Συλλογή ασκήσεων στην Άλγεβρα

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.

απο δω εχω που επαληθευει τις σχεσεις .
Υπάρχει κι άλλη λύση.
Άλλες δύο:
1) Για κάθε να δείξετε ότι

2) i) Για κάθε με να δείξετε ότι όπου n φυσικός με

ii) Να δείξετε ότι όπου και n φυσικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει κι άλλη λύση.
Άλλες δύο:
1) Για κάθε να δείξετε ότι
Απο τριγωνικη ανισοτητα ξερω τα εξης :

προσθετω την (1) και την (2) κατα μελη και εχω με την ισοτητα να ισχυει αν και μονο αν ενας απο τους δυο ειναι μηδεν ή ειναι ομοσημοι .

Υπάρχει κι άλλη λύση.


2) i) Για κάθε με να δείξετε ότι όπου n φυσικός με
μετα απο λιγο πραξολοι φτανω εδω : που ισχυει αφου ο εκθετης με την καμια δεν παει αρνητικος για να μας τα χαλασει με αντιστροφές κτλπ . επισης απο την αρχικη εχω αρα ισχυει ως γινομενο ομοσημων .

ii) Να δείξετε ότι όπου και n φυσικός.
Γιαυτην εχω λυση αλλα δεν ειναι πληρως αιτιολογημενη : απο δω εχω εδω οταν αναπτυχθει αυτο το διωνυμο θα βγουν εξω τουλαχιστον ενα που θα απλοποιθουν με τα αντιστοιχα του δεξιου μελους και θα μεινει στα αριστερο μια θετικη ποσοτητα αρα θα ισχυει αυτη η προταση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Απο τριγωνικη ανισοτητα ξερω τα εξης :

προσθετω την (1) και την (2) κατα μελη και εχω με την ισοτητα να ισχυει αν και μονο αν ενας απο τους δυο ειναι μηδεν ή ειναι ομοσημοι .
Καλά το πήγες μόνο που η ισότητα ισχύει και για την (2) και όχι μόνο για την (1). Άρα...
μετα απο λιγο πραξολοι φτανω εδω : που ισχυει αφου ο εκθετης με την καμια δεν παει αρνητικος για να μας τα χαλασει με αντιστροφές κτλπ . επισης απο την αρχικη εχω αρα ισχυει ως γινομενο ομοσημων .
Σωστός.
Γιαυτην εχω λυση αλλα δεν ειναι πληρως αιτιολογημενη : απο δω εχω εδω οταν αναπτυχθει αυτο το διωνυμο θα βγουν εξω τουλαχιστον ενα που θα απλοποιθουν με τα αντιστοιχα του δεξιου μελους και θα μεινει στα αριστερο μια θετικη ποσοτητα αρα θα ισχυει αυτη η προταση .
Σωστός και εδώ( για την ακρίβεια το ανάπτυγμα είναι ) αλλά θέλω πιο λυκειακά. Βοηθάει το ερώτημα i)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο πρωτο εκανα πατατα γιατι νομιζα ισχυει η ισοτητα με τον ιδιο τροπο που ισχυει και στο πανω ομως εδω αλλαζει η αποδειξη στην πρωτη θες το να ναι θετικο ενω στην δευτερη αρνητικο οποτε αποριπτεις αυτα τα δυο κρατας την περιπτωση που μηδενιζονται. ( Αυτα κανει η βιασυνη ) .

Καλά το πήγες μόνο που η ισότητα ισχύει και για την (2) και όχι μόνο για την (1). Άρα...

Σωστός.

Σωστός και εδώ( για την ακρίβεια το ανάπτυγμα είναι ) αλλά θέλω πιο λυκειακά. Βοηθάει το ερώτημα i)
Παιζει τιποτα με γεωμετρια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο γεωμετρικό επιχείρημα. Υπόδειξη:
Διαίρεσε και τα δύο μέλη της ανισότητας με
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο γεωμετρικό επιχείρημα. Υπόδειξη:
Διαίρεσε και τα δύο μέλη της ανισότητας με
Κωστα καταληγω συνεχως στην ιδια ανισοτητα αυτη που ελυσα με το αναπτυγμα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Η προς απόδειξη γίνεται
Λόγω του ερωτήματος i)
και
οπότε

Αρκεί:

που ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η προς απόδειξη γίνεται
Λόγω του ερωτήματος i)
και
οπότε

Αρκεί:

που ισχύει.
Δεν το σκεφτηκα το σπασιμο. Ωραια λυση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
1) Αν και ποιο από τα παρακάτω μπορεί να είναι τιμή του k ;



2) Αν οι αριθμοί είναι αντίστροφοι, να δείξετε ότι οι αριθμοί είναι αντίθετοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
2) Αν οι αριθμοί είναι αντίστροφοι, να δείξετε ότι οι αριθμοί είναι αντίθετοι.
Αν x,y αντιθετοι τοτε αρα για να ειναι αντιθετοι αρκει που ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Λογικό σφάλμα. Ας κάνουμε έναν διαχωρισμό.
Έστω ότι p, q είναι δύο ισχυρισμοί και θέλουμε να αποδείξουμε την συνεπαγωγή . Υπάρχουν δύο τρόποι.

  1. Ξεκινάμε από τον ισχυρισμό p και με διαδοχικές συνεπαγωγές καταλήγουμε στον q . Δηλαδή . Για παράδειγμα έστω ότι θέλω να δείξω ότι ισχύει ο ισχυρισμός . Τότε ξεκινώντας από τον ισχυρισμό o οποίος είναι αληθής έχουμε διαδοχικά
  2. Επειδή κάποιες φορές δεν είναι προφανής ο αληθής ισχυρισμός p από τον οποίο πρέπει να ξεκινήσουμε, λειτουργούμε ως εξής: Για να ισχύει ο q αρκεί να ισχύει ο l,... αρκεί να ισχύει ο s, αρκεί να ισχύει ο r, αρκεί να ισχύει ο p ο οποίος είναι αληθής. Στην παραπάνω περίπτωση θα είχαμε δηλαδή: που είναι ουσιαστικά η ίδια σειρά συνεπαγωγών με πάνω. Να σημειωθεί εδώ ότι με την "μέθοδο του αρκεί" χρησιμοποιούμε καταχρηστικά (έτσι το έχει και το σχολικό σε κάποιες αποδείξεις) το σύμβολο τις διπλής ισοδυναμίας απαιτώντας έτσι να ισχύουν και οι δεξιές συνεπαγωγές κάτι το οποίο κανονικά είναι περιττό γιατί δεν μας ενδιαφέρει η συνεπαγωγή . Ας δεχθούμε παρ' όλα αυτά το σύμβολο της διπλής ισοδυναμίας μιας και έτσι έχει επικρατήσει.
Έκανα την εισαγωγή αυτή για να δεις ξανά τα βήματα της απόδειξης και να καταλάβεις το λογικό σφάλμα. Εδώ δηλαδή θεωρούμε τους ισχυρισμούς και και θέλουμε να δείξουμε ότι δηλαδή "αν ο p είναι αληθής τότε και ο q είναι αληθής". Στην πορεία της απόδειξής σου προσπάθησες να ακολουθήσεις την 2η μέθοδο του αρκεί. Όμως από πουθενά δεν προκύπτει ότι ισχύει η συνεπαγωγή παρά μόνο η . Με άλλα λόγια υπέθεσες ότι ισχύει το συμπέρασμα q και ΜΟΝΟ με δεξιές συνεπαγωγές κατέληξες στην αλήθεια της υπόθεσης p. Αν βέβαια ίσχυαν οι αριστερές συνεπαγωγές η λύση σου θα ήταν σωστή όπως και τόσες άλλες λύσεις σου που έχουν γίνει με τον ίδιο τρόπο. Ελπίζω να κατάλαβες την διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταλαβα .
( Ημουν σχεδον σιγουρος οτι ηταν λαθος παρολαυτα το ποσταρα γιατι ειχα μια μικρη ελπιδα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
1) Αν και ποιο από τα παρακάτω μπορεί να είναι τιμή του k ;



2) Αν οι αριθμοί είναι αντίστροφοι, να δείξετε ότι οι αριθμοί είναι αντίθετοι.

για το πρωτο εχω μια μπακαλικη απαντηση. Το Κ πρεπει να ειναι πολλαπλασιο του 21 αρα η μονη επιλογη ειναι το Β.42

Εντελως μπακαλικα, δεν ξερω αν ισχυει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
2) πολλαπλασιάζω τα δύο μέλη με
και έχω

Απομονώνω τις ρίζες και υψώνω στο τετράγωνο. δίνει
ξανά στο τετράγωνο και x+y=0
Πολλές πράξεις ε!!!
1)
1/k=1/k
1/k>1/l
1/k>1/m
1/k>1/n Προσθέτω κατά μέλη και 4/k> 1/k+1/l+1/m+1/n=2/21 ==> k<42 Αρα k=40
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
για το πρωτο εχω μια μπακαλικη απαντηση. Το Κ πρεπει να ειναι πολλαπλασιο του 21 αρα η μονη επιλογη ειναι το Β.42

Εντελως μπακαλικα, δεν ξερω αν ισχυει :P
Ξανακοίταξέ το. Προσπάθησε να εκμεταλλευτείς την διάταξη των αριθμών για να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα για το k.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πφφφφφ βαρεθηκα βαλτε κανα αακησακι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
1) Δείξτε ότι

2)Να βρεθούν οι πραγματικοί χ,y αν

3) Έστω n,k μη μηδενικοί φυσικοί αριθμοί τέτοιοι ώστε
α) Να αποδείξετε ότι
β) Αν τότε να δείξετε ότι
γ) Για ποια τιμή του n μεγιστοποιείται η παράσταση Α και ποια είναι η μέγιστη τιμή της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
ωραιες ασκησεις αλλα θα τις αφησω για την α λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
3) Έστω n,k μη μηδενικοί φυσικοί αριθμοί τέτοιοι ώστε
α) Να αποδείξετε ότι
β) Αν τότε να δείξετε ότι
γ) Για ποια τιμή του n μεγιστοποιείται η παράσταση Α και ποια είναι η μέγιστη τιμή της;
α) Έχω διαδοχικά
β) Θέτω αρα μετα απο πράξεις Τωρα θα δουλέψω την δοσμένη και θα καταληξω σε κατι που ισχυει : που ειναι ισοδυναμη μιας ισοδυναμης της αρχικής αρα ισχυει .
γ) Μπορω εύκολα με απαγωγη σε ατοπο να δειξω αρα θελω κατω η ριζα να εχει την ελαχιστη δυνατη τιμη της βρισκω οτι αρα παιρνω τον αμεσως επομενο φυσικο που ειναι το 1 αρα έχω
εκει το που φαινεται να ειναι στον αριθμητη κανονικα ειναι στο παρανομαστη .

1) Δείξτε ότι

2)Να βρεθούν οι πραγματικοί χ,y αν
Παμε για την 2) θετω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Άλλη μία. Έστω a,b,c,d μη μηδενικοί πραγματικοί αριθμοί με

Δείξτε ότι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top