Συλλογή ασκήσεων στην Άλγεβρα

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ετσι πιστεύω. Στις περιοχές του λ (στην περίπτωσή μας είναι 5) εξετάζω και τα όρια αυτών. -2, -1, +1, +2
για γραψε αναλυτικα τις περιπτωσεις .

1) Να δειχθεί ότι
Παλουκαρα θελει πολυ ματι και αν δεν εχεις κανει πολλες προσπαθειες και γενικοτερα εξασκηση στην συζυγωση ριζικων τριτης ταξης δεν βγαινει που να χτυπας τον κωλο σου κατω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
για γραψε αναλυτικα τις περιπτωσεις .
Οπως την έλυσες θα την έλυνα αλλά στην περίπτωση
{για
ταυτοτητα }
θα εξέταζα χωριστά τα όρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
συνεχίζοντας...
να βρεθούν οι πραγματικοί a για τους οποίους η συνάρτηση ορίζεται για κάθε πραγματικό αριθμό.
Βαζω λυση στην ασκηση του Μηνά ( η οποια λυση δεν ξερω αν ειναι σωστη μιας και δεν τα χω διδαχθει ) Θελουμε να διωξουμε την ριζα για να οριζετε για αρα θελουμε μεσα να ειναι τελειο τετραγωνο αρα
βγαζω την διακρινουσα και απαιτω να ειναι ιση με μηδεν ετσι εχω μετα απο λιγο πραξολοι που δεν εχει νοημα να το γραψω αρα αρκει να βρω τις ριζες αυτου του τριωνυμου ( δηλαδη εκει που μηδενιζει η διακρινουσα της υποριζης ποσοτητας) του βγαζω μια διακρινουσα στα γρηγορα και βλεπω εχει δυο ριζες τις η πρωτη αποριπτεται γιατι αμα αντικαταστασησω προκυπτει ατοπο ( γιατι ; ? ας απαντησει ο Κωστας ή o vimaproto ) και κραταω μονο το Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι γιατι να καταληγω σε ατοπο για το αφου μια χαρα την μηδενιζει την Διακρινουσα .

Αν τυχαίοι πραγματικοί αριθμοί
Νδο :
Καθως εβλεπα το τοπικ ειδα και το μηνυμα του παπα που ελεγε για την βασικη ανισοτητα λοιπον εχω
προσθετω κατα μελη και εχω :
αρα αρκει να δειξω οτι
αρα λογω μεταβατικης το ζητουμενο απεδειχθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Βαζω λυση στην ασκηση του Μηνά ( η οποια λυση δεν ξερω αν ειναι σωστη μιας και δεν τα χω διδαχθει ) Θελουμε να διωξουμε την ριζα για να οριζετε για αρα θελουμε μεσα να ειναι τελειο τετραγωνο αρα
βγαζω την διακρινουσα και απαιτω να ειναι ιση με μηδεν ετσι εχω μετα απο λιγο πραξολοι που δεν εχει νοημα να το γραψω αρα αρκει να βρω τις ριζες αυτου του τριωνυμου ( δηλαδη εκει που μηδενιζει η διακρινουσα της υποριζης ποσοτητας) του βγαζω μια διακρινουσα στα γρηγορα και βλεπω εχει δυο ριζες τις η πρωτη αποριπτεται γιατι αμα αντικαταστασησω προκυπτει ατοπο ( γιατι ; ? ας απαντησει ο Κωστας ή o vimaproto ) και κραταω μονο το Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι γιατι να καταληγω σε ατοπο για το αφου μια χαρα την μηδενιζει την Διακρινουσα .
Τάσο ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
Η θεωρία των τριωνύμων λέει ότι το τριώνυμο είναι πάντοτε ομόσημο το συντελεστή του χ² όταν η διακρίνουσα είναι αρνητική ή μηδέν. Ο συντελεστής του χ² εδώ μεταβάλλεται. Εμείς όμως θέλουμε να είναι θετικός. Ετσι έχουμε να συναληθεύσουμε τις
και
. Θα κάνεις τις πράξεις και θα βρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρτε και μια απο μενα :
Να βρειτε τους αριθμους για τους οποιους ισχυει οτι :

εχω μια λυση με θεσιμο αλλα θα θελα να δω κατι πιο απλο πιο ωραιο κατι με καπως λιγοτερη δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Παρτε και μια απο μενα :
Να βρειτε τους αριθμους για τους οποιους ισχυει οτι :

εχω μια λυση με θεσιμο αλλα θα θελα να δω κατι πιο απλο πιο ωραιο κατι με καπως λιγοτερη δουλεια
θέτοντας όπου χ το α+1 κι όπου ψ το β+1 προκύπτει μετά τις πράξεις ένα ΄άθροισμα τετραγώνων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θέτοντας όπου χ το α+1 κι όπου ψ το β+1 προκύπτει μετά τις πράξεις ένα ΄άθροισμα τετραγώνων...
εγω σκεφτηκα το αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Παρτε και μια απο μενα :
Να βρειτε τους αριθμους για τους οποιους ισχυει οτι :

εχω μια λυση με θεσιμο αλλα θα θελα να δω κατι πιο απλο πιο ωραιο κατι με καπως λιγοτερη δουλεια

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Την ίδια λύση δώσαμε και οι τρεις, το να θέτουμε σε αυτές τις περιπτώσεις προσφέρει μόνο την οπτική διευκόλυνση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την ίδια λύση δώσαμε και οι τρεις, το να θέτουμε σε αυτές τις περιπτώσεις προσφέρει μόνο την οπτική διευκόλυνση.:)
Με την υλη την δικια σας βγανει ( μπολζανα , ρολια και τετοιες ιστοριες ) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.J.S.

Νεοφερμένος

Ο C.J.S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Mηπως μπορει να μου πει καποιος τον τροπο να λυσω τις παρακατω παραμετρικες εξισωσεις???
λ^2 (x-3)=λx-3
(λ+5)(λ-3)x=λ-3
λ^2x+3=3x+λ
λ^2x+1=λ(x+1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Να βρεθεί η ελάχιστη τιμή της παράστασης . Κάτι σαν υπόδειξη:
Δείτε τι γίνεται πρώτα για μικρότερα νούμερα. Π.χ. για
https://operedidixe.gr .
Mηπως μπορει να μου πει καποιος τον τροπο να λυσω τις παρακατω παραμετρικες εξισωσεις???
λ^2 (x-3)=λx-3
(λ+5)(λ-3)x=λ-3
λ^2x+3=3x+λ
λ^2x+1=λ(x+1)

Πρώτη σου δουλειά είναι να φέρεις την εξίσωση στην μορφή αχ=-β(*). Από κει και πέρα διακρίνεις περιπτώσεις σύμφωνα με τον οδηγό στην σελίδα 79 του σχολικού (Μετά την φράση "διακρίνουμε τώρα τις περιπτώσεις..."). Έχει και παράδειγμα λύσης παραμετρικής εξίσωσης στην σελίδα 80. Θα κάνω το πρώτο και τα υπόλοιπα τα αφήνω για να προσπαθήσεις μόνος σου(συνίσταται).



Φέραμε την εξίσωση στην μορφή (*) με . Έχουμε επομένως τις εξής περιπτώσεις.

Αν δηλαδή και τότε η εξίσωση έχει μοναδική λύση την . Κοιτάζουμε τώρα τι γίνεται για τις τιμές του λ για τις οποίες μηδενίζεται το α. Έτσι:

  • Αν τότε η εξίσωση γίνεται , αδύνατη
  • Αν τότε η εξίσωση γίνεται και είναι ταυτότητα
Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

C.J.S.

Νεοφερμένος

Ο C.J.S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Eυχαριστώ πάρα πολύ!!!!!Τις υπόλοιπες θα τις κάνω μόνος μου και αν κολλήσω κάπου θα ξαναπώ!Ευχαριστωω!!!! ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
2) Άν , να δειχθεί ότι (Όλοι οι αριθμοί είναι θετικοί)
Λυση απο το μελος : akis15 .

αποδω έχω
προσθετω κατα μελη και εχω αντικαθιστω στην σχεση και εχω που ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Ονομάζω την πρώτη ρίζα ω και τη δεύτερη φ. Τότε χ=ω²+1, y=φ²+1 και η εξίσωση γίνεται (ω²+φ²+2)/2=ω+φ ==> ω²-2ω+1+φ²-2φ+1=0 ==> (ω-1)²+(φ-1)²=0 ==> ω=1 και φ=1 ή χ=2 και y=2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Να βρεθεί η ελάχιστη τιμή της παράστασης .

έχω την εντύπωση οτι σε τέτοιο στύλ μπαινουν στους διαγωνισμόυς της ΕΜΕ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Για την Α=|χ+1|+|χ+2|+ .....+ |χ+99| στηρίζομαι στην

Παίρνοντας πρώτο τελευταίο μαζί, επίσης δεύτερο και προ τελευταίο κλπ- βρίσκουμε τις ελάχιστες τιμές των ζευγών που είναι 98, 96, κλπ και το μεσαίο
. Στη συνέχεια άθροισμα αριθμητικής προόδου και Αελαχ=2450
Δηλ


.....................................................
....................................................

Προσθέτω


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Ίδιο σκεπτικό.

προσθέτοντας κατά μέλη παίρνουμε

με την ισότητα να πετυχαίνεται για
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
7) Αν και με να βρεθεί το k

απο δω εχω που επαληθευει τις σχεσεις .

Εννοείς ότι ο μαθητής θα σκεφτόταν να υψώσει στο κύβο και να διώξει τους ίσους όρους αλλά δεν θα ήξερε τι να κάνει με την παράσταση

Ναι... αν αυτό την κάνει μη σχολική μάλλον έχεις δίκιο ούτε εγώ θα το έβρισκα. Δεν ξέρω κάποιον άλλο τρόπο πάντως.
Ρε Κωστα τωρα που το βλεπω ειναι ευκολο ( το χω απαντησει χτες στο mathematica σε μια ασκηση ) και παραγοντοποιηειται ευκολα ( καλα εχει λιγο δουλεια με τις ομαδοποιησεις αλλα βγαινει ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top