Συλλογή ασκήσεων στην Άλγεβρα

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν θυμηθώ και τα πιο δύσκολα θα τα βάλω..Για την ώρα πάρτε αυτές τις ασκήσεις..
1)Εάν και , να δείξετε ότι
Επανερχομαι μετα απο καιρο λογω υποχρεωσεων : λοιπον για την 1) παρατηρω ενα προβλημα διοτι εχω :

Όταν θυμηθώ και τα πιο δύσκολα θα τα βάλω..Για την ώρα πάρτε αυτές τις ασκήσεις..
1)Εάν και , να δείξετε ότι
Επανερχομαι μετα απο καιρο λογω υποχρεωσεων : λοιπον για την 1) παρατηρω ενα προβλημα διοτι εχω :
ομως εδω δεν γινεται να αντιστρεψω γιατι θα φερω παρανομαστη το μηδεν που δεν γινεται .Αρα καπου η ασκηση χανει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Προσπάθησε να δουλέψεις με διπλές ισοδυναμίες και να καταλήξεις σε κάτι που ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μία παρόμοια με την προηγούμενη. Να απλοποιηθεί η παράσταση

Απάντηση:
Μετα απο καιρο αλλα τωρα βρηκα λιγο χρονο στον υπολογιστη ( τι να κανω ; :redface: ) . Για ευκολια θα θεσω .Μετα απο πραξολογια και λοιπα συζυγωματικα η παρασταση γινεται
τωρα θετω παλι για ευκολια και επειδη δεν θα φτασει με τιποτα στο τετραδιο τωρα ξαναθετω αρα αντικαθιστω τα ευρηματα μου και εχω

Προσπάθησε να δουλέψεις με διπλές ισοδυναμίες και να καταλήξεις σε κάτι που ισχύει
μετα απο την υποδειξη η ασκηση γινεται επιεικως γελοια.

Μετα απο καιρο αλλα τωρα βρηκα λιγο χρονο στον υπολογιστη ( τι να κανω ; :redface: ) . Για ευκολια θα θεσω .Μετα απο πραξολογια και λοιπα συζυγωματικα η παρασταση γινεται
τωρα θετω παλι για ευκολια και επειδη δεν θα φτασει με τιποτα στο τετραδιο τωρα ξαναθετω αρα αντικαθιστω τα ευρηματα μου και εχω

Οποια διορθωση δεκτη .:)

Κωστα βαλε μερικα θεματακια σε εξισωσεις ( παραμετρικες , οτι θελεις γενικα ) και γενικοτερα οτι θες απο απολυτα ριζες , ανισοτητες κτλπ γιατι γραφω διαγωνισμα την πεμπτη και θελω κανα θεματακι να προετιμαστω γιατι τα περισσοτερα του βοηθηματος τα χω κανει ( θα τα ξανακανω αλλα δεν πειραζει :redface: ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
1) Να δειχθεί ότι

2) Άν , να δειχθεί ότι (Όλοι οι αριθμοί είναι θετικοί)

3) Αν και να δειχθεί ότι α=2 ή b=2 ή c=2

4) Αν να βρεθεί η ελάχιστη τιμή της παράστασης

5)Αν με να βρεθεί η τιμή της παράστασης

6)Να λυθεί η εξίσωση

7) Αν και με να βρεθεί το k

8 ) Και μία δικιά μου στην προσπάθεια να συνδυάσω απόλυτα και εξισώσεις:
Για τις διάφορες τιμές του λ να λυθεί η εξίσωση

Συγγνώμη αν κάποιες είναι εκτός πνεύματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για την 5) σπαω τα κλασματα προσθετω το σε ολα και εχω που απο δω βγάζω αντικαθιστω και εχω αυτη ειναι η λυση μου αλλα νομιζω οτικαπου χανει .

διορθωστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Ιδιότητες αναλογιών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Καλή η σκέψη σου αλλά οι πράξεις!!!!!!
α+β=κγ
β+γ=κα
γ+α=κβ
Προσθέτω κατά μέλη 2(α+β+γ)=κ(α+β+γ) ==> (α+β+γ)(κ-2)=0
αν κ=2 η παράσταση γίνεται 8 και αν α+β+γ=0 η παράσταση γίνεται -1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
6)Να λυθεί η εξίσωση

Συγγνώμη αν κάποιες είναι εκτός πνεύματος...
Για την 5) εχω: για να εχει λυσεις πρεπει Ετσι ολα τα απολυτα βγαινουν κανονικα αφου ειναι θετικα ( καλα στο διαγωνισμα θελει πιο πολυ αιτιολογηση εδω τεσπα )
που ειναι δεκτη αφου ικανοποιει τους περιορισμους που εχουμε θεσει .
Btw : Η ασκηση αυτη ειναι πολυ ωραια για διαγωνισμα .


Για την 2 ) Σοβαρα δεν ξερω πως θα την ελυνα σχολικα αλλα καπως πιο εξωσχολικα θα μπορουσε να λυθει ως εξης :
Αντικαθιστωντας στην πρωτη για καθε περιπτωση λαμβανω το ζητουμενο .


Κωστα εχεις καποια λυση γιαυτην ( την παραπανω που ελυσα ) σε σχολικα πλαισια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Εννοείς ότι ο μαθητής θα σκεφτόταν να υψώσει στο κύβο και να διώξει τους ίσους όρους αλλά δεν θα ήξερε τι να κάνει με την παράσταση

Ναι... αν αυτό την κάνει μη σχολική μάλλον έχεις δίκιο ούτε εγώ θα το έβρισκα. Δεν ξέρω κάποιον άλλο τρόπο πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για την 4 ) νομιζω πως ειναι 5 . Δεν εχω μαθηματικη αιτιολογηση γιαυτο ωστοσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πως βγαινει ρε συ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Έχουμε δει στο παρελθόν την ανισότητα (Αποδεικνύεται και με στοιχειώδεις πράξεις). Εδώ έχουμε



με ισότητα για
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Για την 4 ) νομιζω πως ειναι 5 . Δεν εχω μαθηματικη αιτιολογηση γιαυτο ωστοσο.

Aελαχ=60/13
Πως το βρήκα.
Ελυσα ως προς χ και αντικατέστησα στην Α²=χ²+y². Προέκυψε εξίσωση 2ου βαθμού ως προς τον πραγματικό αριθμό y. Η διακρίνουσα είναι > 0 ή =0. Από αυτό προκύπτει η ελαχίστη τιμή 60/13.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Για την 4) επίσης πιο 'σχολική' λύση (αλλά στα πλαίσια της κατεύθυνσης Β' λυκείου) είναι να θεωρήσουμε την ευθεία



και να βρούμε το σημείο της με τη μικρότερη δυνατή διανυσματική ακτίνα....με άλλα λόγια αρκεί να βρούμε την απόσταση της αρχής των αξόνων Ο από την ευθεία, κάτι που απλά αποτελεί εφαρμογή του τύπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
8 ) Και μία δικιά μου στην προσπάθεια να συνδυάσω απόλυτα και εξισώσεις:
Για τις διάφορες τιμές του λ να λυθεί η εξίσωση
Κωστα αλανι , εχω λυση στην ιδιοκατασκευη σου : λοιπόν κατασκευαζω ενα πινακακι προσημων και εχω για :
Εχω : μοναδικη λυση .
για ταυτοτητα
και για : εχω : μοναδικη λυση .

Διορθωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για λ=2 ή για λ=-2 είναι ταυτότητα? Κοίταξέ το.
σωστα νομιζα οτι επειδη τα δεξια απολυτα συμπεριφερονται ετσι στο [-1,1] θα συμπεριφερονται και ετσι στο [-2,2]

αρα πρεπει να παρω μερικες περιπτωσεις ακομα για το πως δηλαδη συμπεριφερονται τα απολυτα στο [-2,-1] , [1,2] ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
ναι για να βγαλεισ ολα τα απολυτα και να δεισ τι παιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
αρα πρεπει να παρω μερικες περιπτωσεις ακομα για το πως δηλαδη συμπεριφερονται τα απολυτα στο [-2,-1] , [1,2] ?
Ετσι πιστεύω. Στις περιοχές του λ (στην περίπτωσή μας είναι 5) εξετάζω και τα όρια αυτών. -2, -1, +1, +2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top