Συλλογή ασκήσεων στην Άλγεβρα

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οκ ...πρώτα παραθέτω μια λύση που μ'αρέσει πολύ στο συγκεκριμένο...
H παράσταση παρουσιάζει ελάχιστο το

ωραια φαινεται η λυση σου αν και δεν εχω διδαχθει συναρτησεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
επειδή έχω δει το τόπικ νεκρό:P ,για να πάρουμε μπρός...
παραθέτω ενα απλό ασκησάκι που είναι καλό όλοι οι μαθητές α λυκείου να ξέρουν να το αντιμετωπίζουν
ιδιαίτερα για να κατανοήσουν το ακρότατο σε τριώνυμο...
Αν να δείξετε ότι
(μην δώ τίποτα παράξενα cauchy-shwartz...:P)
Tετοιες ασκήσεις θα λύνετε για πλάκα στην Γ, με τη βοήθεια παραγωγων συναρτήσεων!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Tετοιες ασκήσεις θα λύνετε για πλάκα στην Γ, με τη βοήθεια παραγωγων συναρτήσεων!;)

Αντωνη μην λες τετοιες λεξεις γιατι βλεπω να μας μεταφερουν στο βοηθειες και αποριες μαθηματικων κατευθηνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
. Λογικό είναι να έχει νεκρώσει το τόπικ. Και που βάζουμε ασκήσεις μόνο ο Τάσος τις λύνει. Μάλλον όλοι ασχολούνται με τα Αρχαία (χωρίς να υπονοώ κάτι για την χρησιμότητα του συγκεκριμένου μαθήματος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
. Λογικό είναι να έχει νεκρώσει το τόπικ. Και που βάζουμε ασκήσεις μόνο ο Τάσος τις λύνει. Μάλλον όλοι ασχολούνται με τα Αρχαία (χωρίς να υπονοώ κάτι για την χρησιμότητα του συγκεκριμένου μαθήματος)
Και ; Σιγα . Ας ασχοληθουνε με μαλακες που φορουσαν σεντονια και φιλοσοφουσαν ολη μερα τι μας νοιαζει εμας ; Απτοητοι ρε θα το κρατησουμε ζωντανο το τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.


πηγή: ΕΜΕ

Ας ασχοληθουνε με μαλακες που φορουσαν σεντονια και φιλοσοφουσαν ολη μερα τι μας νοιαζει εμας ;

Αρχαία FTW ρε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μηνα την ασκηση την εχω δει στο mathematica και δεν εχω καταλαβει πως προκυπτει το δηλαδη εκει που οριζεται το θα το εκτιμουσα αν μπορουσες να το εξηγησεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
οκ ...πρώτα παραθέτω μια λύση που μ'αρέσει πολύ στο συγκεκριμένο...
H παράσταση παρουσιάζει ελάχιστο το άρα έπεται το ζητούμενο...
...Μιάς και το ζήτησες ..πάρε μια δυσκολούλα..:D
αν να βρεθεί η ελάχιστη τιμή της παράστασης
ο τρόπος με τον οποίο προκύπτει το -1/4 είναι ίδιος με τον παραπάνο...
άρα κακώς την έβαλα...anyway άμα θες δές το απο το βιβλίο της άλγεβρας ...δέν είναι κάτι το δύσκολο...
παρολαυτά εγώ παραθέτω την λύση

η παράσταση παρουσιάζει ελάχιστο το
στο άρα
υγ...καλά έκανες και μου είπες οτι την βρήκες στο mathematica διότι απο εκεί την βρήκα...
θα βάζω ασκήσεις απο αλλού απο δω και στο εξής...:D

συνεχίζοντας...
να βρεθούν οι πραγματικοί a για τους οποίους η συνάρτηση ορίζεται για κάθε πραγματικό αριθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βαζω μια ευκολη με πιθανοτητες μιας και αρκετοι βρισκονται εκει οσο αναφορα την υλη : Εστω ενδεχομενα ενος δειγματικου χωρου Ω ενος πειραματος τυχης .Αν Νδο τα ενδεχομενα Α και Β ειναι συμπληρωματικα.

Λοιπον θα βαλω μια ασκηση ειναι απλη αλλα τη βαζω τωρα για να ζεσταθουμε και μετα θα βαλλω και αλλες....
Αν
χ+y+ω=1 και χ²+y²+ω²=1 και χ³+y³+ω³=1

ΝΔΟ ενας τουλαχιστον απο τους χ,y,ω ειναι μηδεν
μιας και εχει μενει αλυτη ποσταρω λυση: Η τριτη σχεση μπορει να γινει : .Αρα τουλαχιστον εκ των ειναι μηδεν .Ενταξει η λυση ειναι με καθυστερηση μερικων μηνων αλλα τι πειραζει μωρε ;:P

Ειχε γινε μαλακια με το Latex αλλα το φτιαξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Από Ευκλείδη B' Tεύχος 81(Άλυτες)

1) Αν και να αποδείξετε ότι:

2)Αν οι αριθμοί με είναι ακέραιοι, να αποδείξετε ότι ο αριθμός:
είναι φυσικός.

3) Για κάθε να αποδείξετε ότι

4)Αν με να αποδείξετε ότι:
i)
ii)

5) Αν και να αποδειχθεί ότι:
i)
ii)
iii)

6) Αν να αποδείξετε ότι
i)
ii)

7) Aν να αποδείξετε ότι
i)
ii)

8 ) Aπό το όπερ έδει δείξαι
Αν με να αποδείξετε ότι:


9) Από την ίδια πηγή με λίγο αλλαγμένα νούμερα
Να βρεθουν οι πραγματικοί αριθμοί αν

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επανερχομαι με λυσεις : φορτσατος :
1) Στην σχεση που εχουμε να αποδειξουμε την παραγοντοποιω με euler και εχω : αρα
3) που ισχυει αφου αρα .
4) ποτε αυτη που θελουμε να δειξουμε γινεται :i) που ισχυει .
Παμε στο δευτερο τωρα : ii) που ισχυει . Σημειωση για να βγαλω της ανισοτητες σαν τετραγωνα πολ/σα με 2 και εκανα ταυτοτητες .
5) α) Απεδειχθη διοτι ισχυει .
β) Αρα αρκει να δειξω αυτη που ειναι ισοδυναμη της αρχικης : ομως ξερω οτι : και ( εδω εκανα αντιστροφή) . Προσθετω λοιπον κατα μελη και προκυπτει το ζητουμενο .
γ) Λαθος
6)i) που ισχυει διοτι και που ισχυει .
ii) που ισχυει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Ένα εύκολο testaki:) που μας έβαλαν στο σχολείο μου για τις πιθανότητες-->
Από τους μαθητές ενός λυκείου το 60% παίζει ποδόσφαιρο, το 60% δεν παίζει μπάσκετ και το 20% ασχολείται και με τα δύο αθλήματα. Επιλέγουμε τυχαία έναν μαθητή.
Να βρεθούν οι πιθανότητες των παρακάτω ενδεχομένων-->
α) Να ασχολείται με το μπάσκετ
β) Να ασχολείται με ένα τουλάχιστον από τα δύο αθλήματα
γ) Να μην ασχολείται με κανένα από τα δύο αθλήματα
δ) Να ασχολείται μόνο με το ποδόσφαιρο
ε) Να ασχολείται με ένα μόνο από τα δύο αθλήματα
ζ) Να ασχολείται το πολύ με ένα από τα δύο αθλήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για την 7 τωρα : θεωρω οποτε εχω που ισχυει αφου αυτο το γινομενο ειναι αρνητικο ή ισο με το μηδεν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Και άλλη μία άσκηση για παραγοντοποίηση-->
α)
β)
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα εύκολο testaki:) που μας έβαλαν στο σχολείο μου για τις πιθανότητες-->
Από τους μαθητές ενός λυκείου το 60% παίζει ποδόσφαιρο, το 60% δεν παίζει μπάσκετ και το 20% ασχολείται και με τα δύο αθλήματα. Επιλέγουμε τυχαία έναν μαθητή.
Να βρεθούν οι πιθανότητες των παρακάτω ενδεχομένων-->
α) Να ασχολείται με το μπάσκετ
β) Να ασχολείται με ένα τουλάχιστον από τα δύο αθλήματα
γ) Να μην ασχολείται με κανένα από τα δύο αθλήματα
δ) Να ασχολείται μόνο με το ποδόσφαιρο
ε) Να ασχολείται με ένα μόνο από τα δύο αθλήματα
ζ) Να ασχολείται το πολύ με ένα από τα δύο αθλήματα
Δινω λυσεις λοιπον : θεωρω ενδεχομενα Α : παιζει ποδοσφαιρο και Β : παιζει μπαλα απο τα δεδομενα εχω . , και
α)
β)
γ)
δ)
ε)
ζ)

Από Ευκλείδη B' Tεύχος 81(Άλυτες)


9) Από την ίδια πηγή με λίγο αλλαγμένα νούμερα
Να βρεθουν οι πραγματικοί αριθμοί αν

δινω λυση : αφαιρω κατα μελη αυτην που βγαλαμε τωρα με την δευτερη που μας δοθηκε οποτε αντικαθιστω στην πρωτη και εχω το -2 αποριπτεται γιατι δεν επαληθευει την πρωτη .

ρε Κωστα τι προβλημα εχει ο κωδικας μου ;
Δεν το βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aris1412

Νεοφερμένος

Ο Aris1412 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Αν για τους πραγματικούς αριθμούς α , β & γ ισχύει η σχεση : (α+β+γ)² = 3(α²+β²+γ²)

Ν.δ.ο α = β = γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν για τους πραγματικούς αριθμούς α , β & γ ισχύει η σχεση : (α+β+γ)² = 3(α²+β²+γ²)

Ν.δ.ο α = β = γ
ευκολακι : αρα :

Από Ευκλείδη B' Tεύχος 81(Άλυτες)


8 ) Aπό το όπερ έδει δείξαι
Αν με να αποδείξετε ότι:
Κωστα πολυ ωραια ασκηση την προσπαθησα για κανα πενταλεπτο την παρατησα και μετα εφαγα φλασια καθως εβλεπα τηλεοραση . λοιπον παμε στην λυση : Αρα αποδειχθηκε .

Από Ευκλείδη B' Tεύχος 81(Άλυτες)

2)Αν οι αριθμοί με είναι ακέραιοι, να αποδείξετε ότι ο αριθμός:
είναι φυσικός.
Παμε και σε αυτη που εμεινε : ως αθροισμα θετικων και αφου ακεραιος ως τετραγωνο διαφορας ακαιρεων το Α θα ειναι φυσικος αφου θα ειναι ταυτοχρονα ακεραιος και θετικος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Ωραια! Αν δεν κάνω λάθος έμεινε μόνο η 7 ii) για την οποία δεν έχω ακόμα λύση :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραια! Αν δεν κάνω λάθος έμεινε μόνο η 7 ii) για την οποία δεν έχω ακόμα λύση :redface:
κατι δεν μου κολλαει με αυτη την ασκηση.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
την δική μου την άσκηση την κλάσατε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top