, το ασβεστόνερο θολώνει όταν του προστεθεί CO2 =>

Έχουμε μια αντίδραση όπου:

CaX + HCl --> CaCl2 + HX2

Αυτό σημαίνει ότι το οξύ HX2 ισοδυναμεί με την παραγωγή διοξειδίου του άνθρακα. Το ασταθές οξύ το οποίο αναλύεται σε διοξείδιο του άνθρακα και νερό είναι το ανθρακικό οξύ, άρα πρόκειται για την αντίδραση

CaX+ HCl --> CaCl2 + CO2 + H20

Επομένως, το Χ είναι το ανθρακικό πολυατομικό ανιόν το οποίο όταν βρεθεί με το υδρογόνο στην αντίδραση διπλής εμφανίζεται ασταθές και παράγει διοξείδιο του άνθρακα (γι αυτό θολώνει και το ασβεστόνερο) και νερο.

Άρα έχουμε και λέμε:

Ένωση Α: CaCO3
Ένωση Β: HCl
Προιόντα αντίδρασης: CaCO3 + HCl -> CaCl2 (s) + CO2 (g) + H20 (l)
Θολώνει το ασβεστόνερο επειδή παράγεται CO2


Δεν έχω φτιάξει πουθενά τους συντελεστές, τη λογική ήθελα να γράψω μόνο

Με προκαλείτε πάντως να κάνω συλλογή ασκήσεων στη Βιολογία και να γράφω μόνος μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
καλή σκέψη αλλά μπερδεύτηκα λίγο...αυτη που την βρήκες; Φτιάξε! Θα μας χρειαστεί αργότερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Α) Δε τη βρήκα πουθενά, δική μου είναι, εγώ την έφτιαξα
Β) Οκ, τα μεσάνυχτα όταν δε θα χω τι να κάνω ίσως να ανοίξω κανα θέμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Πρόκειται για την αντίδραση:

CaX + HY ---> CaY2 + HX

Ξέρεις ότι το CaY2=CaCl2 => Y= Cl => το διάλυμα Β είναι HCl

Σκέφτεσαι λοιπόν ότι το ασβεστόνερο θολώνει. Σύμφωνα με τις γνώσεις σου, το ασβεστόνερο θολώνει όταν του προστεθεί CO2 =>

Έχουμε μια αντίδραση όπου:

CaX + HCl --> CaCl2 + HX2

Αυτό σημαίνει ότι το οξύ HX2 ισοδυναμεί με την παραγωγή διοξειδίου του άνθρακα. Το ασταθές οξύ το οποίο αναλύεται σε διοξείδιο του άνθρακα και νερό είναι το ανθρακικό οξύ, άρα πρόκειται για την αντίδραση

CaX+ HCl --> CaCl2 + CO2 + H20

Επομένως, το Χ είναι το ανθρακικό πολυατομικό ανιόν το οποίο όταν βρεθεί με το υδρογόνο στην αντίδραση διπλής εμφανίζεται ασταθές και παράγει διοξείδιο του άνθρακα (γι αυτό θολώνει και το ασβεστόνερο) και νερο.

Άρα έχουμε και λέμε:

Ένωση Α: CaCO3
Ένωση Β: HCl
Προιόντα αντίδρασης: CaCO3 + HCl -> CaCl2 (s) + CO2 (g) + H20 (l)
Θολώνει το ασβεστόνερο επειδή παράγεται CO2


Δεν έχω φτιάξει πουθενά τους συντελεστές, τη λογική ήθελα να γράψω μόνο

Με προκαλείτε πάντως να κάνω συλλογή ασκήσεων στη Βιολογία και να γράφω μόνος μου :P
Γιατί δεν παραθέτεις μερικές από τις ασκήσεις που σας έχει βάλει ο βιολόγος σας (όπως έχεις πει)?
(η δική μας βιολογος δεν νοιάζεται και πολύ...:mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Αγγελική βάλε καμία ασκησουλα! ;) Γιάννη άνοιξε και βάλε καμία! Εμάς η δικιά μας έχει ειδικότητα χημικού οπότε...Γιαννη την εδωσες να την λύσει κανένας άλλος την άσκηση η εγώ ήμουνα το πειραματόζωο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Θα δημιουργήσω θρεντ αργότερα με ασκήσεις Βιολογίας... Μου είναι κάπως χρονοβόρο και δύσκολο να τις αντιγράψω όλες και το φυλλάδιο των ασκήσεων που μας έδωσε είναι συμμαθητή μου γιατί εγώ έλειπα ότι το πήρε η τάξη, οπότε το έχω επιστρέψει. Αλλά έχω και κάποιες καλές δικές μου.

η εγώ ήμουνα το πειραματόζωο;

exactly
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Έχω την λαθεμενη ίσως εντύπωση ότι λείπουν δεδομένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Επομένως, το Χ είναι το ανθρακικό πολυατομικό ανιόν το οποίο όταν βρεθεί με το υδρογόνο στην αντίδραση διπλής εμφανίζεται ασταθές και παράγει διοξείδιο του άνθρακα (γι αυτό θολώνει και το ασβεστόνερο) και νερο.

Άρα έχουμε και λέμε:

Ένωση Α: CaCO3
Ένωση Β: HCl
Προιόντα αντίδρασης: CaCO3 + HCl -> CaCl2 (s) + CO2 (g) + H20 (l)
Θολώνει το ασβεστόνερο επειδή παράγεται CO2


Δεν κατάλαβα ποιος θολώνει το διάλυμα. Το ανθρακικό ασβέστιο ή το διοξείδιο του άνθρακα; Διότι η Γκαζόζα, η Σαμπάνια η Μπύρα έχουν διαλυμένο διοξείδιο του άνθρακα και δεν είναι θολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Λοιπόν. Κανονικά, απο την αντίδραση διπλής αντικατάστασης θα έλεγε κανείς ότι παράγεται ανθρακικό οξύ, το οποίο όμως δεν "νοείται", γιατί είναι ασταθές. Άρα , αντί να παράγεται ανθρακικό οξύ, παράγεται διοξείδιο του άνθρακα και νερό. Διοχετεύουμε το διοξείδιου του άνθρακα στο ασβεστόνερο. Το ασβεστόνερο έχει τη χαρακτηριστική ιδιότητα να θολώνει (και όχι οποιοδήποτε άλλη ένωση ή μείγμα, όπως ανέφερες τη γκαζόζα, τη σαμπάνια και τη μπύρα) σε επαφή με το διοξείδιο του άνθρακα.

Έχω την λαθεμενη ίσως εντύπωση ότι λείπουν δεδομένα..

Και εγώ νομίζω ότι μπορεί να λείπουν κάποιες διευκρινίσεις (δεν είμαι σίγουρος) αλλά την άσκηση την έφτιαξα στο πόδι , δλδ πολύ πρόχειρα και γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Από τα γραφόμενα σας δεν κατάλαβα ποιος θολώνει το διάλυμα. Το CaCO3 ή το CO2 ? Γιατί Η Γκαζόζα, η Σαμπάνια, η Μπύρα έχουν διαλυμένο CO2 και δεν είναι θολές.
Να σας πω λοιπόν
1) Ασβεστόνερο είναι το διάλυμα Ca(OH)2 στο νερό. Αν λοιπόν υπάρχει αυτό και διοχετεύσουμε CO2 θα σχηματιστεί CaCO3 που είναι αδιάλυτο και προκαλεί τη θόλωση. στη συνέχεια κατακάθεται.
2) Οποιοδήποτε άλας που περιέχει Ca (CaCl2, CaI2, CaNO3 ) αντιδρά με CO2 και δίνει το αδιάλυτο CaCO3 που δημιουργεί τη θολούρα. Ιδε ανίχνευση άνθρακα στις οργανικές ενώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω, το CO2 θολώνει το ασβεστόνερο. Το CaCO3 δεν βρίσκεται στα προιόντα. Η γκαζόζα , η σαμπάνια και η μπύρα δεν είναι θολές επειδή δεν έχουν την ιδιότητα που έχει το ασβεστόνερο να θολώνουν όταν τους διοχετεύσουμε CO2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Με συγχωρείς που επιμένω , αλλά αν δεν δημιουργηθεί CaCO3 δεν θολώνει το διάλυμα. Πήγαινε στην οργανική Χημεία και κοίταξε πως ανιχνεύουμε τον άνθρακα στις ενώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Σου παραθέτω απόσπασμα από βιβλίο Χημείας:

Ανίχνευση άνθρακα

Σε δοκιμαστικό σωλήνα τοποθετούνται 5g οξειδίου του
χαλκού (CuO) και 5g ζωικό ή φυτικό υλικό. Στη συνέχεια
ο σωλήνας κλείνεται με πώμα μέσα από το οποίο περνά
απαγωγός σωλήνας⋅ αυτός καταλήγει σε δεύτερο
δοκιμαστικό σωλήνα που περιέχει ασβεστόνερο
(Ca(OH)2), όπως φαίνεται στο σχεδιάγραμμα πιο κάτω.
Ο δοκιμαστικός σωλήνας θερμαίνεται. Παρατηρείται να
θολώνει σταδιακά το ασβεστόνερο. Είναι φανερό πως το
ασβεστόνερο θόλωσε λόγω της παρουσίας διοξειδίου
του άνθρακα (CO2).


https://www.biosyn-oelmek.org/ekpaideftiko_yliko/ekpaideftiko_yliko_files/Water.pdf

Δεν είμαι σίγουρος, δεν μας έχουν αναφέρει κάτι τέτοιο άλλα ευχαριστώ για την επισήμανση.



Αρχικά θολώνει λέει επειδή σχηματίστηκε CaCO3. Γιατί σχηματίστηκε όμως CaCO3 και συνεπώς θόλωσε; Γιατί του προσθέσαμε CO2. Αυτό καταλαβαίνω. Οποιαδήποτε άποψη δεκτή επειδή μπερδεύτηκα :S

Στη τελική βγάλτε το ασβεστόνερο. Αλλάζω την άσκηση σε : περνάμε ένα κερί απο πάνω και παρατηρούμε ότι σβήνει. Γιατί;

@Emily6 συμπέρασμα: Βιολογία forever :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Σου παραθέτω απόσπασμα από βιβλίο Χημείας:



Δεν είμαι σίγουρος, δεν μας έχουν αναφέρει κάτι τέτοιο άλλα ευχαριστώ για την επισήμανση.



Αρχικά θολώνει λέει επειδή σχηματίστηκε CaCO3. Γιατί σχηματίστηκε όμως CaCO3 και συνεπώς θόλωσε; Γιατί του προσθέσαμε CO2. Αυτό καταλαβαίνω.
λοιπόν φίλε μου για να μη μακρυγορώ. αυτό το πείραμα εννοούσα όταν σε παρέπεμπα στην ανίχνευση του άνθρακα.
Σου εξηγώ το πείραμα.
Με τη θέρμανση το CuO διασπάται και ελευθερώνει οξυγόνο. Το οξυγόνο καίει τη οργανική ένωση και μετατρέπει τον άνθρακα που περιέχει αυτή σε CO2 το δε υδρογόνο της (δεν μας ενδιαφέρει εδώ) σε νερό. το CO2 το διαβιβάζουμε σε ασβεστόνερο (διάλυμα Ca(OH)2 ) και αντιδρά δίνοντας CaCO3. Πως ξέρουμε ότι δίνει CaCO3 ? Από τη θολούρα που δημιουργεί. Είναι πιστοποίηση ότι η οργανική ένωση έχει C.
Αναλυτικά 2CuO ====> 2Cu + O2
C+ O2 ====> CO2
Ca(OH)2 + CO2 ====> CaCO3 + H2O
Αυτά συμβαίνουν. Κάθε απορία ή αντίρηση δεκτή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
το CO2 το διαβιβάζουμε σε ασβεστόνερο (διάλυμα Ca(OH)2 ) και αντιδρά δίνοντας CaCO3. Πως ξέρουμε ότι δίνει CaCO3 ? Από τη θολούρα που δημιουργεί.

Το CaCO3 δημιουργεί τη θολούρα; Αν ναι, τότε ο λόγος που η αντίδραση δίνει το CaCO3 είναι το διοξείδιο του άνθρακα. Επομένως, αν δεν υπήρχε διοξείδιο δε θα θόλωνε το ασβεστόνερο επειδή δε θα υπήρχε CaCO3 για να το θολώσει. Άρα η απώτερη αιτία θόλωσης είναι το CO2. Η ερώτηση στην οποία απαντάτε νομίζω ότι είναι "γιατί όταν διοχετεύουμε διοξείδιο του άνθρακα σε ασβεστόνερο αυτό θολώνει;" και όχι η "γιατί θολώνει το ασβεστόνερο;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top